Ekosystém Propellerhead

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Ekosystém Propellerhead

Příspěvek od standa.puffler »

Figure, Take, Discover, Reason a další.
3. 6. 2015

Propellerhead Software celkem nedávno přepracovali celé své webové stránky a přidali novou službu Discover, jež má umožnit sdílení hudebních nápadů a rozpracovaných tracků napříč nově vznikajícím ekosystémem. Firma tak jde s dobou a otvírá se více internetu a mobilním zařízením, pro která připravila nové aplikace Figure a Take.

Nový ekosystém, nová komunita
V Propellerhead si zřejmě uvědomili sílu komunity, která se za tu spoustu let na jejich produkty nabalila. Ať už jde o prvotiny ReBirth a ReCycle, o vlajkovou loď Reason nebo o aktuální „vychytávky“ pro mobily - stále jde víceméně o uzavřený a svérázný ekosystém a komunitu, která roste a může významně podpořit značku a marketing Propellerhead. Navíc se tak firma odlišuje od tradičních tvůrců DAW a cílí silně na mladé, kteří jsou s mobilem hodně velcí kamarádi. Využívá současného trendu sociální interakce na internetu, sdílení hudebních nápadů a především tlaku na mobilitu a možnost tvořit na cestách, na chatě, u oběda, ale i na dovolené u moře - hlavně ne jen doma ve studiu. Proč toho všeho nevyužít, že?

Z mého pohledu se tato promyšlená koncepce firmě hodně daří a to nejen z marketingového hlediska, ale i z toho hudebního a technického. Produkty Propellerhead jsou dlouhodobě hodnoceny jako velmi stabilní, snadno ovladatelné a intuitivní, nenáročné na systémové prostředky a zvukově na úrovni.

Discover
Naprostou novinkou v ekosystému je služba Discover, jež umožňuje sdílet rozpracované nebo i hotové hudební projekty na stránkách Propellerhead. Je to vlastně taková otevřená databáze hudebních nápadů připravená ke stažení do Reasonu na jedno kliknutí. Importem do Reasonu se načte i tempo (BPM) a vy už jen můžete vybrat, co si v projektu necháte, co odeberete a postupně přidávat k původnímu nápadu vlastní produkci. Vše potřebné najdete na adrese discover.propellerheads.se.
Obrázek
ObrázekTake
Někdy se může vše vystavět nad pouhým vokálem. Zpěvák nahraje své nápady do mobilu pomocí aplikace Take, jež je v rámci ekosystému určena právě ke kreativnímu nahrávání zpěvu, rapu, beatboxu nebo jiného hlasového projevu. Díky Take můžete nahrát třeba refrén a sloku, do refrénu nahrát ještě druhý hlas, do sloky pak doprovodné vokály apod. Je to opravdu jednoduchá, ale účinná aplikace.

K dispozici máte tři stopy pro zpěv. V rámci nahrávání lze využít i doprovod ve formě rytmu, beatů nebo připravené hudby do pozadí. Kromě toho jsou v aplikaci i potřebné efekty, které jsou pro zpracování hlasových nahrávek běžně zapotřebí. Všechno to má jeden jediný háček... K provozování potřebujete mobil nebo tablet značky Apple. Aplikace běží výhradně na mobilních telefonech iPhone s jejich proslulým vestavěným mikrofonem, tabletech iPad a platformě iPod Touch. Ke stažení je zdarma.

U nás velmi oblíbený Android má smůlu, i když ruku na srdce - kdo by nahrával zpěv do telefonu? Jasně, jde jen o nápady a kreativitu, ale možná právě ta je důležitá - zachytit nápad v daný okamžik, nahrát surový materiál tak, aby se prostě jenom neztratil a aby se na něj nezapomnělo. Kvalitní nahrávku pak už můžete pořídit ve studiu kdykoliv. Ale díky Take bude mít producent představu o potenciálu zaslaného zpěvu nebo rapu, může si hned zkusit nanečisto, jak bude vše znít s baskytarou, klávesami a beatem. V tomhle je síla nově se rýsujícího ekosystému Propellerhead a dle mého názoru i budoucnost hudební kreativity.

Figure
Motto této aplikace mluví za vše. „Máte tři minuty a chcete vytvořit nějakou muziku?“ Pak si stáhněte z App Store aplikaci Figure. Získáte naprosto jednoduché a intuitivní dotykové prostředí pro tvorbu hudby založené na bicích, base a klávesách. Že nejste extra muzikanti a občas vám ulítne nějaká ta nota nebo uteče rytmus? Nevadí, vše se automaticky kvantizuje a ladí. Snadno změníte barvu zvuku, rytmus i celý charakter vaší skladby. To vše přirozeně prstem na displeji tak, jak jste zvyklí pracovat s většinou mobilních aplikací.

Pak už jen výsledek své práce nahrajte na server Propellerhead, aby vaše dílo mohli ostatní vylepšit, doplnit nebo remixovat. V databázi Discover najdete spoustu hotových nebo rozpracovaných tracků, které vás budou inspirovat k tvorbě vlastní hudby nebo prostě jen míchání a úpravě hudby, kterou už na server nahrál někdo jiný. Ačkoliv jde „jen“ o mobilní aplikaci, zní sakramentsky dobře. Jediné, co potřebujete, jsou kvalitní a nejlépe uzavřená nebo alespoň polouzavřená sluchátka, protože komponování v metru či na nádraží vyžaduje alespoň trochu koncentrace na samotnou tvorbu. A samozřejmě - podobně jako u aplikace Take - nějaké mobilní zařízení od Apple. Aplikace Figure je podporována na platformách iPhone, iPad a iPod Touch. Ke stažení je stejně jako Take v App Store. Stojí $0,99, což je velmi symbolická cena.
Obrázek
Propellerhead se prosazuje na mobilech
Jak je vidět na aplikacích Take a Figure, Propellerhead Software se dobře prosazuje na mobilních zařízeních, která se mají stát základem jejich nového ekosystému. Sází přitom celkem logicky na platformu Apple, která je v oblasti multimédií a především zvuku na vysoké úrovni a má také největší důvěru u muzikantů a zvukových inženýrů.

Není to však žádná nová strategie, ale dlouhodobý směr, který byl nastolen už v případě portování slavné techno micro composer aplikace ReBirth pro Apple iPad. Firmu oživila tuto - na desktopu již dávno mrtvou - legendu a dokonce ji dál vylepšuje (Audiobus 2.1, Inter-App Audio Generator). V App Store si můžete aktuální verzi ReBirthu zakoupit za necelých 15 dolarů. Kromě ReBirthu byl pro iPad portován i nejslavnější syntezátor v Reasonu nazvaný Thor Polysonic Synthesizer. Stojí stejně jako ReBirth a také požaduje iOS 7 a novější. Mimochodem, i ReBirth se díky novým funkcím pro sdílení projektů v něm vytvořených dostal mnohem blíž ke komunitě a sociální interakci na internetu - skladby můžete sdílet na SoundCloud nebo je exportovat pro iTunes.
Obrázek
Obrázek
Na chytrých telefonech a tabletech si tak budeme brzy všichni nahrubo zaznamenávat hudební nápady nebo postřehy a vše pak dopracujeme už pěkně doma v prostředí útulného studia -na velkém monitoru a s kvalitním poslechem. Místo tužky, papíru a notové osnovy dostáváme do rukou mnohem efektivnější záznamovou techniku, která je šitá na míru muzikantům. Diktafon je totiž pro reportéry, recorder spíš pro tvůrce zvukových bank, speciální záznamová zařízení jsou zbytečně drahá a nikdo z nás se s nimi nechce tahat na cestách nebo je brát na dovolenou.

Mobil nebo tablet máme většinou u sebe, jelikož jsou lehké, tenké a skladné. Telefon má s sebou dnes snad každý, tak proč nepřesunout tvůrčí potenciál právě do mobilního telefonu. Ano, dlouho zde byly jen polovičaté aplikace a hračky, které v kontextu profesionální hudební tvorby na úrovni nedávaly příliš smysl. Nový ekosystém Propellerhead je jiný, jelikož u jeho koncepce a vývoje tvůrci přemýšleli, šli se svými uživateli, s celou komunitou a hlavně s dobou, která je nakloněna jak sociálním sítím a interakci na internetu, tak mobilním telefonům.

Pro mnoho novodobých „kapel“ jsou zkoušky v pronajaté zkušebně už nepředstavitelné - je to sice fajn být s lidmi spolu v jednu chvíli na jednom místě, ale ruku na srdce, koho neštve všechno to kolem. Mám tím na mysli čas strávený na cestě na zkoušku, potřeba tahat se s bicí soupravou přes celé město a ve finále strávit hodinku v zatuchlém vlhkém sklepě, kde kapela před vámi vykouřila snad sto cigaret a erární stojan na klávesy polila nechtěně krabicovým vínem. Je to zkrátka realita dnešní doby. Samozřejmě, že většina produkce kolem tohoto ekosystému je a bude o jednom studiovém tvůrci, z velké části půjde zřejmě o čistě elektronickou produkci nebo studiovou tvorbu doplněnou o samply živých nástrojů. Ale najde se jistě i dost kapel, kterým tento způsob tvorby a spolupráce bude dlouhodobě vyhovovat a v té zkušebně se sejdou vlastně už jen párkrát před turné a už s víceméně nacvičeným materiálem. Stejně tak a možná mnohem více může tento princip fungovat před nahráváním studiové desky.
Obrázek
Své výtvory v Reasonu můžete nyní sdílet s kolegy z kapely online nebo nabídnout k remixu široké veřejnosti.

Na vrcholu všeho stojí Reason 8.1
Reason 8 jsem recenzoval v prosincovém čísle PiXELu (216). Aktualizace Reason 8.1 přináší desítky opravených chyb a pro majitele verze 8 je ke stažení zcela zdarma (1.1GB balík pro Windows i Mac). Mezi takové nejvíce viditelné a z mého pohledu hodně nepříjemné věci, které byly opraveny a vylepšeny, patří zapamatování si hesla pro autorizaci (už žádné zadávání hesla pro váš Propellerhead účtu do zblbnutí).

Zásadním důvodem pro upgrade je však právě propojení s ekosystémem Propellerhead. Aplikace je díky funkci Drop to Propellerhead schopna uploadovat váš projekt do online databáze Discovery. Naopak pomocí Open in Reason snadno otevřete projekty, které se v Discovery nacházejí.

Shrnuto a podtrženo
Propellerhead je z mého pohledu vizionářem, jakým byl Apple v dobách, kdy ho směroval Steve Jobs. Naprosto přirozeně využívá ohromnou komunitu uživatelů všech jeho nástrojů a poskytuje jim další a další aplikace, které dávají smysl a najdou si své místo v koncepčně velmi dobře zvládnutém ekosystému. Jde s dobou, která je rychlá a dynamická, vyžaduje stoprocentní mobilitu a většina toho zásadního se děje na Internetu.

Co na tom, že zvuk Reasonu je specifický a třeba pro vážnou hudbu nebo jazz nepoužitelný. Jeho síla je v elektronice, hiphopu a dalších žánrech moderní hudby, které mají tisíce fanoušků po celém světě. A ještě větší síla je v jednoduché interakci mezi hudebníky a snadném sdílení obsahu, který poroste spolu s komunitou a bude poskytovat stále větší inspiraci a materiál jak pro muzikanty, tak pro marketingové manažery firmy Propellerhead. Dokonalá symbióza mezi komunitou, hudbou, kvalitním softwarem a skvělým marketingem.

Sám uvažuji o koupi nového mobilního telefonu a přiznám se, že Propellerhead mne přesvědčil o tom, že bych se měl zaměřit i na iPhone a to už je co říct. Pro Android existují hudební aplikace samozřejmě také - jmenovat mohu např. Caustic 3, FL Studio Mobile nebo Music Maker Jam. Nicméně už nejde o tak dobře zvládnutý ekosystém, kde by vše bylo propojeno napříč zařízeními (desktop, mobil, tablet) a dávalo smysl pro seriózní zpracování. Propellerhead je v této oblasti lídrem.

Výrobce: Propellerhead Software

Stanislav Puffler

Odpovědět