PreSonus AudioBox 1818VSL

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

PreSonus AudioBox 1818VSL

Příspěvek od mirek.pisa »

Audio převodník a digitální mixážní pult v jednom.
11. 5. 2012

Americká firma PreSonus překvapuje hudební trh každým novým výrobkem. Její doménou je kvalitně zpracovaný hardware a výborný hudební software. Překvapením bylo již uvedení na trh digitálního mixpultu StudioLive 24.4.2, úplným „šokem“ pak byl příchod velmi dostupného StudioLive 16.0.2 založeného na stejné technologii jako jeho větší bráška. Když už byla vyvinuta technologie Virtual StudioLive (VSL), bylo by hříchem nevyužít ji i u jiných produktů. V nedávné době tak byla uvedena na trh série USB audio převodníků s přívlastkem VSL, která nabízí stejnou kvalitu a funkce jako digitální mixpulty. Dnes se blíže podíváme na vlajkovou loď mezi audio převodníky firmy PreSonus - AudioBox 1818 VSL.

Modrý hardware
Převodník je umístěn do kovového šasi jedné rackové výšky. Hliníkový přední panel má modrou barvu typickou pro většinu výrobků firmy PreSonus. Nabízí osm kombinovaných konektorů XLR/TRS, do kterých je možné připojit jak mikrofony, tak i šest linkových a dva nástrojové zdroje signálu. U všech konektorů lze aktivovat 48 V fantomového napětí pro napájení kondenzátorových mikrofonů. Příjemné je rozdělení zapínání fantomu na dvě části, které aktivují napájení po čtyřech vstupech s LED kontrolou pod spínači.
Obrázek
Pro řízení vstupní citlivosti slouží osm samostatných potenciometrů, které ovládají analogové předzesilovače XMAX, jež firma používá u digitálních mixážních pultů. Pracují v čisté třídě A, pro zesílení nejsou použity operační zesilovače, ale nízkošumové tranzistory. Napájecí napětí je 30 V, což zaručuje větší dynamický rozsah a lepší přenos audio signálu. Přebuzení vstupu signalizuje červená LED u každého vstupního potenciometru. Dva potenciometry nad sluchátkovým výstupem slouží pro samostatné řízení síly signálu na hlavním a sluchátkovém výstupu. Pro sluchátka je připraven zesilovač o výkonu 150 mW, což zaručuje vysokou hlasitost i pro hůře vybuditelná sluchátka.

Přední panel zakončují dva efektní LED sloupce zobrazující sílu výstupního signálu. Zadní panel je osazen vypínačem a konektorem pro připojení síťového adaptéru. Překvapením je USB konektor, který je zde použit namísto obvyklého FireWire rozhraní. Sběrnice USB 2.0 má teoretickou kapacitu přenosu dat vyšší než FireWire, ale v praxi jí málokdy dosahuje. Přesto se PreSonus nebál osadit převodník USB sběrnicí. Za celou dobu testu jsem nezaznamenal žádný problém s přenosem dat a to ani při využití maximální samplovací frekvence 96 kHz a 24bitového rozlišení.
Obrázek
Synchronizační BNC konektor slouží pro řízení vnitřních hodin ostatních digitálních zařízení ve studiu. Ta jsou řízena převodníkem a digitální signál tak bude pracovat v naprosto stejném čase, což se hodí hlavně při použití ADAT přístrojů a převodníků. Pro přístroje osazené optickým ADAT rozhraním je AudioBox 1818VSL vybaven dvojicí optických konektorů, se kterými lze rozšířit nabídku kanálů o dalších osm vstup a výstupů. Stejně tak je možné využít i další dva digitální kanály na koaxiálních konektorech RCA, kde komunikace signálu probíhá pomocí S/PDIF protokolu. Ty lze použít například na zpracování signálu externím efektovým procesorem nebo pro záznam a přehrávání CD/MD/DAT digitálních zařízení.

