Reason: Rack Extensions

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Reason: Rack Extensions

Příspěvek od standa.puffler »

Plug-iny třetích stran pro Reason.
29. 10. 2014

Firma Propellerhead Software představila novou platformu pro rozšíření v podobě specifických plug-inů poprvé ve verzi 6.5, kterou nabídla majitelům šestkové verze zdarma. Do té doby hrdě hlásala, že žádná rozšíření, VST a další technologie třetích stran podporovat nebude, jelikož by to zničilo stabilitu a rychlost celé aplikace. Rack Extensions jsou tu a mají být vším tím dobrým, co známe z oblasti audio plug-inů. Zároveň mají být velmi šetrné a přátelské k samotnému Reasonu a zachovat tak jeho klady a „svéráznost“ ve srovnání s běžnými DAW systémy.

Co to jsou Rack Extensions
Rack Extensions padnou do Reason racku jako ulité. Můžete je využít v kombinátoru, propojovat je kabely na zadní straně racku, automatizovat všechny parametry a beze strachu experimentovat s vědomím, že i Undo vás u nich nenechá ve štychu. Nejde o nový formát, jde o nativní rozšíření pro Reason Rack, která se chovají přesně tak, jak jste již zvyklí u starých známých a vestavěných Reason nástrojů.

Internetový obchod Propellerhead nabízí v současné době více než 200 různých instrumentů, nástrojů či efektů a neustále jsou přidávány další. Díky desítkám firem i jednotlivců, kteří participují na vývoji Rack Extensions, se tato unikátní platforma rozrůstá každým dnem mílovými kroky. Ať už potřebujete simulaci akustických nástrojů, pořádný nový syntetizér, efekt nebo třeba směrovací utilitu, Rack Extensions rozšíří schopnosti Reasonu přesně tak, jak potřebujete. Vše si snadno a nezávazně vyzkoušíte, poté zakoupíte licenci a rozšíření si stahujete přímo do Reasonu.

Propellerhead nabízí u všech rozšíření tohoto typu v internetovém obchodě třicet dní na vyzkoušení zdarma - stačí místo Buy použít odkaz Try. Nehrozí tak, že si koupíte něco, co vypadá podle marketingových videomateriálů, audioukázek a dokumentace dobře, ale nakonec je to pro vaše potřeby nepoužitelné. Žádný risk, prostě kupujete jen to, co potřebujete a máte vyzkoušené, což mi přijde velmi férové.

Ačkoliv je hlavním vývojářem rozšíření typu Rack Extensions hlavně samotný Propellerhead, najdete mezi vývojáři jistě i své oblíbené tvůrce jako jsou Rob Papen, FXpansion, Cakewalk, iZotope, Synapse Audio, Softube, Korg a desítky dalších. V e-shopu si snadno vyfiltrujete kategorii plug-inů nebo výrobce a zobrazit si je můžete abecedně podle názvu výrobce nebo data přidání. Na detailu rozšíření se dozvíte datum vydání, verzi plug-inu, hodnocení a kategorii, do které modul spadá. Díky hvězdičkám si můžete udělat představu o kvalitě a použitelnosti daného rozšíření. Kromě toho má většina rozšíření k dispozici videoukázku, zvukové ukázky i vlastní produktovou stránku (už mimo e-shop) s detailním popisem.

Jak získat Rack Extensions
Svérázná platforma Rack Extension má velmi dobře propracovanou autorizaci. Pro stažení demo verzí musíte být přihlášeni ke svému účtu u Propellerhead a zároveň musíte mít na svém počítači nainstalován Reason verze 6.5 a vyšší nebo aplikaci Essentials 1.5 a vyšší. Tyto verze už totiž obsahují Rack Extensions manažer, který zajistí po kliknutí na Try stažení dema a jeho instalaci do Reasonu.
Obrázek
Pro stažení nových rozšíření je v Reasonu k dispozici Rack Extensions manager.

Každý stažený Extension se pak objeví nejen v Reasonu, ale také ve vašem účtu on-line. Propellerhead má tedy velmi dobrý přehled o tom, kdo má nainstalovány jaké plug-iny a autorizace je tak mnohem transparentnější. On-line vidíte, kdy vám vyprší lhůta pro vyzkoušení daného rozšíření. Pak už ho stačí jen zakoupit a je navždy vaše - dle mého názoru jsou ceny ve srovnání s obdobně kvalitními VST/AU plug-iny přijatelné. Například elektrické piano nazvané Radical Keys, které se tvůrcům opravdu hodně zdařilo, stojí v přepočtu jen o trochu víc než dva tisíce korun. Přitom jde o kombinaci zvukových vzorků a věrohodné počítačové simulace Fender Rhodes Mk1, oblíbeného Wurlitzeru a Pianet-T.
Obrázek
Rozšíření Radical Keys simuluje Fender Rhodes a to velmi zdařile, naprosto mě uchvátilo.

Vlajkové lodi z dílny Propellerhead
Nejen třetí strany vyvíjejí rozšíření pro Reason Rack. Nejpovedenější kousky má pod palcem Propellerhead. Patří mezi ně třeba harmonizační pitch-shifter ze staré školy nazvaný Polar. Ten umí všechny ty moderní efekty, které jsou dnes v kurzu - od klasické harmonizace přes rozšíření stereo signálu a pitch-shiftingu v reálném čase až po buffer looping či audio freezing. S pomocí Polaru snadno vykouzlíte mnoho mimozemských efektů.

Dalším skvostem je duální modulace Pulsar LGM-1, jejímž jádrem jsou dvě velmi zdařilé LFO. Z většiny úhlů pohledu jde o efekt, ale svým způsobem může fungovat i v roli syntetizéru pro kreativní tvůrce elektronické muziky. Pulsar umí dostat ze všech běžných krabiček v racku ještě trochu lepší zvuk. Upravit můžete nejen modulaci či groove feeling, ale po připojení na další krabičky z racku také frekvenční spektrum - stačí mrknout na průvodní video a nebudete se stačit divit. S Pulsarem dokážete vlastně téměř cokoliv a přitom stojí „pouhých“ 1000 Kč.
Obrázek
Neskutečně kreativní tool primárně určený k duální modulaci, ale v praxi používaný ke všemu možnému i nemožnému.

Kromě již zmíněného nástroje Radical Keys připravili vývojáři z Propellerhead ještě Radical Piano, konečně věrohodné a silné piáno pro Reason, které kombinuje samply tří různých klavírů a fyzickou modelaci. Z mého pohledu jde v tomto směru tak trochu o revoluci - Radical Piano totiž umožňuje nejen využití ohromné banky zvukových vzorků klavíru nebo změnu pozice mikrofonu snímajícího piáno (to ostatně umí i jiné obdobné nástroje mimo Reason), ale dokáže třeba také nasměrovat zvukový signál z mikrofonu do klavíru a zajistit tak přirozenou a velmi věrohodnou náhrávku klavíru a zpěvu v jedné místnosti. Doposud bylo velmi komplikované dostat do Reasonu skutečně seriózní klavír - veškeré dostupné samply v NN-19 a NN-XT byly nemastné a neslané. Nyní je vše jinak, s Radical Piano pořídíte jazzové či bluesové nahrávky, zvuky pro hororová videa i komerční nahrávky klavíru pro popovou muziku. Jde zkrátka o univerzálního pomocníka.

Je potřeba upozornit na to, že některá rozšíření si vynucují nejnovější verzi Reasonu (aktuálně 7) nebo dokonce poslední aktualizaci (7.1.1) dostupnou pro majitele nové verze zdarma. Patří mezi ně třeba A-List Acoustic Guitarist od Propellerhead. S tímto nástrojem snadno a velmi efektivně zpracujete kytarové party včetně hraní akordů, riffů a všeho, co patří k akustické kytaře. Podobně je na tom vlajková loď na poli syntetizérů - aditivní syntetizér Parsec. Naopak simulaci klávesových nástrojů série Yamaha DX nazvanou v rozšíření Propellerhead PX7 FM Synthesizer získáte už pro Reason verze 6.5.
Obrázek
Pamatujete si na Yamaha DX7 a vůbec celou DX sérii? Líbila se vám? Neváhejte a stahujte syntetizér PX7 FM.

