Tone2 FireBird 2.1

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Tone2 FireBird 2.1

Příspěvek od standa.puffler »

Legendární pták Ohnivák zdarma.
3. 8. 2015

Tone2 uvolnil po osmi letech komerčního prodeje s podporou syntetizér FireBird 2 pro širokou veřejnost zcela zdarma. Donedávna jste za tento VST plug-in museli zaplatit 79 dolarů, což je něco kolem 2.000 Kč. Software už se za těch pár let stal vlastně vintage záležitostí a pro Tone2 tak přestal být rentabilním. Mnohdy podceňovaný nástroj dosáhl poslední verze 2.1 a byl poskytnut muzikantské a zvukařské komunitě bez úplaty.

Něco o tvůrci
Německý tým vývojářů z Mnichova sdružujících se pod nezávislou značkou Tone2 se zaměřuje na high-end audio aplikace už dobrých 25 let. Zvuk jejich softwarů můžete slyšet u mnoha renomovaných umělců, hudebních producentů a především pak v hitparádách. Plug-iny od Tone2 totiž používají třeba Bon Jovi, Rod Stewart, Scooter, DJ Bobo, Timbaland, Paul Van Dyk nebo Faithless.

Odborníci na akustiku, fonetiku a počítače obecně jsou jedničkou v oboru. Kromě toho, že vyvíjejí vlastní software, dělají také výzkum v oblasti digitálního zpracování zvuku a své patenty pro inovativní technologie si pak licencují u takových značek jako je Roland, Siemens, Steinberg, Sony Music a další.
Mezi jejich vlajkové lodi patří syntetizéry Nemesis, Electra, Saurus, RayBlaster nebo Gladiator. Pro všechny pak mají Tone2 k dispozici luxusní banky zvuků. Vynikají však i na poli efektů - vždyť kdo by neznal UltraSpace, BiFilter, FilterBank nebo AkustiX Enhancer. To, co odlišuje Tone2 od ostatních dodavatelů plug-inů a zvuků, je nesrovnatelná kvalita a především osobní přístup k zákazníkům a skvělá podpora.

Systémové požadavky
Aplikace je k mání jen pro vlastníky PC s operačním systémem Windows a to ve verzích XP, Vista, 7, 8 a nejnověji 10. Plug-in je dodáván výhradně ve formě VST (standardní DLL soubor), k provozu tedy potřebujete ještě VST host aplikaci.
Obrázek
Uživatelské rozhraní syntetizéru je velmi přehledné a práce s ním intuitivní.

Základní vlastnosti syntetizéru
FireBird měl ve své první verzi „jen“ 58 oscilátorů obsahujících 14 000 morfovacích tabulek. Ve verzi 2 už má 84 oscilátorů, 18 000 morfovacích tabulek a 23 spektrálních manipulací upravujících samotné oscilátory. K dispozici máte 437 ručně připravených presetů a více než 1000 zvuků. Pro úpravy zvuku můžete použít 38 různých filtrů, 13 typů efektů a 21 režimů arpeggiatoru. Syntezátor má True Stereo Mode, čtyři druhy Unisono režimu a pro tvorbu jednoho zvuku můžete kombinovat až osm oscilátorů.

Harmonic Content Morphing
FireBird je založen na technologii HCM, což je zkratka pro Harmonic Content Morphing. V Tone2 analyzovali spektra akustických nástrojů a zvuků syntezátoru, aby mohli vyprodukovat obsah harmonických snímků různých zvuků, které pak byly zařazeny do syntezátoru ve formě tabulky křivek. Každý snímek v tabulce je ekvivalentní k tradičnímu průběhu křivky jednoho oscilátoru a každá tabulka má 256 snímků. Ve FireBirdu je pak možné tyto tabulky načíst obdobně jako tradiční oscilátory v rámci subtraktivní syntézy, ale navíc pak můžete tabulku spektrálně modifikovat změnou harmonické struktury zvuku a zároveň je možné ovládat playback jednotlivých snímků v každé tabulce.

Harmonic Content Morphing syntéza je založena na velké a rozšiřitelné škále standardních vlnových křivek jako je Saw, Pulse nebo složitější vlny typu Multi-waves či zvukové vzorky trumpet, varhan, klávesových ploch, klavíru a lidského hlasu. Tyto vlny jsou upraveny v reálném čase transpozicí o jednu nebo dvě oktávy a následným přidáním do původní vlny, změnou harmonické struktury, synchronizací, kompresí nebo dokonce rozšířením frekvenčního spektra. Každá změna vlny může být modulována a tím lze vytvářet živé třpytivé zvuky. FireBird je schopen vyprodukovat víceméně neomezené množství zvukových barev, se kterými můžete experimentovat.

Tento druh syntézy zvuku je sice digitální, ale zní velmi teple až analogově a přitom je zvukově naprosto transparentní. FireBird tak může znít velmi synteticky - tj. podobně jako zvuk generovaný aditivní, subtraktivní, AM, FM nebo jinou syntézou zvuku, případně vocoderem nebo fázovým zkreslením - stejně jako velmi akusticky (piano, dechové nástroje, varhanní zvuky apod.). Pomocí kontroléru Fat v oscilátorové sekci lze díky multiplikaci oscilátorů dosáhnout unisona (možné jsou režimy mono, 2x stereo unison a 4x stereo unison). Vedle je pak ještě kontrolér Analog, který způsobuje mírné rozladění známé ze starých virtuálně analogových syntezátorů.
Obrázek
Díky dostatku skinů si může každý vybrat vzhled plug-inu, který mu vyhovuje a zapadne do DAW.

Filtry
Významným činitelem finálního zvuku syntezátoru je sekce filtrů. K dispozici jich je 38 a zastoupeny jsou jak tradiční lowpass, highpass, bandpass a notch filtry (včetně hromady jejich variací), tak i méně tradiční AM, FM, vokální, resamplovací či M-shape filtry. Pro jeden patch si zvolíte vždy jeden z těchto typů filtru, můžete si nastavit odpovídající rezonanci a ořezání frekvence. Drive určuje, kolik signálu z filtru půjde do jednotky zkreslení zvuku. Key ovládá sílu ořezání frekvence na aktuálně hraných notách. Kladné hodnoty způsobí zvýšení ořezání frekvence ve vyšších tóninách, zatímco záporné hodnoty sníží účinnost pro Cutoff.

Filtr má i svou ADSR (Attack, Decay, Sustain, Release) obálku. VEL slouží jako Velocity pro obálku filtru - pozitivní hodnoty tedy zesílí efekt obálky filtru, zatímco ty negativní jej zeslabí. SEND slouží k modulaci vybraného cíle LFO sekce.

LFO modulace
Low Frequency oscilátor vám umožní modulovat různé parametry FireBirdu. LFO pracuje tak, že vytváří stoupající a klesající křivky pohybující se na na frekvenčním spektru nižším než 20 Hz. Vlnová křivka vytvořená pomocí LFO může být poté nasměrována na některý z parametrů syntetizéru - v případě FireBirdu jsou to rezonance, Cutoff, Volume, Pan a čtyři parametry oscilátoru (Octave, Pitch, Detune a Cross). Kromě destinace LFO si v této sekci volíte také typ nízkofrekvenčního oscilátoru, jeho rychlost (buď v Hz nebo BPM) a Send, který určuje sílu oscilace.

ADSR obálka
Stejně jako většina ostatních syntetizérů disponuje FireBird ADSR hlasitostní/amplitudovou obálkou. Ta umožňuje tvarovat hlasitost křivky vašeho patche v čase. Kromě standardních ovládacích prvků pro Attack, Decay, Sustain a Release najdete v této sekci ještě Vel (Velocity - určuje, jak moc hlasitost příchozího zvukového signálu ovlivní ADSR obálku) a Pop (zopakuje ADSR obálku a tím i stěžejní část patche ve chvíli, kdy pustíte klávesu na klaviatuře - tedy ve chvíli Release).

Arpeggiator
FireBird nabízí jak základní typy arpeggiatoru (Up/Down + oktávové skoky nahoru a dolů), tak i pokročilejší režimy jako Gate, Pop, Pop2, AltUp a AltDown. Nejvíce si ovšem vyhrajete s režimy 1Finger a především pak 1Finger Chord, který je jako stvořený pro moderní taneční hudbu a trance. Kromě typu arpeggia volíte ještě rytmus reprezentovaný dvěma znaky - svislá čára indikuje Note On a tečka Note Off.

