Rozdil mezi mp3 přehravač /s integ.D/A převodnikem

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
kobzapetr

Rozdil mezi mp3 přehravač /s integ.D/A převodnikem

Příspěvek od kobzapetr » 07 pro 2014 18:03

Zdravím všechny .Může mě někdo vysvětlit rozdil mezi normalním mp3/4 přehrávačem a dražsími modely s D/A převodníky ??
např nové IRIVERY - Astell & Kern AK100 http://www.alza.cz/astell-kern-ak100-d430691.htm nebo třeba FIIO X5 http://www.alza.cz/fiio-x5-d616932.htm . Chapu že zvuk bude asi daleko kvalitnějsi (převodník Wolfson WM8740) v tom se popravde moc nevyznam...
ale zajima mě obecně co je tedy v obycejnych levnych mp3/mp4 prehravacích za "švaby" a jestli je velky zvukovy rozdil nebo pujde jen o "niance"
ps: Používam na poslech Beyery 990pro (Zvukovka Focusrite pro24) a když porovnavam s nejakym normalnim mp3 prehravacem cca 2000 tak v podstate neslyším rozdil... tak bud jsem hluchej nebo nevim :).... ale na ruznych forech Hifi,Hi end... se me vysmaly pouzivat takovy sluchatka s levnym mp3 ...

Diky moc
za objasnenni -vysvetleni vaši zkušenost

Ivo
Moderátor

Re: Rozdil mezi mp3 přehravač /s integ.D/A převodnikem

Příspěvek od Ivo » 07 pro 2014 18:12

Každý přehrávač má v sobě D/A převodník, jinak by to nehrálo :wink: Některé mají asi lepší D/A převodníky (aspoň to tak tvrdí). Řekněme si ale jak je - v této cenové kategorii ty zvukové rozdíly budou velmi malé ... všechno hodně nízký low end. Aby si člověk opravdu užil zvuku ve vyšší kategorii, tak si pořídí samostatný dedikovaný DA převodník a u těch high endových začínají ceny tak od 20-30 tisíc (Mytek, Lavry apod.) . Ale pak to samozřejmě není moc přenosné (na běhání po ulici, v metru) - ale tam zase díky vlastnímu pohybu i okolnímu zvuku ty opravdu jemné zvukové nuance zase nebudou moc patrné - takže je to vlastně úplně jedno :)

Je to vždycky věc aspirací a rozpočtu ...

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 pro 2014 18:17

otazne je, ci tie nuance nezabil mp3 format .. ci ich tam na tom drahom prevodniku bude pocut .. proste ci ma vobec zmysel sa tym prevodnikom zaoberat pri mp3 formate ..

m4x

Příspěvek od m4x » 07 pro 2014 18:25

Řešit high end poslech komprimovaných formátů - to je téma spíš pro "hyfy" fóra :)

kobzapetr

Příspěvek od kobzapetr » 07 pro 2014 18:26

jasný chapu :) že by to nehralo bez prevodniku :) --- neřekl jsem HI END POSLECH :) řekneme kvalitni poslech
.. prehravam spíše Flac /Waw ale i ty mp3 když maji dostatečny bitrate 320 ... .Proč se na to vlastně ptam -na tu kvalitu .Pač na noční poslech je pro mě nepohodlné mít u postele počítač/zvukovku .... ted jak prepínat skladby že ? jedine navolit je ve winampu treba.. ale i tak je to stale nepohodlné . a muj Iriver e150 sice hraje "podobě" jako ta Focusrite ale samozřejme nemá dostatek síly by sluchatka vybudila ....takže jedine na večení poslech dokoupit nejaky zesik ale slyšel jsem že pokud by to nebylo nečo opravdu kvalitního tak za 20 000 .... tak to bude spíše jen degradovat signál .....

PS:1 Na těch ruznych Hiend .hifi forech atd prave piši že jsou rozdily ve zvuku velke ... že se zpevni basy. nejsou tak ostre vysky .lepsi prostore atd atd atd :) tak me zajima jestli to tak fakt je nebo jestli to neni jem "placeno " ... jak říkam u mě rozdíl mezi obyc IRIVER ZA cca 1500 a Focusrite pro 24 ... takřka" žadny" rozdil nezaznamenavam .... a to si myslym ze ta zvukovka ma slušné parametry( rozhodne lepsi nez ten mp3 prehravač ) Asi to bude fakt tak jak piše IVO -že rozdily budou asi jen malé ... a je fakt že dražsí prevodnik než ma ta Focusrite jsem neslyšel . jen v podobné trídě ESI,M audio ,LINE 6 ,LEXICON ...

ps 2 : Na čem vy poslouchate např večer když si chcete hudbu v klidu vychutnat ? jak to mate vyřešený ? počak/Zvukovka ? Cd player-zesilovac ? prenosny prehravac ???
Naposledy upravil(a) kobzapetr dne 07 pro 2014 18:54, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 07 pro 2014 18:54

Focusrite a podobné karty je úplně stejný low end jako iRiver atd. :wink: tam rozdíly asi nebudou ...

