FL Studio na Unixech

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 18 úno 2006 09:48

Kermitak píše:Ty me nechces pochopit :) Jiste ze potrebujes emulovat win32 API, ale velice omezene, ne v takovy skale, jak to dela wine, proto je mozny si napsat vlastni wrapper, kterej pro dany ucely poslouzi mnohem lip nez wine a na wine se z vysoka..., kapis ? :)
Ty znáš do detailu zdrojáky všech VST pluginů, že něco takového můžeš tvrdit? Já ne, tak se nebudu hádat, ale podle mě to zdaleka není tak jednoduché, jak si přestavuješ. Kdyby bylo, tak už to někdo dávno napsal.

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 18 úno 2006 09:53

kexik píše:samozrejme sa bavime o najmensich moznych bufroch ktore este umoznuju plynule prehravanie/nahravanie nejakeho standardneho projektu (n stop s konkretnymi VST). na demudi sa neviem dostat pod 15ms, co sa sice da, ale vo FL pracujem na 8ms (velke aranze) a nahravat klavesy dokazem po povypinani FX aj na 2ms
Jestli se nedostaneš pod 15ms, tak je něco špatně. Já běžně používám 3ms a zkoušel jsem nahrávat z delta 1010LT 10 stop 24/96 na 0.8ms a drželo to, nicméně to už člověk nesměl přepínat desktopy a spouštět další aplikace.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 18 úno 2006 13:20

Ctirad píše:
Kermitak píše:Ty me nechces pochopit :) Jiste ze potrebujes emulovat win32 API, ale velice omezene, ne v takovy skale, jak to dela wine, proto je mozny si napsat vlastni wrapper, kterej pro dany ucely poslouzi mnohem lip nez wine a na wine se z vysoka..., kapis ? :)
Ty znáš do detailu zdrojáky všech VST pluginů, že něco takového můžeš tvrdit? Já ne, tak se nebudu hádat, ale podle mě to zdaleka není tak jednoduché, jak si přestavuješ. Kdyby bylo, tak už to někdo dávno napsal.
K tomu prece nepotrebujes znat zdrojaky VST pluginu, ty nekomunikujou pres win32 API ale pres VST, ne ? Resp. win32 API taky pouzivaji, ale tipnul bych ze ve velice omezeny mire na veci, ktery na vykon VST pluginu nemaji zas takovy vliv. Tudiz staci napsat kvalitniho VST hosta a to by imho pro tvurce FL Studia nemel byt problem. No mozna se pletu, ale tipnul bych si ze to tak je. A i kdyby nahodou ne, skutecne si nemyslim, ze si nemuzou napsat vlastni emulaci win32 API, on wine neni zadnej zazrak. Spousta free softu by se dala napsat MNOHEM lip a to ze tomu tak neni, neznamena, ze je to slozity, ale ze nejsou lidi a penize. Prikladem budiz siroce pouzivany prekladac gcc, ktery ale v c++ silne kulha, prestoze se vyviji uz peknych par let a dela na nem spousta lidi. Presto letos par kluku na MFF napsalo v ramci rocnikovyho projektu prekladac C++, splnujici posledni ISO normu, ktery s prehledem strci gcc do kapsy, je to uplne jina liga.
Takze jak jsem rikal, je to vec casu a penez. No a domnivam se ze Image-Line Software ma oboji.

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 18 úno 2006 16:13

tak som stiahol demudi, bohuzial nepodarilo sa mi ho nainstalovat :( ... po spusteni instalacneho CD klasicky zacne loadovat kernel ale potom zatuhne na ACPI inicializacii... ked dam spustit isntall bez ACPI tak zase vyhadzuje isntalacii errory ze jej chyba nejaky subor.. no bieda...

kexik

Příspěvek od kexik » 20 úno 2006 09:56

dendy: heh? jake mas zelezo? alebo ak pouzivas fedoru, skus rehmudi, to je len addon na hotovy redhat, neni to so systemom
bezny woody ti ide nainstalovat na tvoju masinu? ja som s demudi mal jediny problem s jazykom a grafickou kartou v xfree, tvrdosijne sa snazila jachat vo vesa mode a jeden z dvoch grafickych konfiguratorov prepisoval nespravny subor a bola mensia detektivka kym som na to prisiel. ale inak to bolo v pohode
ctirad: a nejake tipy? co by ako malo byt spatne?

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 25 úno 2006 11:54

Kermitak píše:K tomu prece nepotrebujes znat zdrojaky VST pluginu, ty nekomunikujou pres win32 API ale pres VST, ne ?
Právě, že ne. Přinejmenším celé GUI jede přes win32 API a nedivil bych se, kdyby se někde používalo i directX. Pak je tu ukládání a načítání z disku a další drobnosti. A to nemluvím o tom, že většina těch pluginů se distribuuje jako .exe pro windows, které nejdřív musíš nějak nainstalovat.

Resp. win32 API taky pouzivaji, ale tipnul bych ze ve velice omezeny mire na veci, ktery na vykon VST pluginu nemaji zas takovy vliv. Tudiz staci napsat kvalitniho VST hosta a to by imho pro tvurce FL Studia nemel byt problem.
Opakuji, že samotný VST host je v podstatě jednoduchá pidi aplikace, problém je právě to win API.
A i kdyby nahodou ne, skutecne si nemyslim, ze si nemuzou napsat vlastni emulaci win32 API, on wine neni zadnej zazrak.
Naivko. Podívej se kolik lidí a a jak dlouho dělá na wine a v jaké jsou fázi a připočítej si k tomu, že hafo věcí se dělá metodou pokus-omyl, protože kompletní dokumentaci k API/ABI má pouze microsoft a nikdo jiný se k ní nemá šanci dostat.
Radši ani neodhaduju, co by stálo začít něco podobného na zelené louce znova a jak dlouho by trvalo dostat to alespoň tam, kde je dneska wine.
Spousta free softu by se dala napsat MNOHEM lip a to ze tomu tak neni, neznamena, ze je to slozity, ale ze nejsou lidi a penize. Prikladem budiz siroce pouzivany prekladac gcc, ktery ale v c++ silne kulha, prestoze se vyviji uz peknych par let a dela na nem spousta lidi. Presto letos par kluku na MFF napsalo v ramci rocnikovyho projektu prekladac C++, splnujici posledni ISO normu, ktery s prehledem strci gcc do kapsy, je to uplne jina liga.
Pohádka. GCC je obrovský projekt, který umí několik jazyků, podporuje desítky architektur a má tisíce kontributorů včetně firem, jako IBM nebo SUN a je naprosto srovnatelný s komerční konkurencí.

Takže tvrdit, že nějaký ročníkový projekt, který umí přeložit pár ukázkových zdrojáků, strčí něco do kapsy, je hodně odvážné.
Takze jak jsem rikal, je to vec casu a penez. No a domnivam se ze Image-Line Software ma oboji.
Zapomínáš na to nejpodstatnější a to je fakt, že jakoukoliv firmu zajímá pouze jedna věc a to je maximalizace zisku. Pro softwarovou firmu to znamená prodat co nejvíc kopií svého produktu a zároveň co nejmíň pezněz vrazit do vývoje. Takže proč by proboha měla vrážet peníze do vývoje nějakého VST wrapperu s emulací win32 API? Kolik by jí to asi přineslo nových platících uživatelů? Přece to, že by část stávajících uživatelů FL přešla na jiný OS by pro firmu nebyl naprosto žádný zisk. Naopak, jenom by to zvedlo náklad na vývoj.

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 25 úno 2006 12:05

kexik píše:ctirad: a nejake tipy? co by ako malo byt spatne?
Předpokládám, že takové ty základní věci, jako nativní ovladač pro grafiku a DMA u disku máš OK a žádný HW průser tam není, protože jinak by ti nejely ani wokna. Spouštíš jack v realtime režimu? Když nastavíš třeba ty 3ms, tak kdy se ti xruny začnou objevovat kdy?

Jinak mimochodem, znáš http://lmms.sf.net ? Má to bejt něco jako FL, dokonce to obsahuje i vlastní VST host. Nevím, jak si to stojí v použitelnosti, neb neznám FL a vůbec tenhle druh softu jde kolem mě. Demosongy se mi každopádně nelíbily ;)

kexik

Příspěvek od kexik » 27 úno 2006 12:20

jojo, grafarna bezala ok, video v overlayi atd... dma tiez fungovalo, diskovy subsystem bol rychly ako ma byt... na dalsie otazky ti zatial neodpoviem, lebo momentalne som linux z disku odpratal a na mojej "experimentalnej" particii mam beos5, a uz si moc nepamatam co som tam naklikal. idem sa k tomu vratit, pac na beose som nerozchodil zvuk (napriek intenzivnej snahe a mailom chlapikovi, co vyvijal driver pre envy24). celkovo ma problematika free os zaujima, len nie som taky brutalny optimista ako ty. screenshoty z lmms vyzeraju ze vykradali FL, co je dobry znak :)

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 27 úno 2006 20:47

kexik píše: na dalsie otazky ti zatial neodpoviem, lebo momentalne som linux z disku odpratal a na mojej "experimentalnej" particii mam beos5, a uz si moc nepamatam co som tam naklikal.
Přes víkend jsem si s tím trošku hrál a zjistil jsem, že když se jako zařízení pro jack použije "default", tak to dává výrazně horší výsledky, než když se tam nastaví přímo hwX,Y. S "default" už byly problémy udržet 5ms, takže možná i těch tvých 15ms jako spolehlivé stabilní minimum bude reálných.
celkovo ma problematika free os zaujima, len nie som taky brutalny optimista ako ty.
Fajn, že mě nazýváš optimistou, obzvláš? v kontrastu s tím, jak tu tlumím některé naivní představy o tom, že nějaká firma spasí audio software tím, že něco vydá pro linux (distribuci, VST host, Cubase, FL) ;)

kexik

Příspěvek od kexik » 28 úno 2006 09:49

no si brutalny optimista v tom jak tie polonedokoncene rezance s hroznou dokumentaciou nazyvas hotovymi vecami... ja som pomerne pocitacovo gramotny clovek ale s rozbehavanim vacsiny softov na linuxe (pokial uz nie su v distre) dost bojujem, zvlast ked sa dostanu ako rozbrlane zdrojaky
aj ked demudi ma prijemne prekvapila svojou dobrou volbou jak gui aj toho co tam je, len skoda ze sa im pritom podarilo troska rozosrat samotny debian.
mne proste chyba firemny pristup, totiz ze ked zaplatis tak ti niekto MUSI povedat co a ako, kdezto ked dostanes nieco free, tak autor za nic nezodpoveda a trap sa sam, alebo posielaj nekonecne maily a hrab sa vo forach (to je samozrejme ok, ja len konstatujem ze to tak je)
a co ma na dnesnej koncepcii linuxov serie je sietkarsky pristup, proste vsetko sa snazia riesit cez net, downloady kniznic, dokumentaciu, atd... ja net doma nemam, ani nechcem mat, a takych ludi je imho hodne a su automaticky v kybli... ale to uz su take tlachy

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 28 úno 2006 10:57

Když to vidíš takhle, tak to prostě nepoužívej. Děláš, jako kdyby tě k tomu někdo nutil.

Já to zas vidím přesně obráceně, jesem velice rád, že mám něco co funguje, nemusím to ani po letech používání přeinstalovávat nebo nedej bože registrovat, aktivovat, patchovat a crackovat. Firemnímu přístupu, jak si ho naznačil ty se směju, protože 99% software se v licenci okmažitě zříká jakékoliv zodpovědnosti a když jsou tam chyby (a že tam jsou), tak můžeš tak akorát nadávat na různých fórech a doufat, že to v další verzi někdo opraví.

A tím bych to asi uzavřel, jinak z toho bude flame.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 28 úno 2006 12:10

Ctirad píše:
Kermitak píše:K tomu prece nepotrebujes znat zdrojaky VST pluginu, ty nekomunikujou pres win32 API ale pres VST, ne ?
Právě, že ne. Přinejmenším celé GUI jede přes win32 API a nedivil bych se, kdyby se někde používalo i directX. Pak je tu ukládání a načítání z disku a další drobnosti. A to nemluvím o tom, že většina těch pluginů se distribuuje jako .exe pro windows, které nejdřív musíš nějak nainstalovat.
Ufff, to by bylo na dlouhou flame a do ty se poustet nechci, ale delas z komara velblouda, skutecne Wine stoji za prd, staci pouzit google a zjistis, ze existuje nekolik reseni, ktere wine o mile predci (samozrejme jsou komercni).
Spousta free softu by se dala napsat MNOHEM lip a to ze tomu tak neni, neznamena, ze je to slozity, ale ze nejsou lidi a penize. Prikladem budiz siroce pouzivany prekladac gcc, ktery ale v c++ silne kulha, prestoze se vyviji uz peknych par let a dela na nem spousta lidi. Presto letos par kluku na MFF napsalo v ramci rocnikovyho projektu prekladac C++, splnujici posledni ISO normu, ktery s prehledem strci gcc do kapsy, je to uplne jina liga.
Pohádka. GCC je obrovský projekt, který umí několik jazyků, podporuje desítky architektur a má tisíce kontributorů včetně firem, jako IBM nebo SUN a je naprosto srovnatelný s komerční konkurencí.

Takže tvrdit, že nějaký ročníkový projekt, který umí přeložit pár ukázkových zdrojáků, strčí něco do kapsy, je hodně odvážné.
promin ale naivka jsi ty ;) Typicka masaz :) Ono prave to ze na GCC dela spousta lidi a umi toho tolik z nej dela obrovskyho molocha, plnyho nedotazenych veci, ktery napr. prave v C++ (pouze o kterem jsem mluvil) rozhodne neni srovnatelny s komercni konkurenci uz jen proto, ze plne nepodporuje ANSI/ISO standard. Nechapu jak neco takoveho muzes rict, psal jsi v nem neco vetsiho ? Naopak ten projekt o kterem jsem mluvil je podporuje 100%, tudiz mu muzes predhodit jakykoliv kod podle standardu a on ho zkompiluje a nespadne (zaklad pro uspesnou obhajobu a oponenti byvaji svi..e, rozhodne by ho nenakrmili kodem pro scitani 5 cisel ;). A rychleji nez gcc.
Zapomínáš na to nejpodstatnější a to je fakt, že jakoukoliv firmu zajímá pouze jedna věc a to je maximalizace zisku. Pro softwarovou firmu to znamená prodat co nejvíc kopií svého produktu a zároveň co nejmíň pezněz vrazit do vývoje. Takže proč by proboha měla vrážet peníze do vývoje nějakého VST wrapperu s emulací win32 API? Kolik by jí to asi přineslo nových platících uživatelů? Přece to, že by část stávajících uživatelů FL přešla na jiný OS by pro firmu nebyl naprosto žádný zisk. Naopak, jenom by to zvedlo náklad na vývoj.
Vyvoj vlastniho wrapperu jsem uvadel jako priklad, muzou si licencovat hotovou vec a upravit ji pro sve potreby (viz. vyse). Samozrejme nedokazu odhadnout kolik novych uzivatelu by jim to prineslo, ale toho co kolem sebe sleduji si myslim, ze by to zas tak malo nebylo. Ale je to jen ma domnenka, model navratnosti si musi ta firma udelat sama, tomu ja nerozumim :)

kexik

Příspěvek od kexik » 28 úno 2006 12:20

minimalne fortran robi gcc uplne slabucko... mam jeden vypoctovy soft vo verzii lin, skompilovany gcc; a verziu pre win, od jedneho rusa, skompilovanu akymsi armadnym kompilerom a dodavanu ako binarky, a pomer rychlosti je cca 1:3 na tom istom vstupnom subore, a to uz brachu spravi usporu 2dni na (bezne) 1dnovom vypocte

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 28 úno 2006 15:52

kexik píše:minimalne fortran robi gcc uplne slabucko... mam jeden vypoctovy soft vo verzii lin, skompilovany gcc; a verziu pre win, od jedneho rusa, skompilovanu akymsi armadnym kompilerom
Heh, to zni dobre, armadni kompiler :))
Je fakt ze fyzikove u nas taky nehovi gcc a pouzivaji spise Intelovske prekladace (at uz fortranu, ve kterem maji 99% veskereho aplikacnoho softwaru, nebo c++).

Ctirad

Příspěvek od Ctirad » 28 úno 2006 20:05

Kermitak píše:Ufff, to by bylo na dlouhou flame a do ty se poustet nechci, ale delas z komara velblouda, skutecne Wine stoji za prd, staci pouzit google a zjistis, ze existuje nekolik reseni, ktere wine o mile predci (samozrejme jsou komercni).
Prosím, jmenuj alespoň jedno. Podle mě nic takového neexituje (komerční wine forky jako cedega a crossover nepočítám). A předem upozorňuju, že vmware nebo virtualPC je něco diametrálně jiného.
promin ale naivka jsi ty ;) Typicka masaz :) Ono prave to ze na GCC dela spousta lidi a umi toho tolik z nej dela obrovskyho molocha, plnyho nedotazenych veci, ktery napr. prave v C++ (pouze o kterem jsem mluvil) rozhodne neni srovnatelny s komercni konkurenci uz jen proto, ze plne nepodporuje ANSI/ISO standard. Nechapu jak neco takoveho muzes rict, psal jsi v nem neco vetsiho ?
Já jsem pouze příležitostný programátor a navíc jenom z donucení ;). Ale kompletní systémy jako linux, xBSD s veškerým existujícím SW vybavením mi připadají jako dostatečně velké projekty. kromě toho jsem viděl několik srovnání a diskusí na téma GCC versus jiné kompilátory a žádné řádové rozdíly se rozhodně nekonaly. V něčem mělo navrch jedno v nečem zase něco jiného, ale nijak propastné rozdíly to nebyly.
Naopak ten projekt o kterem jsem mluvil je podporuje 100%, tudiz mu muzes predhodit jakykoliv kod podle standardu a on ho zkompiluje a nespadne (zaklad pro uspesnou obhajobu a oponenti byvaji svi..e, rozhodne by ho nenakrmili kodem pro scitani 5 cisel ;). A rychleji nez gcc.
To je sice pěkný, co píšeš, ale dokud to někde neuvidím v chodu nebo nepřečtu nějakej důvěryhodnej pokec od někoho, kdo to opravdu otestoval na běžných programech, tak je to jenom jedna paní povídala. To jistě chápeš.

Před časem jsem taky viděl nějakou úchylnou live distribuci, která si už při bootu (!) dokázala o?uknout HW a podle toho doslova za pár vteřin na míru zkompilovat jádro (gcc to trvá až destíky minut). Nicméně ten kompilátor byl nepoužitelný, protože na 99% programů nešel použít.

Odpovědět