Frankfurt Musikmesse 2015

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
a.tom.x

Frankfurt Musikmesse 2015

Příspěvek od a.tom.x » 18 dub 2015 17:43

Tak jsem se vrátil z Frankfurter Musik Messe a mám takové smíšené pocity …

Doepfer – docela se tam ztrácel mezi tou hromadou modulů, ale od té doby co tam byl za jediného exota s modulárem se časy fakt hodně změnily - thru Zero oscilátor, nové sekvencery … no ty sequencery se obávám mu bude takovej ladik.eu těžkou konkurencí. Každopádně pozitivním vlivem dramatického nárůstu konkurence je, že začal trochu víc vyvíjet a nabídka se rozšiřuje.

Korg /ARP – pro Odyssey udělali extra „kukaň“ za rohem :) asi aby oddělili od MS20 .. milé, hraje to, mám z nich radost. MS20 modul fajn, sekvencery SQ se to tam hemžilo. Jinak standard Kronosy a to ostatní co mě moc nezajímá. K Electribe sampler se mi nepodařilo dostat, pořád byl obsazený. Snad vylepšili zvuk … uvidíme. Celkově asi jediná z velkých firem, která má smysl. Jen tak dál žlutí ďáblové :)

Kurzweil – se neobtěžoval … zastoupeno pouze lokálním distributorem Clavia/Numark/atd.. Jeden člověk v teplákové bundě, který jako, že rozumí Kurzweilům … chodil tam ukazovat, jak v tom hraje piáno. Nástroje na stánku naházené na stojanech na mini prostoru, nedalo se k tomu skoro dostat, aby člověk neseděl někomu na zádech … smutné, trapné, leč realitu reflektující … a není jim nic platné, že to hraje líp než všechno ostatní v dané třídě .. i přes to, že žádný vývoj vlastně nedělají a to je do pár let zabije …

Manikin nebo Mellotron … toť otázka .. každopádně jeden určitě. Manikin teď bude mít desktop modul nové verze bez klávesnice za 900€ a to se už dá, klávesovka za 1.900€ a ta je fakt sexy, i když ne tak sexy jako Mellotron, navíc ten má i Polyfonní aftertouch … ach jo minimálně jeden musím mít ….

Macbeth – Elements
se mi líbí :) kope to, hraje to, nemusel bych tam mít tu senzorovou klávesničku, ale chápu vypadá to jako EMS, trochu nedodělané (ten reverb byl tak intenzivní, že rval bedny … to se asi bude muset doladit), místo delaye bych raději patch matrix, ale jinak velmi přesvědčivé …. To chci !!!

Modal - jsem nějak trestuhodně minul a nevšimnul jsem si ho … důsledek poněkud chaotického uspořádání pavilonu 5.

Moog – tak já nevím, ten modular tam vypadal vedle toho pekla u Scheniderů jako osamocenej příbuznej trochu, zvukově nic co bych neslyšel na Yousynthu … obávám se, že to nebude trhák a kromě pár značkových fetišistů si to asi moc lidí nekoupí, protože tohle všechno už na trhu je několik let … pozdě pánové, pozdě …

Nord – NL4, A1 – prostě to tam není (to co bylo v NL1, NL2, Modularu tady prostě chybí) a když to tam není tak do toho narveme padesát reverbů a delayů a ono to bude dobrý, protože všichni na těch VA přece mají padesát efektů … asi pořád teda jediný VA, který se dá koupit, ale na sestupné křivce celkově … za mě A1 snesitelnější než NL4 paradoxně, i když to ovládání je lehce nepřehledné

Roland - zábavné, „normální“ spotřební produkty měli v přízemí a pak se přisockovali k Scheniders Büro do druhého patra, kde měli Aira a moduly, aby asi urvali pár hudebních experimentátorů. Čistě opticky bylo vidět, že se to moc nepodařilo ;) Zatímco v té modular/analog zajímavé oblasti bylo narváno tak zelená blikátka většinou moc dlouho lidi nebavila. Co mě pobavilo byl jeden kus Integra 7 a jeden Jupiter 80. To se fakt moc nevidí mít na stánku jednu vlajkovou loď (asi se jim chudinka trochu potápí), neodolal jsem a šel si vyzkoušet filtr … a jo pořád stejnej hnus jako na JV ….

Roland JDXi mini – shrnul bych jako blbej vtip … pokud si myslí, že s tou miniaturní verzí urvou kus trhu Korgu, tak si měli jeden MiniKorg půjčit, aby pochopili, kdo tohle kupuje a co s tím dělá. Editace zvuku na té malé mrše … tok, tok, tok, tok, tok umlátíte si ruce na tlačítkách parametr a +/- … idioti !!! Strašná ergonomie a ovládání jak na Poly 800. Zvuk tuctový, analog oscilátor nuda, analog filtr takovej jako TB … shrnuto další zbytečný krám. Tu verzi s většími klávesami s lepším ovládáním jsem ani zkoušet nešel, ta malá mi stačila …

Roland Systém 500 – zjevně zatím horkou jehlou slepený prototyp, občas některé knoby vypadávaly nebo zase nešly domáčknout, díry na panelech přelepené černou nálepkou (no co Waldorf měl taky NW1 s křivým potiskem ... alespoň mi to ten korporát trochu polidštilo) tahové potenciometry trochu moc krátké a „vaklavé“, ale jinak za mě rozhodně známka lepších časů u téhle jinak mrtvé firmy. Srandovní bylo vidět na stánku Roland, jak jsou jejich moduly řízeny pomocí Intellijel :) nikoho k tomu nepostavili (což asi bohužel odpovídá, jak moc vážně to berou ti co tu firmu posledních pár let vedli tam kde je). Budeme se modlit a doufat … a třeba těm bambulům dojde, že kdysi z moduláru udělali pár dobrých mono synthů …

Roland efektové moduly – digitální efekty do Euroracku, za mě celkem fajn nápad o zvuku bych si musel udělat představu v klidu, ale na těch bedýnkách mě to nevadilo. Editace doplňujících parametrů pomocí software je sice zajímavá, ale asi u Rolandu nepochopili o čem je celá modulární kultura …

Roland Aira – SH101 a SH2 – trapné !!! trapné !!! trapné !!! proč to dělají ???? s originály to nemá nic společného. Pokud by se tvářili, že to je nová generace VAček, tak bych je snad vzal na milost, že se to celkem i dá vzhledem k tomu co nabízejí ostatní (viz Clavia), s touhle Vintage kampaní palce hodně dolů. TR8 se dá, v zásadě pro každého, kdo potřebuje 808/909 je to dostačující asi, nevím jak se to chová v mixu, samozřejmě chyba s málo výstupy. Kdyby přiznali, že jsou to samply (protože co sakra chtějí modelovat na TR707) a dovolili import vlastních samplů tak by to bylo super (takhle mají smůlu Electribe sampler je v tomto segmentu převálcuje). Celkově jsem si nebyl u Rolanda jistý jestli jsem na Matějské pouti nebo na výstavě hudebních nástrojů … až mě z těch barevných světel rozbolely oči.

Schmidt synthesizer– tupý, tvrdý, nepříjemný zvuk, připomíná mi to trochu Memory Moog. Nepřehledné překomplikované ovládání, není jasné, který oscilátor zrovna leze do kterého filtru, jak jsou konfigurované v daném presetu, nekonečné tokání tlačítky při přepínání vln apod. ergonomie blbá. Celý ten vyklápěcí panel se navíc třese při přepínání, joysticku jsem se bál i dotknout jak je titěrný. Za tu cenu absolutní nesmysl, stejné peníze jde utratit za několik hi-end vintage analogů v dobré kondici nebo 2 Omegy 8 v plné palbě. Velké zklamání.

Soulsby – Atmegatron, sice v tom kraválu jsem si moc neužil, ale 4 synťáky v jednom modulu (prostě se jenom naloaduje soft přes USB, hodí se přes to overaly (takovej Aira Plug Out skoro :)) . Odytron je sranda, Delayetron a Atcyclotron taky dobrý, Atmegadrum bych asi moc nevyužil, tyhle chiptune bicí mám na SIDu a nevyužívám je. Chlapík fajn na pokec. Ukázka, že i 100% Digital může mít něco do sebe.

Studio Electronics – fajn týpek, z batohu vyndal prototyp modulu filtru CS80 … a ten musím mít, bude dual a pokud bude znít tak pěkně jako ten ARP2600 filtr a oscilátory z Boomstaru tak palce nahoru. Zase jedna firma, která se drží svého kopyta dlouhá léta a ono to funguje ;)

Veromona - ´14 Synthesizer – bzíkátko, zvuk se mi nelíbil. Sice pěkná kovářská retro práce, ale výsledek nemastný, neslaný, nepřesvědčivý. škoda ...

Waldorf – nahnali tam všechny zaměstnance :) asi. Zarenbourg je fakt sexy a hraje to dobře, klaviatura fajn, zvukově se mi taky líbí … jo kdyby nestál nesmysl jdu do toho. NW1 je fajn už se těším, čeká se na dokončení PC editoru na transfer samplů a vytváření speech sekvencí (velká psina mimochodem), funguje to pěkně, všechno co se dalo čekat je tam (PPG vlny), k tomu vlastní samply, kompatibilita vln s Nave … zjevně to ještě dost dolaďují, očekával bych, že reálně bude hotový v září … i když slibovali různé věci.

