Steinberg Nuendo 5.5

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

Steinberg Nuendo 5.5

Příspěvek od mirek.pisa »

Vylepšený postprodukční systém.
6. 1. 2012

Program Nuendo je vlajkovou lodí v nabídce softwarových produktů německé firmy Steinberg. Jeho obrovské možnosti v nahrávání a editaci audio a MIDI materiálu jej řadí mezi nejhojněji využívané systémy v postprodukčních studiích. Nuendo se hrdě může srovnávat s programy Pro Tools nebo Sequoia. Díky naprosto perfektní spolupráci s video soubory nejrůznějších formátů, dobře řešené organizaci audio souborů a nekonečnému množství stop si Nuendo získalo nejedno studio, v nichž slouží jak k výrobě hudebních doprovodů nebo záznamu hlasů, tak k vytváření atmosfér a zvukových efektů.

Nedá mi to, abych na začátek neokomentoval číslování verzí programu Nuendo a jeho menšího sourozence, Cubase. V začátcích firmy Steinberg vznikl program Cubase, jehož základ pocházel ještě z počítačů Atari. Revolucí byl přepracovaný engine, který byl poprvé použit v programu Nuendo a posléze z něho vznikla verze programu Cubase. Od té doby se všechny novinky objevily nejprve v Nuendu a posléze je převzal i Cubase.

Ani jsem si nevšiml, kdy nastala marketingová změna a najednou tu byl Cubase 6, který obsahoval spoustu novinek, zatímco Nuendo stále nic. Až nyní přichází Nuendo se zapracovanými novinkami, ale světe div se, není to Nuendo 6, ale jen 5.5. Nevím, co vedlo tvůrce k tomuto kroku, když Nuendo 5.5 má stejné množství novinek jako Cubase 6, ba i více.
Obrázek
Kompatibilita
V prvé řadě programy Nuendo 5 a Cubase 6 standardně nejsou 100% kompatibilní. Ano, Cubase projekty lze otevřít v programu Nuendo, ale některé funkce, efekty a nástroje nebudou funkční. Ve firmě Steinberg si zřejmě řekli, proč nezískat více peněz od uživatelů, kteří již zaplatili něco málo přes čtyřicet tisíc korun za Nuendo. Pro plnou kompatibilitu je potřeba pořídit Expansion Kit za zhruba sedm tisíc. Proč? Chápal bych, kdyby to bylo obráceně, ale takto? Naštěstí jsou některé funkce z rozšiřujícího kitu standardně dostupné s verzí 5.5 programu Nuendo, ale stále ne všechny.

Úplná 64bitová podpora
Nuendo 5.5 potěší všechny majitele počítačů s Mac OS. Doposud byla 64bitová verze k dispozici pouze pro Windows, nyní se dostalo i na konkurenční systém. 64bitová verze nabízí uživateli daleko větší možnosti a výkon. Lze využívat až 1 TB operační paměti pro více stop, efektů a vzorků.

ObrázekDetekce tempa
Pokud není známo základní tempo audio souboru, nabízí Nuendo novou funkci detekce tempa. Poloautomatická funkce provede analýzu partu a následné vygenerování Warp tabulky pro časovou úpravu souborů. Funkce se hodí například pro remixy nebo detekci bicích partů. Díky rozšiřující funkci je možné tempo stopy projektu přizpůsobit živě nahranému materiálu. To umožňuje dodatečné nahrání a synchronizaci MIDI a audio partů s již hotovým základem s tím, že lze naplno využívat kvantizační a editační funkce.

Kvalitnější Time a Pitch Stretch algoritmy
Nuendo 5.5 má v nabídce tři druhy algoritmů pro úpravu ladění a tempa audio souborů. Kromě základního Standard a rozšiřujícího MPEX je nyní licencován asi nejlepší algoritmus na trhu - élastique. Každý druh obsahuje několik typů, které jsou určeny pro zpracování různých typů audio souborů. Připraveny jsou speciální typy pro bicí, vokály, polyfonní a monofonní nástroje a mnoho dalších. Nový élastique je sice náročnější na výkon, ovšem má nejlepší výsledky. Pokud je dostatek výpočetního výkonu, doporučuji jej vždy použít.

Skupinová editace
Při vícestopém nahrávání je možné seskupit vybrané stopy pod samostatnou Folder stopu, která doposud sloužila jen pro zpřehlednění projektu. Nyní lze Folder stopu použít i pro hromadnou editaci. Pomocí tlačítka se symbolem „=“ vytvoří stopy skupinu, kterou lze hromadně editovat a stříhat, je možné upravovat úrovně a používat další funkce. Skupinová editace se nejvíce využije při záznamu hudebního nástroje snímaného několika mikrofony nebo při editaci záznamu živých bicích. Hlavní výhodou je urychlení úprav, které by se jinak dělaly zvlášť na všech stopách. Folder stopu lze nově i skrýt a zpřehlednit tak pracovní prostor při práci na velkém projektu s mnoha stopami.
Obrázek
Perfektní verze
Při vytváření té nejlepší verze kytarového sóla nebo vokálů vznikají různé verze, takzvané Takes. Z nich jsou posléze vybírány ty nejlepší úseky. Nuendo 5.5 nabízí propracované virtuální stopy nazvané Lanes. Každá reprezentuje jednotlivé verze záznamu. Kromě přehlednosti nabízejí Lanes také jednodušší editaci při výběru nejlepší verze, která se kliknutím myši na part okamžitě aktivuje, zatímco ostatní se umlčí. Editace probíhá současně na všech podstopách, takže stačí použít nůžky na jedné stopě a střih se provede na všech ostatních, což je rychlé a přehledné.

