Reason 7

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Reason 7

Příspěvek od standa.puffler »

Pokračování v revoluční evoluci.
30. 7. 2013

ObrázekPropellerhead Software na konci dubna hrdě představil sedmičkovou verzi své vlajkové lodi Reason. Aktuální verze celosvětově oblíbeného hudebního softwaru přináší výrazná vylepšení, která by vám měla pomoci vytvořit lepší hudbu.

Změn v novém Reasonu není až tak moc
Srovnáme-li Reason 7 s předchozí verzí co do počtu nových funkcí, nejde až tak o převratné změny jako spíš o doladění transparentních novinek ve verzi 6 a doplnění pár nových funkcí. Nové nástroje ani haldu efektů navrch rozhodně nečekejte. Zcela zásadní je však doplnění MIDI Out. Mezi ostatní novinky patří možnost komplexnější editace zvukových nahrávek, schopnost převést REX soubory, řada vylepšení v rámci mixu a jediný nový efekt Audiomatic Retro Transformer.

Mezi zajímavé novinky patří nově také podpora zvukových formátů AAC, MP3 a WMA pro zvuky a smyčky, které využijete nejen v sampleru. Rozšiřují se tak významně možnosti Reasonu, který se opět trochu více otvírá světu hudby a zpracování zvuku na počítači.

Stávající verzi předcházel ještě v loňském roce Reason 6.5 (stejně jako Reason Essentials 1.5), což byl v principu jen update poskytnutý zdarma všem, kteří vlastní verzi 6. Díky tomu je již nějakou chvíli k dispozici rozhraní Rack Extensions, které otvírá Reason světu a umožňuje vývoj a integraci rozšíření třetích stran ať už v podobě syntetizérů, samplerů, efektů nebo jiných modulů. Nové moduly můžete nakupovat v Rack Extensions Store, obchodě podobném a možná i inspirovaném Apple Store nebo Google Play.

Je potřeba upozornit na to, že Rack Extensions nejsou plug-iny nebo nějaký nový formát. Jde o nativní moduly, které v Reasonu můžete použít stejným způsobem jako ty dosavadní - tj. naládovat je do Combinatoru, směrovat jejich zvukový signál pomocí kabelů na zadní straně racku a automatizovat jejich parametry, stejně jako to děláte doposud. Ruku v ruce s větší otevřeností i funkčností se samozřejmě zvyšují nároky na hardware. Aktuálně je tak pro běh na počítačích PC doporučováno minimálně 4 GB RAM a 3 GB volného místa na pevném disku. Jako operační systém je doporučen Windows 7 a vyšší.
Obrázek
MIDI Out
Svým způsobem je docela překvapivé, že možnost posílat MIDI ven z Reasonu nebyla přidána už v době, kdy bylo v šestkové verzi představeno audio. Tehdy to byla ještě funkce převzatá z velké části z aplikace Propellerhead Record, jež se komerčně příliš neprosadila a firma Propellerhead ji následně už dál nevyvíjela a její potenciál přesunula právě do Reasonu. MIDI Out je rozhodně vítaným doplňkem a její realizace v Reasonu je pak maximálně jednoduchá a uživatelsky velmi příjemná. Jednoduše přidáte externí MIDI nástroj do racku a vyberete tam příslušný cíl z rozbalovací nabídky - hardware je pak ovládán přímo z Reasonu.

Na zadním panelu máte Gate In a CV Ins pro Pitch/Modulační kolečko a přiřaditelné ovládání CC. Konečně můžete své MIDI nástroje ovládat z jediného místa, z Reasonu a využívat k tomu dokonce milované kablíky na zadní straně racku. Byly také provedeny některé větší změny ve způsobu zpracování zvuku.

Integrovaný audio slicing
Jakmile se nahraje zvukový klip nebo je importován do okna sekvenceru, stačí stisknout Quantize a nahrávka bude nařezána, k transientům jsou dokonce přidány značky. To vám samozřejmě umožní zcela komfortní kvantizaci těchto dílků nahrávky nebo dokonce i ruční posuny podle rytmu přesně tak, jak si přejete.

Kromě toho se tak rozšiřují možnosti Reasonu ve smyslu time stretchingu a retimingu. Podpora formátu REX byla v Reasonu odpradávna. Nicméně nyní, ve chvíli, kdy švédští vývojáři z Propellerhead posunují Reason od hudební mašinky stále více a více ke kompletnímu produkčnímu studiu, je možné řešit vše kolem tohoto formátu už přímo v Reasonu. Jinými slovy nástroj ReCycle, který jste doposud možná používali pro správu smyček, už potřebovat nebudete, vše je možné řešit interně přímo v Reasonu. Poté, co byl zvukový klip nařezán na jednotlivé díly, jej můžete konvertovat do formátu REX jediným kliknutím. Program sám už nabídne možnost importu zpět do racku v modulu Dr Octo Rex, NN-XT sampleru nebo Kong Drum Designeru.

Tvorba REX souborů je jako puzzle. Reason 7 nyní neustále analyzuje všechny nahrávky nebo importované zvuky a hledá v nich transienty, podle kterých následně definuje jednotlivé části nahrávky - tzv. slices. To otvírá cestu ke kvantizaci, stretchingu nebo přímému uložení zvuků do souboru REX. Detekce dílků je velmi precizní a samotný slice stretching používá identické algoritmy, stejně jako u celých tracků - a ty jsou, jak všichni víme, velmi kvalitní. Můžete si tak být jisti, že vaše skladby budou díky těmto nástrojům znít skvěle. ReCycle tak není integrován do Reasonu, jelikož ten používá svoji klasickou formu stretchingu, naopak je využito interních procesů time stretchingu, který byl v Reasonu představen už v předchozích verzích. Znamená to, že samply mohou být zpracovány novými způsoby, více kreativně. Můžete snadno změnit timing, feeling, tempo i groove.

Vše je tak úžasně intuitivní a jednoduché. Ti, kdo si léta stěžovali na nejasné ovládání Reasonu, jistě pookřejí. Mimochodem i zvukový engine Reasonu zpracovává celý tento proces naprosto dokonale. Zvuk začíná být srovnatelný jako u ostatních DAW systémů, které dosud trůní na výsluní nahrávacích studií.

Audiomatic Retro Transformer
Audiomatic Retro Transformer je jediným novým kreativním nástrojem, který obohacuje Reason ve verzi 7. Jde o rozšíření, které není dodáváno přímo s aplikací a je potřeba jej stáhnout. Na to je třeba dát pozor zejména při procesu upgradu. Jde o efekt údajně inspirovaný iPhone aplikací podobnou Instagramu, která dělá z moderních fotografií zastaralé snímky - jen je vše aplikováno na zvuk. Zvuk je zde prostě degradován ve stylu retro.

Modul má 16 předvoleb s názvy jako je třeba VHS, magnetofon nebo gramofonová deska. Výsledky jsou někdy zábavné a někdy inspirativní - můžete vytvářet celkem užitečné efekty ve slušné kvalitě, i když modul neumožňuje jít v nastaveních příliš daleko. Ovládací prvky jsou omezeny na Dry/Wet, Gain a vágní Transform, který umožňuje menší vylepšení kvality zvuku. Zcela bezpochyby jde však o jeden z nejlépe vypadajících efektů, které jsme v Reasonu doposud viděli. Jeho rozhraní je založeno na obrazovce ve stylu televize sedmdesátých let, která zobrazuje nostalgické fotografie.

Novinky v rámci mixu
Nový SSL mixpult byl představen už ve verzi 6 a rychle se stal jednou z nejlepších vlastností programu. Reason 7 přináší množství drobných úprav a znatelně zlepšil celé workflow míchání zvuku. Předně je nyní možné vytvořit paralelní verzi libovolného kanálu na jedno kliknutí a to s neomezeným počtem kanálů typu Bus. To se může sice na první pohled zdát jako nepříliš významné zlepšení, jelikož tyto druhy směrování zvuku byly k dispozici již v předchozích verzích, ovšem s nutností využití jednotek Spider Merger a Splitter. Nicméně snadnost a jednoduchost hromadění vícero kanálů pro nekonečné množství tzv. New York kompresí a podobných efektů dělá Reason 7 mnohem použitelnějším pro moderní hudební žánry.

Reason byl vždy známý svou stabilitou. V rámci svého testu jsem si proto vytvořil několik paralel každého prvku v projektu, vše jsem nasměroval na bus kanály a dokonce vytvořil i paralely bus kanálů. DAW a jeho výkon to nikterak neohrozilo a nebylo znát ani žádné škobrtnutí nebo zaseknutí. Maximálně tam byly příležitostně potíže s latencí a to jen tehdy, když jsem se snažil o to samé se zahrnutím mnoha rozšíření třetích stran. Nicméně celkově mám z testu velmi dobrý dojem.

Za zmínku stojí také fakt, že ty nejdůležitější ovládací prvky mixpultu - jako je třeba Level a Pan - jsou nyní dostupné i přímo z racku. V rámci tvůrčího procesu se tak nemusíte zdržovat skrolováním k mixu. Bus kanály zase usnadní seskupování tracků a společné procesování mixážních skupin.

Nový spektrální analyzer
Dalším přírůstkem do rodiny nástrojů pro míchání zvuku je fantastický spektrální analyzátor, který byl přidán do sekce EQ. Graficky je velmi pěkný, otvírá se v novém popup okně, které lze vyvolat buď přímo z konzole, nebo z racku. Dává vám graficky ztvárněnou zpětnou vazbu o signálu, který přichází přes každý kanál. Máte tak mnohem přesnější a podrobnější kontrolu nad EQ v SSL stylu a filtry.
Obrázek
Shrnutí
Reason 7 je s ohledem na předchozí přelomovou verzi jen doplněným a vylepšeným systémem. Nepřináší nové moduly, syntetizéry ani řadu efektů, ale zato dotahuje stávající funkce zase o něco blíž dokonalosti a uživatelské přívětivosti. Nicméně na druhou stranu Propellerhead doplnil banky továrních zvuků i smyček o současné trendy dubstepu, metalu či big room house a vy tak máte nyní k dispozici úctyhodný počet zvuků reprezentujících neobvykle širokou škálu hudebních žánrů.

Ačkoliv se mnoho novinek v Reasonu 7 může na první pohled jevit jako maličkosti, přispívá vše dohromady ke komplexnosti nástroje na tvorbu hudby dotaženého k dokonalosti. Všechno, co jsme si v minulosti na Reasonu oblíbili, je tu stále - aplikace je stabilní, zvukový engine zní skvěle a vše vypadá fantasticky. Na trhu je Reason 7 v plné nebo okleštěné verzi nazvané Reason 7 Essentials, která například vůbec neobsahuje zmíněné novinky jako MIDI Out či Audiomatic Retro Transformer, stejně jako další moduly a funkce.

Stanislav Puffler

Výrobce: Propellerhead Software
Zapůjčil: Mediaport Pro s.r.o.

Odpovědět