Cakewalk SONAR Platinum

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Cakewalk SONAR Platinum

Příspěvek od mirek.pisa »

Nová verze profesionálního DAW programu pro Windows.
6. 7. 2015

ObrázekFirma Cakewalk z amerického Bostonu se již 25 let zabývá vývojem programů určených na tvorbu hudby. Sám jsem v devadesátých letech obdivoval první MIDI sekvencery, které uměly spolupracovat s čipy ve zvukových kartách. Doba pokročila a programy vyspěly. Nyní již nikoho nepřekvapuje, že lze v počítači zpracovávat MIDI a audio data zároveň. Díky rychlejším procesorům programy zvládají daleko větší objemy dat a mnoho virtuálních efektů a nástrojů. Takovým programům se říká Digital Audio Workstation. Do této kategorie zapadá i program SONAR, který nyní přichází v nové verzi.

Od počátku byla každá verze SONARu označována číslem. Začínalo se od jedničky a teprve desátá verze přinesla změnu - přídomek X, kterým současně začalo nové číslování. Poslední verze tak nesla název SONAR X3 a po ní následovala další změna v označování. Přestalo se číslovat a každá vývojová verze je interně pojmenována vlastním názvem a označena měsícem a rokem, ve kterém vznikla. Oficiálně se program jmenuje prostě jen Cakewalk SONAR, jen za jménem zůstává označení verze programu určující i jeho možnosti a vybavení. K dispozici jsou tak varianty Artist, Professional a Platinum.

Artist je nejdostupnější verze, která uživateli nabízí mnoho funkcí za velmi přijatelnou cenu. Oproti tomu verze Platinum je nejlépe vybavená verze se všemi efekty, nástroji a zvukovými bankami, která je určena pro profesionály. Nutno podotknout, že program Cakewalk SONAR je určen pouze pro operační systém Windows. Od poslední verze ho lze nainstalovat jak v 32bitové, tak v 64bitové podobě. Samozřejmě záleží i na operačním systému. Na co nového se tedy uživatelé mohou těšit?

Command Center
Toto je první program, který uživatel uvidí ještě před instalací SONARu. Jedná se o jakési centrum, ve kterém se uživateli zobrazí zakoupené licence a instalace po přihlášení k jeho účtu na Cakewalk Account. Pomocí tohoto programu se instalují jednotlivé části hudební aplikace a zakoupených nástrojů. Uživatel má přehled o instalačních souborech a může je zde i stáhnout a spustit. Instalace probíhají zcela automaticky a uživatel se v jejich průběhu může seznámit s novými vlastnostmi programu pomocí video prezentací.

Nový ovládací panel
První věcí, které si uživatelé předešlých verzí všimnou, je přepracovaný ovládací panel. Celkově je přehlednější, přizpůsoben pro dotykové ovládání, má větší ikony a lepší rozdělení do jednotlivých bloků. Kompletní panel je možné přichytit jak k horní, tak i ke spodní části obrazovky a dokonce jej lze nechat volně plovoucí pro případ vícemonitorového zobrazení.

Bloky panelu lze nastavit do několika velikostí pro lepší přizpůsobení rozlišení monitoru. Přibylo několik nových bloků reprezentujících nové funkce programu.
Velmi oceňuji uživatelský blok, ve kterém je devět tlačítek, k nimž si uživatel může přiřadit nejpoužívanější funkce programu a mít je tak stále k dispozici.
Obrázek
Vylepšení MIDI nástroje
Minulá verze SONAR X3 přinesla mimo jiné i kombinovaný Smart nástroj pro práci s MIDI daty. Uživatel již nemusí klikat na speciální nástroje, ale prostě intuitivně pracuje a Smart nástroj sám vybírá nejvhodnější nástroje pro danou práci. Tento způsob práce s MIDI je v nové verzi opět vylepšen a přináší další nové funkce.

Především je to možnost vytvořit z MIDI patternu blok, který lze natahovat a zkracovat v časové ose, přičemž MIDI data se přizpůsobují délce patternu. To je velmi výhodné při vytváření pomalých nebo rychlých pasáží ve skladbě, aniž by bylo nutné znovu pasáž nahrávat. Stačí jen příslušnou pasáž jednoduše uchopit za okraj a podle potřeby ji zkrátit nebo prodloužit.

Dalším vylepšením je nový nástroj Pattern, který je označen symbolem válečku, jenž přesně vystihuje jeho funkci - jde o něco jako klonovací razítko ve Photoshopu. Uživatel vybere kus MIDI partu a ten může pomocí válečku klonovat do časové osy, přičemž pasáž se cyklicky opakuje podle zvoleného rozlišení. Je dokonce možné vybrat nějaký MIDI soubor nebo jeho část v knihovně médií a válečkem jej přenést do stopy. Stejně jako v časové ose pracuje váleček i v Piano Roll editoru. Tam je dokonce možné vybrat určité noty a ty nejen kopírovat v čase, ale pokud je držena klávesa [Shift], jsou i transponovány podle počáteční pozice válečku. Nástroj Pattern je poměrně jedinečný a přitom velmi užitečný, jsem zvědav, kdy jej od firmy Cakewalk převezme konkurence.
Navíc je zde možnost vybraný MIDI part uložit do knihovny médií a to pouhým přetažením z časové osy. Díky tomu je možné ukládat nápady pro další využití a nebo kopírovat party mezi projekty.