Vylepšení krájení plátků
Rozdělení audio souboru na plátky byla snad první metoda, která umožňovala synchronizovat soubory a smyčky nahrané v různých tempech. Nuendo nabízí rozšířené funkce, které dovolují lepší rozdělení partů a využití plátků pro další zpracování. Po dvojitém kliknutí na audio part se otevře Audio editor s několika novými funkcemi v levém sloupci. Bez ohledu na to, zda bude zvuk zpracován pomocí plátků nebo funkcí AudioWarp, což je jinak nazvaný Time Stretching, je nutné definovat Hitpoints body. Nastavením prahové úrovně se dá řídit citlivost a množství automaticky nalezených bodů. Pokud některý bod nesedí nebo je potřeba vytvořit vlastní, lze využít ruční editaci. S vytvořenými body lze dále pracovat. Nuendo 5.5 umožňuje vytvořit plátky (Slices), preset pro kvantizaci (Groove), značky (Markers), regiony (Regions), samostatné klipy (Events), tabulku bodů pro AudioWarp (Warp Tabs), nebo lze vytvořit MIDI stopu (MIDI Notes).

Vytvoření MIDI stopy se perfektně hodí pro nahrazení audio stopy vzorky. Pokud se například nepovede kvalitně nahrát zvuk malého bubnu, žádný problém, stačí nastavit Hitpoints body a pomocí funkce z nich vytvořit MIDI stopu, kterou lze nasměrovat do sampleru. Jednoduché a perfektní. Stejně tak je to s rozdělením bodů na plátky nebo klipy, které lze jednoduše kvantizovat nebo je využít v dalších stopách a virtuálních nástrojích.

Vylepšené off-line zpracování
Při vystřižení partu v audio stopě a jeho následném zpracování off-line procesy je možné využít rozšířenou funkci definování až deseti sekund okolo vystřiženého partu, které budou zpracovány také. Part samotný bude ve stopě vypadat stejně jako před zpracováním, pouze bude možné dodatečně posunout jeho okraje, aniž by bylo nutné soubory znovu zpracovávat.
ObrázekObrázek
Quick Control
Funkce Quick Control slouží pro rychlé ovládání vybraných parametrů stopy včetně virtuálních efektů a nástrojů. Je spojena s funkcí MIDI Learn. Quick Control je nyní přístupná po kliknutí pravého tlačítka myši nad některým parametrem VST3 efektu nebo nástroje. Parametr je přiřazen pod jeden z osmi slotů a lze jej jednoduše ovládat pomocí MIDI kontrolérů nebo automatizace.

Jemná editace automatizace
Nová funkce pro editaci automatizace dovoluje uživatelům programu Nuendo 5.5 upravovat křivky daleko snadněji než předtím. Pomocí výběru lze vytvořit výběr bodů na křivce automatizace. S výběrem je možné dále pracovat, jako by se jednalo o skupinu bodů, lze jemně nastavit úrovně a pozici. Nastavení je daleko přesnější než při standardní editaci křivek.
Obrázek
Audio import/export
Při importování souborů do projektu je možné využít volbu pro rozdělení multikanálových souborů do mono stop. Nové menu nabízí možnost volby z několika formátů názvů souborů. Stejně snadno lze dvě mono stopy spojit do jedné stereo stopy. Vše je přizpůsobeno pro lepší přenos souborů mezi programy různých výrobců. Například pro spolupráci s programem Pro Tools je vytvořen import a export AAF souborů. Při exportu stačí v dialogovém okně zaškrtnout stopy, které se budou exportovat a program Nuendo provede vše sám.

Aktualizovaný video engine
Standardní podpora video formátů Motion-JPEG, Photo-JPEG a QuickTime DV byla rozšířena o přehrávání HD videa a 64bitovou podporu pro grafické karty Blackmagic Design a AJA. Nové okno nastavení umožňuje omezit výkon audio části při použití video kodeku, který nevyužívá ke zpracování vícejádrové procesory.

