Konečně pořádný nožní MIDI ovladač!!!

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
ripper

Konečně pořádný nožní MIDI ovladač!!!

Příspěvek od ripper » 24 říj 2008 21:02

Doufám, že tenhle příspěvek nevyzní jako reklama, ale musím se prostě s Vámi podělit o svoje nadšení z nedávné akvizice v oblasti vybavení. Poprvé za celou dobu mám pocit, že jsem sehnal něco, co jsem hledal, co funguje, jak má, a co asi jen tak neprodám (jestli vůbec někdy).
Protože mám docela dost MIDI-kompatibilních mašinek a rád bych je ovládal v reálném čase bez nutnosti sundat ruce z nástroje, potřeboval jsem nějaký MIDI foot-controller. Na trhu se jich pár nachází, tak jsem se pustil do průzkumu a několik jich prozkoumal osobně (Rocktron MIDI Mate, Rocktron All Access, Behringer FCB1010), u některých dopodrobna pročetl manuál (Axess FX1, Liquid Foot, Roland FC300). Získal jsem pocit, že většina jich je postavena pro někoho, kdo ovládá jedno, dvě zařízení - ať už prostřednictvím ProgramChange zpráv, nebo jednotlivých CC zpráv. Na možnost posílat větší shluky libovolných MIDI dat jsem v podstatě nikde nenarazil (třeba All Access umožňuje poslat 5 zpráv, ale jen v Custom modu a jen v rámci presetu). Vypadá to, jako kdyby měly být všechny udělané pro kytaristy, kteří chtějí mít něco jako virtuální pedalboard...
Ale pak jsem naprostou náhodou narazil na stránky člověka, který v Belgii vyrábí pod značkou Gordius kontroler nazvaný Little Giant. Jeho jméno je Xavier a původně začal s přeprogramováním firmwaru pro Behringer FCB1010. A jen tak mimochodem, je to prostě génius...
www.gordius.be
Jeho firmware pro Uliho šlapadlo následoval HW ovládací modul s displejem (Little Giant Module) a od něj už byl asi jen krok ke krabičce s nožními přepínači:

Obrázek

Obrázek

Na první pohled mě ta věc trochu zmátla a říkal jsem si, že to vypadá, jak tichý protest proti všem ostatním MIDI šlapadlům. No, zavalila mě trochu nedůvěra. Tak jsem si přečetl manuál a napsal mu mail. Hned se zdálo, že něco je jinak - to když mi odpověď přišla za 8 minut... Od té doby to tak bylo skoro pořád - skoro to vypadá, jako by měl získat zápis v guinessovce za nejrychlejší uživatelskou podporu vůbec. S tak vstřícným a otevřeným přístupem jsem se ještě nesetkal. Je to asi dané tím, že vše dělá v malém a je zřejmě na začátku. Podle toho, co mi ale tady leží na podlaze, se to zřejmě brzy změní.
Ale k jádru pudla. Vtip je v tom, že Little Giant, nebol Obřík (jak jsem si ho přezdil) umožňuje posílat LIBOVOLNÝ počet LIBOVOLNÝCH MIDI dat v jakémkoliv kroku pro jakýkoliv spínač! Jediný limit tady snad může představovat jen celková velikost dynamicky přidělované paměti. V architektuře jsou rozlišeny 3 typy presetů - patche (tj. obdoba presetu u All Access), stompboxy (tj. kontrolery typu latch) a momentary (preset aktivní jen, dokud je stisknutý spínač). V rámci banky je pak možné mít jednotlivé spínače libovolně konfigurované, aby spouštěly libovolný preset. V jedné bance tak třeba můžete všech 10 spínačů volit patche, zatímco v jiné to mohou dělat třeba dva, a ostatní mohou být stompboxy a momentary.
Tady je seznam zpráv, které jde posílat:

ProgChange
CtrlChange
NoteOn/Off
PitchBend
AfterTouch
ChanPressure
MIDIStart/Continue/Stop/Click/Tick
MTCQFrame
SongSelect
SongPosPtr
TuneRequest
ActiveSense
Reset
Sysex

Klidně tak můžu ovládat Sonar nohama před NoteOn zprávy. Gordius dělá i větší LG-X modul, který má rozdělení switchů jako oktáva klaviatury a dá se tak hrát nohama. Skvělé je, že jde zprávy libovolně kombinovat, takže není problém jediným stiskem přehodit patch třeba na 6 krabičkách, na dalších zapnout/vypnout spoustu efektů, aktivovat sekvencer atd.
Kromě standardních MIDI povelů je možné vkládat ještě následující příkazy:

