Sound Forge Pro Mac

Odpovědět
ondra.urban
Příspěvky: 72
Registrován: 31 led 2006 09:57

Sound Forge Pro Mac

Příspěvek od ondra.urban »

Firma Sony, resp. divize Sony Creative Software, přišla s novinkou v podobě známého audio editoru Sound Forge a to jeho dlouho očekávané verze pro Mac OS X.
13. 12. 2012

ObrázekAudio editor je ve své podstatě programem pro editaci zvukových souborů, většinou bez možnosti nezávislé manipulace se zvukovými objekty na různých stopách v rámci časové osy. Práce tohoto druhu jsou vyhrazeny programům typu DAW (Digital Audio Workstation), které jsou právě pro vícestopé nahrávání, střih a mix přímo určeny. Pokud je zapotřebí pracovat s audio signálem na úrovni zvukové vlny, například normalizovat, rozdělovat či spojovat soubory, měnit rychlost přehrávání/ladění, provádět konverzi samplovacích frekvencí, bitové hloubky, formátu dat atd., je nutno sáhnout po specializovaných aplikacích. Příkladem může být známý program Steinberg Wavelab, který je v současné době již nabízen pro obě hlavní platformy počítačového světa, tedy Windows i Mac OS. Podporu čistě světa „Maců“ nabízel donedávna audio editor Peak od firmy BIAS, jeho vývoj byl ale ukončen. V oblasti dostupných audio editorů pro tuto platformu není již mnoho dalších variant - zajímavou alternativou je třeba Wave Editor od Audiofile Engineering, který kromě detailní práce se zvukovou vlnou nabízí i plnohodnotný mastering CD Audio podle Red Book včetně exportu a importu DDP souborů apod.

Uživatelé PC s operačním systémem Windows již dlouhá léta mohou pracovat se známým programem Sound Forge, původně pocházejícím z vývojových dílen firmy Sonic Foundry, která byla v roce 2003 koupena korporací Sony. Sound Forge se dostal do své již desáté verze a nabízí vše, co od plně profesionálního audio editoru očekáváme.

Uvedení Sound Forge Pro Mac by mohlo vyvolat dojem, že se jedná o adaptaci známé aplikace pro jiný operační systém. Opak je pravdou - výrobce podtrhuje, že se jedná o zcela nový a samostatný produkt, který pochopitelně ctí část výbavy a vlastnosti Windows verze. Bude ale patrně samostatně dále vyvíjen, o čemž svědčí fakt, že Sound Forge Pro Mac nastupuje ve verzi 1.0.

Vlastnosti aplikace
Jak již bylo řečeno, Sound Forge Pro Mac je plnohodnotným audio editorem zaměřeným na detailní práci se zvukovými soubory. Nabízí podporu celé řady zvukových formátů včetně těch, které využívají rozlišení s tzv. plovoucí desetinnou čárkou (Floating Point). Počet kanálů sahá od mona až po vícekanálové formáty (včetně 3GP, 3G2, AAC i lineárních AIFF či WAV).
Obrázek
Mezi standardní operace, které Sound Forge Pro Mac s přehledem zvládá, patří funkce zaměřené na práci s tvarem vlny - normalizace úrovní, změna zisku, vkládání ticha, rozdělování či slučování souborů, Fade-In, Fade-Out apod. Plynulosti práce v audio editoru výrazně pomáhá grafické pojetí programu. Celé okno aplikace je rozděleno na několik panelů, jejichž zobrazení lze libovolně zapínat a vypínat, přesouvat atd. Je samozřejmě možno mít otevřen libovolný počet zvukových souborů a provádět operace přesunu, kopírování, mixu a střihu zvukových dat.

Pro ukládání je možno zvolit některý z výstupních formátů - kromě nejběžnějších AIFF a WAV souborů zde najdeme různé komprimované verze jako např. mp3 nebo M4A. Co se týče exportu dat, je potřeba zmínit, že zcela chybí vypalování CD Audio. To u PC verze přítomno je, byť jen v základním Disk-At-Once režimu pro zálohování audio souborů, ale jako doplněk je k ní přibalena aplikace CD Architect, která obstará plnohodnotný CD Audio mastering dle normy Red Book. Verze pro Mac OS tuto oblast zcela vypouští.

V aplikaci Sound Forge Pro Mac také není podporována práce s video soubory, resp. editace zvukové stopy AV souborů.