Já osobně večer vychutnávám na Macbooku na youtube v posteli :) (ve studiu mi vychutnávání bohatě stačí :)

Ale myslím že nesrovnatelně větší efekt na poslech by mělo pořízení kvalitnějších sluchátek než nějaký Wolfson nebo Dogson integrovaný DA :) pokud tedy posloucháš na sluchátka ....

Ideální sestava na večerní poslech by mohla být: jakýkoliv přehrávač (ale s digitálním výstupem , jinak se nebude dát použít externí převodník, nebo ho připojit USB k notebooku - např. Mytek DA DSD) a k tomu pořádná sluchátka - např. Sennheiser HD 800. A královská hostina je připravena :)

kobzapetr

Příspěvek od kobzapetr » 07 pro 2014 18:58

jj věřím že to by byla hostina k sežrání :) :) Mám myslym slušné sluchatka Ty zminovaní Beyery 990 pro, ty mě sedí .to je samozrejme individualni to je jasný. Ja je mam treba zamerne jen na protoze podle me dost prikrašluji zvuk .vice basu ,vice vysek takovy pekny na poslech :) a hlavně jsou strasne pohodlný. HD 800 jsem neslysel jen hd650 :)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 07 pro 2014 19:02

Tak potom v čem je problém ? :wink: Samozřejmě HD 800 jsou v úplně jiné zvukové kategorii než DT 990 :wink: (HD 650 je na podobné úrovni jako DT 990). Ten rozdílový skok bude třeba v tomto případě mnohonásobně větší než rozdíl mezi průměrným a výborným DA převodníkem za použití stejných sluchátek ...

Prostě nějaké rozdíly mezi takovým nebo onakým DA převodníkem v mp3 přehrávači budou opravdu zanedbatelné (ani Focusrite nebude o moc lepší ...). Vůbec bych se tím netrápil, ani to neřešil ...

kobzapetr

Příspěvek od kobzapetr » 07 pro 2014 19:20

ok každopadně díky IVO za reakce . začnu asi šetřit :)

MDudas

Příspěvek od MDudas » 08 pro 2014 03:02

Ivo, si si uplne isty tym co si pisal? "Focusrite a podobné karty je úplně stejný low end jako iRiver", "rozdíly mezi takovým nebo onakým DA převodníkem v mp3 přehrávači budou opravdu zanedbatelné"

petre, Ivo ma zhyckane usi - on pre Teba neni meradlo. na slusne pocuvanie Ti stacia radovo lacnejsie veci.
ale pokial nepocujes rozdiel medzi iRiver a Focusrite na tych B 990Pro, tak to ber tak, ze rozdiely su iba nepatrne nuance.
(analogia s vinom - ked nerozoznas vino za 80Kc a za 300 Kc, tak proste kupuj to za 80Kc...)

kobzapetr

Příspěvek od kobzapetr » 08 pro 2014 04:27

ji souhlas tak to i beru , jen me prave zajímaly názory lidi zde z fóra jestli to taky vnímají jako ' niance' nebo ' zásadní'

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 08 pro 2014 08:14

ja mam rovnaky nazor ako ivo .. vacsi rozdiel bude vymenit sluchatka , ako vymenit prevodnik ..

charonme

Příspěvek od charonme » 09 pro 2014 12:53

ejha ten fiio vyzera dobre, davam si sem koment aby som to vedel spetne najst (aj ked mozno trocha overkill)

ball

Příspěvek od ball » 09 pro 2014 18:17

jj vypada super ale ty prachy bych za to nedal ... :)

delay

Příspěvek od delay » 10 pro 2014 11:15

Každej normální člověk ví, že iRiver je dejme tomu lehce nadstandardní kvalita přehrávače a Pro24 je myslím obstojná karta, jako Low End bych jí označil stěží, nicméně kvalitativně může být výstup podobný, proto neslyšíš rozdíl, nezapomeň že rozdíl v ceně obou zařízení netvoří jen převodníky...

Odpovědět