You Rock Guitar YRG-1000

Odpovědět
mirek.pisa
Příspěvky: 58
Registrován: 28 bře 2004 01:36

You Rock Guitar YRG-1000

Příspěvek od mirek.pisa »

Kytarový kontrolér a syntezátor.
16. 10. 2012

Na český trh přichází unikátní nástroj, MIDI kontrolér a konzolový ovladač. You Rock Guitar YRG-1000 je prvním počinem americké firmy Inspired Instruments, která u nás není moc známá. Dala si za úkol vyrábět zajímavé a dostupné hudební nástroje, které budou sloužit nejen pro hraní, ale také k výuce. Zda se YRG-1000 prosadí ve světě standardních kytar se teprve uvidí, my se na něj můžeme podrobněji podívat již dnes.

Není kytara jako kytara
Pokud by se na YRG-1000 nahlíželo jako na kytaru, najdou se během pár vteřin stovky uživatelů, kteří budou poukazovat na to, co vše je rozdílné oproti reálné kytaře. Především to, že vypadá jako hračka a nereaguje tolik na styl hry - hráč si ho musí hodně přizpůsobit a ne všichni mají takovou trpělivost.
Když se na YRG podíváme jako na nový typ nástroje, který má podobný styl ovládání jako kytara a budeme k němu při prvním seznámení přistupovat bez předsudků jako k jakémukoliv novému nástroji, na který se člověk musí teprve naučit hrát, získáme v něm pomocníka jak při hraní či učení, tak také ve studiu a při využití s herní konzolí.

ObrázekSeznámení
Při prvním rozbalení krabice je hned jasné, že se skutečnou kytarou má YRG-1000 společný krk a část strun, jinak se jedná o úplně jiný typ výrobku. Malé plastové tělo a krátký krk s 22 pražci je nejdříve nutné propojit zasunutím do sebe. Tato zvláštnost může být výhodou při transportu, neboť je možné nástroj kdykoliv opět rozebrat a zmenšit jeho přepravní nároky. Zvláštností je, že krk nemá strunovou hlavu a připomíná tak kytary Hohner nebo Steinberger. Firma však dodává několik typů umělých hlav, které lze dokoupit a na krk nasadit. Díky tomu se lze odlišit od ostatních uživatelů, což podporuje také zvláštní příslušenství v podobě řady samolepek na tělo, které mohou dodat kytaře jedinečný tvar.

Pokud jste někdy měli v ruce ovladače kytarového tvaru z herních konzolí ke hrám Guitar Hero nebo Rock Band, tak vězte, že YRG je zpracován velmi podobně. Rozdíl je pouze v tom, že namísto tlačítek se na krku nachází matrice z vodivé gumy, která simuluje pražce a struny a pocitově by se dala přirovnat k silným nylonovým strunám. Je poměrně citlivá k prstům, které tak při delší hře tolik nebolí. Druhým hlavním rozdílem oproti hernímu ovladači je nahrazení tlačítka struníku šesti krátkými strunami, které dovolují podobné hraní jako u skutečné kytary a všechny jsou stejně silné. Pod struníkem je páka na ohýbání tónu v kladném i záporném směru.
Obrázek
Pro uvedení do provozu je třeba kytaru napájet. Jsou zde dvě možnosti - buďto čtveřicí tužkových baterií a nebo pomocí USB kabelu z počítače. Není zde žádný konektor pro externí zdroj a uživatel na pódiu je tak odkázán jen na baterie.

Ve spodní části kytary je umístěn blok s vypínačem, klasickým MIDI konektorem pro MIDI výstup, mini USB konektorem pro připojení k počítači, velkým 6,3mm Jack konektorem pro připojení ke kytarovým zesilovačům a dva 3,5 mm velké Jack konektory pro audio výstup a audio vstup. Z výstupu je možné získávat signál pro zesilovače, nahrávání nebo sluchátka. Do vstupu je možné připojit MP3 nebo iPod přehrávač s hudebními základy pro cvičení.

Na těle kytary jsou dvě tlačítka pro volbu zvuku, která mají v Game módu funkci jako na game padu. Dále je na kytaře umístěn potenciometr na řízení výstupní hlasitosti a multifunkční joystick. Ten je možné použít na ovládání vibráta interního sampleru, ale také jej lze využít pro řízení poměru kytarového zvuku a syntezátoru a je s ním možné ovládat i hlasitost připojené MP3.

Srdcem YRG-1000 je integrovaný ovládací panel, se kterým má uživatel pod kontrolou interní zvukový modul, záznamník a přehrávač podkladů. Pomocí funkčních tlačítek se vždy volí číslo rejstříku nebo technické parametry. Vše probíhá stiskem funkčního tlačítka a volbou šipky nahoru nebo dolů. Kytara pracuje ve dvou základních módech Music a Game. Game mód přepne kytaru na herní ovladač, hudební mód je základem pro hraní s interním zvukovým generátorem nebo MIDI. Standardně je kytara připravena hrát s naladěním strun jako u skutečné kytary, tedy E, A, D, G, H, E. Není třeba ji ladit a také se nikdy nerozladí. Spousta hráčů však využívá takzvaných otevřených ladění, kdy jsou struny naladěny jinak, většinou v durové nebo molové stupnici. YRG jich nabízí celou padesátku, dalších 14 je označených jako Capo a simulují hru s nasazeným kapodastrem.

Jelikož YRG nemá struny na krku, jsou některé techniky simulovány pomocí volby tlačítka. Například hraní přímo na krku, taping, je nutné aktivovat tlačítkem Tap. V tom případě struník není funkční a tóny spouští přiložení prstu na vybrané tóny na krku. To se hodí i v případě použití nástroje s nekytarovými zvuky, kdy není třeba drnkat na struny. Další ze samostatných funkcí je Slide, který simuluje přejezd mezi pražci. Slide je ovládán MIDI parametrem Pitch Bend a tím je dána i jeho limitace. Plynulý slide je možný maximálně o jeden tón.
ObrázekObrázek
Obrázek
Zvukový modul
Ač to firma neměla dle původní koncepce vůbec v plánu, integrovala přímo do kytary zvukový modul, který nabízí 25 typů kytarových zvuků a 50 zvuků ostatních nástrojů. Mezi kytarovými zvuky jsou snad všechny typy akustických a elektrických kytar. Jelikož nástroj nemá vlastni efektovou jednotku, jsou některé presety již opatřeny vlastními efekty. Samotný zvuk kytarových vzorků by se dal zařadit do lepší střední třídy. Některé jsou výborné, hlavně čisté akustické a elektrické kytary, některé slabší, to platí hlavně u efekty upravených vzorků. Přesto jsou všechny o třídu výš než doplňkové zvuky akustických a syntetických nástrojů, které jsou k dispozici pod samostatným tlačítkem Synth. Mezi doplňkovými zvuky se nachází akustická a elektrická piána, chromatické perkusní nástroje, varhany, smyčce, dechy, basy, syntetické sólové zvuky a plochy. Doplňkové zvuky jsou kvalitou na úrovni dnešních hraček nebo profesionálních modulů z počátku devadesátých let. Jsou dobré jako druhá vrstva pod kytarové zvuky, ale u sólového hraní jsou slyšet znatelné šelesty a šum, což značí velkou úsporu kapacity paměti.

Samotná hra na kytaru je velmi zvláštní. I hra dobrých kytaristů zní poněkud chemicky a má velký problém například s doprovody. Na video serveru YouTube je mnoho ukázek virtuózní hry na YRG-1000 a 99 % videí zachycuje sólovou hru, která je zcela ideální. U doprovodné hry se musí překovávat mnoho problémů s technikou hry. Nástroj příliš nereaguje na dynamiku, neexistuje tlumení strun na krku nebo struníku a mnoho dalších technik, které se prostě nedají zahrát. Přesto si myslím, že se jedná o nejdostupnější MIDI převodník, jaký je na trhu.

Pro dokonalejší zvuk je lepší používat vzorky čistých nástrojů a upravit je pomocí kytarového komba nebo externích efektových jednotek. Druhou možností je použít YRG-1000 jako MIDI převodník pro ovládání hardwarových nebo softwarových modulů.

YRG jako MIDI
Pokud je nástroj v Music módu, vysílá společně s hraním na interní generátor MIDI povely na pětikolíkový DIN a mini USB konektory. Ty lze využít k propojení nástroje s ostatním hudebním hardwarem nebo počítačem. Standardně nástroj vysílá MIDI povely týkající se hrané noty, dynamiky, Pitch Bendu a modulace. Jelikož u nástroje chybí jakákoliv MIDI dokumentace, jsou popsané povely odvozeny jen od těch, které se objevily v MIDI stopě sekvenceru.
Pomocí tlačítka MIDI se volí jeden ze 16 vysílacích MIDI kanálů. Pokud je volba vyšší než 17, aktivuje se MIDI MONO mód, který vysílá každou strunu na vlastním MIDI kanálu. To dovoluje lepší využití nástroje jako MIDI kontroléru a pomocí externího modulu lze u každého kanálu zvolit jiný zvuk. Vznikají tak zajímavé kompozice a efektní zvukové harmonie.

YRG jako učitel
Na vývoji nástroje spolupracuje legendární kytarista Karl Aranjo, který se podílel na výukovém módu kytary. Ano, slyšíte správně. Nástroj obsahuje celkem 25 připravených doprovodů, ke kterým je možné začít hrát a dle libosti cvičit improvizaci. Jednotlivé skladby jsou popsány v manuálu, kde se nacházejí také jejich harmonické postupy. Pokud si začínající uživatel není ještě jist svou hrou, nabízí mu YRG dva módy ukryté pod tlačítkem You Rock. První je určen pro malé děti nebo vytahování se před šéfy. Cokoliv, co se na kytaře zahraje, bude znít v odpovídající tónině skladby. Prakticky není šance zahrát falešně.
Druhý mód jsem si velmi oblíbil. Podle hrané skladby se aktivují jen noty v odpovídající stupnici a po zahrání ostatních se neozve nic, respektive pouze jakýsi pazvuk. Díky tomu se lze rychle naučit rozložení tónů na krku kytary a hraní v tóninách. Pokud se uživateli bude improvizovaná hra líbit, může si dílko zaznamenat přímo do kytary, stačí stisknout Record a začít nahrávat. Vytvořené dílko je možné dlouhým stiskem tlačítka Record uložit do jedné z 99 pamětí, nebo ho lze poslat pomocí MIDI/USB do sekvenceru.

YRG jako herní ovladač
Aby vestavěných funkcí nebylo málo, lze YRG-1000 využít i jako herní ovladač pro hry Guitar Hero nebo Rock Band. Jelikož se nástroj snaží být co nejvíce univerzální ke všem konzolím, není v něm herní modul vestavěn, ale je nutné jej dokoupit podle typu konzole. Prozatím je k dispozici pro Playstation 3 a Nintendo Wii, v plánu je také modul pro Xbox 360. Modul má tvar malého kvádru, který se vsune do slotu ve spodku těla kytary. Po přepnutí do Game módu se začne YRG chovat tak, jako by se jednalo o standardní herní ovladač. Na krku jsou barevně vyznačeny pražce odpovídající barevným tlačítkům ve hře. Novinkou je kompatibilita s hrou Rock Band 3, která dovoluje pomocí speciálního rozhraní hrát se standardní kytarou. YRG zde využívá MIDI část, kterou je nutné ke konzolím připojit pomocí speciálního MIDI převodníku. Poté je možné hrát píseň ve hře stejně jako na skutečné kytaře.

Závěr
Pro koho je tedy nástroj You Rock Guitar YRG-1000 určen? Pro zaryté kytaristy určitě ne. Je totiž třeba upravit styl hry a ne všechny techniky je možné na YRG zahrát. Pro studio využívající MIDI však určitě ano, prakticky nelze najít levnější kytarový MIDI převodník. Uživatelé ocení vysílání každé struny na samostatné MIDI kanály pro zvukové experimenty. Začínající hráči si mohou rychle osvojit techniku improvizace a rozložení tónů na krku kytary, hráči her pak mohou mít daleko lepší pocit z ovládání her, když jim standardní kontrolér přestane stačit. You Rock Guitar je zajímavým experimentem, který rozhodně stojí za vyzkoušení. Dobrá zpráva pro kytaristy: v současné době je ve vývoji verze PRO, která by měla být standardní kytarou s MIDI převodníkem, se strunami a bez interního zvukového modulu.

Mirek Píša

Výrobce: You Rock Guitar
Zapůjčil: Disk Multimedia s.r.o.

Odpovědět