To nejlepší z dílny třetích stran
Mezi top vývojáře třetích stran s rozšířeními pro Reason Rack patří zcela jistě Softube. Jejich Valley People Dyna-mite a FET Compressor (obojí stojí něco přes 3000 Kč) patří mezi to nejlepší z dynamických procesorů, co je v současné době v Reasonu k dispozici. Trident A-Range je asi nejhezčí vnější EQ.
Mezi top syntetizéry pak patří zcela určitě Predator-RE (99 EUR) od Rob Papen, Antidote (119 EUR) z dílny Synapse Audio, Polysix (39 EUR) z produkce Korg a klon mellotronu nazvaný Re-Tron (79 EUR) od GForce Software. K dispozici je také spousta levných modulárních syntezátorů z produkce malých vývojářů. Reason je nyní skutečně modulárním studiem.
Obrázek
Jste-li fanoušky analogových syntetizérů, určitě vás nadchne Predator RE.

Rack Extensions z pohledu vývojáře
Věřím, že díky přístupu Propellerhead k celé platformě Rack Extensions bude rozšíření lineárně přibývat. Vše je navrženo tak, aby mohli vývojáři snadno navrhnout nový nástroj či efekt a nakódovat jej. Dokonce mohou vše vyzkoušet a otestovat v prostředí Recon, které je jim dostupné zdarma. Pak už stačí výsledek nabídnout prostřednictvím e-shopu Propellerhead a zbrusu nové rozšíření je najednou dostupné celému světu na jediném místě, kde jej uživatelé hledají.

Díky vývojové platformě ani nemusíte umět programovat a rozumět DSP kódování, stačí mít představu a intuici. Dostupné nástroje jako je Instrument Development Kit a Rack Extension Designer umožní tvorbu rozšíření i neprogramátorům. Nová rozšíření jsou navíc multiplatformní (Windows, Mac), autorsky chráněná (copy-protected) a mají zajištěnou kompatibilitu i v dalších verzích Reasonu (to neplatí obráceně - tedy nejnovější rozšíření nemusejí být dostupná pro starší verze Reasonu). Ve vývoji je také nová verze Rack Extension SDK2, která brzy umožní neprogramátorům transformovat jejich audio vzorky, knihovny a zvukové banky do rozšíření pro Reason rack v podobě sample playeru.

Díky e-shopu Propellerhead se navíc snadno dostanete přímo k uživatelům aplikací Reason a Essential. Máte-li tedy ambice v této oblasti, pak neváhejte, jednodušší už to zřejmě nikdy nebude. Propellerhead stojí za standardy v oblasti počítačové hudby, mezi něž patří ReWire (systém pro streamování zvuku z jedné aplikace do druhé), REX (souborový formát, který umožňuje měnit timing a feeling rytmických zvukových vzorků) a Remote (nový protokol pro komunikaci ovládacích zařízení - nejen MIDI nástrojů - v hudbě). I proto lze předpokládat, že rozvoj Rack Extensions bude mít velmi dobrý základ a kvalitní zázemí pro další růst.

Shrnutí
Rack Extensions dál přibližují Reason - jinak velmi svérázný hudební software - jeho konkurentům na poli DAW. K možnosti záznamu zvuku z linky a mikrofonu tak přibývá další okno do světa a Reason se stává otevřenější, rozšiřitelnější a přitom si zachovává svoji tvář, chování a vše, na co jsou jeho uživatelé zvyklí a hrdí.

Výrobce: Propellerhead

Stanislav Puffler

Odpovědět