High end reverb pluginy 2015

Ostatní audio software, obecná diskuse
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od Ivo »

Reverb je pro mě asi nejdůležitější ze všech efektů a v poslední době jsem dost zkoumal nejlepší dostupné reverb pluginy. Kdyby to někoho zajímalo, tady jsou mé stručné dojmy. Prošel jsem v minulosti několika HW Lexicony, pak měl i Bricasti M7, ale používání reverb pluginů je oproti HW o tolik snadnější a přímočařejší, že dlouhodobě používám už jenom pluginy (z lenosti ? :wink:

Až do okamžiku kdy Lexicon dal k dispozici své reverby ve formě pluginů, ovšem všechny dosavadní reverbové pluginy zněly (aspoň pro mě) dost nepoužitelně ... Začínal jsem kdysi se slavným ProTools D-Verbem (který zněl jako uvnitř ropovodu :) , zkusil pár dalších (Waves atd.) ale bylo to dost o ničem - plechové, nepřirozené. Ani "slavný" Altiverb mě nijak nenadchl ...

Lexicon PCM jsou ovšem reverby už trošku o něčem jiném a srovnatelné s HW Lexicony ... (jsou tu samozřejmě nikdy nekončící diskuse jestli je to identické s HW nebo je HW stále lepší - bez nějakého finálního závěru, oba tábory jsou pevně přesvědčeny o své pravdě).

V každém případě Lexicon PCM nejsou dnes už zdaleka jediné kvalitní reverb pluginy. Byl jsem nedávno nasměrován na http://www.exponentialaudio.com jako údajně nejlepší reverbové pluginy dneška ... Velmi mě to zaujalo, pořídil jsem si kvůli tomu iLok2 abych mohl vyzkoušet a byl jsem už předem rozhodnutý že si je pořídím. Po podrobném vyzkoušení mě ale trochu překvapilo, že to zase nezní až tak zajímavě jak jsem myslel. Phoenix reverb je docela "nudný" pro mě ... (tak je koneckonců i zamýšlen). R2 je trošku zajímavější a barevnější, ale vždycky když jsem přepnul na Lexicon u stejného zdroje, líbil se mi tak nějak víc. Tyhle Exponential pluginy mají navíc docela hrozný interface, zejména hledání a systematizace presetů je trochu tragédie ... Takže demo perioda mi končí, asi ji neprodloužím :wink:

Zajímavá varianta do třetice je Valhalla DSP, a to pro mě zejména Valhalla Vintage Verb (Valhalla Room mě až tak nezaujal a přípomíná mi výše zmíněný Phoenix reverb)

Vyzkoušel jsem i LX480, ale to mě nezaujalo vůbec ...

Takže pro mě - vivat Lexicon (Random Hall :) .... třeba se něco nového zase časem objeví ...

Uživatelský avatar
Amorph
Moderátor
Příspěvky: 5042
Registrován: 24 lis 2005 22:22

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od Amorph »

Lexicon PCM Native pouzivam neco pres rok a jsou moc fajn. Na prirozene znejici prostory pro me jasna volba a diky tomu jsem prestal pouzivat Nebulu, ktera byla dost nestabilni a mela neprijemne ovladani. A vlastne jsem dlouho nepouzil uz ani UAD plate140. Na nejake veci vic pro efekt pouziju obcas i neco jineho - na dlouhe reverbove plochy mam porad v oblibe Spacemaster z Reaktoru. Obcas sahnu i po Guitarrigu pro spring reverb (kdyz zrovna nesedne ten o je v UAD RE201). Nekdy prekvapive sedne i interni Cubasovsky Roomworks. Ale kdybych byl odkazan jen na Lexicony, tak bych asi porad byl docela spokojenej. V mixu pouzivam i casto delaye jako doplnek nebo alternativu k reverbu. Nekdy kratky slapback udela presne to oziveni, ktere potrebuju, nekdy delsi modulovany a filtrovany delay udela lepsi plochu nez reverb a podobne. Na poslednich dvou nahravkach co jsem michal jsem pouzival free delay NI Replica a mam ho v oblibe cim dal vic. Ale pravda, tema bylo o reverbech:)

Uživatelský avatar
Fillippos
Příspěvky: 713
Registrován: 21 zář 2010 21:52

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od Fillippos »

Hehe, Ivo, tak přesně kvůli Phoenixverbu a R2 jsem občas přemýšlel nad iLockem taky.. :wink: , demo snímky mě doslova dostaly. Podle mě to zní na akustické nástroje daleko přirozeněji než Lexicon. Pokud je tedy přirozenost podmínka číslo 1. Lexicon je bomba, ale úplně přirozeně mi rozhodně nezní. (mají pro mně jakousi přidanou LÍBIVOU hodnotu, nevím co je to za kouzlo) Otázka je, jestli např. SIR 2 s nějakými šikovnými (i home made) impulsy nezvládne to samé, co R2 a Phoenixverb.

Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od Ivo »

Zajímavý podnět mi napsal k těm exponential pluginům včera někdo z fóra: https://www.gearslutz.com/board/10757989-post191.html Zkusil jsem a má to něco do sebe ... Ještě pozkouším a možná přehodnotím ... :wink:

Otázka co je "přirozeně" ... Lexicon věci dává do pěkných "poetických" abstraktních prostorů (mám na mysli delší reverby) což se mi velmi líbí k mým účelům ... Alternativa je samozřejmě vítaná ... ještě mám 2 dny na ty exponential pluginy ... :wink:

Impuls reverby mi přijdou kvalitou neporovnatelně horší než všechny tyto zmíněné reverby.

Uživatelský avatar
Fractal
Příspěvky: 3094
Registrován: 10 dub 2004 14:54

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od Fractal »

mně se líbí TSAR od Softube a verby od Eventide

Uživatelský avatar
W.Cable
Příspěvky: 856
Registrován: 07 lis 2007 09:45

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od W.Cable »

Ja to mam u zasadnich reverbu takhle:
SW: Lexicon, Valhalla
HW: Lexicon, Eventide

msmucr
Příspěvky: 255
Registrován: 03 črc 2014 14:12

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od msmucr »

Zajímavé, taky jsem se na Exponential audio chystal vyzkoušet, ale ještě jsem se k tomu nedostal.
S Lexiconem souhlasím, když native verze před lety vyšla, tak jsem z toho byl úplně per plex, když jsem to zkoušel oproti hardwarové PCM960, kterou znám docela intimně ze studia.
Ať už jsem vyzkoušel víceméně cokoliv, tak mi zvukový charakter, uspořádání presetů, dostupné ovládací prvky od algoritmů, přijdou obecně u Lexiconu nejpoužitelnější. Mám pořád tendenci se k tomu vracet i když se na chvíli nechám strhnout něčím jiným :)
S tou (ne)realističností jejich algoritmů bych tak úplně nesouhlasil, dá se to hodně doladit, když člověk překoná ostych, objede softrow a zamíří na detailní podstránky od jednotlivých modulů. Další věc je čistě subjektivní a souvisí z hezkou iluzí (zmíněná poetika), co jsem nikde jinde moc nenašel. Ale samozřejmě závisí na konkrétním použití.
Jinak s Valhallou VV taky souhlasím, koupil jsem ji loni víceméně pro domácí použití a s notebookem, je to skvělý plugin, který dobře obstojí i v porovnání s řádově dražšími reverby.. Okolo vánoc Sean Costello přidal ve verzi 1.5 pár dalších variant algoritmů (Smooth..), které jsou super. Jediné, co bych ocenil, je víc ovládacích prvků - např. separátní hasitost ER a tailu, plynule regulovatelná fáze tailu. Další Valhalla pluginy také stojí za vyzkoušení, Room je fajn (i když na Lexicon nemá) a Shimmer je velmi dobrý pro specifické efekty.

Michal

Uživatelský avatar
skeld
Příspěvky: 442
Registrován: 27 kvě 2004 09:29

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od skeld »

Za mě asi taky Lexicon a Valhalla Vintage Verb. Poslední dobou tak nějak upřednostňuju Valhallu, za ty prachy je neskutečná.

Uživatelský avatar
carloff
Profesionál
Příspěvky: 2224
Registrován: 05 čer 2002 17:57

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od carloff »

lexicon, Valhalla, Altiverb nic jineho z SW nepouzivam
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

monoque
Příspěvky: 616
Registrován: 04 lis 2009 10:46

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od monoque »

HW: Quantec,Bricasti
SW: Valhalla

Uživatelský avatar
mando
Příspěvky: 375
Registrován: 13 srp 2008 09:29

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od mando »

mimochodom skusali ste aj tie lacnejsie reverby od Lexiconu - oplatia sa?

rastis
Příspěvky: 3005
Registrován: 27 úno 2005 21:23

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od rastis »

Valhalla ktore ? vidim ich tam viacej...

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál
Příspěvky: 3559
Registrován: 06 úno 2005 01:03

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez »

rastis: mne se nejvic libi vintageverb. roomverb me moc nefunguje, krome ER na bici udery. uplne nejvic mam ale rad ten jejich modulacni plugin, to je na pomezi dly, verbu, chorusu...

Uživatelský avatar
carloff
Profesionál
Příspěvky: 2224
Registrován: 05 čer 2002 17:57

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od carloff »

Valhally se mi libi vsechny- cisty Room i vintagereverb a samozrejme shimmer.
Jinak takova FKA twigs byly vsechny prostory a reverby z Valhally
Hudebník a producent, majitel studia Soundevice
http://www.boriscarloff.com | http://www.soundevice-studio.cz

markuc

Re: High end reverb pluginy 2015

Příspěvek od markuc »

Na mě trochu omezenej výběr.. Lexicon samozřejmě pohoda, ale třeba Aether je taky moc fajn, hodně možností nastavení :

http://www.2caudio.com/products/aether#_overview

nebo Breverb :

http://www.overloud.com/products/breverb2.php

Odpovědět