PreSonus Studio 6|8

Odpovědět
filip.svihalek
Příspěvky: 4
Registrován: 15 kvě 2017 17:25

PreSonus Studio 6|8

Příspěvek od filip.svihalek »

Kompaktně a ve vysokém rozlišení.
4. 1. 2018

Firma PreSonus, původem z Ameriky, figuruje na trhu již od roku 1995. Soustřeďuje se na výrobu audio zařízení sloužícího k vytváření, nahrávání a masterování hudby. Prvním výrobkem byl kompresor DCP-8 a jeho největší předností byla možnost ovládání pomocí MIDI. Toto digitální ovládání analogového obvodu si nechal výrobce patentovat. Společnost se věnuje také vývoji softwaru, třeba takové Studio One nemusím určitě představovat. Nespornou výhodou při zakoupení některého z produktů je, že k němu většinou dostanete Studio One ve verzi Artist zdarma. Jedním z takových produktů je i zvuková karta Studio 6|8, která bude hlavním tématem recenze.

Provedení
Samotná zvuková karta je z ocelové konstrukce, váží zhruba 1 kg a s rozměry 229 x 44 x 140 mm vám při transportu určitě nebude na obtíž. Součástí balení je manuál, USB kabel pro připojení k počítači, kabelová redukce na MIDI a S/PDIF a adaptér pro napájení ze sítě, bez kterého se neobejdete, jelikož jednotku nelze napájet z USB portu počítače.
Obrázek
Přední panel
Na předním panelu nalezneme dva kombinované vstupy, do kterých je možné připojit mikrofonní, nástrojový i linkový signál, a to prostřednictvím konektoru XLR nebo 6,3 mm TRS konektoru. K ideálnímu zvolení impedance pro linkový respektive nástrojový vstup slouží tlačítko Line. V případě podsvícení tlačítka je možné připojit vstup linkový, v opačném případě pak vstup nástrojový. Pro přívod phantomového napájení slouží tlačítko 48V, po jehož aktivování je zmiňované napětí přivedeno do všech čtyř mikrofonních vstupů. Nalezneme zde také tlačítko Mon, které slouží pro poslech mixu tvořeného signálem z počítače a zároveň signálem ze vstupů. Mix je v poměru 50 ku 50 a není možné ho dále nastavovat. Posledním tlačítkem je A/B, které přepíná poslech kanálů 1 a 2, respektive kanálů 3 a 4.

Pro změnu hladiny hlasitosti je součástí předního panelu celkem šest potenciometrů. K ovládání zesílení jednotlivých vstupů slouží čtyři potenciometry, každý pro jeden vstup. V případě nástrojových či mikrofonních vstupů je možné nastavit rozsah od -15 do +65 dB a od -20 do +20 dB v případě vstupů linkových. Další potenciometr použijete k zesílení signálu ve sluchátkách a poslední, šestý, slouží ke změně hladiny hlasitosti hlavního výstupu zařízení, umístěného na zadní straně. Ten může operovat od hodnoty -80 dB do 0 dB.

Největší místo na přední straně zabírá LED indikátor všech čtyř vstupů a indikátor hlavního výstupu. Indikátory disponují rozsahem od -40 do 0 dBFS a pro rozsvícení červené LED diody značící přebuzení signálu stačí, aby vstupní signál dosáhl hodnoty -0,5 dBFS. Posledním prvkem předního panelu je LED dioda, vypovídající o stavu synchronizace mezi počítačem a zvukovou kartou.
Obrázek
Zadní panel
Na zadním panelu naleznete, kromě přepínače slouží pro zapnutí či vypnutí zařízení, dvojici kombinovaných vstupů pro mikrofonní, potažmo linkový signál (možnost připojit jak XLR, tak 6,3mm TRS konektor), výstup na sluchátka (6,3mm TRS), hlavní výstup v podobě 6,3mm TRS konektoru a linkový výstup v téže podobě, pro připojení dalšího externího zařízení. Z hlediska digitální konektivity je zde USB 2.0 konektor pro připojení k počítači a konektor kombinující MIDI s S/PDIF, vyžadující rozdělovací kabel, který je ovšem součástí balení. Všechny čtyři vstupy zvukové karty umí pracovat ve frekvenčním pásmu 20 Hz – 20 kHz a dynamickém rozsahu 114 dB (váhový filtr typu A).

Testování
Zařízení jsem testoval na PC s operačním systémem Windows 10, vybavený procesorem Intel Core i5 (2,4 GHz) a 12 GB RAM. Pro zajištění správného fungování je třeba stáhnout software Universal Control, který je dostupný na stránek výrobce. Software nainstaluje jak ASIO, tak WDM ovladače a také samotnou aplikaci Universal Control, ve které je možné ovládat všech-ny produkty PreSonus připojené k počítači, či v dané síti. V samotném nastavení lze pak zvolit vzorkovací frekvence a vnitřní nebo externí synchronizaci.

Zvuková karta disponuje čtyřmi XMAX mikrofonními předzesilovači třídy A. Ty pracují při vyšším napětí 30 V a jsou tak dle výrobce schopny zaručit větší headroom, bohatší a čistší zvuk a menší zkreslení. Nevýhodou je nutné externí napájení ze sítě, neboť USB rozhraní nedokáže poskytnout takovéto napětí.

Zařízení jsem testoval při nahrávání bicí soupravy a musím říct, že mě příjemně překvapilo. Neprojevilo žádné náznaky nedostačujícího dynamického rozsahu, či zkreslení. S vlastnostmi předzesilovačů XMAX jsem tedy velmi spokojen. Líbí se mi především jejich čistý a nezabar-vený projev, který dělá kartu univerzální. Ta je navíc schopna nahrávat v bitové hloubce 24 bitů a vzorkovací frekvenci 192 kHz. Menší nevýhodu spatřuji v nemožnosti přivést phanto-mové napájení do jednotlivých vstupů, což jediné může uškodit jinak univerzálnímu použití.
Obrázek
Závěr
Celkově hodnotím kartu jako povedenou, s ocelovou konstrukcí vypadá bytelně a přitom je svými rozměry a váhou kompaktní. Co se týče zvukového přednesu, nemám výtky, mikrofonní předzesilovače odvádí kvalitní práci. Co zamrzí, je nutnost externího napájení a již zmíněná absence kontroly phantomového napájení u jednotlivých vstupů. Zvuková karta PreSonus Studio 6|8 najde, vzhledem k jejím vlastnostem, jistě uplatnění například v domácích nahrávacích studiích.

Výrobce: PreSonus
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o., presonus.cz

Filip Švihálek
PROFIL AUTORA: Filip Švihálek
Aktuálně studentem 1. ročníku navazujícího magisterského programu Audio inženýrství na fakultě Elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Brno. Obor kombinující technické i umělecké vzdělání díky spolupráci s JAMU byl klíčem do světa zvuku a všeho, co se ho týká. Předměty a kontakty z fakult mu umožnily spolupráci na několika projektech, díky kterým dnes nahrává jak absolventské koncerty, tak menší orchestry, například Sokola Brno. Mimo jiné také provádí montáž a konfiguraci IP reproduktorů. Ve volném čase se věnuje multimediální kompozici a sledování technických novinek, hlavně ze světa zvuku.

Odpovědět