Akustická úprava vokální místnosti

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
betunek

Akustická úprava vokální místnosti

Příspěvek od betunek » 21 led 2015 16:23

Ahoj všem,

nalezl jsem na fóru mnoho témat týkající se řešení akustiky poslechové místnosti, avšak ne místnosti pro náběr zpěvu.
Aktuálně řeším vhodnou úpravu takové místnosti (v mém případě konkrétně 1,4š x 2,65d x 2,4v) a to ze dvou úhlů pohledu:
1) Jak moc takovou místnost vytlumit - tj. zda udělat ji téměř akusticky mrtvou a získat tak prostor pro ex-post úpravu, či ponechat určitou přirozenost dozvuku např. vytlumením 60% plochy místnosti
2) Vhodné řešení s ohledem na omezený rozpočet.
Pracuji s variantou kombinace jehlanů (http://www.levnematrace.eu/akusticke-pe ... -7-cm.html), V profilů (http://www.levnematrace.eu/akusticke-pe ... -7-cm.html) a tenkých vlnek (http://www.levnematrace.eu/akusticke-pe ... -3-cm.html). Viz přiložený náčrt (zelená-jehlan, béžová-V profil, modrá-vlnky) s tím, že mikrofon by byl umístěný v pravé části před oknem do poslechové místnosti.
Druhou variantou pak je rošt, využití minerální vaty (5-7cm) a překrytí perforovaným sololitem, či jiným vhodným materiálem + doplnění řekněme o 3ks jehlanů 1x2m kvůli odrazům v blízkosti umístění mikrofonu.

Jelikož jsem laik, určitě jsem otevřený dalším možnostem a rád si nechám poradit vhodná řešení s rozumným rozpočtem (do 5tis. s ohledem na rozměry místnosti).
Předem moc díky za reakce.
Přílohy
vocal room.jpg
vocal room.jpg (92.45 KiB) Zobrazeno 546 x

peteness

Re: Akustická úprava vokální místnosti

Příspěvek od peteness » 21 led 2015 18:38

Tohle je na zvazeni dle tvych preferenci, ale jednu poznamku jenom: Je dobre mit vocal room/booth vytlumenou - tzn. kdyz penu, tak cím vic hmoty, tim lip - tzn. pokud mas vecka za lepsi cenu nez jehlany, tak se vykasli na jehlany uplne.

betunek

Příspěvek od betunek » 21 led 2015 18:47

Díky tip. Véčka levnější jsou, nicméně o 30kč za panel 1x2m, tudíž úspora je minimální. Je otázka, zda se to bude chovat lépe (nemám s tím zkušenosti). Zajímala by mě hodně osobní zkušenost s klasickým ISOVER + perf. sololit.
Mimochodem, kdyby někdo nabízel starší akustický molitan (pěnu), určitě budu vážným zájemcem.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 led 2015 20:24

betunek píše:...v mém případě konkrétně 1,4š x 2,65d x 2,4v...
Sirka 1,4m ? :shock: S izolaciou tak 1,2m.... No teda good luck. Pri tychto rozmeroch by som to urobil suche, ako sa len da...

betunek

Příspěvek od betunek » 21 led 2015 20:43

No je to taková nouzovka no, na druhou stranu jde o vokální místnost, ne zkušebnu ;).

MDudas

Příspěvek od MDudas » 21 led 2015 21:05

:lol: :lol: :lol:

peteness

Příspěvek od peteness » 22 led 2015 03:19

MDudas: to uplne staci ta velikost a samozrejme nejaky betonovy dozvuk je nezadouci. Ja mam udelane 3 takove samodomo paravany viz foto, z tech udelam budku 1x1m. Je to 9cm molitan a nahore se to prikryje dalsim timhle molitanem, spodek vycpu jehlanama a volnou stranu eventuelne zakryju dekou. Cele to jde rychle rozmontovat na trubky. I ten molitan, jak je tvarny, tak je skladny kdekoliv.
Obrázek

betunek

Příspěvek od betunek » 22 led 2015 10:41

To je taky zajímavé řešení, byť já chci jít formou samostatné místnosti.
Ještě mě napadl 5cm Orsil na rošt a překrýt to už pouze vlnkami (http://www.levnematrace.eu/akusticke-pe ... -3-cm.html). Tím by vzniklo celkem 8cm i určitou strukturou. Nejsem si ale jistý, jestli ta struktura bez jehlanů bude dostatečná a zda se to pak finančně vyplatí oproti původnímu návrhu na schématu.

Odpovědět