Linplug Octopus - nejlepsi FM synth?

Ostatní audio software, obecná diskuse
tankista

Linplug Octopus - nejlepsi FM synth?

Příspěvek od tankista » 06 led 2006 10:44

Je mi jasne, ze zde opet rozvirim vasne ohledne sporu SW vs. HW, ale v tomto pripade to mozna stoji za to... Pred tydnem jsem nainstaloval Linplug Octopus VST http://www.linplug.com/Products/Octopus/octopus.htm , a od te doby se od nej nemuzu odtrhnout.

Zrovna jsem se chystal nekde na ebay vydrazit Yamahu FS1R, jelikoz mam FM rad a hodila by se mi, ale tenhle plugin me velmi znejistel. Predesilam, ze jsem zadny skutecny DX synth doma nikdy nemel, takze me moznosti srovnani jsou omezene, ale preci jenom...

Ze na softwarovych synthech jako FM7 nebo Operator nemuzu nakroutit tak rizny a tvrdy zvuk jako znam z nahravek nebo ruznych samplu realnych DX jsem prisel uz davno, ale Octopus je uplne jinde, tam s tim problem nemam... Ze hraje lip nez zminene SW je jasne hned, ale porovnaval jsem ho se spoustou samplu FS1R, ktere jsem sehnal a znel dokonce lepe. Kdyz jsem ho porovnaval s bankou vsech FM hardwarovych synthu v USB Ultrafocus, tak znel take minimalne stejne (a to jsou ty samply v USB urcite efektovane a prohnane kompresory atd..., zatimco ja jsem na Octopus vubec nic nevesel).

O prehlednosti a moznostech editace netreba ani hovorit... Poctem operatoru se mu sice FS1R rovna, ma navic i formantovou syntezu, ale Octopus ma zas funkcne temer neomezenej matrix a navic moznost pridavat k operatorum az 8 samplu...

To vse me proste vede ke kacirske myslence, jestli nahodou Octopus neni nejlepsi FM, co bylo kdy vyrobeno? (A i kdyby nahodou, ne, tak na verzi 1.0 je to myslim minimalne slusny vysledek, ze me vubec neco takoveho napada. Panove od Linplug evidentne zurocili sve bohate zkusenosti z jinych produktu a ve spojeni s Maxxem Clasterem - autorem nekolika dobrych FM synthu odvedli skvelou praci.)

Zkouseli jste ho? Pouzivate ho nekdo? Co vy na to?

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 06 led 2006 10:48

ano super synth.. popri Sytruse 2.0 a Photone z balika Native Instrumets Electronic Insturmets 2 XT je to to najlepsie co medzi SW synthami existuje ...

na octopuse mi trosku vadi ze skoro ziadny parameter sa neda automatizovat :( .. okrem cutoff, rezonancie, par parametrov pre efektove jednotky nic.. co je DOST zavazny nedostatok... kazdopadne zvukovo je to prva liga ...

tankista

Příspěvek od tankista » 06 led 2006 10:53

To je pravda, aspon amplitudu operatoru by to chtelo, to me taky zklamalo. Treba casem...

tankista

fs1x

Příspěvek od tankista » 16 led 2006 16:24

Tak mi to nedalo, budu potrebovat nakej synth nazivo, notebook nemam a na ebay byla FS1R za skvelou cenu... Mam ten chladny zvuk starych FM yamah hodne rad, tak jsem ji koupil... Takze az transakce probehne, budu to mit doma a poredne to otestuju, poslu sem naky srovnani. Uvidime, kdo z koho: best HW vs. best SW FM synth...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 16 led 2006 16:26

tesim sa, urcite napis..

Fractal

Příspěvek od Fractal » 16 led 2006 18:19

me na nem sere ze zabira hodne cpu a ze s cymkoliv tam hnes tak to zni furt dobre... tohle neni normalni tohlencto!!!

tankista

fs1x

Příspěvek od tankista » 06 úno 2006 16:33

Tak, fs1x mam doma na stole. Ale s tim srovnanim to nebude tak lehke. Ma to super zvuk, ale jinej nez octopus. Takovej kovovejsi ve vyskach, rekl bych. To bylo myslim ale predem jasne...

