Budování nového studia - online

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Budování nového studia - online

Příspěvek od Ivo » 08 črc 2005 22:38

Tak jsem se po dlouhých úvahách a přípravách pustil do budování svého prvního a posledního opravdového studia. Je to věc teoreticky i prakticky velmi komplexní. Pokud vás to bude zajímat, mohu se o proces dělit "online".

Studio vznikne na našem pěkném tichém lehce svažitém pozemku v Jablonci nad Nisou - spíše na vesnici u lesa (kde - snad - časem vznikne i náš nový domek). Na pozemku zbyla po předchozích majitelích veliká garáž na nákladák 5x7x 3,7 m, takže co jiného než z ní vybudovat nahrávací studio ! :)

Celému projektu a jeho prvnímu udeření kladívkem předcházela dlouhá doba plná všemožných konzultací a následně též "kocourkovská" (zatím neskončená) kalvárie na stavebním úřadě.

Posláním tohoto studia bude možnost nahrávání, míchání a masteringu vlastní akustické hudby (studio nebude komerční pro "klienty"). Celý projekt bude určitým kompromisem, poněvadž oddělená "režie" a nahrávací místnost prostě nejsou a nebudou možné (ale i doted jsem to měl tak ve svém mnohem menší místnosti). To je prostě fakt.
Hlavní prioritou je zde příjemné nahrávání akustických nástrojů (housle, viola, flétny, kytara, etnické nástroje a bubny, vokály atd.) v inspirující (nepříliš mrtvé a utlumené) akustice. Zároveň by bylo fajn mít v rámci možností též vyvážený poslech (B W Matrix 801 S3).

Kromě základních stavebních úprav zajiš?ujících izolace, teplo atd. jsou tedy speciálními projekty vnější a vnitřní akustika.

To vše jsem dlouhodobě konzultoval s mistrem Matuchou, na zahraničních akustických fórech a v poslední fázi se mi poštěstilo, že mi kamarád domluvil soukromé konzultace přímo s expertem ze Soningu (dr.Sýkora).
Na technicko-stavební stránku mám odborný stavební dozor a stavbu bude realizovat lokální firma (bylo velmi obtížné v této době někoho sehnat).

A) Vnější akustika: je třeba do nejvyšší možné míry izolovat veškeré okolní zvuky (i když je místo relativně tiché). V tomto bych nerad dělal kompromisy, čili se zvolila naprosto razantní plná metoda - místnost v místnosti.
Jak vyplývá z náčrtu níže, k vnější stěnám přibude vrstva rockwoolu a pak se vybudují nové 15cm stěny z plných cihel v celé místnosti. Okno bude jediné 80x140 cm - budou to dvě 2vrstevná silná vakuová okna. 2 dveře. Pro další světelný efekt bude na protilehlé užší stěně nahoře zhruba 300x40 cm pruh sklobetonových cihel (luxfery) - cihly budou dvojité
Podlaha - stávající beton - izolační vrstvy orsilu atd., sádrokarton - plovoucí dřevěná podlaha (zatím je nevyřešená otázka zda topení v podlaze nebo ne)
Strop 10 - 20 cm rockwool, stropní kazety

B) VNITŘNÍ AKUSTIKA - jemné doladění a proměření bude následovat až v závěru. Nyní se využije výhody budování nových stěn a stropu - přizpůsobí se optimální akustice (ušetří se tím spousta dodatečných panelů): Základním nepřítelem akustiky jsou rovnoběžné stěny. Proto budou stěny po úhlem 5 stupňů (zlomené uprostřed) a strop bude "padat" s rozdílem 30 cm. Na vnitřních stěnách bude vrstva 5cm rockwoolu (optimalizace vnitřní akustiky) a na něm sádrokortonové stěny (mají velmi příznivé akustické vlastnosti)
Na zadní užší stěně budou ve výšce 1,30 m 4 speciální dřevěné difuzéry 1x1 m dle projektu Dr.Sýkory.
Po dokončení se zváží nutnost přidání akustických panelů, případně zavatování všech rohů.

Takže to jen tak povšechně. Pokud k tomu budete mít nějaké poznámky, připomínky, návrhy nebo dotazy, budu rád :wink:

Momentálně řeším dilema topení:
a) elektrické podlahové (problém: ne moc kompatibilní s dřevěnou podlahou)
b) akumulační radiátory - www.topení.cz (velmi dobré, levné , účinné, ale zásadní problém - vydávají zvuky při přechodu z napájení do akumulace)
c) elektrický kotel - vodní podlahové topení (otázka účinnosti a pořizovacích + provozních nákladů)
d) elektrický kotel + 2 radiátory - asi nejlevnější na pořízení. Otázka tepelné účinnosti při vytopení relativně vysoké místnosti
Uvidíme, co řeknou topenáři - odborníci. Asi každý něco jiného ... :wink:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Ivo dne 08 črc 2005 23:07, celkem upraveno 1 x.

MMtm

Příspěvek od MMtm » 08 črc 2005 22:59

Bohulibá činnost, Ivo, jestli fakt chceš, tak reporty sem !!!! Myslim že to bude poučný a spoustě lidem to pomůže zrušit / přidat určitý bludy jenž o stavbě studia mají. Tak mě napadá, že vhodně umístěná web-kamera a záběry na tebe s kladivem a rockwoolem, by byly výživnější než večerní zprávy na Nově... :-)

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 08 črc 2005 23:02

MMtm píše:Bohulibá činnost, Ivo, jestli fakt chceš, tak reporty sem !!!! Myslim že to bude poučný a spoustě lidem to pomůže zrušit / přidat určitý bludy jenž o stavbě studia mají. Tak mě napadá, že vhodně umístěná web-kamera a záběry na tebe s kladivem a rockwoolem, by byly výživnější než večerní zprávy na Nově... :-)
haha, já jsem technicky manuálně zdatný jako brouk pytlík :) Klepání kladivem, řezání rockwoolu, zdění cihel atd. se budou naštěstí věnovat profíci ...

matucha

Příspěvek od matucha » 08 črc 2005 23:49

drzim palec!

MMtm

Příspěvek od MMtm » 09 črc 2005 08:47

Ivo: tak to je škoda, bude míň srandy :-)

Dava

Příspěvek od Dava » 09 črc 2005 09:18

Jen mala otazka.Zajimalo by me hruby rozpocet.kolik to asi bude stat.Neco podobneho me tez ceka ale v dome z bejvale dilny.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 09 črc 2005 09:42

Dava píše:Jen mala otazka.Zajimalo by me hruby rozpocet.kolik to asi bude stat.Neco podobneho me tez ceka ale v dome z bejvale dilny.
To je dobrá otázka ... Je to bohužel dost náročné a bude to s dost odřenýma ušima ... Ale je třeba studio ? Je ...
Celkově přes 400 k + 19% DPH (ale jsem plátce čili DPH mě tak nepálí) - ale je fakt že v tom jsou i základy na přístavbu kanceláře/keramické dílny. Plus vnitřní akustika, stůl, poličky a další drobnosti

příklady položek (položka - jedn.cena-množství-celková cena)
Zazdění vrat a oken /1400/17m2/23800
Izolace izover 162/80m2/12960
Sádrokarton rošty 450/80m2/36000
Zdivo z plných cihel 482/80m2/38560
podlaha - celkově cca 80000
dveře 25000
okno 17 000
elektro a zabezpečení 20 000
strop 30 000
atd. atd. :cry:

Jestli tě zajímají konkrétní detaily, dej vědět ...

Dava

Příspěvek od Dava » 09 črc 2005 10:27

diky.ne to staci. no slusny.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 09 črc 2005 10:31

Ještě možná jeden podstatný detail: mělo by být hotovo do konce příštího měsíce ... V pondělí dovezou cihly, tak v rámci reportáže přidám nějaké aktuální fotky ...

Magion

Příspěvek od Magion » 09 črc 2005 11:10

No tak to hodně zdaru! Toje fakt na tu web kameru....
Myslim že nejsem sám, koho by deatily a podrobnější popis stavby všech izolací, stěn, podlah, stropů, kabeláže.... zajímaly.
SUper článek Ivo!

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 09 črc 2005 11:26

Tak zatím to není "článek" :wink: jen trochu spontánního popisu se spoustou nezmíněných i zapomenutých detailů. Opravdový podrobný článek už jsem ale slíbil po dokončení celého megaprojektu příští měsíc. Tam můžu zmínit (kromě reálné multimediální reportáže) i spoustu dalších detailů jako třeba původní plány se zvýšeným stropem o metr, sedlovou střechou, ubíjející byrokratické rituály na stavebním úřadě, jemné akusticko-stavební detaily atd.
Průběžná reportáž bude velmi zajímavá i pro mě,protože ted teprve se začne krok po kroku vše postupně zhmotňovat se zapojením nepředvídatelného lidského faktoru.
Zatím to začalo tím, že v pondělí nastoupili tři robotníci za přítomnosti šéfa firmy, odstranili plechovou garáž vedle, vykopali na jejím místě základy a dali se do hlavní garáže cement, cihly, pivo a rádio. Pak se zjistilo, že ten porotherm co dovezli je moc velký, vzhledem ke svátkům bylo ve stavebninách zavřeno, od čtvrtka tam zase bylo příliš mnoho objednávek, takže nákladák s cihlami dojede snad v pondělí. Takže první týden byl stráven celkem plodně :wink:
Bylo třeba upřesnit i pár "sociálních" detailů: zákaz kakání na pozemku, zákaz rušení ctihodných sousedů hlasitým rádiem ( ochotně mi poskytli zdroj vody a elektřiny - zavedení mé vlastní čeká stále na to přihlouplé stavební povolení ) a přísný zákaz kouření uvnitř studia od okamžiku dokončení vnitřních stěn ...
Ted jsem poslal kompletní náčrt několika topenářským guruům pro výpočet tepelných ztrát místnosti (vzhledem k extrémní izolaci asi budou minimální) a návrh a výpočet optimálního modelu topení v místnosti (potřebné parametry: minimální pořizovací a provozní náklady a maximální účinnost ...)
Magion píše:No tak to hodně zdaru! Toje fakt na tu web kameru....
Dobrý nápad. Půjčím si od známého videokameru a z celé stavby natočím dokumentární film krok po kroku ... Přece jen to bude asi jediné studio, které budu v tomto životě stavět ...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 09 črc 2005 12:03

Pro zajímavost pár prapůvodních fotek:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

ADDyS

Příspěvek od ADDyS » 09 črc 2005 12:30

No vypada to hodne zajimave...

divam se,ze si chces dat na podlahu plovoucku... nebo na ni jeste prijde koberec?

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 09 črc 2005 12:39

ADDyS píše:
divam se,ze si chces dat na podlahu plovoucku... nebo na ni jeste prijde koberec?
Určitě plovoucí dřevenou. Koberec zatím neplánuju ...

ADDyS

Příspěvek od ADDyS » 09 črc 2005 12:46

No jenom ze nasi vymenili v obyvaku koberec za drevenou plovouci podlahu kde je slusnejsi sound system... Jednou jsem si chtel pustit cedlo a nestihal jsem... proste zmizeli kompletne nizke kmitocty! Zkousel jsem to dohnad EQ,ale misto pridani basu jsem slysel ze to akorat eqalizuju...

Tak nevim jestli drevena podlaha je to nejlepsi...

Odpovědět