Výběr "lepšího" PAčka do multifunkčního prostoru

Ostatní audio hardware, obecná diskuse
jeany_jeany_jeany

Výběr "lepšího" PAčka do multifunkčního prostoru

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 17 srp 2009 09:22

Zdravím všechny live-zvukaře, potřeboval bych malou radu :mrgreen:
dostal jsem z úkol vybrat vybavení do prostoru pro cca 100 lidí, ketrý by měl sloužit jako divadelní a zároveň hudební klub. rozměry cca 15x30m PAčko by tedy mělo zvládat nejen scénickou hudbu do představení, ale i "plnou palbu" kapely. Cílem je spíš zvuková kvalita, proděravět ušní bubínky posluchačů to opravdu nemusí... Cenově by se to mělo pohybovat někde mezi 60 - 90 tis Kč

Malá filosofická úvaha: coby muzikant a návštěvník koncertů mi připadá, že bedna 15' + horna je trochu "uhuhlaná" čím je basák meší, tím se (logicky) uhuhlanost umenší, ale zas to tak neřve a nebasuje... Jak jsem tak prohledával internet, všim jsem si že se dělají i 3 pásmový PA, což mi intuitivně přijde lepší...
Jaké jsou vaše zkušenosti s 2 pásmovejma bednama vs. 3 pásmový případně i vs 2,5 pásmový (jakože horna + 2x12 nebo 4x10 nebo tak něco..)?

Co jsem se tak koukal, tak se mi líbí třeba tohle:
http://www.qscaudio.com/products/speake ... pr153i.htm
případně doplněné tímhle:
http://www.qscaudio.com/products/speake ... pr181i.htm
čeho se ale troch bojím, je to, že horizontální vyzařovací úhel (nebo jak tomu nadáváte) je 40° takže to dobře nepokryje celý prostor... to by se dalo řešit tím, že se vykašlu na sub, 153 budou longthrow (snad nepíšu blbost..)a vykrejvat na blízko tam bude ještě druhá dvojice něčeho menšího, jako třeba totok:
http://www.qscaudio.com/products/speake ... pr122i.htm
nebo totok:
http://www.qscaudio.com/products/speakers/K_Series/

nicméně, vzhledem k tomu, že to bude pevná instalace, rozhodně netrvám na aktivní bedně - může to bejt i pasivka se zesíkem...

předem díky za názory, návrhy sestav a dobré rady :D

Wohma

Re: Výběr "lepšího" PAčka do multifunkčního prostoru

Příspěvek od Wohma » 17 srp 2009 10:17

Na pevny instalace je podle me lepsi pasivka - vse muzes pohodlneji ladit ze zesilovace ci mixu, vede k tomu min kabelu, odpadaji eventualni problemy se zemnici smyckou atd.
Bohuzel v teto kategorii nemam moc prehled :) U QSC znam akorat jejich velmi slusny zesilovace, o bednach nic nevim. Urcite bys nic nezkazil bednickama od RCF, to je klasika.

greezmen

Příspěvek od greezmen » 17 srp 2009 10:28

skus filipa konvalinku z futuresound

jackies

Příspěvek od jackies » 17 srp 2009 14:19

Záleží HODNĚ na dispozici a z toho i na řešení ozvučení.
Rozhodně si ale myslím, že by ses na sub vykašlávat neměl.
To podle mě není, pro kvalitní kompletní zvuk, záležitost na šetření.
A o transparentnost středů s 15" + 1,4" bych se také moc nebál.

Kouknul bych se určitě po RCF ze všech řad 4PRO, NX nebo třeba TT.

Kombinací je dost a dost
Třeba :
2x 4PRO 3001-A
1x 4PRO 8003-AS

Nebo levněji s bandpassem :
2x ART 312-A
1x ART 705-AS

třípásmo bez subu :
2x 4PRO 4001-A

Na rockové koncerty s živou to ale určitě nebude (o peníze jde ale opravdu až na prvním místě :) )

Určitě bych se poptal na možnost poslechu a přípané zápůjčky od nejmenované firmy která má RCF v ČR pod křídly.

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 17 srp 2009 15:55

greezmen: díky za tip

wohma: méně kabelů u pasivů jsem pobral, ale lepší ladění tomu nějak nerozumím...

jackies:
je mi jasný, že to dost záleží od konkrétního prostoru a že zkoušení se nakonec nevyhnu :D , jde mi o to zúžit výběr na řekněme 2-3 varianty a ty si pak vyzkoušet, eventuelně půjčit. Bo půjčovat si 20 různej beden to bych se po A zbláznil a po B by mě zabili prodejci těch beden :lol:
na RCF se podívám..

ad transparentnost středů u 15": já mám teda zkušenost, že to ta patnáctka fakt moc nezahraje, ale asi jsem neměl tu čest s nějakejma lepšíma bednama - navštěvoval jsem spíš takový malý kluby a tam bylo cosi noname...
jackies píše: Na rockové koncerty s živou to ale určitě nebude (o peníze jde ale opravdu až na prvním místě :) )
Cyve, já bláhový se domníval, že do takovýho prostoru na rokec těch mých navrhovaných cca 2,5 kW bude stačit :oops: Můžeš to prosím rozvést proč si myslíš, že to nepůjde?

Jinak díky všem za reakce...

Wohma

Příspěvek od Wohma » 17 srp 2009 16:21

jeany: Aktivy mivaji veci typu ekvalizer, limiter a v nekterych pripadech i ruzny vychytavky typu dynamicky EQ nebo kompresor... Muze se ti stat, ze to budes mit na kazde bedne postelovany trochu jinak a to se samozrejme muze projevit na zvuku... U pasivu tohle absolutne resit nemusis, ty casto mivaji proste jen vstup.

a 15x30m uz je slusnej prostor, do kteryho se vejde taky docela dost lidi, 2.5kW jsi myslel RMS nebo nejaky teoreticky vykon, ktery vyrobci tak radi udavaji? :)

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 17 srp 2009 16:35

wohma:

ad aktivky:
jo tak to jo, pokud tam je nějaký EQ/Dyn pak se to určitě blbějc nastavuje - na těch QSC a ani třeba na RCF nic takovýho není, tak mě nenapadlo, že některý bedny to můžou mít...

ad výkon:
huahm, no já jsem se domníval (a jak tak koukám, tak jsem asi dost naivní :lol: ), že to, co soudruzi výrobci udávají JE RMS :roll: ... jestliže to tak není, pak začínám chápat proč jackies píše to co píše...

Wohma

Příspěvek od Wohma » 17 srp 2009 16:41

ad aktivky: no ono to je samozrejme kus od kusu.

ad vykon: zvlaste levnejsi vyrobci v pohode udavaji Peak vykon, coz je myslim vykon, kterej apec snese na 1ms nebo podobna blbost. A RCF maji v materialech brutalni borcus - bezne na webu a v manualech udavaji uplne jine hodnoty takrka u cehokoli. Delam na ne popisky, takze vim :) Ale muzes se zas u nich spolehnout, ze pokud napisou 300W RMS, tak to opravdu tech 300W bude hrat, u levnych znacek casto napisou treba i tech 300W RMS, ale zdaleka to nehraje tak jako napr. ty RCFka.

Jinak u tech QSC to klidne muze byt RMS, ale radsi si dobre prostuduj manual nebo specifikace. Je to stejnej podel jako s frekvencnima rozsahama - lepsi vyrobci udavaji +/-3dB a nekdy navrch +/- 10dB, levni vyrobci jen to druhe nebo nenapisou nic (a pak to vetsinou je stejne +/-10dB).

jackies

Příspěvek od jackies » 17 srp 2009 18:10

Souhlas s Wohmou.
U RCF si můžeš být vcelku jistý udávaným výkonem.
Velmi důležitý je údaj je SPL v dB. Kde opravdu každé 2dB je rozdíl.

Jinak aktivky od RCF, ochrany limitery a EQ mají.

kexik

Příspěvek od kexik » 17 srp 2009 19:20

max SPL je najdolezitejsi udaj. darmo to aj znesie 300W ked to ma citlivost 85dB, pravda... aktivka 100W s citlivym neodymovym reprom moze hrat hlasnejsie ako 300W... ubytok 6dB na citlivosti znamena ze treba 4x vykonnejsi koncak na dosiahnutie rovnakej hlasitosti
btw, ak sa rozhodnes pre pasiv, vraz co najviac z rozpoctu do koncaka, tam je qsc urcite fajn vyber. co sa tyka bedni, omrkni si raptor seriu od danacoustic, tam je pomer cena/kvalita fakt zaujimavy

greezmen

Příspěvek od greezmen » 17 srp 2009 22:10

kexik: raptor? nesranduj vedto je konstrukcne najhorsie co kto kedy vyrobil drevotrieska zostrielana dokopy. poznam osobne stolara co to robi robil mi bedne rozpadlo sa mi to vsetko a tak isto som mal bedne z danu za mesiac to zacalo rezonovat a tym mesiacom myslim asi 3 akcie. v ziadnom pripade by som z vlastnej skusenosti nic take neriešil. hubert ma mozno ukamenuje ale dan bedne ani zadarmo radsej ako som hore pisal futuresound. spolahliva kvalitna presna konstrukcia ktora vydrzi daju 5 rocnu zaruku a dobvolim si povedat ze urcite objektivnejsie odhadnu a doporucia co do akeho priestoru namontovat. nie ako pan Dlabik co nakeca hocico len aby sa to predalo ked vidi ze si neskuseny. moj nazor.

jackies

Příspěvek od jackies » 18 srp 2009 03:16

kexik píše:omrkni si raptor seriu od danacoustic, tam je pomer cena/kvalita fakt zaujimavy
jj, zajímavá jízdenka na jízdu do pekla :wink:

Schválně malý tip na to, jak to dopadne s tím výběrem cajku :wink:
Po prostudování problematiky, přečtení pár fór, poslechových testech s kalkulačkou v ruce a zvážení všech pro a proti nejspíše skončí u RCF.
Začne tedy mezi nimi vybírat.
Zkusí počítat a špekulovat o různých levnějších kombinací s 10"+1" + + + ...
Pak zvýší cenový strop a bude hledat mezi nimi lepší a silnější.
Občas se bude vracet i k jiným značkám.
Pro radost se koukne a poslyntá si u něčeho od EAW.
Bude študovat ceny adekvátních, vhodných zesilovačů, jejich výhody a nevýhody.
Vzpomene si také na nějaký nějaký cross, limiter, ekvalizer nebo komplet procesor........
Na chvíli ( v zoufalství a náhlém nápadu) dokonce začne vážně uvažovat o koupi něčeho od Tapco, Omnitronic nebo Behringeru ... :D
Vyhraje to ale ve finále 18"sub + 2x 15"/1" "all inclusive" od RCF.
Nakonec ( časem ) ale asi stejně skončí u dvou kusech kilowatových aktivních basrefl. 18" subech.

Nic menšího a jiného, na jakžtakž ozvučení živého bigbítu, mu totiž stačit nebude.
Zajisté bude, ale bavíme se tady o výroku jeany "Cílem je spíš zvuková kvalita".
Ta se mimo jiné VELMI podepisuje na rezervě aparátu.

kexik

Příspěvek od kexik » 18 srp 2009 08:40

greezmen píše:kexik: raptor? nesranduj vedto je konstrukcne najhorsie co kto kedy vyrobil drevotrieska zostrielana dokopy. poznam osobne stolara co to robi robil mi bedne rozpadlo sa mi to vsetko a tak isto som mal bedne z danu za mesiac to zacalo rezonovat a tym mesiacom myslim asi 3 akcie. v ziadnom pripade by som z vlastnej skusenosti nic take neriešil. hubert ma mozno ukamenuje ale dan bedne ani zadarmo radsej ako som hore pisal futuresound. spolahliva kvalitna presna konstrukcia ktora vydrzi daju 5 rocnu zaruku a dobvolim si povedat ze urcite objektivnejsie odhadnu a doporucia co do akeho priestoru namontovat. nie ako pan Dlabik co nakeca hocico len aby sa to predalo ked vidi ze si neskuseny. moj nazor.
bavime sa snad o pevnej instalacii v klube, nie?
nie ze sa to bude prenasat

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 18 srp 2009 10:21

jackies: ty už jsi si takvýmhle vývojem prošel co :) musím říct, že jsi moje myšlenkový pochody skoro trefil, klobouk dolů...
jackies píše: Po prostudování problematiky, přečtení pár fór, poslechových testech s kalkulačkou v ruce a zvážení všech pro a proti nejspíše skončí u RCF.
Začne tedy mezi nimi vybírat.
Zkusí počítat a špekulovat o různých levnějších kombinací s 10"+1" + + + ...
Nezkusí, protože je mu jasný, že takovýhle aparát nebude mít žádnou výkonovou rezervu a na hraně limitace hraje i sebelepší bedna nahovno...
jackies píše: Pak zvýší cenový strop a bude hledat mezi nimi lepší a silnější.
Občas se bude vracet i k jiným značkám.
Jo, to QSC mu furt leží v hlavě jako jedna z variant...
jackies píše: Pro radost se koukne a poslyntá si u něčeho od EAW.
Už několikrát slintal... :mrgreen:
jackies píše: Bude študovat ceny adekvátních, vhodných zesilovačů, jejich výhody a nevýhody.
Vzpomene si také na nějaký nějaký cross, limiter, ekvalizer nebo komplet procesor........
Už si vzpoměl a řeší to ve threadu feedback deastroyery, akorát tam hlupaňa zapoměl dopsat, že uvažuje nejenom o FBX ale i o něčem levnějším z DBX Driverack série
jackies píše: Na chvíli ( v zoufalství a náhlém nápadu) dokonce začne vážně uvažovat o koupi něčeho od Tapco, Omnitronic nebo Behringeru ... :D
Tak to ani Emilem! S pár věcma konkrétně od Uliho má zkušenost a ví, že kvalita je veeelmi kolísavá a spolehnout se, že se to nepoďelá se taky moc nedá. Konkrétně má ulimix z eurorack série a nikdy to nepoužil na nic jinýho, než jako monitor mixer , bo preampy jsou ploché a šumí jak niagára a EQ je pomsta, na druhou stranu má i DI 100 a ten použije i když ví, že jsou lepší (bo by mu bylo líto, když mu budou muzikanti okopávat Radial :) )
jackies píše: Vyhraje to ale ve finále 18"sub + 2x 15"/1" "all inclusive" od RCF.
to si právě není úplně jistej, bo mu furt leží v hlavě podání středů měničema 1¨ + 15¨ ale ve fázi realizace není problém si půjčit od nejmenované profitaneční firmy jak 2, tak 3 pásmovku a porovnat to side by side...
jackies píše: Nakonec ( časem ) ale asi stejně skončí u dvou kusech kilowatových aktivních basrefl. 18" subech.
Ano, ví to a už dopředu s tím počítá
jackies píše: Nic menšího a jiného, na jakžtakž ozvučení živého bigbítu, mu totiž stačit nebude.
Zajisté bude, ale bavíme se tady o výroku jeany "Cílem je spíš zvuková kvalita".
Ta se mimo jiné VELMI podepisuje na rezervě aparátu.
Souhlas

jeany_jeany_jeany

Příspěvek od jeany_jeany_jeany » 18 srp 2009 10:25

kexík: jo. max SPL mě taky napadlo jako porovnávací údaj.. dá se nějak obecně říct, že když to má třeba SPL v 1m 130 dB, tak to ozvučí zhruba tolik atolik prostoru, nebo se to generalizovat takhle nedá?
není tam taky nějakej fígl s metodikou?

Odpovědět