VST Amp Rack
Nuendo 5.5 nepřináší jen nové funkce, ale také efekty. Jedním z nich je simulace virtuálního kytarového aparátu VST Amp Rack. Bylo načase do Nuenda vložit kvalitní simulaci kytarových aparátů, neboť šlo o jediný profesionální program, který ji dosud nenabízel. VST Amp Rack v sobě ukrývá sedm modelů nejlepších kytarových zesilovačů zahrnujících simulace značek jako Marshall, Fender, Vox a dalších.

Každý model má vlastní reproduktorový kabinet odpovídající danému modelu zesilovače. Mezi kabinety je možné libovolně přepínat. K dotvoření zvuku je možné před a za zesilovač vložit pedálové efekty. Široká nabídka zahrnuje například Delay, Chorus, Overdrive, Fuzz, Octaver, Tremolo, Flanger, Phaser, Reverb, EQ, Whamy, Harmonizer nebo kruhový modulátor.
Obrázek
Obrázek
Steinberg vyvinul jednoduché, ale efektivní uživatelské rozhraní. Efekt VAR je rozdělen do šesti nabídek. Pedálové efekty před zesilovačem, kterých může být až šest sériově zapojených a jejich pořadí lze měnit. Zesilovač, reproduktory, efekty za kabinetem, opět až šest efektů. Mikrofony a jejich umístění. Vybrat si lze ze dvou mikrofonů a několika pevně daných pozic vůči kabinetu. A jako poslední je zde okno Master sekce, kde se nachází třípásmový ekvalizér, ladička a hlavní ovladač hlasitosti.

Zvuk efektu je slušný a dobře použitelný. Efekt nabízí nejen čistý zvuk, ale také plné zkreslení pro metalové hráče. Chybí tu však alespoň jeden basový kabinet. Také použití dvou pevně daných mikrofonů, simulace Shure SM57 a Neumann U87, s pouze sedmi body umístění je limitující. Kromě toho jsou oba ve stejné pozici.

Nuendo Expansion Kit (NEK)
Pro všechny uživatele, kteří chtějí využívat program Nuendo i pro hudební účely, je připraven rozšiřující kit, který jednak zajišťuje 100% kompatibilitu s programem Cubase 6 a také přináší nové funkce a nástroje.

Prvním přidaným nástrojem je LoopMash 2. Nástroj pro práci se smyčkami dovoluje uživateli kombinovat několik smyček najednou. Revoluční technologie vytváří nové a neotřelé zvuky, které lze rozšířit o dvacet efektů jako je Scratch, Stutter a Tape Stop, které lze ovládat pomocí MIDI. Čtyřiadvacet paměťových míst umožňuje dostatečný počet variant různých smyček. LoopMash 2 nabízí přenášení jednotlivých částí smyček přímo do audio stopy nebo do virtuálního bicího sampleru Groove Agent One.

Groove Agent One je dalším nástrojem, který NEK přidává do výbavy Nuenda 5.5. Virtuální bicí modul nabízí několik desítek slotů prezentovaných Pady pro vzorky, plátky, ale i celé smyčky, dokonce načítá i MPC soubory samplerů firmy Akai. V jednotlivých slotech je možné editovat základní parametry vzorku a filtr. Společně s Groove Agentem získalo Nuendo i MIDI efekt Beat Designer. Jedná se o grafický editor pro vytváření bicích patternů. Ve spojení s Groove Agentem dochází k přiřazení názvů vzorků jednotlivým stopám Beat Designeru. Pattern lze uložit do jedné ze 48 pamětí ovládaných MIDI povely. Druhou možností je přetažení patternu do MIDI stopy, kde se podle něj vytvoří MIDI part.
Obrázek
Nuendo se rozšiřuje pomocí NEK také o Drum a List MIDI editory, zároveň získává i možnost profesionálního zápisu notových partů. Pro nadstandardní editaci MIDI je připravena nová funkce VST Expression pro detailní editaci MIDI událostí a artikulací pro každou notu samostatně. Aby byla využitelná, jsou připraveny virtuální samplery HALion Sonic SE a zkušební verze HALion Symphonic Orchestra.

Pro úplnou kompatibilitu se staršími Cubase projekty přidává NEK i starší nástroje Prologue, Spector, Mystic, HALion One, Embracer a můj oblíbený Monologue. NEK nabídku dokončuje sada zvuků pro sampler HALion One a smyčky v celkové velikosti 1,5 GB.

Závěr
Program Nuendo získal s novou verzí několik desítek funkcí, které ulehčí a zrychlí práci. Profesionálové mohou jásat a poohlížet se po nějaké produkci, která program zaplatí. Bohužel, kdo bude chtít Nuendo na hudební produkci, bude si muset připlatit za NEK kit.
Nuendo je primárně určeno pro video produkce, kde nabízí velké možnosti zpracování audio materiálu; v této oblasti je zcela suverénní. Pokud bude uživatelem hudebník, měl by se možná zamyslet, zda potřebuje Nuendo, nebo mu stačí levnější a stále vynikající Cubase 6, který ve standardní verzi obsahuje všechny funkce NEK kitu.

Mirek Píša

Výrobce: Steinberg
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět