Cakewalk SONAR X1 Producer

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Cakewalk SONAR X1 Producer

Příspěvek od mirek.pisa »

Nová verze profesionálního DAW programu.
30. 6. 2011

ObrázekCakewalk SONAR X1 je nejnovější verze Digital Audio Workstation (DAW), která přichází na svět k desetiletému výročí programu Cakewalk Pro. Proto firma nepokračuje v nastavené číselné řadě, ale vytvořila zcela novou řadu X. SONAR X1 Producer je vlajkovou lodí firmy spojující integrovaný MIDI a digitální audio sekvencer na platformě Windows. Apple uživatelé jsou o tento profesionální nástroj pro vytváření hudebních kompozic ochuzeni. I když je program přepracován, stávající uživatelé zde najdou všechny své oblíbené funkce, jen v trochu upraveném a grafickém rozhraní.

Skylight
Základní koncept programu spočívá v umístění všech pomocných oken do jedné pracovní plochy. Na první pohled je znát, že uživatelské rozhraní doznalo největších změn. Pěkně vypadající bitmapy působí moderně, ovládací prvky a tlačítka simulují hardwarové prvky a rozložení pracovní plochy je více přizpůsobeno širokoúhlým monitorům. V nastavení programu je možné volit, zda bude základní vzhled layoutu světlý či tmavý. Pracovní prostor je rozdělen do několika funkčních celků, které lze libovolně přemísťovat, dokovat ke stranám programu a také je lze oddělit například při použití vícemonitorových systémů. Základní stavební prvky jsou ovládací panel, inspektor stop, MultiDock panel a průzkumník.
Obrázek
MultiDock
Okno MultiDock je nedílnou součástí rozhraní Skylight. Je umístěno ve spodní části pracovního prostoru a k dispozici je v případě, že je otevřeno alespoň jedno okno zobrazující se v MultiDock panelu. Jsou zde ukotvena všechna okna editorů, mixážní konzole nebo okna, která by se ve staré verzi zobrazovala samostatně. Výhodou je například možnost ponechat otevřený editor, aniž by překrýval pracovní plochu se stopami. Kliknutím na horní okraj panelu se MultiDock maximalizuje přes celou plochu, což je dobré při detailnější editaci MIDI událostí nebo nastavení mixeru. Opětovný klik panel zmenší nebo minimalizuje. Panel MultiDock slouží i jako hostitelské okno na dvoumonitorových systémech. Lze ho vyjmout z pracovní plochy a přesunout na druhý monitor.

Ovládací panel
Pro pohodlnou práci s programem byl vytvořen nový ovládací panel, který je zcela modulární. Lze využít až třináct modulů, které jsou plovoucí a jež lze vzájemně přesouvat dle potřeb uživatele. Jedinou nevýhodou je řazení modulů do řady, takže při dokovaném panelu jsou vidět pouze prvky, které se vejdou na šířku monitoru. Ale naštěstí je možné rozložení uložit společně s nastavením oken programu a připravit si několik variant poskládání modulů v ovládacím panelu podle libosti nebo stylu práce. Ovládací panel je standardně ukotven v horní části programu, ale lze jej vložit do spodní části, nechat ho plovoucí nebo ho schovat.

Chytré nástroje
Pracovní nástroje programu SONAR byly ve verzi X1 kompletně přepracovány. Především byl kladen důraz na snadné přepínání a práci s nimi. Většinu funkcí je nyní možné provádět pouze pomocí jednoho nástroje, který se automaticky přepíná na základě kontextu. Tím se výrazně snížila potřeba přepínání nástrojů při editaci a míchání. Pokud je však třeba použít jiný nástroj než ten, který je nabízen automaticky, stačí jej vybrat z modulu ovládacího panelu a po dokončení práce lze stiskem klávesy nástroj opět přepnout do poslední zvolené funkce.

Screenset modul
Screenset je nový modul pro uložení aktuálního rozložení různých pohledů a oken v projektu včetně oken, která jsou otevřena. Zachována zůstane jejich velikost, umístění, měřítko a typ, tedy zda jsou ukotvená nebo plovoucí. Pro uložení slouží deset paměťových slotů, každý se šesti pozicemi uložení. Jednotlivé sloty lze jednoduše vyvolat pomocí kláves [1] až [0] na klávesnici počítače nebo klikem myši na příslušnou pozici.

Inspector
V levém dokovacím panelu je vyhrazeno místo pro Inspector. Tento panel je znám z konkurenčních programů a slouží pro detailnější zobrazení dat a údajů zvolené stopy. Informace o stopě jsou vždy zobrazovány buď jako číselné parametry, nebo jako kanál mixážního pultu. Uživatele může nejprve zmást zobrazování dvou kanálů namísto jednoho zvoleného. Při podrobnějším zkoumání však zjistí, že se s aktuálně zvoleným kanálem zobrazuje i jeho výstupní sběrnice, na kterou je připojen. Tato vlastnost usnadňuje nastavení stopy, pokud je přidružena ke skupinovým sběrnicím. Vlastně musím uznat, že toto zobrazení sice zabírá více místa na obrazovce, ale je maximálně přehledné. Díky zobrazení kompletních prvků audio kanálů lze rychle najít a editovat jednotlivé parametry.