AudioBox 1818VSL rozšiřuje své možnosti také o MIDI převodník, který slouží pro přenos řídících dat mezi hudebními nástroji. Převodník je umístěn na zadním panelu v podobě dvojice pětikolíkových konektorů.

Analogové výstupy jsou k dispozici na celkem deseti TSR konektorech. Osm z nich slouží pro individuální výstupy kanálů převodníku a dva obsahují stejný audio signál jako první pár výstupů, ovšem síla signálu je ovlivňována regulátorem hlasitosti na předním panelu.

Audio převodník
O zpracování analogového signálu se stará kvalitní audio převodník s rozlišením až 24 bitů a samplovací frekvencí až 96 kHz. Při využití ADAT rozhraní je samplovací frekvence omezena na maximálních 48 kHz, což je dáno přenosovým protokolem ADAT, zatímco digitální signál na RCA konektorech může využít plnou kvalitu převodníků.

VSL mixer
PreSonus AudioBox 1818VSL není jen kus kvalitního hardwaru, ale jeho součástí je i propracovaný software na ovládání interního DSP procesoru.
Překvapením převodníku je integrovaný digitální mixer, který celý běží na DSP čipu bez softwarového zpoždění. Běžně se mixážní pulty označují podle počtu vstupních a výstupních kanálů. Podle toho by byl AudioBox 1818VSL označen jako 2662, což znamená, že uživatel má k dispozici 26 vstupních kanálů (8 analogových, 8 digitálních ADAT, 2 digitální S/PDIF a 8 virtuálních kanálů pro výstupy programů v počítači), šest skupinových sběrnic a dva kanály hlavního výstupu. Navíc jsou k dispozici dvě efektové sběrnice.

Každý vstupní i výstupní kanál nabízí vestavěnou efektovou jednotku, která zahrnuje laděnou spodní propust pro ořezání spodních frekvencí, otočení fáze a šumovou bránu s nastavitelným prahem. Dále je k dispozici kompresor s limitérem a třípásmový ekvalizer. Efektové sběrnice navíc umožňují vložit Delay a Reverb efekty s několika editovatelnými parametry. Kvalita všech efektů je vynikající a dostačují i pro studiovou práci.

Díky softwarové aplikaci VSL panel lze všechny kanály a parametry editovat přímo v počítači. Součástí panelu je integrovaný presetový prohlížeč rozdělený na tři sekce - Scene, Channel a FX. Připraveno je několik desítek presetů pro nejrůznější situace. V sekci Scene jsou uloženy presety pro kompletní nastavení mixéru, Channel obsahuje presety pro nastavení jednotlivých kanálů a FX sekce nabízí presety pro nastavení efektových sběrnic a efektů. Široká nabídka usnadňuje nezkušeným uživatelům první kroky při nastavení kanálů mixéru. Stačí mít vybraný kanál a zvolit preset. Nastavené kanály je poté možné dále upravovat a uložit jako další preset pro následné použití.

Studio One Artist
Firma PreSonus má ve svém portfoliu také výborný program s názvem Studio One, který se dočkal vzniku své omezenější edice s přídomkem Artist, aby méně majetní uživatelé nemuseli kupovat a používat programy jiných firem. Program Studio One vznikl v Německu, což je zřejmě důvodem jeho pověstné kvality a preciznosti. K dispozici je pro operační systémy Windows i Mac OS. Intuitivní ovládání a příjemné uživatelské rozhraní zajistí, že pokud uživatel nepoužívá konkurenční program, rychle si Studio One Artist oblíbí a zůstane u něj i v budoucnu.
Obrázek
PreSonus Studio One Artist je propracovaný hudební program, který nabízí nahrávání, editaci a mixáž pro MIDI a audio data. Jeho největší předností je propracovaná funkce drag and drop. Z prohlížeče lze stopu vytvořit pouhým přetažením do časové osy nebo mixéru programu. Stejný postup je možný provést i opačně. Pokud uživatel potřebuje, může audio nebo MIDI klip uložit na plochu nebo do adresáře průzkumníka pouhým přetažením myší.

Z celkové výbavy programu je dobré zmínit nativní 32bitové efekty zahrnující všechny kategorie od modulačních efektů přes simulace kytarových aparatur až po dozvukové efekty typu Delay a Reverb. Všechny jsou velmi slušné a lze je bez problémů využívat pro své mixy. Také nástrojové vybavení je velmi dobré. Za zmínku stojí softwarový bicí sampler Impact, pro který je připravena velká zvuková knihovna. Samplery Presence a Sample One mají také několik stovek připravených vzorků a firemní výbavu doplňuje virtuální subtraktivní syntezátor Mojito.

Další efekty a nástroje dodávají softwaroví partneři firmy. Native Instruments přispěli nástrojem KORE a kytarovým efektem GUITAR RIG LE, Toontrack dodal bicí modul EZ Drummer Lite, který obsahuje 1.400 bicích patternů. Rozsáhlou nabídku efektů a virtuálních nástrojů je možné dále rozšířit o VST nástroje a efekty dalších výrobců. Pro náročné uživatele, kterým by začaly scházet profesionální funkce, je připraven výhodný upgrade na verzi Studio One Pro, kde naleznou vše, co potřebují.

AudioBox v praxi
AudioBox 1818VSL jsem testoval jak ve studiu, tak i při živém hraní. Ve studiu jej lze využít nejen jako audio převodník, ale také jako monitorovací mixér s nastavitelnými poměry pro sluchátkové zesilovače. Čtyři oddělené stereo výstupy mohou sloužit jako čtyři nezávislé podskupiny s nezávislým nastavením poměru kanálů. Při nahrávání lze zpěvákům přidat efekty, aniž by to ovlivňovalo nahrávání, stejně tak i kanálové procesory, které lze přiřadit před či za nahrávací sběrnice. Pokud uživatel potřebuje slyšet zpracovávaný kanál, musí standardně využít Insert efekty v DAW programu a zpětně je poslat do odposlechů. To ovšem neplatí u AudioBoxu 1818VSL, zde lze přiřadit efekty ve VSL panelu a veškeré zpracování probíhá na interním DSP čipu s minimální latencí.

Při využití převodníku pro zvučení živé kapely pracuje přístroj jako digitální mixážní pult. Do osmi analogových vstupů lze připojit mikrofony, nástroje a linkové vstupy a zpracování probíhá na interním čipu. Počet vstupů je možné rozšířit o dalších deset kanálů při využití externích převodníků. Osm z nich je na ADAT a dva na S/PDIF vstupech. Při zvučení živé kapely jsou interní kanálové efekty daleko užitečnější než při studiové práci. Hlavní výstup slouží pro PA systém a ostatní sběrnice mohou sloužit pro pódiové monitory. Efektové sběrnice nabízejí kvalitní a dostačující efekty. S AudioBoxem 1818VSL lze bez problémů nazvučit i středně velkou kapelu v digitálně čistém zvuku a jako bonus je možné využít i nahrávání všech kanálů v počítači. Pro tento účel nabízí firma PreSonus program Capture, který velmi rychle a jednoduše nahraje všechny kanály převodníku jedním stiskem tlačítka.

Musím uznat, že převodník nabízí stejné možnosti jako digitální pulty firmy PreSonus a přitom za třetinovou cenu. Navíc pro zvučení stačí vzít jen notebook, převodník a kabely, nejsou potřeba žádné těžké mixážní pulty a velké efektové racky. Zvuková kvalita je srovnatelná s ostatními digitálními pulty. Prostě perfektní.

Závěr
PreSonus AudioBox 1818VSL je povedenou kombinací kvalitního audio převodníku a digitálního mixážního pultu. Díky tomu jej lze využít jak ve studiu, tak při živém hraní. Je jen málo výrobců, kteří nabízejí podobnou kombinaci, navíc často při velmi rozdílné ceně. Pokud potřebujete velký převodník do studia, zvučit a nahrávat koncerty, je AudioBox 1818VSL ten pravý pro vás.

Mirek Píša

Výrobce: Presonus
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět