Fender Tremolo

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Akim

Fender Tremolo

Příspěvek od Akim » 24 zář 2015 09:32

Zdravím všechny.
Je tady někdo, kdo se vyzná v kytarovém hardware? Potřeboval bych se zeptat něco ohledně mého Fender tremola. Kytaru jsem měl na servisu, ale nejsem si jistej zda se jedná o dvou nebo jednozvratné tremolo. Na netu jsem toho moc nenašel. Pokud by tu někdo takový byl, poslal bych nějaký foto a dotaz upřesnil.

dedko
Vybavení

Re: Fender Tremolo

Příspěvek od dedko » 24 zář 2015 09:41

no a problém je aký?

rastis

Příspěvek od rastis » 24 zář 2015 14:07

nebolo jednoduchsie dat rovno otazku, ako sa napisat, ze sa spytas neskorej ?

klasicke fendracke tremolo je jednozvratne. ale ake mas fender tremolo ty, to nevieme.

dJR

Příspěvek od dJR » 24 zář 2015 14:41

klasické fenderácké tremolo je jedno i dvojzvratné, záleží, jak si seřídíš předpětí pružin. Pokud máš pružiny "nadoraz" potom ti kobyla v klidu dosedá až na tělo kytary a je tak aretovaná, tremolem lze struny pouze povolovat. Pokud si pružiny nastavíš do +/- rovnovážného stavu s tahem strun, potom je tremolo dvouzvratné (je to takový ten stav, kdy když ti prdne struna, musíš pak ladit všechny a všechny struny se ovlivňují). Pro zvuk je lépe nastavit tremolo do dvouzvratné polohy, a je to také standardní a Leo Fenderem zamýšlené nastavení. Pokud si pankáč a rveš struny 3 za večer, pak si to nastav "nadoraz". Já nevím, tohle by mě vědět každý kytarista...

mistergo

Příspěvek od mistergo » 24 zář 2015 16:02

u strata taky při výměně tremola bacha na správné rozměry, viz. zde:
http://pdf.toneshapers.com/ToneShapers- ... pacing.pdf

dJR

Příspěvek od dJR » 24 zář 2015 16:17

Aha, tak já mám American Standard tremolo na dvou čepech. Je docela možné, že ty nemožné :-) modely s 6 šroubama nejdou nastavit jako dvouzvratné, nevím... Kdo má těch 6 šroubů? To je našroubované přímo do dřeva???!!!

mistergo

Příspěvek od mistergo » 24 zář 2015 16:20

dJR: i vintage varianta je dvouzvratná, je to přesně jak jsi psal. Jen jsou tam různé varianty s roztečemi strun a upevňovacích šroubů.

rastis

Příspěvek od rastis » 24 zář 2015 16:36

hej, u Fendru sa menili rozmery aj roztece v ramci dekad. ak sa dvojzvratnostou mysli to, ze za istych okolnosti moze ist dozadu, tak hej, klasicke Fender tremolo je dvojzvratne.

myslel som, ze ked sa povie dvojzvratne, tak sa mysli jednoznacne take, co je uz tak konstruovane a namontovane, cize zafrezovany floyd rose napriklad. tam mozem ist dozadu aj o 6 poltonov, na fendrackom sotva polton. ale to je vlastne jedno.

aj najklasickejsie 6 srobove sa da nedotiahnut nadoraz, a tym moze ist aj trochu dozadu, vlastne tam proti dvojsrobemu novsiemu modelu nie je ziadny rozdiel vo funkcnosti...

rastis

Příspěvek od rastis » 24 zář 2015 16:37

dJR píše:... Je docela možné, že ty nemožné :-) modely s 6 šroubama ...
v com su 6 srobove nemozne ?

delay

Příspěvek od delay » 24 zář 2015 17:57

Dvouzvratný je pokud vím jen FLOATING SYNCHRONIZED TREMOLO a to je na JAZZMASTERECH. U Strata je nutnost, aby ten železnej blok dosedal na tělo, ne? Kvůli ladění, aspoň mi to tak vždycky přišlo, protože jinak je to vopruz - pokud to tak je, tak ani zvrátit nejde. Každopádně i tremolo Jazzmastera se dá seřídit na jednozvrat, což tyk většina děla, právě kvůli ladění.

peteness

Příspěvek od peteness » 24 zář 2015 18:33

Podle me se kytara s tremolem rozladuje tak jako tak, uz jenom tim ze tremolo pozivas. Na tom mym Stratu, tusim model 2012, jde vytahnout dozadu tak 2-3 pultony. Doladit neni problem. Jak praskne struna je to horsi.

rastis

Příspěvek od rastis » 24 zář 2015 18:41

podla toho, ako velmi je to uvolnene, tak velmi sa to potom da vypakovat dozadu (vyssie). cim je to ale uvolnenejsie, tym viac sa po prasknuti rozladi cela gitara. proti rozladovaniu pri pakovani treba mat kvalitny nulty prazec z kosti alebo syntetickej nahrazky, musia v nom byt dobre narezane drazky a je dobre ich pravidelne premazavat grafitom alebo silikonovou vazelinou. potom sa da pakovat ako-tak bezpecne...

Akim

Příspěvek od Akim » 24 zář 2015 22:07

Pánové omlouvám se, teprve teď jsem se dostal ke kompu. O co tedy jde. Kytara byla vyrobená českým kytarářem někdy v polovině devadesátých let. Od začátku co jsem jí pořídil bylo od něj tremolo namontováno jako jednozvratné. Při jeho puštění se celé opřelo o tělo. Nedávno jsem po letech kytaru oprášil a donesl chlapíkovi, který servisuje léta kytary spousta lidem a je opravdu hodně šikovnej. K mýmu překvapení mi ale tremolo v rámci kompletního servisu přenastavil na dvouzvratný. Údajně jsem to měl od začátku špatně. S rozlaďováním problém nemám, je to seštelovaný výborně a zámky to urdží v poho. Jedině snad při bendingu je vcelku znát, že ostatní struny se vlivem tahu na tremolo začnou podlaďovat. To nevím jestli je v pořádku. Mě jde v principu o to, zda tento typ tremola byl původně vyráběnej jako dvou nebo jednozvratný. Přikládám foto
Nemluvím o tom, že s tím neumím hrát, protože jsem celý roky (v původním nastavení jednozvrat) byl zvyklej opírat ruku o kobylu :D
1.jpg
1.jpg (295.06 KiB) Zobrazeno 956 x
2.jpg
2.jpg (207.37 KiB) Zobrazeno 956 x

rastis

Příspěvek od rastis » 24 zář 2015 22:52

Akim píše:..Jedině snad při bendingu je vcelku znát, že ostatní struny se vlivem tahu na tremolo začnou podlaďovat. To nevím jestli je v pořádku...
to je samozrejme vlastnost.

jednozvratne / dvojzvratne - to je len terminologia, kaslat na slovicka. v principe ide o to, ze ak tremolo vobec nepouzivas, tak je dobre ho dotiahnut zadnymi pruzinami nadoraz, nech zbytocne neplava, nekazi ladenie, sustain, atd... ak ho pouzivas, tak je to o tom, ako Ti vyhovuje nastavenie, ci mas radsej, ked to ide tazsie alebo lahsie. ci vobec potrebujes, aby sa dalo pakovat dozadu alebo nie...

na Tvojom obrazku nie je klasicke Fender tremolo alebo jeho modernejsie verzia. je to akasi predpotopna variacia na system Floyd Rose, ktoru som ani nezachytil, kedy Fender vobec vyrabal. pises, ze mas na hlave zamky, cize rozladovanie sa Ta v podstate netyka... to tremolo vie byt naozaj dvojzvratne bez kompromisu, len tak musi byt aj namontovane v gitare, cize zafrezovane dnu to tela, aby naozaj bolo mozne s nim pakovat riadne dozadu, viz obrazok:

Obrázek

spravna odpoved, ako to ma byt nastelovane neexistuje, zalezi to od Tvojich poziadaviek a castokrat ide pri stelovani o kompromis vzhladom k zvysku gitary (vyska tremola vs. uhol krku voci telu vs. sponovanie krku ... ... )

Odpovědět