Efekty
Sekce Effect poskytuje 18 typů efektování zvuku. Najdete tam klasický Reverb (2x), Chorus, Flanger, Delay (4x), Ensemble, Rotary, Surround, Stereo Enhance a mnoho kombinací těchto procesů. Ovládací prvky Par1 a Par2 pak slouží podle zvoleného typu efektu pro nastavení intenzity, feedbacku či rychlosti (Par1) a času, velikosti prostoru, hloubky nebo hlasitostní modulace (Par2). Patřičnou funkčnost obou kontrolérů pro jednotlivé typy efektu lze vyčíst buď z tabulky v manuálu, nebo kliknutím na daný kontrolér (ovládané nastavení se zobrazí jako Tooltip).
Obrázek
Konfigurace instrumentu skrývá velmi zásadní a použitelné volby, které mohou významně ovlivnit práci s aktuálním patchem.

Sekce Other
Poslední sekce syntetizéru už obsahuje jen Volume, indikaci MIDI vstupu a tlačítka pro Setup a Random. Kliknutím na Setup se otevře zadní strana plug-inu s konfigurací. Zde můžete nastavit rozsah Pitch Bendu (1, 2, 7, 12, 24). Dále určíte, jaký parametr má ovládat modulační kolečko na vaší MIDI klaviatuře - vzhledem k tomu, že modulaci jako takovou kolečko ovládat nemůže, jsou tam k dispozici Vibrato Fast, Vibrato Slow, Cutoff+, Cutoff-, Reso+, Reso- a Osc1/2 crossfade. Konfigurovat můžete i Glide režim a to včetně jeho časování.

Kvalitu zvuku ovlivníte pomocí Quality, která může nabývat hodnot Ultra, High, Medium nebo Low - nenapadá mne mnoho důvodů, proč by se syntetizéru snižovala kvalita zvuku, ale třeba je to jen kvůli nárokům na procesorový čas. Polyfonii měníte pomocí Voices (1, 2, 3, 4, 8, 12, 16, 32). Pomocí volby Hide Keys můžete skrýt nebo zobrazit virtuální klaviaturu. Po spuštění nevidíte okamžitě všechny dostupné patche či presety, banky zvuků se přepínají právě zde v Setupu položkou Load Factory Bank. Vzhled plug-inu změníte pomocí Case Style, který obsahuje 10 skinů.

Rozšíření
Na webu Tone2 si můžete dokoupit originální banky zvuků. Banka Uniquity nebo Electricity obsahují každá 128 vysoce kvalitních zvuků a vyjdou v přepočtu na něco málo přes 500 Kč. Pokud se zabýváte více ambientní a chilloutovou hudbou, potěší vás asi Abstract Soundset o více než 440 zvucích s třicetistránkovým manuálem, který vás naučí pracovat s FireBirdem krok za krokem - tahle banka vás vyjde asi na 800 Kč. Velikost Abstract Soundsetu je pro ilustraci 2,6 MB, banky tedy nejsou datově obsáhlé - prakticky jde jen o instrukce k nastavení syntetizéru. Kromě těchto zmíněných bank je na webu ještě Spectrals Soundset od profesionálního zvukového designéra Bastiaana van Noorda s obsahem 144 zvuků. Komerční banky zvuků však najdete i mimo mateřský web Tone2 u tvůrců jako jsou Noisecrux, EternitySound, Xenos Soundworks či Perimeter Sound Arts.

Shrnutí
Díky uvolnění tohoto unikátního syntetizéru k bezplatnému použití se i amatérským tvůrcům elektronické hudby dostává do rukou velmi silný nástroj. FireBird je osobitý svým zvukem a díky potenciálu v oscilátorové sekci má ohromné možnosti ve škálování a tvorbě nepřeberného množství zvukových barev. Zároveň jde i o velmi jednoduchý a snadno ovladatelný nástroj, který dokážete intuitivně ovládat i bez nastudování přiloženého dvacetistránkového PDF manuálu (mimochodem, ten je napsán pro starou verzi 1.1). Ptáka Ohniváka mohu jen doporučit a to i bez lišky Ryšky. Sám o něj budu pečovat a v mé sbírce free VST plug-inů bude zřejmě brzy jedním z těch nejpoužívanějších.

Výrobce: Tone2

Stanislav Puffler

Odpovědět