Yamaha – proč tam vůbec chodit, že jo … Motifů mam plné zuby na několik let dopředu, po podzimních dvou měsících intenzivního programování … R.I.P. měl jsem Vás rád …

Ti co tam nebyli nebo jsem je asi nenašel
– Access (to mě ani snad nemrzelo, všechno po „B“ je nepoužitelné), Elektron (to mě překvapilo, ale možná snad někde byli za rohem nebo v chodbě vedle záchodu jako TC Electronics), Analog Solution (v podstatě tam bylo několik modulů).
Art of Sound - Professional Soundware Solution
http://www.aos-pro.com

dendy
Vybavení

Re: Frankfurt Musikmesse 2015

Příspěvek od dendy » 18 dub 2015 21:01

:palec+: diky za report

Hammond

Příspěvek od Hammond » 18 dub 2015 22:18

To s tym Kurzweilom je zvlastne. Co si pamatam vsetky ich nove produkty za posledne roky (tusim s vynimkou Forte), tak ich uviedli na trh bez akehokolvek zvlastneho proma a uz vobec, ze by to vo velkom prezentovali na veltrhu ako horucu novinku.

demsky

Příspěvek od demsky » 19 dub 2015 00:05

Perfektny report, diky, bol som tam 2x a sice mam niektore znacky rad, ale atomix vystihol podstatu sucasneho biznisu.
Naposledy upravil(a) demsky dne 19 dub 2015 10:45, celkem upraveno 1 x.
http://www.soundcloud.com/martindemsky | Kurzweil Forte | Arturia MatrixBrute

mONOGRAm

Příspěvek od mONOGRAm » 19 dub 2015 09:00

atomix: dik za report, v budke bastl instruments si nebol Tomo?

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 19 dub 2015 12:30

Ne nebyl, kvůli relativně omezenému času jsem to nestihnul. Šel jsem primárně po věcech, které jsou kandidáty na výměnu za stávající moduly resp. doplnění (tj. hlavně to Studio Electronics v tomto případě) + ten System 500, který mě tak lehce rozhodil, když jsem o tom četl jsem musel vidět + lehký poslech 2 novinek od Doepfera a pár draze se tvářících oscilátorů. Bastl momentálně nemá asi nic co bych nutně potřeboval. Navíc v tom modulárním koutku to byl dost bengál a tlačenice. Asi si zajedu do Berlina ke Schneiderovi a v klidu si tam pár věci otestuji.

hubert

Příspěvek od hubert » 21 dub 2015 22:32

No, po par dnoch stravenych s Roland JD Xi si dovolim trochu nesuhlasit s Tomom ohladom Roland JD Xi. Hoci mam Korg velmi rad tak co sa tyka inspirativnosti je JD Xi o riadny kus dalej oproti MicroKorgu aj MicroKorgu XL a XL+....Je to zaujimave uz aj preto ze u nastrojov typu workstation ma daleko viacej bavia Korgy. Samozrejme beriem Atomixa ako GURUa ohladom syntakov..nic menej ked sa zamerame na cielovku ktorej je tento nastroj urceny je JD Xi podstatne zabavnejsi a hlavne vdaka SEQ aj neporovnatelne inspirativnejsi nastroj a to az do tej miery, ze dokaze zabavit aj cloveka z inej kategorie uzivatelov. Napriek dvojriadkovemu displeju a niektorym nastaveniam cez menu, musim povedat ze tento nastroj presiel cez moj test t.j ziaden manual, ziadne zdhlave studovanie systemu, zapnem prebehnem par zvukov, skusim SEQ a sypem napady. Opakujem neriesim tu kvalitu jednohlaseho analogu....aj ked mne sa ten zvuk paci. Neriesim tu kvalitu filtrov, aj ked je to cisto individualna vec. To o com pisem je fun factor, ktory ma podla mna tento nastroj podstatne dalej nez vyssie spominane synty od Korgu....a to opakujem...som viac menej Korgista a milujem Prophecy, ktoru Atomix nenavidi :)
Naposledy upravil(a) hubert dne 22 dub 2015 07:28, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 21 dub 2015 23:04

hubert : jo z videi mi JD Xi prisiel ako nastroj s ktorym sa da dobre zabavit ..

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 22 dub 2015 12:17

Jasně na blbnutí asi JX dobrý, ale na trochu serióznější programovaní a zvukové výsledky odlišující od toho sterilního davu ne. Manuál opravdu není potřeba, ale jak píšu to tokání tlačítky je peklo. Jasně většina uživatelů umí zakroutit tak max cutoffem a nikdy nebude nic programovat. Jednohlasý analog je prostě jenom reakce, že co je analogové musí být zákonitě dobré a trh to chce, což je blud ... každopádně nepochybuji, že cílovou skupinu si to najde a prodají se toho obrovská kvanta.

Jo a Prophecy a Z1 fakt nemám rád :) a velký vliv na tom má právě ten děsivý user interface (u Prophecy zejména).

a.tom.x

Příspěvek od a.tom.x » 22 dub 2015 12:18

... jo a ten MicroKorg by taky snesl trochu omladit ... docela mě překvapilo, že se to pořád vyrábí a mají to na stánku.

Odpovědět