VocalSync
Pokud uživatel chce vytvořit silně znějící hlas, je ideální vokální stopy znásobit. Nejlépe tak, že interpret nazpívá zvolený part několikrát do nových stop. Tím se docílí silné vokální linky a v kombinaci s umístěním stop do sterea i bohatého prostoru. Tato technika se používá od dob vícestopého nahrávání. Jediným problémem je přesné frázování interpreta na všech stopách. Málokdo frázuje naprosto přesně a pokud se jedna stopa opozdí jen o milisekundy, na výsledku je to znát. Pak nezbývá než party ručně upravovat tak, aby frázování přesně sedělo, což je činnost velmi pracná a časově náročná.

Nový SONAR však přichází s funkcí VocalSync, která tento problém řeší automaticky. Na uživateli je vybrat stopu a označit kus partu, který má být synchronizován. Po aktivaci funkce VocalSync se part rozdělí na dvě poloviny. Horní znázorňuje aktuální part a spodní part stopy, vůči kterému bude synchronizován. Spolu s tím se zobrazí malé okno, v jehož horní části se vybere stopa, podle níž bude part synchronizován. Přesnost synchronizace se volí otočným ovladačem. Minimální hodnota je výchozí stav, kdy stopy jsou prakticky beze změny, maximální pak představuje 100% synchronizaci.

Po nastavení stačí nechat změnu započítat a program vytvoří novou kopii partu, tentokrát perfektně synchronizovaného, se kterým se dále pracuje jako s běžným audio partem.
Obrázek
AudioSnap
Rovnat nepřesně zahrané audio stopy je vždy velký problém. Funkce VocalSync pomůže se zpěvy, ale co ostatní stopy? Pro ty je připravena nová funkce AudioSnap. Ta dovoluje ve zvolených stopách vytvořit hit značky a ty poté využít ke kvantizaci tempa skladby. Uživatel má možnost využít plné automatiky, ale také může ručně nastavit jen ty pasáže, které jsou kritické a ostatní nechat tak, jak byly nahrány.

Funkce AudioSnap dovoluje také přizpůsobit tempo skladby vloženému audio partu nebo vytvořit z hit značek MIDI události a využít je k úpravě MIDI stopy v přesném frázování audio partu. Možnosti jsou nekonečné. Asi největší uplatnění bude mít funkce při úpravě stop živě nahraných bicích. Zde je možné jednoduše korigovat nepřesně zahraný rytmus, který se přizpůsobí tempu projektu, aniž by bylo nutné stopy znovu nahrávat.
Obrázek
Mix Recall
Každý, kdo se zabývá nahráváním profesionálněji, jistě narazil na situaci, kdy udělal mix skladby, druhý den se mu však nelíbil a tak vytvořil jiný. Následující den zjistil, že ten první mix byl lepší, ale již neměl možnost, jak se k němu dostat. Pokud je uživatel pečlivý, mohl si nastavení někam napsat nebo uložit jako samostatný projekt. Tato činnost je ale velmi zdlouhavá a ruku na srdce, kdo to takto dělá?

Nová funkce Mix Recall v programu SONAR tento problém vyřeší. Dovoluje vybrat a uložit parametry mixeru do samostatných pamětí a kdykoliv je vyvolat. Díky tomu má uživatel možnost vytvořit nekonečně mnoho variant mixu písně a rychle vybrat ten nejvíce vyhovující mix. Uložit lze prakticky vše, od propojení stop a sběrnic přes efekty či nastavení všech parametrů kanálu až po kompletní parametry mixeru. V nastavení se mohou zvolit jednotlivé parametry, které se s funkcí Mix Recall budou ukládat.

Z praxe vím, že je důležité vytvořit nejen univerzální dobře znějící mix, ale také speciální mix do klubu nebo na živá vystoupení. S funkcí Mix Recall je to hračka. Stačí mix vytvořit, uložit do paměti, kterou lze pojmenovat a je hotovo. Nic jednoduššího být nemůže a vy se nebudete zbytečně rozčilovat, pokud třeba programový šéf rádia řekne, že by skladbu hrál, kdyby byla méně nadupaná, což je zcela běžná praxe v českých rádiích. Mix Recall vám tak ušetří práci i nervy.
Obrázek
Dynamické Send a FX sloty
Přidání Insert a Send efektů do jednotlivých kanálů mixeru bylo v posledních verzích bez problému - vybraný efekt se přidal do kanálu a fungoval. O to překvapivější je vylepšení tohoto postupu téměř k dokonalosti. Nyní lze sloty přizpůsobit počtu použitých efektů. Standardně je k dispozici místo pro dva Insert efekty, přidáním dalších efektů se slot roztáhne a všechny efekty jsou hezky na očích. Navíc je možné efekty nejen vkládat či deaktivovat, ale také je jednoduchým přetažením měnit mezi sebou, což opět výrazně ulehčí zvukaři práci při hledání konkrétního zvuku.

Pokud chtěl uživatel dříve vložit Delay, Reverb nebo jiný efekt do Send sběrnice, musel nejprve sběrnici vytvořit, efekt do ní vložit a poté ho nastavit na kanálu mixeru. Nyní je možné tyto kroky spojit přímo v kanálu mixeru. Stačí kliknout na symbol „plus“ a Sonar uživateli nabídne rozhraní, ve kterém je možné signál poslat do stávajících sběrnic, případně lze rovnou vytvořit sběrnici novou, pojmenovat ji a vložit efekt. Po potvrzení se kanál se sběrnicí rovnou propojí.

U směrování signálu do Send sběrnice je možné zvolit, zda bude audio signál přicházet před nebo za kanálovým faderem hlasitosti, dále lze nastavit úroveň a panoramu.

Stejně jako u Insert efektů se i slot pro Send efekty dynamicky přizpůsobuje počtu sběrnic. Což je šikovné pro úsporu místa a zároveň to udržuje mixer a jeho kanály stále přehlednými.
Obrázek
Addictive Drums 2
Součástí vybavení programu se stává i virtuální bicí souprava Addictive Drums 2 od švédské firmy XLN Audio. Jedná se o bicí modul, jenž se pyšní vynikající zvukovou bankou, kterou lze rozšiřovat dokoupením dalších bank. Uživatelé SONARu Platinum mají k dispozici tři různé bicí sady včetně MIDI souborů s party nahranými živými bubeníky. U verze SONAR Professional lze využít pouze jednu sadu.

Nástroj nabízí perfektně nasnímané bicí sady, ve kterých je možné upravovat zvuk pomocí míchání poměrů Overhead a Room mikrofonů a celé řady Insert efektů. Tím lze docílit jak přirozeného zvuku, tak i zcela umělých barev pro různé použití. Jednotlivé nástroje jsou složeny z několika vrstev, které vystihnou i tu nejjemnější dynamiku nástroje při hraní a celkově mají vliv na velmi věrný zvuk bicí sady.

Jako velká pomůcka pro rychlé vytváření aranží je připraven i přehrávač patternů, který nabízí rytmické riffy, jež lze přidat pouhým přetažením do stopy v časové ose a dále upravovat jako běžný MIDI soubor.
Obrázek
ObrázekNové efekty
Bohatou nabídku nástrojů a efektů nová verze programu SONAR ještě rozšiřuje. Platinum verze nabízí celkem 57 efektů a 21 virtuálních nástrojů již v základu. Mezi ně patří 16 kytarových zesilovačů, které obsáhnou všechny hudební styly. Naprosto jedinečný je konvoluční Reverb efekt REmatrix Solo pracující s navzorkovanými dozvuky skutečných sálů a místností. K tomu je přidána celá nová banka dozvuků z NYC studia. Dále je nabídka rozšířena o nové presety pro efekty, nástroje a kanály mixeru, které uživatelům ulehčí první kroky s programem.

Samozřejmě nesmím opomenout zmínit rozšířenou podporu pro nástroje založené na formátu VST3. U těch je nyní možné směrovat MIDI kanály na jednotlivé party virtuálního nástroje.

DSD a OGG formáty
Také nabídka podporovaných formátů se rozrostla. Pro import a export přibyl komprimovaný formát OGG, který nabízí kvalitní kompresi s volnou licencí použití. Profesionálové získali širší možnosti exportu díky jednobitovému streamovému formátu DSD, který slouží k distribuci nahrávek ve vysokém rozlišení na internetu. Tento soubor podporuje většina profesionálních on-line přehrávačů.

Závěr
Program Cakewalk SONAR Platinum je vyspělým profesionálním programem, který nabízí mnoho funkcí, efektů a nástrojů jak pro domácí, tak hlavně pro profesionální použití. Patří do skupiny k programům Cubase, ProTools, Studio One a dalším, které kombinují nahrávání a editaci MIDI a audio stop. Jediným rozdílem je orientace pouze na systém Windows, ale to je vlastně i výhoda, neboť je program pro tento systém naprosto vyladěn a dokáže z něj vytěžit maximum. Pro začátečníky je určena verze Artist, která má zachovány všechny hlavní funkce, jen obsahuje menší množství efektů a nástrojů. K dostání je ovšem za cenu pod hranicí 2.000 Kč bez DPH, což je skvělé pro první krůčky v oblasti digitálního zpracování hudby.

Výrobce: Cakewalk
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Mirek Píša

Odpovědět