Prohlížeč
Pravou stranu pracovního prostoru zaujímá kompletně přepracovaný průzkumník a organizér. Díky němu lze rychle najít různý podporovaný obsah a pouhým přetažením do stopy nebo pracovní plochy vložit vybraný soubor do projektu. Skládá ze tří sekcí. Media Browser hledá audio, MIDI, videa, projekty, projektové šablony, šablony pro stopy, presety efektových řetězců a ikony stop, které lze importovat do projektu. Plug-in prohlížeč má za úkol hledat v uspořádaných seznamech efektů, vybrané efekty lze pak přetažením vložit do stopy nebo klipu. Tato sekce má přístup k audio efektům DirectX a VST, MIDI efektům MFX, DXi a VSTi nástrojům a ReWire zařízením. Poslední sekcí je Synth Rack prohlížeč, který spravuje všechny nástroje, jež jsou vloženy do aktuálního projektu.
Obrázek
Práce s novým průzkumníkem je přehledná a pohodlná. Jsem odkojen programem Cubase a s rozdílnou filozofií práce v programu SONAR jsem měl vždy problém. Díky propracovanému průzkumníku tento pocit nemám. Hlavně vkládání efektů a přiřazení nástrojů je jen otázkou výběru a vložení na stopu nebo do projektu. Není co dodat.

ProChannel
Míchací konzole je v Producer verzi doplněna o multiprocesor ProChannel. Ten nabízí kombinaci kompresoru, ekvalizéru a modelování lampové saturace v jednom přehledném rozhraní. Všechny audio stopy, nástrojové stopy a sběrnice jsou vybaveny ProChannel efektem. Ten po aktivaci rozšíří stopu doprava a zobrazí parametry efektů. Musím pochválit design, který se povedl a působí stejně retro jako zvuk, který procesor produkuje.
Obrázek
Procesor ProChannel se skládá ze tří efektů, které lze samostatně aktivovat a jejichž sériově zapojené pořadí lze libovolně změnit. První efekt je kompresor. Pomocí přepínače lze volit mezi dvěma typy simulací. Standardně je na audio stopě aktivní kanálový kompresor typu PC76 U. Tento typ simuluje jeden z nejznámějších tranzistorových kompresorů, který se používá v profesionálních studiích dodnes. Je vhodné použít jej pro jasný a konkrétní zvuk. Nejběžněji je používán na vokální party, ale je vhodný také pro zpracování bicích a kytarových stop.

Druhý typ PC4K S je standardně aktivní na stereo sběrnicích. Tento typ je založen na legendárním sběrnicovém kompresoru montovaném do jednoho z nejúspěšnějších analogových pultů. Zvuku přidává na údernosti a síle. Doporučuje se například pro klavír nebo bicí. Tento typ kompresoru podporuje řízení komprese externím signálem neboli Sidechaining.

Následuje Ultimate Console EQ, což je šestipásmový ekvalizér se třemi různými módy grafického znázornění křivky ekvalizéru. Simuluje především staré analogové ekvalizéry, které měly příjemné zvukové zabarvení.

Třetím a posledním efektem v procesoru ProChannel je Tube Saturation. I zde je možné volit mezi dvěma typy zvuku. První simuluje saturaci jedné elektronky, kdežto druhý typ vytváří zvuk, jaký by vznikl při průchodu dvěma elektronkami. Jelikož je zde zařazen filtr vyšších tónů, zní vzhledem k velkému zkreslení lépe typ první. K nastavení jsou pouze tři parametry, jeden určuje sílu saturace a zkreslení a další dva řídí vstupní a výstupní úroveň signálu. Při jemném nastavení produkuje efekt příjemně zabarvený zvuk obohacený o vyšší harmonické složky, což je vhodné pro rozjasnění nevýrazného vokálu a kytarových partů.

Effects Chains
SONAR X1 přináší i zdokonalení efektové jednoty, respektive ukládání presetů seskupených efektů. Řekněme, že ve stopě jsou vloženy tři efekty, které bych chtěl zachovat i pro další projekt. Ve staré verzi bylo potřeba každý efekt uložit samostatně. Nyní lze celý řetězec efektů uložit jako jeden preset včetně nastavení parametrů efektů. Efekty je možné ukládat, mazat i přesouvat mezi stopami a sběrnicemi. V novém průzkumníku jsou vytvořené presety ihned k dispozici pro další použití.
Obrázek
Obrázek
Závěr
Program SONAR X1 je určen pro hudebníky, skladatele, aranžéry, audio a výrobní inženýry, multimediální a herní vývojáře, zkrátka pro všechny profesionály. Přepracované rozhraní je nyní přehlednější a s programem se velmi příjemně pracuje. Určitě bych vyzdvihl dokovací okna a mnoho variant přizpůsobení pracovní plochy. Naprosto dokonalý je ProChannel v mixéru, který nabízí mnoho možností úprav zvukové stopy. U Producer verze je překvapující množství dodávaných nástrojů a efektů. SONAR X1 patří právem mezi leadery DAW programů udávající směr vývoje.

Mirek Píša

Výrobce: Cakewalk / Roland
Zapůjčil: Czech Republic Distributor s.r.o.

Odpovědět