Elektrika

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Pytkin
Moderátor

Elektrika

Příspěvek od Pytkin » 11 pro 2007 14:05

Je tu niekto kto sa vyzna v elektrike ?

jak ma byt zapojena 5 vodicova sustava ?

z elektrarni dostavam nulak a 3 fazy .. v rozvadzaci hned na vstupe mam vytvorenu zem , ktora je spojena s N .. Dalej mam spravenu zem tzv. ekvipotencialnu hladinu , kde idu 3 kable dakde pod budovu .. proste na 3 miesta pod zem zakopane .. tato zem je spojena v tom bode kde sa spaja N a ZEM .. tak som zostal ale teraz trosku na pochybach ci by to nemalo byt rozpojene (N a ZEM) .. volal som elektrikarovi a ten mi povedal ze je to OK , ze podla noriem to takto musi byt ..

tak ma napada ale co sa vlastne deje s tou zemou ? ekvipotencialna hladina posunie potencial ZEME a N niekde na svoju uroven ? to by sa ale aj fazy museli posunut ? alebo naopaj ta hladina sa posunie na N zo vstupu ?

Kto tomu rozumie ?
Naposledy upravil(a) Pytkin dne 11 pro 2007 15:11, celkem upraveno 1 x.

kexik

Příspěvek od kexik » 11 pro 2007 15:09

potencial zeme neposunies, na to si maly pan :)

rovnako maju prizemneny nulak aj v rozvodni atd... ide len o to, aby si z nulaku zviedol naindukovane napatie do zeme, inak by si mohol dostat slahu aj par kV

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 pro 2007 15:11

kexik : aha .. cize je to v poriadku hej ? ze sa vlastne nulak prizemnuje ..

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 pro 2007 15:13

kexik : ale aj tak .. oni si prizemnia nulak . ja si prizemnim nulak .. co ked to je na inom potenciali .. potom na tom nulaku musi byt rozdiel .. cize na vodici dake napatie .. brutalny prud..

kexik

Příspěvek od kexik » 11 pro 2007 15:22

brutalny prud to nebude... ale nejaky bude, jasne... ono to naindukovane napatie je zvonka, burky, pohyblive vodice v okoli, kozmicke ziarenie, atd
v podstate ma charakter vysokobnapatoveho, ale velmi makkeho zdroja... takze ked ho uzemnis, klesne jeho napatie na minimum, dodany vykon je maly. teba ale zabije velmi maly prud, par mA cez srdcovy sval. podstatne je ze tvoje telo ma nejaky odpor a len na napati zalezi, aky prud cez teba potecie. cize pre cloveka je to nebezpecna zabava

tuto v nemecku chodi kazdu chvilu chlapik, prikurtuje si merak na centralnu zem a kontroluje koliky v zasuvkach, ci tam nie su potencialy nad normu...

hubert

Příspěvek od hubert » 11 pro 2007 15:38

Pytkin je to v poriadku.......ty dostanes z elektrarni L1,L2,L3 a PEN.....toto je privedenene prvu zbernicu kde sa vytvori N zbernica.....odtial dalej uz sa taha 5 resp. trojzilovy rozvos t.j. L (1,2,3,), PE, a N. Ten bod musi byt hned na privode a len jeden......tym zaroven definujes potencial zeme na svojom dome.....na zaklade tohto potencialu potom funguju prudove chranice. Keby si kdekolvek v rozvode urobil takyto prepoj....odstavis si tuto ochranu.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 11 pro 2007 15:58

hubert : jo to je jasne .. slo mi len o tu pridavnu zem .. to co popisujes je jasne ..

hubert

Příspěvek od hubert » 11 pro 2007 16:18

Prave preto sa barak uzemnuje aby si celkom urcite mal potencial na rovnakej urovni ako maju kdesi v rozvodni kde to maju tiez uzemnene......je len jeden potencial zeme......teda ked je dobre urobene uzemnenie. Pojmu pridavna zem nerozumiem.

Odpovědět