Samplitude Music Studio 2014

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Samplitude Music Studio 2014

Příspěvek od standa.puffler »

Představení nové verze.
25. 9. 2014

ObrázekSamplitude je známý především pro svou vlajkovou loď Samplitude Pro ve verzi X, která byla recenzována zde. Pro ty, kteří si z finančních důvodů nemohou dovolit zakoupení řady Pro, je zde právě Music Studio, pozoruhodně schopná alternativa vhodná pro muzikanty, kapely a hudební producenty za zlomek ceny.

Co je nového
Nová verze podporuje až 128 MIDI stop a 24 bit/96 kHz audio záznam a reprodukci. K dispozici je univerzální ASIO ovladač, který pomáhá eliminovat nízkou latenci a výkon běžně dostupných komerčních zvukových karet v PC, noteboocích a podobně.

Neexistuje žádný limit počtu DirectX a VST plug-inů a nástrojů, které můžete použít v projektu. Ačkoliv je každá stopa v principu omezena pouze čtyřmi efekty a ty jsou navíc přiřazeny k EQ, kompresi, reverbu a delayi samotného Samplitude, je možné další efekty řešit pomocí submixu. Chcete-li tak učinit, budete se muset prokousat pro někoho možná matoucím frontendem. Pracovní plocha je posetá zdánlivě náhodnými fonty a styly a příležitostné štítky a popisky v orientaci příliš nepomohou. Vše je samozřejmě v angličtině, ale na to už jsme u DAW aplikací asi všichni zvyklí a je to dle mého názoru i lepší.
Některé panely můžete posouvat, měnit jejich pozici v pracovním prostoru a ukotvit je k okraji obrazovky. Bohužel není možné přichycení na některá zvolená místa a tak je cenný prostor často zbytečný. Plovoucí panel s Mixem nelze ukotvit vůbec. Možnost přepínání mezi pěti přizpůsobitelnými rozvrženími pracovního prostoru trochu zmírňuje moji frustraci. Samplitude Music Studio se tak snaží, aby se vše důležité vešlo na obrazovku. Schopnost plně přizpůsobit jak klávesové zkratky, tak i chování myši je dalším velkým plusem. Vyváženo je to celkem rychlou křivkou učení a osvojení si Music Studia oproti jiným a mnohem komplikovanějším DAW systémům.
Obrázek
Nově podporuje Music Studio také dotykové obrazovky. Pokud tedy máte nainstalované Windows 8, můžete objevovat nové postupy v hudební tvorbě. V určitých situacích, například při práci s miniaturními ovládacími prvky aplikace, budete možná potřebovat stylus.

Ty, kteří budou nahrávat zpěv a vokální party, jistě potěší novinkový Vocal Tune. Optimalizace vokálních stop se staly ústřední součástí moderní hudební produkce. S přidáním Vocal Tune, který je založen na revoluční Samplitude ProAudio technologii, má nyní aplikace Samplitude Music Studio k dispozici výkonný nástroj pro editaci hlasu. Vocal Tune nabízí pohodlné ovládací rozhraní a zaručuje spolehlivou korekci nedostatků v nahrávkách zpěvů, vokálů i sólových nástrojů a to při zachování přirozené zvukové charakteristiky.

Ti, kteří zas nemají rádi finalizaci nahrávek a mastering, potěší Auto Mastering. Mastering je jedním z nejnáročnějších a specializovaných aspektů hudební produkce a vyžaduje rozsáhlé zkušenosti s vnímáním zvuku. Nyní může díky nové funkci Auto Mastering téměř kdokoli v tomto směru dosáhnout skvělých výsledků. Široká škála profesionálně navržených presetů vám umožní najít ten správný zvuk pro vaše písně beze ztráty času a sluchu kvůli tisícerému poslechu a úpravám finálního zvuku. Fantastická funkce Clone umožňuje přenášet zvuk z vašich oblíbených skladeb a kapel na vaše vlastní nahrávky. Každý, kdo si chce vytvořit vlastní zvuk, však může nadále použít řadu možností nabízených v Mastering Suite 4, který je také součástí Samplitude Music Studia.
Obrázek

Na co jste již u MAGIXu zvyklí
Music Studio podporuje díky MX (Media-X-Change) výměnu zvukových médií a projektů v rámci produktů MAGIX. Snadno tak nahrajete do Music Studia staré projekty z Music Makeru nebo si své stopy ze Samplitude můžete vyčistit v nástroji Audio Cleaning Lab, který je také z dílny MAGIXu. Své hotové projekty a nahrávky můžete uploadovat na Soundcloud nebo sdílet na sociálních sítích jako je Facebook nebo YouTube.

Proslulý hybridní zvukový engine Samplitude Music Studia využívá stejnou technologii 32-bit floating point výpočtu jako je tomu u ostatních profesionálních DAW aplikací. Díky tomu je cenově dostupnou alternativou k drahým systémům pro mix a mastering zvuku. Music Studio podporuje standardní formáty MIDI, SF2, WAV (24 a 32-bit), OGG Vorbis, MP3, CD, AIFF a další souborové audio formáty. Díky tomu můžete pracovat se všemi samply a vzorky, které máte ve svém virtuálním studiu k dispozici a na něž jste zvyklí. Hotové hudební projekty mohou být exportovány do MIDI zápisu, WAV souboru, OGG Vorbis, MP3, CD-A, AIFF, WMA, RealAudio a QuickTime.

Dnešní virtuální nástroje a plug-iny jsou neuvěřitelně silné, ale vyžadují hodně operační paměti. 64bitová podpora v Samplitude Music Studiu 2014 zaručuje, že vaše PC využije plného potenciálu operační paměti a bude poskytovat maximální výkon. Kromě toho podpora vícejaderných procesorů zaručuje maximální využití systémových prostředků procesoru ve vašem počítači.

S čím si budete dlouho hrát
Zakoupením Samplitude Music Studia 2014 získáte také čtyři MAGIX nástroje řady Vita Solo. Konkrétně jde o Electric Piano, Vintage Organ, Power Guitar a Pop Brass. Poslední dva jmenované nástroje mají chytré využití spodní MIDI oktávy pro kontrolu dynamiky, takže vaše kytarové party mohou získat všemožné barvy a přirozené kytarové finesy. To se týká i trubky a dalších dechových nástrojů. Nemusíte se tak zatěžovat složitou automatizací těchto hudebních „metadat“ a změnou patchů.

Pozor, Vita 2 a související nástroje nejsou součástí instalace (alespoň ne v demoverzi) a je potřeba je i pro vyzkoušení doinstalovat přes MAGIX Installation Manager. Samotný sampler Vita2 má 1,6 GB a stáhnete-li si i další add-on nástroje, Power Guitar a Electric Piano, dostáváte se celkem na 2,5 GB dat ke stažení. V rámci výuky ovládání Music Studia doporučuji stáhnout si i demo projekty a instruktážní videa.
Obrázek
Obrázek
Ačkoliv tak máte k dispozici čtyři povedené virtuální nástroje, stále vám zřejmě bude chybět naprostý základ a to je buben, basa, klavír a možná smyčce. Ty už si musíte dokoupit na stránkách MAGIXu za dalších v přepočtu cca 1.000 Kč. Kromě Vita 2 nástrojů najdete v instalaci i vysoce kvalitní high-end syntetizér DN-e1 s masivním a dynamickým zvukem, známý Vita Solo 2 sample player a BeatBox 2 Plus pro kreativní tvorbu bicích smyček.

Zajímavou funkcí je automatizovaný Jam Session, který umožňuje uživatelům díky smyčkování samostatně vytvářet kompletní skladby live. Jistě znáte ty pouliční muzikanty, kteří díky sampleru vrství naživo na ulici nahrávky bicí stopy, basy, leadů a zpěvu. Oproti nim však má Jam Session tu výhodu, že takto pořízené stopy můžete dál aranžovat, kopírovat, upravovat a rozvíjet - vytvoříte tak snadno a efektivně plnohodnotnou skladbu.

Remix Agent je další finesou určenou pro DJs na tvorbu živých mixů. Aplikace pracuje tak, že automaticky a v reálném čase rozpozná BPM dané skladby a upraví ji do gridu vašeho projektu. Smyčky získané tímto způsobem lze pak rychle použít k tvorbě základu nového mixu.

Závěr
Za částku přibližně 3.300 Kč s DPH získáte velmi profesionální DAW s dostatečnou zásobou efektů a zvuků, můžete hned začít pracovat a v budoucnu systém snadno rozšiřovat díky cenově dostupným nástrojům a plug-inům přímo od firmy MAGIX. Zapojením se do Multimedia Community pak můžete získat cenné informace, rady, tipy a triky.

Ačkoliv jsem Music Studio testoval na běžném hardware, běžela aplikace bez znatelné latence a to i přesto, že jsem nešetřil s efekty a použitými plug-iny. I při použití mnoha plug-inů a větší náročnosti na CPU Samplitude držel, ani náročné procesy jako je Vocoder jej nepoložily a vše fungovalo hladce.
Pokud Samplitude neznáte a nemáte s ním zkušenosti, naučíte se jej rychle a efektivně používat - křivka učení je oproti molochům jako je Cubase či Sonar podle mého soudu rychlejší. Nejlepší ze všeho je, že Samplitude Music Studio je možné přizpůsobit a upravit tak, aby vyhovovalo vkusu a záměru svého uživatele. Tato flexibilita je nenahraditelná.

Výrobce: MAGIX
Zapůjčil: Audiopro s.r.o.

Stanislav Puffler

Odpovědět