IK Multimedia SampleMoog

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

IK Multimedia SampleMoog

Příspěvek od mirek.pisa »

Šestnáct legendárních Moog nástrojů v jednom balení.
14. 7. 2010

ObrázekJe tomu již čtrnáct let, co italská firma IK Multimedia vytvořila svůj první virtuální efekt T-Racks. Od té doby plynul čas jak voda a nabídka virtuálních programů a efektů se poměrně hodně rozrostla. Asi nejoblíbenější jsou simulace kytarových aparatur a své místo mezi uživateli si našel také přehrávač samplů SampleTank. Základní nabídka vzorků je velká, ale i tak uživatelé hladověli po jejím dalším rozšíření. Chytrým marketingovým tahem je vytvoření samostatných verzí programu SampleTank, které jsou tématicky i zvukově zaměřeny na určitou skupinu nástrojů. V minulém čísle PiXELu jste se mohli seznámit s nástrojem SampleTron, který nabízí ucelenou kolekci vzorků nástrojů typu Chamberlin, Mellotron a jejich odnoží. Dnes si představíme nástroj, který nabízí vzorky pouze z legendárních nástrojů Moog.

SampleMoog přináší uživateli sbírku vzorků z šestnácti starých nástrojů z dílny Boba Mooga. Nástroje Moog patří mezi nejoblíbenější nástroje z analogové éry a pro svůj kvalitní a hutný zvuk jsou oblíbené i dnes. Hlavní devizou těchto nástrojů byl filtr, který se jejich tvůrci opravdu povedl a díky němuž vynikaly nad ostatními analogovými nástroji a prokazovaly svou jedinečnost. Proto asi byla po několika letech stagnace, zapříčiněné nástupem digitálních nástrojů, opět obnovena jeho výroba a kromě nových typů nástrojů je možné koupit i tento legendární filtr jako samostatný produkt, který může dodat krásné analogové zabarvení kterémukoliv nástroji.

SampleMoog - představení
SampleMoog je virtuální nástroj, který je možné využít jako samostatně spustitelný program, nebo jej lze vložit jako virtuální nástroj do programů podporujících rozhraní VSTi, RTAS a AU a běžících na systémech Mac OS a Windows.

Grafické rozhraní je přizpůsobeno vzhledu nástroje MiniMoog model D. Jsou zde viditelné dřevěné bočnice, kolébkové přepínače a také legendární kryty potenciometrů. Mimochodem, mohl jsem si je vyzkoušet na nástroji Moog Voyager a jsou naprosto dokonalé, pokud je máte v ruce. V případě softwaru jsme o tento fyzický kontakt samozřejmě ochuzeni, ale tvůrcům každopádně náleží body za vydařené napodobení předlohy.

Celkově je grafické rozhraní dobře navrženo a umožňuje intuitivní ovládání. Horní polovinu zaplňují sloty pro vložení až šestnácti různých nástrojů a přehledný průzkumník zvukové banky včetně možnosti vyhledávání. Ve spodní polovině jsou dvě řady kontrolérů pro ovládání syntezátorových funkcí, přepínače a spínače jednotlivých funkčních bloků a parametrů efektové jednotky.

Syntezátor
SampleMoog je založen na enginu sampleru SampleTank a nabízí i naprosto shodné editační funkce. Pro rychlý přístup k až čtyřem vybraným parametrům je k dispozici Makro sekce. SampleMoog však ve všech presetech využívá pouze tři parametry, konkrétně frekvenci filtru, rezonanci a ovlivnění filtru klaviaturou. Toto omezení je logické, neboť se předpokládá, že uživatel bude hojně využívat syntezátorovou část nástroje se všemi editačními možnostmi.
Pro podrobnější nastavení jsou funkce rozděleny do osmi sekcí, kdy každá nabízí až osm parametrů. Základem je oscilátor a jeho zpracování. Namísto oscilátoru používá SampleMoog zvukový vzorek, který je možné zpracovat pomocí několika algoritmů. Základní je Resampler, který pracuje jako konvenční sampler. Dále je k dispozici Pitch-Shift/Time-Stretch, který je jako stvořený pro zpracování smyček s možností kontroly tempa a ladění v reálném čase. Zvolit můžeme také patentované zpracování vzorku STRETCH, které bylo navrženo pro zpracování monofonního materiálu, jako je zpěv či sólové nástroje, a poskytuje co nejvyšší zvukovou kvalitu. STRETCH pracuje na bázi spektrální analýzy vzorku a kontroly harmonických tónů. Díky tomuto algoritmu je možné využít méně vzorků, přičemž je dopočítáván přirozenější přechod mezi jednotlivými vzorky, aniž by docházelo k projevům takzvaného Mickey Mouse efektu.
Po oscilátorech následuje filtr. SampleMoog má k dispozici jeden filtr s třemi typy, přičemž u každého lze nastavit tři druhy strmosti. Filtr má řízenou frekvenci a rezonanci. Nástroj disponuje pěti nastavitelnými modulátory a dvěma AHDSR obálkami. První z nich je pevně určena k řízení dynamiky, druhá může ovlivňovat filtr a ladění. Dále jsou k dispozici dva LFO oscilátory, u kterých lze nastavit jednu z pěti tvarovacích vln s možností její synchronizace s tempem skladby.
Obrázek
Posledním modulátorem je řízení dynamiky, pomocí něhož je možné kladně i záporně ovlivňovat až osm pevně přiřazených parametrů nástroje. Celkem je k dispozici až 50 parametrů, se kterými lze ovlivnit výsledný zvuk. Navíc se v Zone módu na virtuální klaviatuře zobrazí rozmístění použitých vzorků. V tomto módu se nastavené hodnoty parametrů nástroje vztahují pouze k vybranému vzorku a neovlivňují ostatní vzorky, což umožňuje vytvořit další zvukové variace.

