DIY SunVox powered Raspberry Pi 2 Virtual Modular Studio

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
48cube

DIY SunVox powered Raspberry Pi 2 Virtual Modular Studio

Příspěvek od 48cube » 04 srp 2015 12:23

Enkapsulizace Raspberry Pi 2 s bezicim SunVoxem dokoncena. Tady je prvnich par fotek (otevri galerii v novym okne/tabu):
Obrázek

SunVox bezi na Raspberry Pi 2, jako zvukova karta je pouzitej Pi-DAC+ od IQ Audio. Pro ty co neznaj SunVox, je to multiplatformni, vysoce optimalizovany modularni hudebni studio s hodne sirokejma moznostma. Autor ho programoval uz v dobach Palm PDAcek, takze rozhrani je flexibilni a dokonale vymysleny pro dotykovy obrazovky (iPhone byl v ty dobe jeste na houbach). Vestavenej USB MIDIkontroler s 16ti knobama je vykuchanej starej Evolution UC16. Hlavni a kontrolni deska bezi i bez LED displeje a tlacitkovy desky. 5-DIN MIDI I/O konektory jsou jen predelanej levnej USB<>MIDI kabel, z ktery jsou vytazeny LED indikatory nad HW volume enkoder. Ten je pripojenej primo na dedikovany pin outy na DAC. Stereo jack pro sluchatka a dva mono kanaly (L/R) do mixu jsou napojeny na pripraveny pin outy Pi-DAC+. Zvuk prevodniku je paradni. Jako OS bezi distribuce Raspbianu optimalizovana primo pro Pi-DAC+, ktera je ke stazeni na webu IQ Audio. Dotykovej displej vcetne dekoderu je od Adafruit. Je napajenej pres USB, po kterym posila i touch data. Obraz jde standardnim HDMI signalem. Cely je to napajeny 2000 mAh MicroUSB adapterem, kterymu jsem vlozil do cesty vypinac. Pokud by byl adapter slabsi, tak RPi sice uveze vetsinu pripojenych USB periferii, ale opruzuje s duhovym ctvereckem v pravym hornim rohu a zakryva tak elementy na obrazovce.
Jako krabici jsem pouzil box od lahve vina - darek od byvaleho zamestnavatele v dobach rozkvetu firmy :D Viko lze naklopit a pracovat v pohodlnym desktop rezimu, displej je citelnejsi kolmo k ocim. Plne dovrit zatim nejde bez odpojeni HDMI kabelu. Cekam na kratsi a plochej HDMI kabel a mrknu i po lepsim zalomenym adapteru.

Latenci se mi podarilo srazit na 5ms pri 44100 Hz bez praskani a to diky:
a) genialnimu programatorskymu umu Alexe Zolotova a jeho vysoce optimalizovanejm algoritmum SunVoxu (v posledni verzi konecne umi i MIDI learn na jednotlivy parametry modulu)
b) OS optimalizovanymu primo od vyrobce DAC
c) pretaktovani Raspberry Pi 2 na 1000 mHz a vypnuti dynamickyho skalovani CPU (force_turbo=1 #bacha, porusi zaruku na RPi!)

Samozrejme obri patche nebo komplikovany 'example' songy tuhle latenci/nastaveni bufferu nezvladnou a zvuk bud praska nebo RPi rovnou zamrzne, ale vetsina mejch synthu nebo kompozic jede hladce. Jak jsem uz zminil, zvuk je plnej, kvalitni prevodniky jsou znat.

Celej box je nastavenej tak, aby po startu okenniho rozhrani spustil SunVox, kterej je zase nastavenej tak, aby otevrel posledni session. Like a real synth.

Odhadovana doba vyroby vcetne 'design faze' (nezucastnenemu divakovi by se mohla jevit jako tupe zirani, slo vsak o usilovnou vnitrni vizualizaci a premysleni nad technickymi detaily :D): 100 - 110 hodin

Detailnejsi dotazy samozrejme rad zodpovim a snad se dokopu i k videu s ukazkou zvuku.

