Samplitude Pro X

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Samplitude Pro X

Příspěvek od standa.puffler »

Představení nové verze.
29. 12. 2011

ObrázekNová verze Samplitude s označením Pro X je tu. V Německu už je k mání od 25. července a celosvětově pak od září 2011. Spolu s tím se u berlínského MAGIX AG, výrobce tohoto vynikajícího DAW, událo několik dalších změn a novinek, které stojí za zmínku.

Co je nového u tvůrců Samplitude
V červenci tohoto roku došlo k akvizici technologií a produktů firmy Yellow Tools společností MAGIX AG. Se samplovacím řešením Independence jsme se mohli částečně setkat už u Samplitude verze 10. Nyní však MAGIX disponuje celým know-how tohoto vynikajícího sampleru a související bankou zvuků jako vlastník a patřičně toho také využívá. Byl představen zcela nový prezentační web profesionální řady audio a video produktů MAGIX, který najdete na adrese pro.magix.com.

MAGIX kupuje Yellow Tools
Firma MAGIX AG tedy 18. července získala veškerá práva na technologie a produkty výrobce samplovacího softwaru, unikátní vzorkovací technologie a virtuálních nástrojů, Yellow Tools. S ohledem na dlouholeté zkušenosti a úspěšné obchodní strategie vidí MAGIX ve společnosti Yellow Tools založené už v roce 1999 ideálního partnera pro expanzi v oblasti spotřebitelského i profesionálního audia.

Obě jmenované společnosti úzce spolupracují v oblasti zvuku už po dobu čtyř let a spolupráce funguje velmi dobře. Už v roce 2006 MAGIX zapojil invenci a technologie Yellow Tools v nástroji VITA 1 zahrnutém v tehdejších verzích Samplitude, MAGIX Music Maker a MAGIX Music Studio. Druhá generace nástrojů VITA následovala v roce 2010 a byla využita v produktech Music Maker a Music Studio.
Pro uživatele produktů Yellow Tools bude akvizice téměř neznatelná. Registrace a aktivace výrobků v současné době probíhá nadále jako dříve na internetových stránkách Yellow Tools.
Obrázek
Prostředí Samplitude s mixážním pultem a povedeným dozvukovým procesorem VariVerb Pro.

Varianty Samplitude Pro X
Samplitude Pro X je ideálním kompromisem pro digitální nahrávání zvuku, komponování hudby a profesionální mastering. Vynikající zvuk, kterého je dosaženo díky vysokému bitovému rozlišení, transparentnosti zvuku a přesné fázové stabilitě, je optimální pro použití v rámci sofistikované zvukové produkce. High-end plug-iny a bezproblémová integrace do vašeho nahrávacího studia dělá ze Samplitude Pro X tu nejvýkonnější pracovní stanici pro mnohé oblasti zvukové tvorby a produkce.

Výčet byť jen hlavních funkcí Samplitude Pro X je velmi přesvědčivý. Jde o krabicové řešení, jehož zvuk stojí na 100% neutrálně znějícím Hybrid Audio Engine. Implementován byl zcela nový dokovací koncept pro jednotlivá okna aplikace, úpravy frekvenčního spektra je nyní možné provádět až na úrovni stopy. Vylepšena byla pokročilá editace objektů, která Samplitude proslavila. Mastering se dočkal zcela nových high-end masterovacích plug-inů a konečně tu je i plná 64bitová podpora s možností využít pro Samplitude více operační paměti. Výčet novinek a stěžejních funkcí probereme detailně v samostatných odstavcích.

Rozšířenou verzí nového Samplitude pro profesionály je pak řada Pro X Suite. Tato verze zahrnuje navíc ještě Analogue Modelling Suite Plus, autentickou simulaci highendových mixážních pultů, resp. souvisejících zvukových procesů. Jde o čtyři velmi kvalitní plug-iny, které modelují analogové audio nástroje, jež jednoduše nemohou chybět v žádném masterovacím a finalizačním procesu.

Prvním z nich je analogový kompresor AM-TRACK se saturačními efekty studiového páskového magnetofonu. Druhým plug-inem je AM-PULSE, který dokáže tvarovat transienty u perkusivních nástrojů. AM-PHIBIA je kombinací elektronkového zesilovače a optického kompresoru a konečně posledním procesorem je AM-MUNITION, což je kompresor s integrovaným limiterem.
Obrázek
Zdařilý dynamický procesor AM|TRACK.

Dalším extra bonusem pro verzi Suite je virtuální kytarový/baskytarový zesilovač Vandal, který díky technologii fyzického modelování naprosto věrně simuluje charakteristický zvuk hardwarového vybavení kytaristů. Unikátní samplovací software Independence je právě tím nástrojem, který MAGIX získala spojením s Yellow Tools. Ve verzi Pro X získáte 12 GB samplů, spolu s Pro X Suite už ovšem zvuková knihovna čítá celých 70 GB. Součástí sampleru Independence je více než 3.000 hudebních nástrojů, aranží a přednahraných bloků krokového sekvenceru. Pojďme se podívat na novinky Samplitude Pro detailněji.

64bitová podpora
Samplitude Pro X poprvé nabízí příležitost plně využít šedesátičtyřbitové aplikace a plug-iny. Uživatelé mohou samozřejmě nadále spouštět 32bitové plug-iny a používat tak vše, na co byli dosud zvyklí. Pro dvaatřicetibitové plug-iny byl v Samplitude vyvinut jakýsi interní most, který umožňuje jejich provoz v kombinaci s těmi 64bitovými.

Stejně tak je možné pokračovat v práci s 32bitovým Samplitude Pro X u 64bitových operačních systémů. Hlavním rozdílem je velikost využitelné paměti. U 32bitové aplikace můžete na 64bitovém operačním systému použít až 4 GB operační paměti (tedy dvakrát více než v 32bitových Windows), zatímco nativní 64bitová aplikace je schopna pojmout mnohem více paměti RAM. Zvláště při použití paměťově náročných plug-inů a realizaci komplexních kompozic a mixů lze tak dosáhnout transparentního zlepšení výkonu.

Nová koncepce dokování
Dokovací systém vám nyní umožní plně přizpůsobit rozhraní programu vašim potřebám a tím i optimálně integrovat DAW do vašeho stávajícího studiového prostředí. U hlavních komponent Samplitude můžete měnit pozici, velikost okna a provádět další kosmetické úpravy uživatelského prostředí.
Tyto změny pak ovlivní pozici zobrazení Analyzeru, velikost prohlížeče souborů nebo zobrazení konzole. Dokovací koncept Samplitude Pro X byl zdokonalen s maximálním důrazem na uživatelskou přívětivost programu. Nyní lze třeba objektový editor, vizualizace a MIDI editor dokovat ve spodní části rozhraní aplikace s tím, že si můžete vytvořit i vlastní panel nástrojů. Díky možnosti ukládání uživatelských pracovních ploch lze Samplitude efektivně přizpůsobit pro různé druhy studiové práce a dokonce je možné tato nastavení znovu a znovu používat.
Obrázek
Dokování v nové verzi je zase o krok dál.

Úpravy frekvenčního spektra na úrovni stopy
Snadno odstraníte nechtěné zvuky a šumy, jako je například tleskání nebo kašel, aniž byste jakkoliv narušili původní zvukový signál a to vše až na úrovni jednotlivých stop. Díky tomu je možné opravovat chyby ve zvukovém materiálu přímo v aranžmá kompozice nebo mixu - bez nutnosti spouštět editor typu Sound Forge s jeho procesem Noise Reduction. Pomocí spektrografu jsou nežádoucí hluky díky své odlišné barvě rychle identifikovány a odstraněny. To je naprosto ideální pro odstraňování krátkých pazvuků a ruchů.

AAF/podpora OMF
Výměna dat mezi různými DAW systémy a export pro různá rozhraní může stát producenta hodně času. Samplitude nově nabízí integrovanou podporu AAF/OMF, která by měla zajistit jednoduché sdílení dat mezi programy v multiplatformním prostředí. Spolu s EDL exportem pro MAGIX Video Pro X a kompatibilitou s jinými produkty z rodiny Samplitude a Sequoia může být materiál Samplitude Pro X bez potíží integrován téměř do všech digitálních audio aplikací, a to bez nároků na komplikované vícepráce a snížení vaší produktivity.

5.1 surround míchání
Samplitude Pro X nabízí několik možností míchání zvuku v prostorovém 5.1 surround mixu. Ke všem surround master kanálům může být připojeno libovolné množství přehrávacích jednotek reprodukčního řetěžce a zvukový materiál tak lze rozdělit mezi stávající surround sběrnice. Na surround master kanál mohou být směrovány nejen celé stopy, ale také jednotlivé objekty v projektu. Tyto objekty je pak možné editovat pomocí prostorového panoramatického modulu. A pozor! I stávající projekty vytvořené ve starších verzích Samplitude je nyní možné přemíchat v 5.1 surroundu.

Tempo Track
S pomocí Tempo Track můžete měnit rychlost přehrávání jakékoliv části MIDI aranží. Tato nová funkce přináší uživatelům možnost vytvářet kreativní změny tempa v rámci skladby a přidávat MIDI aranžmá k existujícímu audio materiálu. Navíc byly implementovány explicitní režimy pro přidávání rytmické mřížky (Beat Grid) a MIDI dat k dostupnému vzorkovanému materiálu. Stejně tak je možné pro nastavení tempa využít klasický Tap. S funkcionalitou Tempo Tracku pak úzce souvisejí synchronizační hodiny.