Efektová jednotka
Stejně jako ostatní nástroje postavené na technologii produktu SampleTank obsahuje i SampleMoog propracovanou efektovou jednotku, která nabízí výběr z 32 efektů, jež lze vložit do pěti samostatných jednotek. Každý efekt lze editovat pomocí až osmi parametrů přímo z hlavního panelu nástroje. Výsledný zvuk lze tedy významněji ovlivnit jen při použití efektů. Mezi efekty jsou kvalitní dozvukové jednotky, zpožďovací, modulační a dynamické efekty, dále několik druhů zkreslení a simulací lampových zesilovačů. Pomocí efektové jednotky je možné výrazně ovlivnit výsledný zvuk a vytvořit další variace zvukových barev, které lze uložit.
Obrázek
MIDI
K nástroji jsou pevně přiřazeny čtyři MIDI kontroléry pro řízení makro parametrů. Další parametry je možné přiřadit pomocí MIDI matrice. Stiskem MIDI tlačítka a některého z kontrolérů se otevře tabulka, ve které lze nastavit rozsah a číslo MIDI kontroléru.

Zvuková banka
Již od počátku sampleru SampleTank je dvorním dodavatelem vzorků firma Sonic Reality. Stejně tak tomu je i u nástroje SampleMoog, ovšem zde vše proběhlo pod záštitou firmy Moog Music. To znamená, že bych prakticky mohl přestat s popisem zvukové banky, protože samotné renomé zúčastněných firem hovoří za vše. Ale přece jen se na ni podíváme. Nástroj obsahuje téměř 4,5 GB vzorků, které jsou rozděleny do šestnácti kategorií řazených podle roku vzniku jednotlivých nástrojů.

Rok 1970 zastupuje asi nejznámější nástroj Minimoog Model D. Rok 1972 je prezentován modulárními nástroji Modular Moog 3c, Modular Moog 15 a Modular Moog 55. První polyfonní nástroj Polymoog je řazen do roku 1975. Do stejného roku je zařazen asi jediný basový syntezátor Taurus 1, mimochodem dnes je možné koupit jeho třetí generaci, která už je vylepšena o moderní vymoženosti, přesto se jedná o analogový základ, jaký měla první generace. Rok 1978 zastupuje nedoceněný nástroj Multimoog, kterého se vyrobilo pouze 1000 kusů. O to známější je nástroj z roku 1979 nesoucí název Prodigy, podle kterého se jmenuje i známá britská skupina. Ze stejného roku pochází i šestnáctipásmový Vocoder. Osmdesátá léta, konkrétně rok 1981, zastupují celkem tři nástroje. Prvním z nich je málo rozšířený nástroj Concertmate MG-1, druhým je jednoduchý syntezátor Rogue a třetím je první Moog se zvuky uloženými do presetů a editací jen pomocí membránových tlačítek Source. V roce 1982 vzniká následník Memorymoog, který v rozšířené verzi Plus nabízel MIDI či uložení až 100 presetů a některé jeho základní parametry bylo opět možné ovládat pomocí potenciometrů.

V roce 1998 započala znovu výroba Moog nástrojů, a to jedinečným nástrojem Etherwave Thermin. Vzhledem k poměrně velkému hladu po čistě analogových nástrojích vzniká pak v roce 2002 nástroj Minimoog Voyager, který zachovává všechny prvky analogových nástrojů, jež jsou však postaveny na moderních základech doplněných například Touchpadem s tlakovou citlivostí pro řízení parametrů nástroje. Poslední klávesový nástroj z dílny Roberta Mooga je Little Phatty, který vznikl hlavně jako dostupnější verze Voyageru s omezenými možnostmi přímé editace parametrů, ale umožňoval „totální“ editaci pomocí softwarového editoru. Do banky byl zařazen roku 2006.

Všechny vzorky jsou zpracovány v 594 základních presetech. K nim je potřeba připočítat dalších 1249 odvozených presetů, které vycházejí ze základní barvy, ale mají jinak nastavené parametry a efektovou jednotku. A aby toho nebylo málo, nabízí nástroj SampleMoog i vrstvené zvuky, které se skládají z kombinace dvou a více presetů. Firma připravila rovnou stovku těchto kombinací. Celkem si tedy uživatel může vybrat z 1943 presetů legendy zvané Moog.
Přestože je SampleMoog jen přehrávač vzorků, zní presety velmi dobře. Obzvláště některé basové barvy jsou hutné, s plným spodním pásmem, které neztrácí na razanci. Také sólové barvy dovedou nadchnout příznivce analogového zvuku. Ostrá sóla se ve skladbě prosadí a zachován je i skluz mezi jednotlivými tóny hranými legato. Snad jen kromě určité živosti, která je způsobena nedokonalostí hardwarových nástrojů, je zvuk nástroje SampleMoog hodně podobný originálním předlohám.

Závěr
IK Multimedia SampleMoog je pěkná sbírka zvuků legendárních Moogů. Existuje spousta simulací, které mají věrnější zvuk, ale také několikanásobně více zatěžují procesor počítače a spustit přes ně tři až čtyři nástroje na 2GHz procesoru už bývá velký problém. SampleMoog je založen na vzorcích, které zpracovává syntezátorovými parametry s minimální zátěží procesoru. Až 16 nástrojů v jedné instalaci je navíc prostě k nezaplacení.

Mirek Píša

Výrobce: IK Multimedia
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět