Voxengo - zvuk s duší

Odpovědět
standa.puffler
Příspěvky: 20
Registrován: 17 bře 2004 13:26

Voxengo - zvuk s duší

Příspěvek od standa.puffler »

VST/AU plug-iny zdarma ke stažení.
16. 5. 2014

Společnost Voxengo nabízí vysoce kvalitní profesionální VST a AU moduly zejména z oblasti zpracování zvuku - tedy nikoliv instrumenty, ale efektové algoritmy. Kromě placených a velmi povedených modulů uvolnila ke stažení i řadu vynikajících VST/AU plug-inů, které si nyní detailně představíme.

Kdo stojí za Voxengo
Voxengo je registrovanou značkou, kterou vlastní Aleksey Vaneev z Ruska. Ten se společnosti začal naplno věnovat v roce 2002, kdy zaznamenal ohromný úspěch se svým prvním plug-inem CurveEQ. Od té doby bylo pod značkou Voxengo naprogramováno více než 40 komerčních a freeware plug-inů, které si stáhly miliony uživatelů po celém světě. V roce 2009 si Aleksey otevřel nahrávací studio zaměřené na zpracování nahrávek bicích nástrojů a začal také produkovat zvukové banky bicích a činelů. Kromě dvou zmíněných free plug-inů, jež si představíme v tomto článku, nabízí Voxengo ještě řadu další free VST plug-inů - všechny jsou ke stažení na webu http://www.voxengo.com.

Frekvenční korekce Overtone GEQ
Overtone GEQ je sedmipásmový harmonický grafický ekvalizér, který lze nainstalovat ve verzi VST (32 a 64 bit) pro Windows či AU pro počítače Mac. Podporuje až osm nezávislých vstupů a výstupů, které určujete v hostitelské DAW aplikaci. Má velmi dobře propracované interní směrování zvuku s podporou procesování Mid/Side kanálů i seskupování kanálů.

Kromě klasické frekvenční korekce zajišťuje Overtone GEQ i harmonické zesílení. I proto má v názvu Overtone. Používá sedm modulů pro harmonické zvýraznění pro různá frekvenční pásma a slouží tak ke komplexnímu harmonickému dobarvení nahrávky. Plug-in byl vytvořen tak, aby zvukovým inženýrům umožnil snadno a rychle upravit frekvenční charakteristiku zvukového materiálu spolu s přidáním trochy harmonické bohatosti.
Obrázek
Modul má při zpracování nulové zpoždění. Dokáže v jednom pásmu korigovat sílu signálu v rozsahu 24 dB (resp. +/- 12 dB). Vlastní nastavení si můžete pro další použití ukládat díky Preset Manageru. Pokud by vám nevyhovovalo přednastavené zobrazení grafického ekvalizéru, máte k dispozici ještě druhý pohled. Plug-in podporuje historii nastavení pomocí tradičního Undo/Redo a je možné jej použít na zvukový materiál o různé vzorkovací frekvenci.

Voxengo Overtone GEQ tak najde uplatnění při klasické grafické korekci, 5.1 surround ekvalizaci, korekci frekvenční charakteristiky ve stereu a slouží též pro jemné dobarvení harmonického spektra. Své místo najde jak v mixu, tak i v pokročilém masteringu. Kromě VST a AU hostitelských aplikací lze plug-in využívat díky FXpansion VST-RTAS adaptéru i v RTAS systémech.

Ekvalizér Marvel GEQ
Pro správu frekvenčního spektra na úrovni jednotlivých kanálů nebo v masteringovém procesu se více hodí plug-in Marvel GEQ. Jde o lineárně-fázový šestnáctipásmový grafický ekvalizér s multi-channel podporou. Stejně jako Overtone GEQ podporuje Mid/Side channel processing a disponuje ohromnými možnostmi interního směrování zvuku.
Obrázek
Oproti Overtone je tento ekvalizér přímočarý, transparentní a snadno použitelný pro jednotlivé stopy stejně jako pro celý mix. Lineárně-fázové filtrování frekvenčního spektra je vhodné pro korekci zvuku tam, kde je potřeba vysoce kvalitní a excelentní charakteristika zvuku. Na rozdíl od Overtone má však Marvel GEQ 9 ms kompenzované procesovací latence.

Spektrální analyzér SPAN
SPAN je spektrální analyzér založený na Fast Fourier transformaci zvuku v reálném čase. Hlavní část plug-inu byla vyvinuta na základě dynamického parametrického ekvalizéru Voxengo GlissEQ. Reprodukuje vlastně jen funkcionalitu spektrální analýzy zmíněného placeného plug-inu.

Voxengo SPAN poskytuje několik velmi flexibilních režimů, které můžete použít pro ideální zobrazení frekvenčního spektra vaší nahrávky. Můžete si určit velikost tzv. Fourier bloků v samplech, procentuální překrytí FFT okénka (Fast Fourier Tranform Window) a způsob zobrazení spektrální vizualizace. Kromě hlavního zobrazení si můžete zobrazit ještě druhotné spektrum (např. pro realtime maximum nebo absolutní maximum).
Obrázek
Plug-in podporuje vícekanálovou analýzu. Může být nastaven tak, aby v jednu chvíli zobrazoval spektra ze dvou různých kanálů nebo skupin kanálů. Pro každé spektrum si můžete zvolit vlastní barvy tak, aby se spektra dala snadno rozlišit. Kromě zobrazení frekvenčního spektra dokáže SPAN měřit i hlasitost nahrávky na výstupu se záznamem statistických dat a detekuje clipping. Kromě toho poskytuje i stereo-korelační měření.

Stejně jako Overtone GEQ lze SPAN použít ve VST, AU i RTAS hostitelských aplikacích. Podporuje všechny vzorkovací frekvence, umožňuje návrat do historie pomocí Undo/Redo, disponuje interním směrováním kanálů a také může ukládat presety. Své uplatnění najde především v rámci mixu a masteringu, kdy potřebujeme zjistit nevyváženost frekvenčního spektra nebo kolizi několika zvukových zdrojů v určitém frekvenčním pásmu.

Analogový spektrální analyzér AnSpec
Pokud by byl pro vás SPAN příliš komplikovaný a co do funkcí zbytečně předimenzovaný, pak si možná vystačíte se spektrálním analyzérem ve stylu analogových third-octave analyzérů nazvaným AnSpec. Tento nenáročný analyzér můžete mít vždy po ruce a nikdy vás nezklame. Věrně zobrazí frekvenční spektrum a k tomu ještě indikuje Peak Level. Plug-in je vhodný jak pro stereo, tak i pro mono signál. Má nulovou latenci, podporuje všechny vzorkovací frekvence a dostupný je taktéž jako VST/AU/RTAS.
Obrázek
Dotek prostoru - Stereo Touch
Modul Voxengo Stereo Touch je určen pro rozšíření mono signálu do prostoru. Implementuje klasickou techniku transformace monofonního signálu do stereofonního a to pomocí techniky Mid/Side kódování. Vhodný je především na zvuky nepříliš výrazných transientů jako je akustická či elektrická/přebuzená kytara, syntetické klávesové plochy či dokonce vokály. Díky Stereo Touch nebudete muset zdvojovat mono track a řešit jeho rozmístění do prostoru v DAW aplikaci.
Obrázek
Kromě stěžejní funkcionality rozšíření mono signálu do prostoru disponuje plug-in i dvěma nezávislými Delay linkami. Lze jej tak v určitých případech použít i jako Mid/Side stereo Delay. Třešničkou na dortu jsou pak low-pass a high-pass filtry. Plug-in má nulovou latenci a stejně jako u ostatních modulů z dílny Voxengo jej lze využít na zdroje zvuku o jakékoliv vzorkovací frekvenci. Nastavení plug-inu si můžete díky Preset Manageru ukládat pro pozdější využití v jiných projektech.

Sound Delay
Když už jsme u Stereo Touch nakousli Delay, představíme si i jednoho zástupce free plug-inů na poli zpožďování zvuku, jímž je multikanálový Sound Delay. Pozor, nejde o efekt zpoždění, ale o proces, který dokáže narovnat zpoždění a latenci určitých instrumentů a generátorů zvuku oproti zbytku nahrávky. Delay Time lze určovat v milisekundách či samplech a to při vysokém rozlišení. Plug-in je bez jakýchkoliv moderních fines jako je signal feedback či přidaná modulace.
Obrázek
Kromě zpoždění umí plug-in zpracovat i encoding a decoding Mid/Side kanálů, tj. snadno rozdělí příchozí stereo signál na dvě nezávislé části a naopak dokáže dekódovat i signálový pár do jednoho stereo signálu. Mimochodem, tuto funkci si plug-in vypůjčil od úzce vyprofilovaného Voxengo MSED (Mid-Side Encoder Decoder). Část této funkce pak byla inspirována plug-inem Voxengo Tempo Delay z roku 2008, který je mimochodem také zdarma ke stažení, ale jeho kvalita už nedosahuje té, na jakou jsme zvyklí u Voxengo plug-inů z let 2012 až 2013.

Stará škola - OldSkoolVerb
Freewarový OldSkoolVerb implementuje klasický algoritmus pro stereo reverb. Je jednoduchý, prostý, ale velmi účinný a člověk ví, co od něj může očekávat. Plug-in produkuje velmi čistý prostorový obraz zvukové nahrávky. K dispozici máte dostatek parametrů, díky nimž snadno docílíte různého prostoru od Plate reverbu přes Room až po Hall. Výborně se hodí pro neperkusivní zvuky s jemným attackem jako jsou vokály, klavír či pady. Pro bicí nástroje a perkuse bych jej spíše nedoporučoval.
Obrázek
Plug-in pracuje v režimu stereo a má nulovou latenci. K dispozici je pět režimů dozvuku s Reverb Mode editorem - veškerá vlastní nastavení si můžete ukládat do presetů. Zpracovat dokáže veškeré vzorkovací frekvence. Tradičně je plug-in dostupný pro VST a AU hostitelské aplikace a úspěšně byl testován přes FXpansion VST-RTAS adaptér i v RTAS systémech.

Ochrana zvukového materiálu pomocí Beeperu
Posledním free plug-inem z dílny Voxengo, který si představíme, je Beeper. Ten využijí především tvůrci zvukových bank, sample knihoven a audio ukázek všeho druhu, kteří chtějí zabránit využití demo nahrávek či ukázkových samplů pro seriózní produkci. Plug-in umí do nahrávky opakovaně vkládat krátké pípání, šumové ruchy či signál ticha. Tím nahrávku sice znehodnotí pro komerční i nekomerční využití, ale přitom stále umožní představit zákazníkům nahrávacích studií či dodavatelů zvukových knihoven jejich produkty, demo nahrávky či zvukové ukázky věrně a v plném rozlišení o maximální vzorkovací frekvenci.
Obrázek
Můžete určit frekvenci mezi rušivým signálem v sekundách, délku rušivého signálu, tónovou frekvenci a sílu nebo chcete-li hlasitost rušivého zvuku. To vše můžete navíc variovat pomocí kolečka Variation. Důvodem pro variaci je eliminace chytráků, kteří by si mohli vytvořit nějaké algoritmy, které rušivé signály o stejné zvukové charakteristice a frekvenci odfiltrují. Z tohoto pohledu se jeví jako nejbezpečnější implementace pravidelného ticha. Na druhou stranu jde v kontextu zvukové ukázky také o nejrušivější element.

Zkuste i placené plug-iny
To je pro dnešek vše. Freeware z dílny Voxengo vytvořený v letech 2012 a 2013 stojí rozhodně za zkoušku - možná získáte několik VST plug-inů, které se stanou nedílnou součástí vašeho zvukového arzenálu a nebudete za ně muset zaplatit ani korunu. A pokud vás přesvědčí o kvalitě freeware, jistě si časem pořídíte i nějaký ten placený kousek. Myslím, že plug-iny jako je CurveEQ, HarmoniEQ, Voxformer, Drumformer, TransGainer, VariSaturator, Elephant a další svou kvalitou i dostupnou cenou předčí mnohé top produkty zavedených exkluzivních značek.

Stanislav Puffler

Výrobce: Voxengo

Odpovědět