Processing a mastering
Kromě vlastních efektů Sony nabízí aplikace Sound Forge Pro Mac celou řadu nástrojů pro mastering a remastering zvukových nahrávek. Součástí instalace je sada Mastering Effects Bundle pro mastering a rekonstrukční Restore and Repair Tools plug-iny od firmy iZotope. Tu není třeba dlouze představovat, je totiž mj. tvůrcem úspěšných produktů Ozone a RX. V balení Sound Forge Pro Mac najdeme od iZotopu pro mastering velmi hojně používané efekty typu EQ, exciter, vícepásmový kompresor, limiter a dozvuk (Reverb). V balíku rekonstrukčních efektů nechybí Declicker, Denoiser a Declipper. Poslední zmíněný využijeme tehdy, dojde-li v průběhu zpracování k digitálnímu zkreslení kvůli tvrdému omezení úrovně signálu. Firma iZotope obdařila aplikaci Sound Forge Pro Mac také patentovanými algoritmy 64-bit SRC (Sample Rate Converter) a MBIT+ (dithering).
Obrázek
Práci s efekty lze rozdělit na off-line a on-line. První z nich je zaměřena na processing vybrané části audio signálu a to destruktivně. On-line způsob je podpořen šikovně pojatým řešením Plug-in Chainer, což je ve své podstatě velmi přehledný virtuální rack, kde se efekty řadí za sebe. Je možné vypínat jednotlivé efekty v řetězci, přeskupovat jejich pořadí apod. Veškeré operace tak probíhají v reálném čase a po uložení souboru se projeví v destruktivním slova smyslu (rendering). Pochopitelně je zaručena podpora zásuvných modulů jiných výrobců a to jak v AU, tak ve VST formátu.

Pro kontrolu a přehled o probíhajících operacích se jistě také hodí měření úrovně (RMS/Peak) nebo statistika o vlastnostech zvukového souboru.

Recording
Sound Forge Pro Mac nabízí také možnosti vícestopého nahrávání. Nechybí podpora ASIO standardu zvukových rozhraní. Nahrávat lze v rozlišení až 64 bitů s maximální vzorkovací frekvencí 192 kHz. Podle použitého rozhraní lze zaznamenávat až 32 kanálů audia. Nahrávání lze automaticky spouštět po překročení prahové úrovně (Treshold).
Obrázek
Závěr
Sound Forge Pro Mac nabízí velmi intuitivní a pohodlný styl práce se zvukovými soubory. Vzhledem ke svému grafickému uživatelskému rozhraní, organizaci menu a samozřejmě plně profesionálním nástrojům pro destruktivní zpracování a mastering zvukových dat představuje produkt, který určitě přijde vhod všem zvukovým mistrům, kteří pracují na počítačích s operačním systémem Mac OS X.

Svou koncepcí a výbavou program ve srovnání s Windows verzí trochu zaostává. Kromě zmíněné absence CD Audio masteringu a podpory AV souborů také zcela chybí skriptovací editor pro dávkové zpracování velkého počtu zvukových souborů. Také výrobci samplů by mohli být zklamáni - program nedovoluje vytváření smyček.

I přes zmíněné nedostatky, které jsou způsobeny srovnáním s Windows verzí Sound Forge, se jedná o vítané rozšíření sortimentu aplikací Sony. Cena je díky omezeným možnostem nižší, ale za mnohé funkce, které znají uživatelé Sound Forge na Windows, by si zákazníci rádi připlatili. Přesto lze Sound Forge Pro Mac doporučit pro rychlou, pohodlnou a spolehlivou práci se zvukovými soubory včetně masteringu. Doporučuji stáhnout si zkušební verzi, která je k dispozici na stránkách výrobce.

Ondřej Urban

Výrobce: Sony Creative Software
Zapůjčil: ERPEA s.r.o.
PROFIL AUTORA: MgA. Ing. Ondřej Urban Ph.D.
Vystudoval ČVUT (obor Radiolektronika se zaměřením na elektroakustiku), HAMU (obor Zvuková tvorba) a Konzervatoř Jaroslava Ježka (obor skladba). Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru Zvuková tvorba na HAMU a jako vědecký pracovník v oboru Hudební akustiky (tamtéž). V současné době je docentem na katedře Hudebního zvuku HAMU a vedoucím Zvukového studia HAMU. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem (zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot atd.). Je tvůrcem mnoha nahrávek (přes 35 titulů na CD) z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany.

Odpovědět