Delay
FineSweep
CoarseSweep
SlowSweep
Metronome
TapTempo
RepeatFrom
RepeatTill

Je tak možné třeba zprávy časovat nebo z nich vytvářet složité cykly a řetězce.
Stejně tak se dají programovat expression pedály, které mohou také ovládat neomezený počet parametrů + aktivovat rozdílné presety v toe up/down pozici. Připojit se dají buď dva (+ dvě externí tlačítka), nebo čtyři. Takhle vypadá zadní strana:

Obrázek

Kromě konektorů pro pedály/switche je tam ještě USB rozhraní, přes které se nahrává firmware a připojuje PC editor. MIDI porty jsou zdvojené - buďto fungují jako standardní MIDI porty, nebo je druhá dvojice připojená k FCB1010 od Uliho (viz dál).
Nejzajímavější na celé architektuře je ale to, že funkce každého switche může být závislá na zvoleném presetu a dělat tak třeba pro každou písničku něco úplně jiného. Já to mám třeba nastavené tak, že horní řada spínačů aktivuje písničky, zatímco spodní volí jejich části (tj. pro každou písničku zvlášť aktivuje různé presety a efekty). Není tak problém, mít přístup ke stovkám různých patchů.

Obrázek

Je to takový cvalda, vyšší než třeba All Access - to je dáno zkosenou konstrukcí, kdy spodní hrana je došikma, a dobře se tak na ni hamtá přizvednutým chodidlem. :)
Nejvíc mě zaujalo, jak je celá věcička malá (a lehká) a bez problémů se vejde do šuplíku v racku. Rozestupy mezi spínači jsou ale pořád dostatečné a ušlápnutí tak v podstatě nehrozí. Na zemi stojí pevně a stabilně. Switche ale jdou relativně lehce a nemají ten hlasitý click jako Carlingy, takže by šel kontroler nejspíš bez problému použít na stole i jako "ruční" (kdosi to tak prý i používá).
Diody reagují zcela interaktivně a odráží skutečný stav příslušného presetu (na rozdíl třeba od All Access, kde šlo jen o vizuální hračku). Svítí velmi jasně a mohou ve dvou krocích slabě zářit pro orientaci ve tmě na pódiu. Mohou dokonce blikat ve frekvenci MIDI tempa (celý přístroj může sloužit taky jako MIDI metronom):

Obrázek

Kapitolou o sobě je LCD. Něco podobného nemá v této branži obdobu - Liquid Foot a FX1 například mají z výšky nečitelné dvojřádkové displeje. Tento displej má neuvěřitelný kontrast + několik módu zobrazení až po extra velký. Já osobně dost špatně vidím, ale tady nemám problém. Displej má dokonce i screensaver.

Obrázek

Vedle něj se nachází šestice stavových diod.

Komu by nestačil počet spínačů na základní ani rozšířené verzi (vždy jde připojit další dva + dva pedály), může ke kontroleru připojit v našich krajinách běžně dostupný Behringer FCB1010, který se po aktualizaci svého firmwaru chová jako jeho rozšíření (včetně diod). S poslední verzí firmwaru je dokonce možné zřetězit až 3 FCB1010 a celkově tak získat 45 nožních spínačů a 8 expression pedálů!!!! To si doma na podlaze opravdu neumím představit.

Hardwarové ovládání je skutečně řešeno tím jediným datovým kolečkem (lze ho stisknout) - výrobce by myslím mohl dávat přednášky ve snadnosti obsluhy.

Kdo ale preferuje editor, je tady pro něj (zdarma si ho pro představu můžete stáhnout z webu). Dvěma slovy - přehledný a mocný. Vše promakáno tak jako hardware. Nahrání setupu je otázkou okamžiku, navíc si ho můžete snadno vytisknout nebo uložit do externího souboru a zazálohovat. Tady je několik screenshotů:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zní to asi dost trapně, ale zatím se mi nepovedlo najít nějaký zápor - a že jsem se opravdu snažil. Snad jen, že bych si sám přál umět něco takového vymyslet a vyrobit. A nemuset za to zaplatit 500 euro. I když popravdě, teď když už ho nějaký ten týden mám, bych byl za něj asi ochoten dát i dvojnásobek, což myslím opravdu vážně. Ještě mě napadá, že by bylo skvělé, kdyby nebyl potřeba adaptér, ale trafo by se do té malé skříňky už asi nevešlo.
Škoda, že první dokonalé zařízení, které mám, musí být zrovna to, které nevydává žádný zvuk.
Naposledy upravil(a) ripper dne 25 říj 2008 15:02, celkem upraveno 1 x.

Cyril

Příspěvek od Cyril » 24 říj 2008 21:49

Vypada to jak naka scifi rekvizita ze 70. let :) Jinak samozrejme gratuluju ke skvelymu objevu!
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

delay

Příspěvek od delay » 25 říj 2008 08:03

Bomba čtení ke snídani. Přešla mě teda chuť při zjištění té ceny, díky že jsi to nechal nakonec. Já tajně myslel do 10tis. :)

Jinak fakticky zajimavej foot kontroler.

