Nové EQ pluginy Tritone Digital: Pultone a Classic Tone

Ostatní audio software, obecná diskuse
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ivo
Moderátor
Příspěvky: 11515
Registrován: 19 črc 2003 06:02

Nové EQ pluginy Tritone Digital: Pultone a Classic Tone

Příspěvek od Ivo »

Znějí opravdu velmi dobře - s krásnou "analogovou aurou" (jako ostatně všechny ostatní Tritone pluginy)

Obrázek

Obrázek

Hi there!

We are very pleased to release two new plugins for Windows: ClassicTone-56 and PulTone-FL!

ClassicTone-56 is a true-to-the-original recreation of one of the best sounding graphic EQs ever made. These graphic EQs are found in consoles and lunch boxes around the world and are prized for their punchiness and girth.

ClassicTone-56 features 10 bands. From low to high the bands are: 31 Hz, 63 Hz, 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 1 kHz, 2 kHz, 4 kHz, 8 kHz and 16 kHz. All bands are capable of 12 dB of boost or cut.

PulTone-FL is a recreation of a super-sweet passive program filter set. This studio classic is one of the best ways to tweak and shape tracks to create space in a mix or to create limited frequency range effects like the classic "telephone" vocal. These are simply the smoothest filters for carving your tracks into new and unique shapes!

PulTone-FL features two filter bands, one low-cut and one hi-cut. The frequencies for the low-cut are 50 Hz, 80 Hz, 100 Hz, 150 Hz, 250 Hz, 500 Hz, 750 Hz, 1 kHz, 1.5 kHz and 2 kHz. The frequencies for the hi-cut are 1.5 kHz, 2 kHz, 3 kHz, 4 kHz, 5 kHz, 6 kHz, 8 kHz, 10 kHz, 12 kHz and 15 kHz.

As if the classic unit wasn't cool enough, using a little TriTone Digital magic, we have expanded its abilities in PulTone-FL to allow each band to move between "cut" and "expand" modes. Just use the slider below each band to move between the far left position (full cut, true to the original) and the far right positions (full expand, the reverse curve of the full cut).

This unique enhancement allows PulTone-FL to act as both a super-smooth vintage filter or a uniquely silky boost EQ, or any point in-between!

As always, we have made every effort to both preserve the unique character of these amazing EQs and to expand our plugins beyond the abilities of the originals. All of the sweetness and smooth curves and that we love about these analog program EQs are now finally available in the digital world!

As usual, we are offering special introductory pricing for a limited time. Until October 8th at 12 PM Eastern the prices will be as follows:

ClassicTone-56: $99 USD (regular price $129 USD)
PulTone-FL: $79 USD (regular price $99 USD)

Also, we are offering a special bundle with both of these products, for a limited time only:

ClassicTone-56 & PulTone-FL Bundle: $139 USD (regular price $169 USD)

You can demo either plugin by clicking on the its icon in the left navigation of our home page and then selecting the Demos tab.

Uživatelský avatar
macceba
Příspěvky: 252
Registrován: 26 led 2006 11:18

Příspěvek od macceba »

Tak jsem ozkoušel ten pultone a musím říct, že jsem byl nadšenej z teho HI filtru.............přesně jak říká Ivo, taková ta krásná šťávička z toho úplně "crčí". Navíc musím dát tritonemu mimo superzvuk i další dva velký +sy......... a to jednak za super easy design a ovládání a co je pro mě ještě důležítější......odladěnost a stabilita i pro uživatele ProTools, kdy jsem snad poprvý přošel instalaci bez problémů a na první pokus všechno fungovalo a i po té hodince, co jsem se věnoval zkoušení tohoto kousku to ani jednou nespadlo :)

Musím říct, že poslední dobou jsem skoro ani nenarazil na vyloženě špatnou pluginu, ale tenhle prcek ma fakt velmi potěšil a když to shrnu:

+++
zvuk
ideální ovládání a design
++
odladěnost kódu pro PT
+
cpu nenáročnost
cena

takže to vypadá, že vedle phasetone si pořídím další kousek od TritoneDigital

Cyril
Příspěvky: 5840
Registrován: 26 říj 2004 12:55

Příspěvek od Cyril »

Jo jsou bezvadny a ten grafickej umi krasne zagresivnit stredy (zkreslena kytara...). Zeptam se vas zkusenejsich, na co pouzivate od nich treba ValveTone a ostatne i ten Pultone? Ciste kvuli barve? Zvlast ten Valvetone ma jen "vejsky" a "basy", na co tak omezenej plugin profesional pouzije? V podstate jako enhancer?

Odpovědět