Smart AV Tango

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Smart AV Tango

Příspěvek od mirek.pisa »

Ethernetový kontrolér DAW programů.
3. 8. 2010

Na našem trhu poměrně neznámá firma Smart AV má své zázemí až v daleké Austrálii. V jejím hlavním městě Sydney se v roce 2003 zrodil nápad vyrábět hardwarové kontroléry pro hudební programy. Od myšlenky nebylo daleko k realizaci a zanedlouho se na trhu objevil kontrolér Smart Console. Následovala ucelená řada kontrolérů, na kterých se podílí 40členný tým lidí včetně vystudovaných designérů, díky nimž mají kontroléry jedinečný vzhled. Dnes si představíme druhou řadu kontrolérů s názvem Tango.

Tango v sobě sdružuje několik technologií s netradičním ovládáním, které byly vyvinuty firmou Smart AV. Uživatel není odkázán jen na fyzické kontroléry, ale má k dispozici velké možnosti ovládání DAW programů pomocí 22“ dotykového displeje. Tango se s počítačem propojuje pomocí 100Mb sítě a dovoluje ovládat nejrozšířenější programy jako jsou Logic 8, Nuendo 4, Cubase 4/5, Pyramix, Pro Tools a také video střihový program Final Cut Pro.

Hardware
Na první pohled Tango zaujme svými rozměry a váhou. Na velkých rozměrech se nejvíce podílí širokoúhlý 22“ dotykově citlivý LCD displej. Velkou váhu má na svědomí masivní mechanické provedení. Nečekejte žádné laciné plasty. Bočnice jsou vyrobeny z 5mm hliníku, ostatní povrch tvoří černě lakovaný ocelový plech. Plastová jsou pouze tlačítka. Pro pohodlnou každodenní práci je přední hrana opatřena perforovanou koženkou, o kterou lze při práci opřít zápěstí.
Celý systém je založen na vestavěném počítači s operační systémem Windows XP a několika firemními programy, které jsou umístěny na ploše. Uživatel si přítomnosti systému všimne jen na malou chvíli, kdy se zobrazí hlavní panel, jinak ani neví, že tam jsou Windows XP nainstalována. K počítači s hudebním programem se kontrolér připojuje pomocí síťového rozhraní.
Obrázek
Tango vyznává filozofii co nejméně častého používání myši. Pro ovládání programu je možné využít celkově 35 otočných enkodérů. Většina z nich je dotykově citlivá a jeden je dokonce motorizovaný. 16 enkodérů je umístěno po straně displeje a slouží k ovládání zvolených kanálových parametrů podle menu na obrazovce. Osm z nich je přiřazeno k osmi kanálům a ovládají jeden z vybraných parametrů.

Osm motorizovaných faderů slouží pro ovládání hlasitosti vybraných kanálů a jsou rovněž dotykově citlivé. Každý kanál je vybaven čtyřmi tlačítky. Ve spodní části je tlačítko Hold pro pevné uzamčení kanálu k vybrané stopě. Další dvě tlačítka aktivují funkce Mute a Solo. Poslední tlačítko Inject slouží ke snadnému přiřazení kanálu ke stopě s pomocí dotykového displeje a systému MonARC.

Na pravé straně jsou umístěna transportní tlačítka Jog/Shuttle a tlačítka pro nejčastější klávesové zkratky a lokátory. Levá strana nabízí dvě sekce, monitorovací a expertní.

Monitorovací sekce slouží pro rychlé řízení a přepínání mezi několika fyzickými výstupy s připojenými studiovými monitory. Nabízí přímé přepínání mezi dvěma páry monitorů a další je možné ovládat pomocí okna na dotykovém displeji. Navíc je k dispozici dvojice tlačítek Talkback, která ovládají stejnojmennou funkci v DAW programech.

Expertní část nabízí uživateli 39 tlačítek. V kombinaci se systémem MonARC lze během mžiku zapnout či vypnout nejběžnější funkce pro celou skupinu stop. Stopy je možné i seskupovat. Grupy se neaktivují v programu, ale v Tangu, které poté ovládá vybranou skupinu kanálů najednou. Stejně tak rychle lze u vybraných stop aktivovat nahrávání nebo zápis a čtení automatizace. To vše hlavně díky systému MonARC.

Připojení
Nejprve je třeba nainstalovat do počítače aktuální ovladače. Ty jsou k dispozici jak pro Windows XP a výše, tak i pro uživatele Mac OS. Docela dlouhý čas je nutné věnovat nastavení Tanga na připojení k síti, hlavně pokud se připojuje k již zavedené síti.

Další práce čeká uživatele při vyladění dálkového řízení DAW aplikace. Například u programů Cubase a Nuendo je nutné ručně přiřazovat několik desítek virtuálních kontrolérů, které se přiřazují po osmi k jednotlivým stopám a funkcím programu. Naštěstí je k dispozici firemní podpora v podobě manuálů dobře popisujících připojení a nastavení jednotlivých programů.

