ako ochranit song

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
bassline

ako ochranit song

Příspěvek od bassline » 29 úno 2012 23:11

Ahoj,

Su aj ine moznosti ako OSA ? Da sa konkretna hudba oficialne nejak zaregistrovat ?

dendy
Vybavení

Re: ako ochranit song

Příspěvek od dendy » 29 úno 2012 23:33

kasli na to ne to skutocne ziafny vyznam... inak samozrejme mozes sa v osa (respektive ty v soza kedze si obcan sr) zaregistrovat ako autor a nasledne si tam zaregistrovat aj skladbu... ale pokladam to za uplne zbytocnu vec :-)

bassline

Příspěvek od bassline » 01 bře 2012 00:17

Este ma zaujima jedna vec. Ak ohlasim svoje dielo cez OSA, tak na co konkretne sa ta ochrana vztahuje ? Aranz, beat a zvuk je nezmysel registrovat. Takze sa to tyka iba melodii a riffov (lead, basova linka) ktore su jasne rozpoznatelne v songu ?

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 01 bře 2012 00:40

no v zasade to, co se da 'zapsat do not', i kdyz u nejakejch EDM veci je to hodne liberalni definice. ale proste jo, je to na 'skladbu', a ne na 'vykony' (=ne na to, cim a jak se ty noty zahrajou).

bassline

Příspěvek od bassline » 01 bře 2012 14:28

Da sa aj nejak inak ochranit tento zapis not, nez cez OSA ? Proste aby som mal jasny dokaz, ze konkretnu vec som vymyslel ja v urcity datum...

pan mozku

Příspěvek od pan mozku » 01 bře 2012 14:35

ciste teoreticky by oficialni vydani tve hudby melo byt dostacujicim dukazem... to by snad u pripadneho soudniho sporu melo stacit

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 01 bře 2012 14:37

bassline píše:Da sa aj nejak inak ochranit tento zapis not, nez cez OSA ? Proste aby som mal jasny dokaz, ze konkretnu vec som vymyslel ja v urcity datum...
de iure vznika copyright ve chvili, kdy tu pisnicku 'zhmotnis'. jak si pojistis dukaz, ze jsi ji napsal prave ty, to je asi na tobe; krome osa jsou licence treba od creative commons, ale ty jsou myslim docela problematicky -- ne vsechny jurisdikce jsou s nima kompatibilni a konkretne nejaky vymahani prava, jak me nedavno kamarad rikal, je hodne spatny (nekdo zacal prodavat jeho creative commons skladby, puvodne vydany zdarma). jestli resis neco skutecne dulezityho, tak si zaplat IP pravnika a nespolehej na ezone.

bassline

Příspěvek od bassline » 01 bře 2012 14:39

co to znamena oficialne vydanie ? Prepodkladam ze uverejnenie MP3 na nejakom webe to asi nebude :) ...

Proste mam nejaku vec, s ktorou by som chcel ist dalej. Ale este predtym by som si to rad zabezpecil tak, aby nebolo nikdy zpochybnitelne, ze som toho autorom...

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 01 bře 2012 14:41

'oficialni vydani' je dneska, s verzi cubase 6.5, export primo do soundloudu ;] ne, nicim takovym bych se neridil... dej 500 (?) za pul hodky s IP pravnikem a vykasli se na povidacky z ezone.

bassline

Příspěvek od bassline » 01 bře 2012 14:47

Brooklyn / juanita juarez píše: jak si pojistis dukaz, ze jsi ji napsal prave ty, to je asi na tobe;
Presne o to mi ide. Ako si to poistit. Zda sa, ze to nie je tak jednoduche...
Brooklyn / juanita juarez píše: krome osa jsou licence treba od creative commons, ale ty jsou myslim docela problematicky -- ne vsechny jurisdikce jsou s nima kompatibilni a konkretne nejaky vymahani prava, jak me nedavno kamarad rikal, je hodne spatny (nekdo zacal prodavat jeho creative commons skladby, puvodne vydany zdarma). jestli resis neco skutecne dulezityho, tak si zaplat IP pravnika a nespolehej na ezone.
Akurat som som sa zaregistroval na http://www.tribeofnoise.com/. Maju to cez creative commons a v podmienkach je uvedene, ze uploadom MP3 suhlasis aj s tym ze niekto moze na tvojej hudbe zarabat:

You're making your MP3 file available under a CC 3.0 By-Share Alike licence
When you upload your MP3 file, you're giving a lot of freedom to people who download your MP3 file. They are free to download and revise your MP3 file. They can edit it into visual material and are even allowed to earn money with it. You cannot backtrack on this at a later time. However, everyone is obliged to cite your name if they make use of your MP3 file and everyone must share revisions of your MP3 file alike with others.
For more information about this licence: CC 3.0 BY-SHARE ALIKE

Je to server, kde slubuju ze ta prepoja s ostatnymi ludmi v hudobnej sfere a mas tak prilezitost sa nejak zviditelnit.

Magion

Příspěvek od Magion » 01 bře 2012 17:39

U CC si můžeš vyrbat typ licence - některé jsou hodně volné a některé v podstatě naprosto omezující používání. Přímo na Soundcloudu si u každýho tracku můžeš nadstavt typ licence.

Brooklyn: to mě docela zaráží, že by U CC to bylo těžko vymahatelný. Zatím se mi to zdá jako jediný seriózní kandidát pokud se člověk nechce babrat s OSOu a nejde mu o tantiemy... Měl ten člověk správně vybranou licenci? U některých svoluješ i s komerčním využitím tvého tracku...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 01 bře 2012 17:45

budes sa cudovat ale zverejnenie naozaj staci ked niekde vycapis mp3 na internete... co sa tyka autorstva, pokial niekto nedokaze ze to niekde zverejnil skorej ako ty, o autorstvo ta nepripravi... cize ked napriklad zverejnia skladbu na soundcloude, je to uplne postacujuce... akakolvek forma zverejnenia kde sa da jednoznacne urcit datum a povodca, je pravne relevantna ako dokaz autorstva... na toto soza/osa nepotrebujes. .

co sa tyka registracie v soza/osa a podobnych zbytocnych organizaciach vysvetlim preco to nema zmysel ... ide ti o co? o propagaciu seba na jednej strane, a o to aby ti niekto neukradol skladbu na strane druhej... realne pri systeme ako dnes funguje hudobny biznis, pokial nemas vyprodukovany komercny trhak na urovni lady gaga tak mi ta ostara okolo registracie pride uplne zbytocna... naopak budes si tym komplikovat distribuciu a selfpromo vo vlastnej rezii... pokial nemas v sufliku nachystany brutalny hit ktory budeu radia tocit v a-ckovych rotaciach tak to nema vyznam ani z hladiska ze by si zarobil na tantiémoch....

co sa tyka selfproma - necakaj ze nejaka jedna stranka za teba spravi vsetku pracu ... toto je skorej o systematickej praci, o tom ze das veci trebars na ten soundcloud, spravia si na faceboku fanpage, postujes na zanrovo zamerane fora linky na svoju tvorbu, takpovediac "rozosievas" vsade po internete stopy po sebe... proste venujes sa tomu... idealne je aspon zo zaciatku par plnych skladieb v top kvalite nechat volne na stiahnutie, poslat do zanrovych online radii, je to velmi dobre promo ak chces neskuor veci predavat...

co chcem hlavne povedat - zamysli sa racionalne co chces dosiahnut, o co ti ide, co od toho cakas, a potom si aj sam odpovies ci vobec soza/osa potrebujes alebo ci nema vyznam riesit alternativne cesty...

Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 01 bře 2012 18:33

Magion píše: Brooklyn: to mě docela zaráží, že by U CC to bylo těžko vymahatelný. Zatím se mi to zdá jako jediný seriózní kandidát pokud se člověk nechce babrat s OSOu a nejde mu o tantiemy... Měl ten člověk správně vybranou licenci? U některých svoluješ i s komerčním využitím tvého tracku...
jj, mel. je to docela na alt. scene znamy jmeno, nebudu to tu rozmazavat.

bassline

Příspěvek od bassline » 01 bře 2012 19:13

dendy:

Dik za zaujimave info.

O OSA som uvazoval kvoli ochrane toho jadra songu - hlavne motivy.

Racionalne o co mi ide. Mam urobenu jednu vec, ktoru by som chcel posunut dalej medzi ludi. Myslim si, ze v zaklade to dobre funguje a ma to potencial. Co mi ale chyba je urobit tomu mix,mastering a mozno trochu dotiahnut aranz.

Nevyhodou asi bude, ze to neznie aktualne ale ako 20 rokov dozadu :)
Kazdopadne vobec netusim ako sa odrazit, za kym ist...je to fakt o tom akych ludi poznas a o obrovskom stasti.
Viem si aj predstavit ze by to bola sucast nejakeho audiovizualneho diela - klip, reklama, film, atd. Filmy a rozne spoty vedia tiez dobre spopularizovat hudbu.

Jedina realna moznost kotru teraz vidim je to skusit poslat na label, ktory sa tomuto stylu venuje:
http://www.facebook.com/pages/Alpha-Cen ... 0794114002

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 01 bře 2012 20:39

ty ale pokial ti ostava dorobit mix, mastering a este dotiahnut aj aranz, potom neviem ci ma zmysel este niekde niekomu to posielat... skorej si skus pohladat nejaky portal, komunitu, nieco ako ezone ale specializovanu na taky zaner... kde to pastni, a diskutuj snimi rovnako ako tu diskutujes... skutocne ak sa potrebujes pohnut tak ti najviac poradia ludia ktori taky zaner tiez riesia... samozrejme zrejme sa budes musiet pozriet po nejakych zahranicnych forach... posielat do labelu nedokoncenu vec nema vyznam, oni povcsine nemaju cas ani reagovat na vsetky dokocnene final zmastrovane veci co im chodia (vlastna skusenost)

ak ziadne take forum/komunita nieje potom je to komplikovanejsie... ak uz sa takemu zanru dnes nikto nevenuje, asi mas problem :-)

soza/osa a vobec nejaku ochranu v tejto faze fakt nema najmensi zmysel riesit... teda len moj nazor... pozri namna ja uz roky rokuce davam svoje veci volne na stiahnutie a este sa mi nestalo ze by mi niekto nieco "ukradol" (okrem 1 pripadu ale tam mam velke podozrenie ze to bola skorej cielena provokacia voci mne a mam aj tip kto za tym bol aj ked nemam dokaz ;-))

v konecnom dosledku ak si niekto tvoj track stiahne a pouzije ho v nejakom svojom audiovizualnom diele - budes mat aspon dobry pocit.. navyse drviva vacsina ludi ktori sa takto venuju tvorbe a chcu pouzit nejaky free track z netu maju tu slusnost ze kontaktuju autora ... takze ... s tymto sa fakt netrap... radsej investuj cas a energiu do toho dotiahnut track uplne do konca :-)

Odpovědět