Native Instruments KOMPLETE KONTROL 1.5

Odpovědět
jindrich
Příspěvky: 53
Registrován: 01 úno 2013 19:12

Native Instruments KOMPLETE KONTROL 1.5

Příspěvek od jindrich »

Boj na poli více integrovaných klávesových kontrolérů se přiostřuje.
8. 2. 2016

Předloni na podzim uvedl známý německý výrobce Native Instruments nejenom novou verzi softwarového balíku KOMPLETE 10, ale i produktovou řadu KOMPLETE KONTROL S-Series. Nyní vychází podle firmy „největší update“. Pojďme se podívat, co obsahuje a jak se mezitím změnila situace na trhu více integrovaných kontrolérů. Takovými kontroléry myslím ty, které nabízejí víc než práci přes MIDI. Uživatel tak nemusí myslet na to, že enkodér 1 má nastaven na CC37 a příslušný parametr v plug-inu nebo sekvenceru je nastaven na příjem tohoto parametru.

Pro připomenutí uveďme, že se původně jednalo o sérii 25, 49 a 61klávesových kontrolérů s kvalitní plastovou klávesnicí značky Fatar, jež slouží k pohodlnému ovládání velkého množství zvuků obsaženého v balíku KOMPLETE. K tomu jsou klávesnice vybaveny osmi enkodéry a k nim náležejícím systémem displejů pro zobrazování upravovaných hodnot, transport sekcí a sekcí pro ovládání dedikovaného „knihovního“ systému balíku, tedy softwaru nazvaného KOMPLETE KONTROL. Právě propojení s programem vytvořeným pro tento produkt a upravení všech patchů balíku KOMPLETE pro práci s tímto ovladačem (týká se hlavně relevantně zvolených parametrů, které se nám dostanou rovnou „pod ruku“) měla být jedna ze silných stránek S-Series, čímž se kontrolér vyčleňuje z řady generických MIDI ovladačů. Některé sice nabízejí obdobné množství prvků, ale přece jen - kdo se s tím má pořád mapovat... Zejména při používání velkého množství nástrojů je třeba příliš mnoho práce, já osobně tak využiji spíše služby typu QuickControls v Cubase, pomocí kterých provedu dočasné mapování podle dané situace.

Je důležité zdůraznit, že toto všechno samo o sobě nebylo v době uvedení zcela nové. Již delší dobu existoval např. produkt firmy Arturia Analog Laboratory a to jak v softwarové podobě, tak s dedikovaným klávesovým kontrolérem. Základní myšlenka byla stejná - možnost procházet zvuky napříč nástrojovým arzenálem firmy a vyhledávat je v klidu bez předchozího přemýšlení, kde přesně je budeme hledat. Je samozřejmě pravda, že v tomto případě jsou si nástroje navzájem mnohem podobnější a až na výjimky se jedná o syntezátory. Potom je sjednocení ovládání přece jen snazší než u balíku s tak širokým záběrem jako má KOMPLETE.
Obrázek
Dojmy s odstupem času od nákupu
KOMPLETE KONTROL S-Series má několik unikátních vlastností. Jedna z nich mne při rozhodování hodně posunula směrem ke koupi - jde o tzv. Light Guide. Každá klávesa má vlastní RGB LED světélko a to má kromě příjemného nasvícení také několik funkcí. Zejména tak produkt může zobrazovat barevné kódování kláves, jaké používá například Kontakt. To je funkce opravdu zásadní, zejména u komplexních nástrojů, kde má každá oktáva rozsahu úplně jiný účel. A hodí se to samozřejmě u všech patchů vzhledem k tomu, že i v základu KONTAKT barevně ukazuje rozsah nástroje. Celkově je dílenské zpracování kontroléru skutečně skvělé. Delší praxe ovšem ukázala, že lehce pokulhává zmiňovaná softwarová stránka věci. Některé neduhy jsem zmínil už před rokem v recenzi, tak se pojďme podívat, jak se věci vyvíjejí. Za hlavní nevýhody původní verze softwaru bych označil absenci víceparametrového browseru, omezení jen na plug-iny a obsah balíku KOMPLETE a podivnou práci s okny.

Zásadní věcí, která se od uvedení KOMPLETE S-Series stala, je uvedení přímé konkurence v podobě Akai Advance, jehož 49klávesovou verzi jsem již recenzoval zde. Tento produkt je totiž na rozdíl od zmiňované Analog Laboratory koncepčně identický - tři velikosti, slušné množství ovládacích prvků a integrační software. Firma Akai nemá tak silné portfolio softwarových nástrojů jako Native Instruments a tak to s integrováním vzala z druhého konce - nabízí procházení bank prakticky jakéhokoli virtuálního nástroje, stačí, že k němu existuje mapovací soubor.

KOMPLETE KONTROL se ve svém prvním roce přece jen částečně měnil, postupně se rozšiřovaly jeho možnosti, ale ne nějak zásadním způsobem, spíše přinášely funkce, které chyběly v úvodní dost strohé verzi. Původní idea prodávat ho víceméně jako „rozšíření“ pro uživatele balíku byla pravděpodobně opuštěna, protože postupně bylo k novým kontrolérům nabízeno větší a větší množství přibaleného softwaru. V současné chvíli je přibalen balík KOMPLETE SELECT, který obsahuje Solid Bus kompresor a 9 nástrojů - syntezátory MASSIVE, MONARK, PRISM, bicí DRUMLAB a nástroje pro KONTAKT - Retro Machines, elektrické piano Scarbee Mark I., piano The Gentleman, Vintage Organs a perkusivní West Africa. Postupem času proběhlo také několik cenových akcí, což ukazuje, že se prodej asi nevyvíjel takovým způsobem, jak si firma původně představovala. Každopádně za delší konec v takové chvíli samozřejmě tahá zákazník, protože za jedny peníze má místo kontroléru vlastně značně nabitý nástroj, k jehož živému použití potřebuje pouze počítač, což v dnešní době není moc velký problém.

Zásadní update
Současný update na verzi 1.5 by tak měl sérii určitě přinést nový impuls. Kromě nové verze softwaru přibyla do řady 88klávesová verze s kladívkovou mechanikou. To je celkem logický krok a překvapilo mne, že se odehrál až teď a že ani firma Akai takovou verzi nevyrobila rovnou. Mnohé ucelenější řady kontrolérů totiž takovou verzi obsahují jako vlajkovou loď. Hlavní novinky v programu jsou pak tři. Mění se zejména to, že KOMPLETE KONTROL už není uzavřený systém. Přibyla totiž obecná kompatibilita s VST nástroji. Hostitelské funkce měl software samozřejmě celou dobu, jedná se tedy vlastně jen o odemčení pro ostatní plug-iny. Dále je mapování parametrů jednotlivých patchů na otočné ovladače přístupné uživateli, který jej může měnit a ukládat dle libosti. Třetí novinkou je uvedení standardu Native Kontrol Standard (NKS). Ten otevírá ovládací platformy NI i pro ostatní výrobce nástrojů a umožňuje jim připravit své patche pro využití všech rozšířených funkcí kontrolérů. Nejedná se totiž pouze o integraci do KOMPLETE KONTROL, ale i do produkčního prostředí MASCHINE. Seznam výrobců, kteří se v tomto směru dohodli na spolupráci s Native Instruments, byl již ve chvíli oznámení velmi bohatý. Aby také ne, jinak by to po obchodní stránce příliš nefungovalo. Líbí se mi ale, že nejde jen o klasický „namedropping“. Detaily ať si uživatel najde sám, ale na webu je v části o NKS výpis stále aktualizován a od uvedení je u každého výrobce rozepsán seznam produktů, které buď už získaly update obsahující NKS, nebo se pro ně připravuje. Zdůrazněn je i fakt, že vždy půjde o update zdarma. Některé produkty už jsou v tomto směru upraveny. Jde například o kompletní současné portfolio firmy Arturia, kterou jsem zmiňoval v úvodu ve spojitosti s jejím integračním produktem Analog Laboratory. Mezi další přislíbené výrobce patří např. kvalitní tvůrci next-gen knihoven jako ProjectSAM, Sonokinetic a Spitfire Audio, nebo třeba firmy Softube a Waldorf. Žádná z nich zatím podle informací z webu nevyrábí NKS pro všechny své nástroje jako Arturia, ale doufejme, že se formát ujme a dojde k tomu.
Obrázek
Jak funguje NKS v praxi
Funkčně je vše naprosto bez problémů. Je pouze potřeba nainstalovat příslušnou verzi daného nástroje, která už NKS obsahuje. Po spuštění KOMPLETE KONTROL dojde k automatickému načtení do databáze. Firma Native Instruments vždy dbala na to, jak věci vypadají a v jejím případě je to podle mne téměř vždy ku prospěchu uživatelské pohodlnosti. Je tomu tak i tentokrát, protože s novým nástrojem nepřibude pouze položka v seznamu, ale i plnohodnotná dlaždice v knihovně s vlastním obrázkem, takže pohled na kolekci je parádní. Bohužel nezměnilo se další procházení knihovny a k dispozici máme pouze dvě úrovně tagů (Types a Modes), čili zde nedošlo k žádným změnám. Mám pocit, že firma byla v dřevních dobách jedna z prvních, která procházení knihovny pomocí sloupců parametrů s různou hierarchií zavedla a nechápu, proč ho v KOMPLETE KONTROL opustila. Stejně tak přehlednější větší okno browseru lze otevřít stále pouze pomocí dedikované sekce na kontroléru, odkud je také nutné ho ovládat - nereaguje na klikání myší. Je určitě skvělé ať už pro hledání zvuků „od klaviatury“ nebo pro živé použití, ale takové omezení nechápu. Situace, kdy nechci dopředu vybírat nástroj, ale jen typ zvuku a rád bych si nechal nabídnout všechny možnosti, je zkrátka v KOMPLETE KONTROL méně přehledná než v Akai VIP. Tam totiž stále vidíme počet relevantních výsledků momentálního hledání v jednotlivých knihovnách nástrojů a i výpis výsledků na druhém řádku ukazuje, o jaký se jedná nástroj. To je podle mne dost zásadní, protože zkušenější uživatel může hledat hodně obecným výběrem tagů a právě použitý plug-in hodně napoví o tom, jaký výsledný zvuk asi bude.
Obrázek
KOMPLETE KONTROL vs. VIP
Zkusil jsem srovnat načtení stejného patche plug-inu Arturia Mini V v obou zmiňovaných prostředích. Připomínám, že do VIP je knihovna plug-inů třetích stran načtena pomocí mapovacího souboru, čili přiřazení probíhá na základě nějakého statického klíče, kdežto u KOMPLETE KONTROL by mělo být řešeno teoreticky pro každý patch zvlášť. Při importu do VIP jsou načteny i tagy zvuků a přiřazeny ke kategoriím, které obsažený browser používá. Prvním rozdílem je hned to, jak je daný patch zobrazen ve vyhledávání - u KOMPLETE KONTROL byly odstraněny zkratky v názvu informující o autorovi zvuku a některých vlastnostech. To bohužel opět snižuje informační hodnotu, byť to vypadá „méně technicky“. Na druhou stranu práce s parametry je o něčem jiném. Pro enkodéry máme připraveno šest stránek parametrů, jejichž názvy vysvětlující jejich obsah vidíme v panelu v horní části grafického rozhraní a první v pořadí je stránka Filter/Volume. Stránek je celkem šest - ještě VCA/Mixer, Tuning, Chorus/Delay, Mod Matrix a Vocal Filter/LFO. Škoda jen, že se tyto názvy stránek neukazují i na levém displeji kontroléru, tam vidíme klasicky pouze číslo stránky a název patche. Oproti plug-inům z balíku nemáme možnost používat tři velikosti jejich grafického rozhraní, což je praktická věc zejména pro živé hraní, kde se minimalizované GUI hodí.
Obrázek
VIP zachovává názvy patchů tak, jak je známe z nástrojů jako takových. To samozřejmě není překvapivé, protože na ně nikdo kvůli importu ručně „nesahal“. Přijde mi to vhodnější, protože to více odpovídá standardnímu chování plug-inu a tím pádem nedochází ke zbytečným zmatkům. Ovšem parametry plug-inu na osmičku enkodérů jsou nataženy naprosto genericky a je to prakticky stejné, jako bychom procházeli seznam parametrů. Na první stránce tak máme kromě hlasitosti a ladění set parametrů pro ovládání Delaye, vše označeno tak, jak to dodává do hostitele přímo plug-in. Při změně patche na náhodné jiné zůstává rozložení parametrů stejné, což ale platí i u KOMPLETE KONTROL a stejně tak i v případě zmiňované Analog Laboratory přímo od Arturie, těžko tedy můžeme očekávat ono specifické ladění stránek parametrů pro každý patch zvlášť. Proto možná firma vydala NKS tak rychle pro všechny produkty.

V KOMPLETE KONTROL máme ovšem nyní dvě možnosti jak otevřít plug-in vzhledem k tomu, že funguje i jako otevřený hostitel. Zde se vše chová trošku jinak, po otevření prázdného Mini V a načtení stejného patche jako předtím máme opět šest stránek parametrů, ale nikoli pojmenovaných a situace je víceméně podobná jako u VIP. Znamená to tedy, že KOMPLETE KONTROL umí slušně pracovat i s plug-iny, ke kterým NKS není. Výhodou je v tomto případě fakt, že má každý enkodér svůj displej a můžeme tak pohodlně najít parametry, které chceme nastavovat. U VIP a Advance se musíme dívat buď na barevný displej na kontroléru, který je třeba mít ve správném režimu, nebo na obrazovku počítače, když hledáme konkrétní parametr. Ovšem je dobré připomenout, že importovací mapa ve VIP obsahuje nejen informace o parametrech, ale i kategorie a tagy, do kterých každý patch spadá. Dochází tak k integraci do vyhledávání a to KOMPLETE KONTROL v tuhle chvíli nijak nenabízí - kromě toho, že si zvuk ručně uložíme jako uživatelský NKS, což takovou situaci obecně neřeší.
Obrázek
Závěr
Jak je vidět, každá platforma má svoje slabší a silnější stránky, což je vlastně pro uživatele dobře. Na poli klávesových kontrolérů pro hraní a produkci se dlouho nic moc nedělo a konečně to tedy začíná být zajímavé. Jsem velký fanoušek Native Instruments a nyní mne vlastně velmi těší, že Akai firmě tak šlape na paty, protože původní verze KOMPLETE KONTROL zkrátka nebyla softwarově úplně dotažená - zejména tedy co se koncepce týče. Za dobu, co používám produkty NI, je NKS již několikátý nový standard pro ukládání zvuků. Naposledy byly všechny nástroje přepsány pro integraci do MASCHINE, předtím byl používán KSD formát pro integraci s KORE, do kterého byly zvuky přepsány z původních vlastních formátů jednotlivých plug-inů firmy atp. KORE celkově stojí za připomenutí, protože to byl velmi integrovaný kontrolér a knihovní systém, který bez problémů obsluhoval všechny plug-iny firmy a fungoval i jako univerzální hostitel, který načítal parametry ze seznamu na svoji osmičku enkodérů. Neměl ovšem klaviaturu ani pady, tedy nic na hraní jako takové a neuměl je zanést do své knihovny. A to se psal rok 2006... Firma Native Instruments tedy nedělá nic zcela nového ani co se týče její historie a proto mne některé věci překvapují (právě třeba způsob vyhledávání). Nikdy předtím v integraci ale nepokročila mezi nezávislé produkty třetích stran, pouze v rámci sampleru KONTAKT. Jsem velmi zvědavý, co přinese další vývoj. Podle mne je KOMPLETE KONTROL skvělý hardware a softwarová část začíná být také stále více použitelná. Je škoda, že tomu tak nebylo od začátku, ale myslím, že právě na schopnosti čelit částečným nezdarům a odstraňovat je se také pozná kvalita firmy jako takové. V tomhle směru Native Instruments právě udělali veliký krok a je zřejmé, že chtějí situaci změnit.

Výrobce: Native Instruments
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Jindřich Kravařík
PROFIL AUTORA: Ing. MgA. Jindřich Kravařík
Vystudoval ČVUT FEL se zaměřením na digitální zpracování signálů a tvorbu VST plug-inů a obor Zvuková tvorba na HAMU. Věnuje se převážně studiové práci, sound designu a tvorbě hudby pro video projekty - v rámci audiovizuálního MERGE studia a zvukového a nahrávacího studia Sype Studios. Šest let se též věnoval dabingu ve studiu Barrandov. V současné době občas vymění studiové prostředí za čerstvý vzduch nebo jiné klimatizované prostory při live práci v divadle Archa a s Cirkem La Putyka.

Odpovědět