Otázka na kytaristy ::: Seřízení nástroje

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
delay

Otázka na kytaristy ::: Seřízení nástroje

Příspěvek od delay » 01 pro 2008 11:16

Nevím jak přesně formulovat svůj dotaz, zkusím to postupně:

Minulý týden jsem si koupil Strat od Squiera z 90.let, skvělej zvuk, vyměněné původní snímače za RM pickups S-S-S, zámky Planet Waves... jenže ONA se nedala naladit...

Kytara prostě neladila zejména v základních akordech s otevřenými strunami, katastrofa... Naladil jsem třeba Edur a přechod na Ddur či Cdur totálně mimo. Jako klíčová se jevila struna G, vyloučil jsem nultý pražec, protože podobné to byl i s kapodastrem v dalších polohách...

Nejprve jsem dal nové struny, co nejlépe vyladil oktávy, které seděly přesně, potom sem dal kameny malinko výše abych zvedl dohmat, který byl dost nízko, nakonec jsem řešil předpětí krku, ale nic z toho absolutně nepomohlo, takže sem kytaru po dohodě navrátil původnímu majiteli.

Včera jsem pořídil Godin Radiator (skvělej zvuk), také z druhé ruky a kytara trpí podobnými neduhy ovšem v daleko menší míře, nicméně mě to štve.
Opět nejvíc zlobí struna "G" a možná "B"... Už nevim, co si mám myslet.
Ladění v oktávách u tohoto nástroje je dokonce špičkové, na cent přesné...

:idea: Otázka tedy zní: Máte podobné problémy? Jak seřizujete svůj nástroj?
Naposledy upravil(a) delay dne 01 pro 2008 11:47, celkem upraveno 1 x.

Jindy2

Příspěvek od Jindy2 » 01 pro 2008 11:24

delay

Příspěvek od delay » 01 pro 2008 11:29

Pane Bože :)

Wohma

Příspěvek od Wohma » 01 pro 2008 11:40

Co znamena "naladit na Edur"? Pokud ti neladi normalni akordy a pritom ladi oktavy, tak bude s nejvetsi pravdepodobnosti chyba mezi kytarou a zidli :-)) I u levne cinske produkce je dost vyjimkou to, ze by byl krk spatne oprazcovany.

Ja svuj nastroj serizuju jednoduse podle ladicky. Prohnuti krku delam baj voko, ale jeste jsem s tim moc stelovat ani nemusel na zadne kytare. Dohmat si nastavuju uchylne nizko, pokud to neni slyset ve vystupu, tak to neresim. Oktavy a prazdny struny podle ladicky, v tomto poradi.

P.S.: Jsem sice docela tvrdak, ale kytarystou bych se nenazval :D

nemo

Příspěvek od nemo » 01 pro 2008 11:45

Nechci byt posel spatnych zprav, ale kdyby nepomohlo snizeni nulteho prazce, tak se s tim asi neda nic delat.
Nektere krky holt neladi uplne presne (spis bych rek, ze je to u tech levnejsich vyjimka).
Je treba dobre vybirat.

delay

Příspěvek od delay » 01 pro 2008 11:53

Wohma píše:Co znamena "naladit na Edur"?
Takhle: Když naladíš kajtru podle ladičky a zahraješ akord (třeba E dur) a vono to zní mimo, tak kytaru doladíš způsobem, že držíš Edur a doladíš aby to znělo fajn, jenže zbytek zní ještě víc nahovno :) a takhle můžeš začít od jakýhokoli základního akordu...

Prostě, když kytara neladí přirozeně (a sposta lidí ani kytaru přesně podle ladičky neladí) tak seš nucenej nějak štelovat intervaly...

Chyba mezi židlí a kytarou je možná, ale v tomhle případě nevim... Spíš mám pocit, že moc lidí tohle neřeší a nejsou takoví perfekcionisti.

vasek

Příspěvek od vasek » 01 pro 2008 11:55

Struna G zlobí skoro vždycky, ale jinak souhlas s Nemem. Máš asi smůlu anebo možná proto se ti lidi zbavujou kytar s jinak dobrým zvukem... když kytara neladí, tak je všechno marný.

delay

Příspěvek od delay » 01 pro 2008 11:57

nemo píše:Nechci byt posel spatnych zprav, ale kdyby nepomohlo snizeni nulteho prazce, tak se s tim asi neda nic delat.
Nektere krky holt neladi uplne presne (spis bych rek, ze je to u tech levnejsich vyjimka).
Je treba dobre vybirat.
Ono je to tak: Struna G, perfektně naladěná v oktávě vykazuje na druhém poli (tón A) mírnou odchylku několik centů (nadladění).
Zkoušel jsem i kámošovýho Fendera za 30tis. a ladička vykazovala stejnou, možná i větší odchylku. Tohle pole je zrovna pro hraní základních akordů dost "crucial"...

delay

Příspěvek od delay » 01 pro 2008 12:00

vasek píše:Struna G zlobí skoro vždycky, ale jinak souhlas s Nemem. Máš asi smůlu anebo možná proto se ti lidi zbavujou kytar s jinak dobrým zvukem... když kytara neladí, tak je všechno marný.
Díky. Mám ten pocit též. Ten Godin je ještě v záruce, ale myslíte, že po 1 a 1/2 roce ho můžou reklamovat z tohodle důvodu... Jako, nerad bych pak čelil tvrzení že slyším růst trávu...

nemo

Příspěvek od nemo » 01 pro 2008 12:38

Struna G, perfektně naladěná v oktávě vykazuje na druhém poli (tón A) mírnou odchylku několik centů (nadladění).
V tom případě bych zkusil opatrně propilovat drážku v nultém pražci a tím strunu snížit, ať se při hraní na 2. pražci tolik nenatahuje.
Ale opravdu opatrně, ať to nepřeženeš a při otevřené struně pak nedrnčí.

betunek

Příspěvek od betunek » 01 pro 2008 12:43

Celej problém by mohlo způsobovat i špatně seřízené tremolo. Nechci dělat ale chytrýho, páč sám si dávám kytaru seřizovat k profíkovi. Radši obětuju těch pár stovek a ušetřím hodiny času s poloviční úspěšností :)

delay

Příspěvek od delay » 01 pro 2008 12:44

Nemo: Díky za tip, možná zkusim (bojim se).

delay

Příspěvek od delay » 01 pro 2008 12:47

betunek píše:Celej problém by mohlo způsobovat i špatně seřízené tremolo. Nechci dělat ale chytrýho, páč sám si dávám kytaru seřizovat k profíkovi. Radši obětuju těch pár stovek a ušetřím hodiny času s poloviční úspěšností :)
Tak já taky vážně přemýšlím o kytaráři, tremolem mylsíš co? - kobylku u stratocastera?

pateson

Příspěvek od pateson » 01 pro 2008 14:14

delay: velmi kvalitní kytara naladěná podle přesné ladičky budfe mít problémy s laděním otevřených akordů (hlavně Adur). Je to prostě dáno konstrukcí, není-li použito ladění Buzz Feiten nebo jiná kompenzace. Hodně závisí na tom jak dobře slyšíš, takže se nezbývá s tím než smířit nebo g lehce podlaďovat, anebo nehrát otevřené akordy . Já s A dur (držení třemi prsty ve druhé poloze) bojuju tak, že používám buď Adur v páté poloze nebo to chytnu jako malé barré ve druhé poloze a přidám malíček v páté poloze - akord mému uchu zní lépe. Tento problém s laděním je diskutován ve kterémsi čísle Muzikusu dost dobrými kytaristy. Kytara prostě temperované ladění nezvládá :-)

Občas pomůže laborování se strunama

http://www.guitarparts.cz/eshop/?p=prod ... me=Earvana
Ale jináč su Moravák

pateson

Příspěvek od pateson » 01 pro 2008 14:20

Ale jináč su Moravák

Odpovědět