Problem je v tom, ze mam takovy schizofrenni pocit. Na jednu stranu jsem ohromen moznostmi, ktere to ma, na druho jsem ohromen tim, ze zatim fakt nejsem schopen na tom neco nakroutit. Sice byly na netu vsude varovani, ale ze to je az takovejhle masakr ... :-)))

Uz jsem naky ty masiny v ruce mel, s FM jsem si hral zatim jen v softu. Ale zda se, te tenhle stroj nema ani vsechny parametry pristupny primo z HW. Soft editor je asi nezbytnost. Taky se zatim neorientuju v tak zakladni veci, jako system razeni presetu, bank atd. Nak se do toho motaji jeste pojmy typu "performance" apod. Fakt cumim jak puk ... :-)) Manual je neuveritelne strohej (pritom ma asi 150 stranek).

Takze zatim muzu srovnavat jen tovarni presety, coz je o nicem... Proto zakladam help vlakno fs1r a po case se sem vratim :-)))

Ondrash

Příspěvek od Ondrash » 06 úno 2006 17:30

Zajímavej thread.... Jen tak dál... FM syntéza mě taky začíná dost brát....

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 06 úno 2006 23:51

pri FM sa treba napred zamysliet ako to funguje .. tu sa bez zakladov neda robit nic .. ak clovek pochopi o com je FM , tam potom moze zacat skusat .. pozor .. nie programovat .. znalost dojde az po urcitej "odkrutenej" dobe ..

tankista

fm

Příspěvek od tankista » 07 úno 2006 08:41

tady nejde o fm syntezu, u fm7 a octopusu s ni problem nemam, ale fs1r je masakr, kde jsem zatim zcela nepochopil - mozna se budete smat - ani jak se prepinaji presety...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 07 úno 2006 13:40

Pytkin píše:pri FM sa treba napred zamysliet ako to funguje .. tu sa bez zakladov neda robit nic .. ak clovek pochopi o com je FM , tam potom moze zacat skusat .. pozor .. nie programovat .. znalost dojde az po urcitej "odkrutenej" dobe ..
v pripade DX7 & spol by som skorej hovoril o "odtukanej" nie "odkrutenej" dobe :))

hubert

Příspěvek od hubert » 07 úno 2006 13:53

az na par stastlivcov co maju DX programmer....ako napr. E.W. alebo D.F......ti moxu krutit zvesela :D

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 07 úno 2006 13:59

hubert píše:az na par stastlivcov co maju DX programmer....ako napr. E.W. alebo D.F......ti moxu krutit zvesela :D
:)) no jo ale zase Ecson je uplne mimo system, na ezone existuju 2 typy uzivatelov : Ecson a ostatni. .. (ES: to bolo myslene v dobrom:))

bassline

FM

Příspěvek od bassline » 07 úno 2006 17:14

No podla mna na lamanie chleba prichadza pri programovani pravych FM syntakov vtedy, ak sa clovek zacne pokusat nieco vytvorit zo 4 a viac operatorov, vtedy to uz zacina byt dost masaker, tam uz ozaj treba vediet vztahy medzi viacerymi operatormi a vediet o vzniku ich postrannych pasiem, ked toto clovek nepochopi, podari sa skor vygenerovat akysi moloch nez nejaky pekny usporiadany zvuk....btw. najkrajsi preset co som kedy pocul naprogramovany z FM syntezy je ' Six-String ' z FM7, to je ozaj najkrajsi preset co som kedy z fm kategorie pocul...

bassline

fm

Příspěvek od bassline » 07 úno 2006 17:21

tankista píše:To je pravda, aspon amplitudu operatoru by to chtelo, to me taky zklamalo. Treba casem...
Ten synth som ani neskusal, ale sak modulovat amplitudu operatora (ty chces zrejme modulatora, aby si kontroloval mnozstvo FM) sa urcite musi nejakymi sposobmi dat, bud cez obalku, lfo, velocity, modwheel.....ci ty to potrebujes nutne automatizovat?

Odpovědět