EssentialFX Suite
Nová sada efektů essentialFX Suite je kolekcí 10 plug-inů prémiové kvality. Procesy jsou vhodné pro různé účely každodenní studiové práce. Kromě kvalitních procesovacích algoritmů byl kladen velký důraz na výstižný popis jednotlivých parametrů a s tím na spojení jednoduchosti a efektivity provozu. Jednotná koncepce ovládání v kombinaci s nízkou spotřebou systémových zdrojů pro prvotřídní kvalitu produkce činí z essentialFX Suite sadu vysoce kvalitních audio nástrojů pro přesvědčivou a všestrannou realizaci rozličných úkolů každého mistra zvuku.

Independence Sampling Workstation
Independence je futuristický samplovací workstation pro profesionální studiovou tvorbu hudby i živé hraní na koncertech. V Samplitude Pro X je dostupný ve verzi Basic s 12 GB zvukového materiálu a v Pro X Suite pak ve variantě Pro s neuvěřitelnými 70 GB obsahu. Zejména Independence Pro je lákavou třešničkou na nově „upečeném dortu“. Obsahuje stovky hudebních nástrojů a zvuků, disponuje aranžérem a krokovým sekvencerem, které z něj činí jeden z nejsilnějších nástrojů na trhu pro tvorbu hudby založené na samplech.
Obrázek
S integrovaným profesiálním samplerem máte v Samplitude vše potřebné a můžete komponovat hudbu bez omezení.

Verze Independence dodávaná se Samplitude Pro X má oproti samostatné verzi sampleru od Yellow Tools zcela přepracovaný a zdokonalený audio engine. Můžete v něm využívat VST efekty a dokonce i VST instrumenty třetích stran. Modul podporuje až 8 fyzických jader procesoru, což zajišťuje maximální výkon i pro živé hraní. Pomocí metody drag&drop můžete myší do sampleru přetáhnout jakýkoliv audio a MIDI soubor a k dispozici máte dokonce komfortní souborový manažer s možností dávkového zpracování založeného na vlastnostech souborů.

Vylepšené vizualizace
Vizualizace byly kompletně přepracovány a mají také nový design. Rozhraní vám umožňuje připravit jakési multivizualizace nebo vícenásobné vizualizace. Můžete také integrovat rozhraní vizualizace v dokované oblasti nebo jej otevřít volně jako další okno. Kromě toho je nyní podporováno i zobrazení výše probíraného prostorového surround zvuku.
Obrázek
Uživatelské rozhraní aplikace s instrumentem Revolta 2 a efektem Filtox.

Nový objektový editor
Funkčnost editoru objektů a MIDI editoru byla rozšířena a jejich grafické uživatelské rozhraní bylo přepracováno. Mezi hlavní funkční novinky patří dokování, možnost konfigurace editoru, čtyři sloty pro kopírování a vkládání objektů nebo objektová automatizace pro EQ, panning a surround.

Balíky Content Pack
První doplňkový balíček poskytuje 3 GB bicích, perkusí, kytar, baskytar, dechových nástrojů, zpěvů, klavírů, harf a efektových smyček pro vaši hudební tvorbu v Samplitude. Smyčky jsou přehledně tříděny podle hudebního žánru a tradičně i tempa v BPM. Tento balíček obsahuje jak Samplitude Pro X, tak i Pro X Suite. Content Pack 2 je přibalen pouze k Samplitude Pro X Suite a nabízí další obsah o velikosti 4 GB. Tyto balíčky nemají žádnou spojitost se samplerem Independence, jde o samostatný materiál.

Podpora externích kontrolerů řady Artist Series
Samplitude ProX podporuje MIDI kontrolery Artist Series zahrnující Artist Mix, Artist Control a Artist Transport. Tyto kontrolery komunikují a zajišťují řízení pomocí protokolu EUCON, který je povolen v nastavení hardwarového ovladače. Pro použití těchto kontrolerů jsou - alespoň prozatím - potřeba Windows 7, což je dost limitující podmínka.

Optimalizovaná nápověda
Nový vyhledávací panel usnadňuje a urychluje hledání témat v nápovědě. Snadno můžete vyvolat příkazy menu a vyhledávat v tématech pouhým zadáním textu. Ten se navíc automaticky doplňuje tak, jak jsme na to zvyklí třeba od našeptávačů v moderních internetových vyhledávačích. Složité hledání v menu nápovědy je tedy minulostí.

Závěr
Samplitude Pro dozrál do dalšího stádia svého vývoje a je zase o mnoho vybavenější. Už jen testy jeho vývojové verze potvrzují přísliby a splňují veškerá má očekávání. Silnou pozici na trhu profesionálních DAW aplikací si tak MAGIX AG opět o trochu pojistil.

Stanislav Puffler

Výrobce: MAGIX
Zapůjčil: Audiopro s.r.o.

Odpovědět