Steinberg Cubase 6.5

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Steinberg Cubase 6.5

Příspěvek od mirek.pisa »

Nová verze programu pro hudebníky.
11. 7. 2012

ObrázekProgram Cubase je na světě již od roku 1989, kdy proháněl svá data na legendárních počítačích Atari 1040ST. Tehdy si vystačil s 1 MB operační paměti a 16bitovým procesorem. O něco později se již objevuje na počítačích s operačními systémy Mac OS a Windows. S každou novou verzí přináší program vždy něco navíc. Většinou se jedná o velká technická vylepšení, která mění způsob práce s audio a MIDI soubory. V současné době přichází Cubase na hudební trh s verzí 6.5, přičemž update je zpoplatněn. Co je v ní nového a jestli stojí za pořízení se pokusíme zodpovědět v dnešním testu.

Program je v současné době k dispozici ve variantách Cubase, Cubase Elements a Cubase Artist. Aktualizace na verzi 6.5 je k dispozici pouze pro menší Cubase Artist a velký Cubase. Než stačil vzniknout tento test, přibyly další aktualizace řešící opravení menších chyb, na které upozornili uživatelé.

Virtuální nástroje
Hlavním tahákem nové verze je přidání několika efektů a dvou nástrojů. Nejdříve se zaměříme na nástroje.

Retrologue
Virtuální simulace analogového syntezátoru Retrologue přináší kvalitní a tvrdý vintage zvuk, který vyniká průrazností a pevnými basy. Základ tvoří dva oscilátory, suboscilátor a šumový generátor. Oscilátory mají čtyři základní vlnové průběhy, u kterých lze nastavit výšku a režim od základního průběhu přes synchronizaci či křížovou modulaci až po multi oscilátor s možností určení počtu křivek a rozladění. Jeden oscilátor může obsahovat až 8 odladěných oscilátorů, které vytvoří harmonicky bohatý zvuk, jaký používají například nástroje Roland.
Obrázek
Oscilátory a šumový generátor je možné libovolně kombinovat v mixeru, kde je možné využít i kruhové modulace pro získání kovově znějících zvuků.
Z mixeru zvuk postupuje do filtru. Ten nabízí celkem dvanáct různých typů filtrů jako je spodní a horní propust nebo pásmová propust a zádrž, a to s několika typy strmosti. Pro úpravu nebo lépe zkreslení zvuku je ve filtru integrován efekt zkreslení s lampovým nebo diodovým typem úpravy zvuku.
Dvě obálky a dva LFO mohou v nástroji Retrologue modulovat velké množství parametrů, které jsou dostupné v modulační matrici s deseti libovolně přiřaditelnými zdroji a cíli modulace. Díky použitému systému VST 3.5 je možné využít i osm parametrů Note Expression a modulovat parametry pomocí hraných not.

Pro dokonalejší zvuk a více zvukových barev je integrována efektová jednotka s jedním modulačním a jedním zpožďovacím efektem. Modulační efekt obsahuje algoritmy pro generování Chorus a Flanger efektu s několika editovatelnými parametry včetně synchronizace modulace s tempem skladby. Delay efekt nabízí stereo, křížový a ping-pong algoritmy pro zpoždění signálu. I zde je možné nastavit synchronizaci zpoždění s tempem projektu.

Nástroj Retrologue generuje výborně znějící analogové barvy od průrazných sólových zvuků přes zvonivé kovové barvy a analogové plochy až po hutné basy. Možná mohou někomu chybět efekty Arpeggio nebo Reverb, které mají jiné podobně znějící nástroje. Vývojáři je však do nástroje nepřidali zcela záměrně, neboť je obsahuje samotný Cubase a lze je vložit do MIDI a audio kanálů jako plug-in.

Padshop
Nový nástroj, který se specializuje na zvukové plochy, se jmenuje Padshop. Je založen na digitální granulární syntéze, která vychází z principu přehrávání velmi krátkého úseku, řádově se jedná o desítky milisekund, kterému slouží jako podklad delší vzorek nebo vlnový průběh. Tak lze snadným způsobem získat z jednoho základního zvuku stovky variant.
Obrázek
Padshop nabízí dvě nezávislé vrstvy, přičemž obě mají vlastní granulární oscilátor. Jelikož jsou možnosti dnešní techniky a programátorů téměř neomezené, je možné pro jeden oscilátor využít až osm přehrávacích pozic, které lze od sebe oddělit za pomoci dalších parametrů a nastavit různou rychlost a směr přehrávání. Tímto způsobem je možné vytvořit neustále se měnící zvuk s obsahem velkého množství harmonických tónů.

Ty putují do filtru, kde lze zvuk stejně jako u nástroje Retrologue upravit jedním z dvanácti typů filtrů včetně možnosti zkreslení zvuku. Navíc je v sekci zkreslení možné vybrat i digitální zkreslení založené na snížení bitového rozlišení nebo samplovací frekvence a docílit zvuku jako ze starých samplerů.
I Padshop má propracovanou modulační část, která nabízí dvě obálky, dva LFO a navíc krokový modulátor. Ten dovoluje vytvořit rytmicky se opakující modulaci se skokovou změnou parametrů. K těmto modulátorům je možné připočítat celou řadu MIDI kontrolérů a také osm Note Expression parametrů, se kterými lze řídit parametry nástroje každou spuštěnou notou samostatně. Modulační matrice nabízí deset pozic pro propojení zdroje modulace s parametry.
Efektová jednotka je prakticky totožná jako u nástroje Retrologue. Jedna modulační a jedna zpožďovací linka dovoluje uživateli dobarvit již tak bohatý zvuk nástroje.

Oba nástroje nabízejí velkou základní knihovnu zvukových barev, které jsou okamžitě k dispozici a jež může uživatel případně využít jako odrazový můstek ke své vlastní kreativní tvorbě. Zvukové barvy je možné uložit buď jako samostatný preset nástroje, nebo jako kanálový preset s kompletním nastavením audio a MIDI efektů, pokud jsou využity další efekty v Instrument stopě.

Padshop je nabízen i samostatně jako VST nástroj pro použití v programech ostatních výrobců. Pokud se rozhodujete ohledně aktualizace programu Cubase na verzi 6.5, pak vězte, že cena samotného nástroje je prakticky stejná jako kompletní update. Proto neváhejte a aktualizujte celý program, neboť za stejné peníze dostanete daleko více než jen kvalitní nástroj Padshop.

Efekty
Cubase 6.5 uživateli nabízí i dva nové efekty z oblasti frekvenční úpravy zvuku.

MorphFilter
MorphFilter je efekt kombinující dva filtry. Jeden nabízí čtyři typy spodní propusti a dva typy pásmové propusti, druhý zase čtyři typy horní propusti a dva typy pásmové zádrže. Ve společném prostředí se kromě výběru typu a společné rezonance filtrů nastavují i frekvence filtrů. Ty je možné ovládat nezávisle, ale také pomocí virtuálního padu, kde pohyb myši řídí frekvenci a modulaci obou filtrů. Efekt MorphFilter vytváří zajímavé frekvenční změny, které se dobře uplatní při dodatečném filtrování audio stop nebo virtuálních nástrojů.
ObrázekObrázek
DJ-EQ
Druhým efektem je třípásmový ekvalizér, který má pevně nastaveny dělicí frekvence na 100, 1500 a 10 000 Hz. Zdvih pásem není velký, pouze 6 dB, ale o to více umožňuje ekvalizér pásma potlačit - o celých 32 dB. Kromě plynulé úpravy zdvihu a potlačení pásem je možné využít i tlačítek Kill, která pásmo okamžitě utlumí, stejně jako to dělají korekce v DJ programech a mixerech. Oba efekty se hodí hlavně při tvorbě remixů a mixáži hotových stop.

Drobného vylepšení se dočkala i výborná simulace kytarové aparatury VST Amp Rack. Jednak má dva nové nožní efekty, Limiter a Maximizer, a navíc byla obohacena o více než 50 nových presetů.
Obrázek
Audio podpora
Práce s verzemi nahrávek byla v programu Cubase 6 převedena na virtuální stopy Line. Některé funkce zpracování však nebyly oproti starší verzi ideální. Proto byla práce s verzemi vylepšena o funkci Comping, která umožňuje rychlejší volbu verzí pouhým kliknutím na part nebo výběrem více partů.

Audio kvantizace
Do editačních funkcí přibyla funkce kvantizace audio stop. Stačí zapnout funkci audio kvantizace v horním menu a poté lze kvantizovat audio i bez nutnosti vytváření Hitpoints bodů. Ty se vytvoří automaticky během kvantizace. Rozsah a typ kvantizace je možné nastavit v samostatném okně stejně jako MIDI soubory.
Obrázek
ReWire 64 bit
Firma Propellerhead před časem uvolnila nové rozhraní ReWire, které využívá její program Reason 6 a další výrobci. Hlavní rozdíl je v podpoře 64bitových systémů a aplikací. Cubase jej s verzí 6.5 převzal a dovoluje uživatelům lepší využití výkonu počítače a spolupráce s oběma programy.

Podpora FLAC
Cubase nyní importuje a exportuje soubory projektu do komprimovaných FLAC souborů. Tento otevřený formát má oproti jiným komprimovaným formátům tu výhodu, že je nedestruktivní. To znamená, že si zachovává plnou kvalitu při 60% velikosti oproti nekomprimovaným souborům. To umožňuje lepší sdílení a spolupráci na projektech přes Internet.

SoundCloud
K exportu souborů přímo na internet a i další spolupráci lze nově využít zvukový server SoundCloud, který nabízí zdarma prostor skladby do celkové délky jedné hodiny. Další prostor je mírně zpoplatněn. Posílání na server probíhá přímo z exportního okna, stačí se přihlásit k serveru a skladbu poslat.

Závěr
Stojí tedy Cubase 6.5 za aktualizaci? Upřímně řečeno - nejspíše ano, přinejmenším nástroje a efekty stojí za to. Přes 700 nových presetů bude pro uživatele vhodným pomocníkem při vlastní tvorbě. Studiovým inženýrům pomůže audio kvantizace a na vzdálenou spolupráci budou dobré FLAC soubory a připojení k SoundCloud serveru.

Mirek Píša

Výrobce: Steinberg
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět