Sound Devices USBPre2

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
Ivo
Moderátor

Sound Devices USBPre2

Příspěvek od Ivo » 05 čer 2015 21:44

Jak už jsem zmínil v tématu Field recording, rozhodl jsem se po zevrubném zkoumání pořídit Sound Devices USBPre2 jako přímý interface (USB - preampy - AD) pro mobilní nahrávání s notebookem. USB zvukových karet je samozřejmě spousta, ale v tomto případě byl hlavní prioritou maximálně kvalitní zvuk a jednoduchá přenositelnost.

Americká firma Sound Devices je známá jako výrobce velmi kvalitních rekordérů a přenosných nahrávacích zařízení http://www.sounddevices.com/products
USBPre2 je mezi podobnými produkty považován za špičku ve své kategorii (konkurovat mu aspoň podle sdílení uživatelů může ještě Metric Halo ULN-2, ten je však jen pro OSX).

Přístroj už mám a protože tady na něj někteří byli zvědaví, můžu sem hodit pár úvodních postřehů.

Překvapilo mě hned na úvod jak je to malinké :) (mnohem menší než jsem myslel)

Obrázek

Základem jsou dva napájené XLR mikrofonní vstupy a dva linkové vstupy

Obrázek

Dále 2 sluchátkové vstupy, digitální vstup a výstup a samozřejmě USB konektor

Obrázek

Na předním panýlku je vtěsnáno mnoho ovladačů a přepínačů: ovladač hlasitosti vstupu, hlasitosti výstupu, přepínače mezi mikrofonem, linkou atd., celkém podrobné měřáky, vycvakávací ovladače úrovně hlasitosti výstupu a vyvažování úrovně pre a post signálu. To poslední zmíněné mě na úvod dost zmátlo a tak jsem trošku bezradně a zoufale přemýšlel proč stále ve sluchátkách slyším live zvuk mikrofonu (i bez spuštění DAW, při playbacku atd.). Kontaktoval jsem i přímo support , ale moc jsem nedozvěděl. Pak mě napadlo zavolat Stanislavu Abrahámovi, který se tady zminoval že přístroj také má a pak mi došlo že to tkví v tom otáčecím čudlíku Pre - PC (který se musí nejdříve vycvaknout aby se dal otáčet) a při přetočení na max PC přímý signál mizí (díky :) To se mi ulevilo, už jsem si začínal myslet že taková blbost je tam permanentně ...

Přístroj je možné použít samostatně (např. v propojení s malým přenosným rekorderem, kterému dodá napájené preampy atd.) - pak je ovšem třeba mít ještě nějaký USB zdroj napájený baterií - anebo v propojení s počítačem přes USB.

Na zadní straně je ve dvou řadách 2x10 malinkých přepínacích čudlíků které podle popisu na dně přístroje svým přepínáním ovládají x funkcí (limiter, HP filtr atd.). Co pokládám za velmi pitomé je fakt že dva z těch čudlíků spouštějí a vypínají 48V fantomové napájení. To jsem nejdřív nemohl vůbec nikde najít a pak jsem musel uplatnit jeden z Murphyho zákonů ("když selžou všechny pokusy, přečtěte si návod :) Je to jedna ze základních funkcí, kterou člověk vypíná a zapíná velmi často (v podstatě pořád) a cpát se do toho miniaturního prostoru průpiskou a věřit že se to podaří přepnout (často se tam jen bezvýsledně hrabe) je hodně otravné. Myslím že tuhle základní funkci mohli dát na přední panel ... ach jo ...

Obrázek

V OSX stačí přístroj připojit a hned to funguje (např. v Reaperu je USBPre hned vidět jako sound device bez jakýchkoliv předchozích instalací).

Ve Windows je třeba nainstalovat ASIO driver (pro práci ve frekvencích nad 48V). Též bez problémů - hned se to pak v Samplitude objevilo.

Takže pak nastalo to nejdůležitější - vyzkoušet zvuk v praxi. Trošku s obavami jsem připojil mikrofony a nahrál pár základních nástrojů přes svůj standardní studiový setup vs USBPre2 - a říkal si jestli to nakonec nebude málo použitelná blbost v rámci příliš low end zvuku. Ale rychle se mi ulevilo ... Kupodivu to zní velmi solidně a dobře ... Ano, v určitých nuancích je nad věcí můj základní studiový setup (Forssell SMP-2+ MADA-2), ale kontrast není až tak výrazný ... Rozdíl je zejména v určitě pevnosti a jasnosti tónů a prostorovém vjemu. Ale není to rozdíl radikální. Rozhodně hodně pod rozlišovací schopností např. manželky obecné ... :wink: Kdybych to přímé porovnání neměl, tak bych řekl že ten USBPre2 nahrává ty nástroje velice dobře. Vůbec bych neváhal (a nebudu váhat) použít toto zařízení pro seriózní nahrávání někde mimo studio (ted zrovna budu potřebovat dohrát ještě pár bubnových breaků a nebudu sem kvůli tomu volat bubeníka, ale zajedu za ním, kolega z Košic by rád dohrál mluvené slovo k relaxaci, já tam budu a můžu vzít Horcha s sebou atd.)

Takže nakonec si myslím že záměr se povedl a je to zvukově velice solidní a dobře znějící zařízení, které je velmi přenosné, nenáročné (napájení přímo USB) a stačí vzít s sebou jen 2 stojany, mikrofony a kabely. Když to porovnám s vymontováním 2 Forssellů z racku, umístění do přenosného racku, vybalení Weisse AF1 (hledání Firewire redukce :), nakládání, vykládání, propojovací kabely na to vše, na poslech ještě sluchátkový zesilovač, zprovoznit to ... pak zase donést zpět , rozmontovat ... tak tohle je jiné kafe ... a pro naprosté high end zvukové nuance mám studio :)

Samozřejmě by se i tohle dalo použít jako digitální zvuková USB karta a preampy a AD mít externí. A dají se k tomu připojit napřímo i monitory (což v mém dosavadním mobilním setupu nešlo, musel bych ještě sbalit 1U monitor kontroler). Pokud by se jednalo o nahrávání jen stereo, je to mnohem lepší a praktičtější než můj Weiss AF1, který je přes firewire a nemá žádné analogové výstupy (sluchátka, monitory)

Takže sečteno a podtrženo - super. Jediné větší minus zatím dávám těm velmi otravným a krajně nepraktickým zadním miničudlíkům k zapínání 48V fantom

Liquid Sound
Profesionál

Re: Sound Devices USBPre2

Příspěvek od Liquid Sound » 05 čer 2015 22:40

Dip switche jsou běžná věc… Ačkoliv na fantom jsou určitě na prd. Navíc extra škoda že to nemá (aspoň optional) LTC in/out.
Sound engineer & producer
Smecky Music Studios | CoPPO | IMDb | ALLMUSIC | ARTIST direct

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 čer 2015 09:37

Jeden kolega říkal že ty fantomy má zapnuté pořád a neřeší to. To vypadá jako jednoduché řešení, ale slyšel jsem že zapojovat a odpojovat mikrofony se zaputým fantomem není pro ně dobré a může je poškodit. Otázka jestli je to pravda anebo jen urban legend a je to úplně v pohodě a je principiálně jedno jestli ten fantom už je zapnutý při zapojování konektoru nebo se zapne potom ?

dog

Příspěvek od dog » 06 čer 2015 10:19

Kdysi jsem zase slyšel, že při zapnutí fantomu může dojít ke špičce, kterou mik. nepobere....a tak jsem dlouho zapojoval kabel k mik. už se zapnutým fantomem...a nikdy s tím nebyl problém...pak jsem si někde v manuálu přečetl, že to naopak mik. poškodit může .... :-)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 čer 2015 10:31

Takže nejbezpečnější je asi fantom vůbec nepoužívat :) Trošku jsem to sondoval, vypadá že by mělo být ok mít to pořád zapnuté ... tak nevím .. bylo by to velmi pohodlné ...

dog

Příspěvek od dog » 06 čer 2015 10:44

...nebo rovnou zakázat...tyhle fantomy...jen to člověka děsí.... :-)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 čer 2015 10:51

Ukazuje se ale že ten risk není ani tak směrem k mikrofonu, ale spíše k preampu (může ho to nějakým způsobem odpálit)

https://www.gearslutz.com/board/geekslu ... power.html

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 06 čer 2015 13:13

To vypada jako zajimava alternativa k apogee mini-me.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 06 čer 2015 16:03

ivo super minirecenzia :palec+: :palec+: :palec+:

peteness

Příspěvek od peteness » 06 čer 2015 21:48

taky me to zaujalo jako alternativa k necemu malemu od Apogee nebo Focusrite. Kdyz uz to teda stoji pres tech 30 tisic, dalo by se nejak zhodnotit, jestli ta hodnota je spis v prevodniku nebo v preampu?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 čer 2015 21:55

Já jsem to koupil za 615 GBP (23 000 CZK) bez dph http://cvp.com/index.php?t=product/soun ... _usbpre2.0 Takže to přes 30k určitě nestojí ... Co jsem zkoušel Apogee (starší kousky), tak tohle má určitě mnohem čistější a kvalitnější zvuk (preampy a převodníky)

peteness

Příspěvek od peteness » 06 čer 2015 22:06

U Thomanna to přes 30 stojí

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 čer 2015 22:28

Kdo chce koupit dráž, může :wink:

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 06 čer 2015 23:07

Aha, tak to je cenove trochu jinde. No mini-me neni uplny orezavatko i kdyz je fakt, ze kdysi jsme to porovnavali s lavry v kombinaci s manley a greatriver, no a apogee tedy trochu ztracelo. Ale prusvih to zase nebyl a ve srovnani treba s beznym focusritem je vice nez v pohode. Me u toho dneska spis stve, ze uz nejsou usb drivery na novy windows, takze jako samostatna zvukovka do terenu to bohuzel ztraci vyuziti.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 06 čer 2015 23:56

Apogee Mini-Me stávalo 1500 USD ?

Odpovědět