Jolča Fretless Bass :)

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Odpovědět
c9000

Jolča Fretless Bass :)

Příspěvek od c9000 » 20 dub 2010 23:19

Napadlo mě nahodit sem ukázku , jak může hrát taková stará dobrá Jolana SuperstarBass po drobných úpravách.
- Nahráno pouze linkou do mixu ( upozornuji, že na to naprosto NEUMÍM hrát, prostě jsem jen tak brnkal a hrál si s potákáma )
- Info o provedených úpravách: Odstraněny pražce, krk zabroušen, zatmelen jemně lakován (Palisandr), Výměna původních snímačů za nějaký retro pickups ze 70tých let ve složení 2x Single (u krku) a 1x Hambucekr u kobylky, stejně tak nová elektronika, potáky bohužel původní , na ně příjde čas. Nový nultý pražec a díky snímačům i pickuard (Z lesního dřeva vyřezávaný). Potah : Hlazený struny Daddario Nickel Wound.

Pokud někdo má podobný HandMade pádla doma budu rád, když přispějete. Zjistil jsem, že takovýmhle způsobem se dají postavit poměrně zvukově originální nástroje.
ukázka:
http://ulozto.cz/4605480/jolca-ukazka.mp3
Cimbál, Harmonium a Vozembouch.

EXCOM

Re: Jolča Fretless Bass :)

Příspěvek od EXCOM » 21 dub 2010 01:07

fotecka by sa tiez zisla :)

mam rad experimentovanie s bassou, a bezprazcova bassa je na tom este daleko lepsie pre experiment..

delay

Příspěvek od delay » 21 dub 2010 06:23

Mě se ten zvuk vcelku líbí, ale zrovna u basy je asi hodně důležitý jak bude znít v mixu... každopádně bezpražec je tak yjedno z mých přání...

Cyril

Příspěvek od Cyril » 21 dub 2010 09:12

Pekny...
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

c9000

Příspěvek od c9000 » 21 dub 2010 09:56

Foto snad bude.
Na experimenty a tokový ty glisy apod. je to uplně super. Oproti jiným bezpražcům co jsem měl v ruce má ta Jolana takovej pěkně dřevní zvuk , co do konkrétnosti tónu hodně pomůžou klasický struny. Hlazený to otupěj ale krásně se na ně hraje a na polisandr hmatníky jsou lepší.
V mixu je to třeba přes něco prohnat aby to bylo konkrétnější, jinak to hodně splívá s ostaníma nástrojema. Taky mi příjde že to hraje hloubš než normální basa.

skeld

Příspěvek od skeld » 21 dub 2010 11:24

Má to takovej ten prdivej zvuk, kterej Jolany hodně vystihuje. Nevim, co to je za typ, ale slušně hrávali Jolany D-Bass, takový český kopie Rickenbackerů, tohle mi spíš připomíná mojí starou dřevotřískovou Galaxisku.
Ta ukázka není úplně zlá, ale fretless zvuk si představuju trochu plnější, tady postrádám takovou tu měkkost danou správnou rezonanci dřeva a delší sustain, ideální kombinace pro fretless si myslím že bude klasika: tělo olše s javorovym krkem + hmatník exotika /palisandr, bubinga, mahagon/.

Nicméně pokud na to neumíš pořádně hrát, tak ti to v mixu nikdy nebude pořádně intonovat se zbytkem nástrojů, bezpražec je dost náročnej na přesnost v polohách a bejvá to dost oříšek i s načrtnutýma pražcema. Je pak znát každej milimetr vedle.

c9000

Příspěvek od c9000 » 21 dub 2010 11:40

S tou intonací naprosto souhlasím. Když jí nahrávám , tak jedu přes chromatickou ladičku.
Superstar Bass byla hodně povedená série, dělala i v bezpražcové verzi s ebenovám hmatníkem. Pruchozí struny, hodně masivní kobylka.
Vlastně je to co píšeš. : Tělo olše, Javorový krk z jednoho kusu a palisandrovej naprosto bezporovitej hmatník. :wink:
Je fakt, že když to měl kamarád (Basák letitej) v ruce tak to hrálo naprosoto jinak :) Takže ta ukázka by byla adekvátnjší kdyby na to hrál někdo kdo na to umí.
Tady je foto jak vypadal ten bezpražec:
http://www.jolana.cz/wp-content/plugins ... arka+(Rox)

skeld

Příspěvek od skeld » 21 dub 2010 12:16

Hezkej kousek 8)

c9000

Příspěvek od c9000 » 21 dub 2010 15:08

Zajímavě upravenej superstar:
http://hudba.bazos.cz/inzerat/5890767/B ... ravena.php

Skoro bych tu basu ani nepoznal.