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 25 říj 2008 09:39

Teda. Díky zajímavej tip. Zatím jsem to jentak stručně projel, ale pořádný nožní kontroler mi stále chybí....

kexik

Příspěvek od kexik » 25 říj 2008 09:54

co keby dakto ten prvy prispevok prerobil na clanok? je to fakticky kompletna recenzia

ripper

Příspěvek od ripper » 25 říj 2008 10:10

Cyril: je pravda, že nejdřív jsem na to taky koukal s nedůvěrou - konkurence vypadá mnohem víc "sexy", postupně jsem se ho ale naučil zbožňovat ;-) .

Delay: jsme na tom podobně, cena mi nejdřív dělala docela problém - když jsem to ale srovnal s tím, kolik chtějí za All Access, FX1 nebo nedej bože Skrydstrup, ze kterých ŽÁDNÝ tohle neumí, tak nebylo co řešit. Navíc to pro mě koupí v podstatě začalo. Např. extra velký mód zobrazení LCD (není na žádném obrázku) dodělal ten člověk jménem Xavier na moje naléhání - už vidím lidi z Rocktronu...

sirius3000

Příspěvek od sirius3000 » 25 říj 2008 20:24

Dokazalo by to toto : http://www.electrozone.cz/viewtopic.php?t=9079

Islo by to aj na FCB1010 ?

ripper

Příspěvek od ripper » 25 říj 2008 21:28

Sirius: urcite by to slo s LG - muzes poslat klidne nekolik desitek NoteOn zprav, takze nevidim problem. Samotny FCB tezko - ani s Uno firmwarem . Urcite by to slo na FCB pripojenem k LG (nebo LG Module), protoze pak funguje proste jen jako dalsi rozsireni LG. Pro spolupraci s LG je u FCB1010 NUTNY upgrade firmwaru u FCB - Xavier ho posila nahrany na EPROM chipu, kterym se nahradi tovarni chip v FCB. Poslal ho s LG zadarmo.

kexik

Příspěvek od kexik » 25 říj 2008 21:51

preco samotny fcb tazko?

ripper

Příspěvek od ripper » 25 říj 2008 22:56

kexik: pokud se nemylim, ma FCB omezeny pocet zprav / preset. NoteOn/Off posila (i kdyz jen ve dvou urovnich velocity). Tam by bylo asi lepsi pouzit externi sekvencer nebo neco podobneho a ne do rozepisovat do zprav. Muzu pro LG zkusit udelat pokusny setup, kdy bych nohama hral akordy na JV1010 - treba smyccove plochy - myslim, ze by to byla hracka.

kexik

Příspěvek od kexik » 25 říj 2008 23:06

ripper píše:kexik: pokud se nemylim, ma FCB omezeny pocet zprav / preset. NoteOn/Off posila (i kdyz jen ve dvou urovnich velocity). Tam by bylo asi lepsi pouzit externi sekvencer nebo neco podobneho a ne do rozepisovat do zprav. Muzu pro LG zkusit udelat pokusny setup, kdy bych nohama hral akordy na JV1010 - treba smyccove plochy - myslim, ze by to byla hracka.
ale vsak chalan tym chce ovladat prave hw sekvencer

ripper

Příspěvek od ripper » 25 říj 2008 23:17

aha, myslel jsem, ze chce posilat noty, pak by melo stacit uplne cokoliv, co by posilalo PC nebo CC zpravy...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 26 říj 2008 01:15

kexik " nechce chalan ovladat samohrajku ? Ja som to pochopil tak ..

sirius3000

Příspěvek od sirius3000 » 26 říj 2008 08:08

Pytkin píše:kexik " nechce chalan ovladat samohrajku ? Ja som to pochopil tak ..
Ano, presne... Chalan chce ovladat samohrajku! QY-rada od YAMAHY ma tzv. ABC system tzn. po stlaceni akordu na klavesnici, sa zmeni akord prave hraneho patternu. Preto som si nebol isty, ci to ten kontroler dokaze, pretoze pri akorde stlacam 3-4 klavesy naraz. A toto sklacenie klaves by som chcel ovladat tym noznym kontrolerom a kedze nemam viac nôh, musi to byt naprogramovane tak, aby som cely akord stlacal JEDNYM pedalom, ktore si vopred naprogramujem. Pod jednym pedalom bude C-dur, pod druhym G-dur atď. Stlacim pedal - a zmeni akord patternu na QY-ke (myslim ze uz by to malo byt jasne...) Takze este raz sa pytam... Dokaze to aj ta FCB1010? Dakujem.

ripper

Příspěvek od ripper » 26 říj 2008 09:42

Sirius: podle me samotny FCB1010 tohle nedokaze. U LG jsem to uz vyzkousel - jde to bez problemu.

Odpovědět