Zdroje:
SunVox Virtual Modular Music Studio
Raspberry Pi 2 B
IQ Audio PiDAC+
Optimalizovanej Raspbian OS
5.0" 40-pin TFT Display - 800x480 with Touchscreen
TFP401 HDMI/DVI Decoder to 40-Pin TTL Breakout - With Touch
40-pin FPC Extension Board + 200mm Cable
Evolution UC16 USB MIDI controller (jen hlavni a kontrolni deska)
Levnej USB<>MIDI kabel

biscuit

Re: DIY SunVox powered Raspberry Pi 2 Virtual Modular Studio

Příspěvek od biscuit » 04 srp 2015 12:35

to video bude najzajimavejsi... jinak si to pojal trosku obskurne, tu konstrukci :-)

demsky

Příspěvek od demsky » 04 srp 2015 12:43

v tom by som nerobil ani keby mi platili :)
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 04 srp 2015 13:08

osobne by som siahol po kombinacii iPAd s SunVox + ten vykuchany evolution bez vykuchania :-))

ale tak.. chapem.. urcite si si pri vyrobe toho uzil kopu zabavy a to je hlavne,takze palec hore.. kdo si hraje nezlobi :-) ta krabica je riadny ulet, este tam treba dat na tie knoby nejake oldschool cudliky, tie moderne kazia dojem v tomto pripade ... a krabici dodat njeak patinu, aby to vyzeralo tak zaslo, staro, a dorobit tam dekoracie v style steampunk a bude to masaker :-)

inak toho typa co robi SunVox obdivujem, ono to fakt existuje na vsetko na co sa da len mysliet :)) nedivil by som sa keby to portol aj na Apple Watch :-)

48cube

Příspěvek od 48cube » 04 srp 2015 14:29

@biscuit: Diky za kompliment :D

@demsky: Jasne, SunVox neni klasickej DAW, ale pro synthfreaky naprosto paradni.

@dendy: iPad si neporidim z principu a to nejsem Apple hater, na hudbu je iPad i pro me atraktivni, ale v IT zalezitostech jsem konzervativni a zasadovej clovek preferujici Linux. DAW jedu na woknech.
Jak rikas, zabavy jsem si se stavbou uzil dost :D Nad steampunk nebo retro knobama jsem taky uvazoval, ale nevim o zadnejch, ktery by byly natolik uzky, aby zustal prostor pro prsty mezi nima. Jestli mas nejakej tip, tak sem s nim! Design mozna jeste trochu poladim, napadla me i glitch/psychadelicka decoupage textura, pak taky graficky loga typu 'lesni ovoce a hlas slunce inside' atd.
Koncepci jsem se chtel vzdalit 'pocitaci v krabici' a spis to priblizit klasickymu desktop synthu. Prace je celkem pohodlna i na malym displeji. Touchscreen je rezistivni, coz ma sice za nasledek horsi odezvu na briska prstu, ale spickou nehtu to jde hladce. Se stylusem uplne pohodlne.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 04 srp 2015 22:38

Me se na tom libi ta "bastlírna" to uz se v dnesni dobe zas tak moc nevidi, ze si nekdo neco vyrabi. Sice jasne - comp je uz hotovej, ale i tak :c))) Jinaci nez iPad :D

48cube

Příspěvek od 48cube » 07 srp 2015 17:27

Mala ukazka zvuku. Zadny velky vyhravky, ale snad z toho pujde udelat predstava o zvuku DAC.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 07 srp 2015 19:51

to je iny vesmir než ipad, lúbi sa mi to :palec+:

€X•74
Vybavení

Příspěvek od €X•74 » 07 srp 2015 23:09

Velmi pekne

48cube

Příspěvek od 48cube » 24 srp 2015 10:58

Lehkej jednopatternovej 'twiddle'. Prevazne FM moduly.

Odpovědět