EQ cut - preco skreslenie

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
bassline

EQ cut - preco skreslenie

Příspěvek od bassline » 23 čer 2008 19:20

V cubase som si nahral audio. Znormalizoval som a nasledne na stopu pouzil EQ. V pasme okolo 45 Hz som chcel ubrat, avsak po aplikovani EQ mi indikovalo clipping...preco ?

aum generator

Příspěvek od aum generator » 23 čer 2008 20:00

o ake EQ konkretne islo?
a aku hodnotu Q si mal nastavenu?
a aky typ? BP, HP, low shelf, hi shelf ?
jihad on riaa & soza.

bassline

Příspěvek od bassline » 23 čer 2008 20:12

ten co je priamo na kanali...typ low, Q cca 1.5

Poshook

Příspěvek od Poshook » 23 čer 2008 20:55

imho akurat vcera ma napadlo, ze by mohol nejaky velmi mudry clovek tu na fore napisat, na aku robotu aky EQ pouzit, aby sme aj my obycajni smrtelnici pochopili, ktory EQ mame kedy tasit. najcastejsie sa stretavam s tymito vyrazmi:

linear phase:
transparent:
coloured:
s oversamplingom:
s analog peak filtrom:

mozno by niekto pridal dalsie a niekto mudry k nim napisal, cim su specificke a na co sa najlepsie hodia :)

aum generator

Příspěvek od aum generator » 23 čer 2008 21:38

bassline: cubase nepoznam moc, ale niektore shelf EQ zvyknu pri vacsom Q (vacsinou uz aj pri Q>1) trochu zvyraznit pasmo okolo cutoff freqencie (a cim vyssie Q tym viac). cubase tie svoje EQ nevie aj graficky znazornit? vacsinou to byva pekne vidiet.

poshook: okrem "oversampling" a "phase linear" mi tie ostatne slova prijdu dost neuchopitelne. to by som EQ skor rozdelil na IIR a FIR a FFT :) ale aj vramci toho mas kopec moznosti ako implementovat...

phase linear ja pouzivam, ked chcem mat EQed signal zmiesany aj s cistym zvukom bez EQ (napr ze EQ je (okrem inych veci) len na sende a povodna stopa je bez EQ), lebo ak by nebol phase linear, tak by sa niektore casti spektra dostali do protifaze a mizli (co moze byt na druhu stranu niekedy zaujimave a prospesne, ale tazko to mat pod kontrolou.)
jihad on riaa & soza.

bassline

Příspěvek od bassline » 23 čer 2008 21:46

aum: jasne ze je tam vidiet krivku....a prave preto sa cudujem...lebo je to cista jama :)

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 23 čer 2008 22:00

cubase EQ je imho hodne mimo, hlavne na orezavania spodnych basov ...

pouzi apEQ (ten pouzivam ja) alebo free posifopit v rezime hipass filter (konkretne posihfopit ma as 48dB/oktavu hipass s minimalnym rezonancnym zvysenim takze ten je na toto hodne vhodny)

kexik

Příspěvek od kexik » 23 čer 2008 22:10

nielen shelf pasma, aj normalne peaking pasma pri vysokom Q maju zvyraznene okraje (su to z isteho uhla pohladu dva spriahnute shelf filtre)
moja skusenost je taka ze to graficke zobrazenie drtivou vacsinou nezodpoveda realite, niekedy dokonca nesedia ani frekvencie (posihfopit, napriklad). tu uroven vystupneho signalu si treba zakazdym osefovat

Odpovědět