Tango se na síti objeví jako samostatný počítač se sdíleným adresářem, do kterého lze uložit aktualizace systému. Pomocí menu je možné aktualizovat systémový software, ale také se lze vrátit ke starším verzím. Což lze ocenit, pokud by se v novější verzi objevily chyby.

Rozhraní
Spojením několika programů se na 22“ obrazovce vytvoří virtuální mixer. Většinu plochy zabírá Channel Blocks, v horní části je k dispozici systém MonARC a na pravé straně je šestnáct pozic pro parametry řízené hardwarovými enkodéry. Ty se mění dynamicky podle aktuálně zvolených funkcí. Třetina obrazovky patří parametrům aktivního kanálu.

MonARC
MonARC je patentovaná technologie pro dotykové ovládání až 240 stop. Jedná se o program přiřazující funkce kanálům kontroléru a stopám programu. I když zabírá nejméně prostoru na obrazovce, je nejdůležitějším a nejužitečnějším programem celého systému. Má podobu meter bridge panelu ve třech typech zobrazení. První typ zobrazuje najednou 27 stop s optickou indikací aktivace EQ, dynamického procesoru, nahrávání, Solo, Mute, automatizace, polohy faderu, názvu a čísla kanálu. Druhý a třetí typ zobrazení jsou vždy užší verze, které mají méně prvků, ale dovolují zobrazit na jedné obrazovce 54 a 108 kanálů naráz, aniž by uživatel musel rolovat po obrazovce.
Obrázek
Práce s MonARC se dá charakterizovat jako velmi snadná a rychlá. Stačí aktivovat některou funkci a prstem přejet po obrazovce přes vybrané stopy - funkce je okamžitě přiřazena všem z nich.

Stejně snadno lze přiřadit stopy pro osm fyzických kanálů. V Chair módu se například po klepnutí na stopu 10 tato stopa přiřadí čtvrtému kanálu, první kanál je automaticky přiřazen stopě 7 a osmý kanál stopě 14. Ve Wipe módu má uživatel možnost přiřadit libovolný kanál pomocí tlačítka Inject k jedné ze 240 možných stop. Za stopy se považují audio kanály, efektové a skupinové sběrnice nebo master. Pokud je aktivována funkce Hold, zůstává vybraná stopa pevně přiřazena kanálu, dokud není deaktivována. Toho lze využít při obsáhlejších aranžích, kdy je potřeba mít stále k dispozici například zpěv a rytmickou skupinu nástrojů. Způsoby využití si každý najde sám.

Channel Blocks
Program Channel Blocks nabízí pro všech osm kanálů přehledné zobrazení vstupních parametrů, Insert efektů, dynamického zobrazení, ekvalizéru, nastavení směrování do Send sběrnic, grafické zobrazení panoramy a parametrů stopy. Jako poslední jsou v programu zobrazeny bloky pro řízení parametrů rotačními enkodéry.

Active Channel
Active Channel je soubor programů pro podrobné řízení parametrů vybraného kanálu. Sestává z částí Active Channel Display, Active Block, Active Controls a Active Encoders Display. Active Channel Display přehledně zobrazuje nastavené parametry a efekty, které jsou přiřazeny a nastaveny pro vybraný kanál.
Active Block dovoluje graficky zobrazit nastavení ekvalizéru, panoramy i Send efektů. Je zde také možné přiřadit Insert efekty. Vše lze pohodlně ovládat dotykem na obrazovce nebo postranními enkodéry.

V nové verzi je možné ekvalizér a panoramu zvětšit přes Channel Blocks a pohodlně ovládat jejich parametry prstem. Naprosto dokonalé je to při řízení panoramy v prostorovém zvuku. Dokonce je možné zobrazit v jednom okně nastavení panoram všech aktivních kanálů.

Panel Edit
Tango díky grafickému rozhraní nabízí daleko více než ostatní kontroléry. Kromě virtuální klaviatury, kterou lze využít místo fyzické například při pojmenování stop, lze využít deset programovatelných panelů. Každý obsahuje 100 slotů, k nimž je možné přiřadit jakoukoliv funkci DAW programu, která je dostupná pomocí klávesové zkratky.

Extension Bay
Komu by nestačilo osm fyzických kanálů, má možnost rozšířit systém Tango až o dva Extension Bay moduly. Každý obsahuje dvanáct kanálů, vlastní 22“ dotykový display a 16 programovatelných makro tlačítek, která lze přiřadit k některé funkci z panelu Edit. Celkem je tedy možné mít až 32 fyzických faderů pro pohodlnější ovládání programů.

Závěr
Celé ovládání je velmi intuitivní a umožňuje uživateli velmi rychle přejít z myši na ťukání prstem po monitoru. I když systém není zrovna laciný, určitě stojí za to seznámit se s ním minimálně pomocí videí na stránkách výrobce, kde jsou dobře prezentovány možnosti systému. Po krátkém, ale o to intenzivnějším užívání mohu Smart AV Tango doporučit profesionálním studiím. Už jen proto, že zapůsobí na každého, kdo do studia vejde.

Mirek Píša

Odpovědět