hlasité pochyby o podnikání, IČO !!!

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Fractal

hlasité pochyby o podnikání, IČO !!!

Příspěvek od Fractal » 17 led 2011 19:07

Vzdycky jsem chtel podnikat v audio produkci a audio technice, mám matematickou školu, hudební školy, jazykovky atd.

- Citim se dobře když je všecko v pořádku v závislosti na zákoně, dobré morálce a v rámci přesvědčení, které nekoliduje s většinou společnosti.
- Velká část mojeho skromného výdělku vždy pramenila z toho dělat lidem radost - hrál jsem na akcích, tvořil hudbu na zakázku, nebo po domluvě. Všecky příjmy byly zdaněny, či předzdaněny (mohl jsem je dál započítávat jako nezdaněné), jako student jsem si to mohl dovolit. Když mi někdo házel klacky pod nohy, tak jsem mu z nich udělal pak táboráček, opekl mu párky a nakrmil ho, až mu oči lezly z důlku.

Musím opravdu podnikat? ...když:
- Prodávám co umím - tedy jsem řemeslíkem.
- Radím všem zadarmo (také kolikráte nadarmo) v hudebním byznysu a v to nejlepším přesvědčení, díky nabytým vědomostem (je mi skoro pětadvacet).
- Stále se učím a starám se o druhé, nebo o ty co pomoc chtějí nebo ji potřebují a ti zase recipročně učí mě.
- Tvořím, píšu... a pořád dokola.

Mám kde bydlet, nic zvláštního nepotřebuju. Mám kvalitní audiostudio na které jsem si pujčil, vydělal, nebo pěkně se usmál.

Moji práci odhaduju na 250kč/hodina, více na to pivo, cigára, jídlo a naftu opravdu nepotřebuji.

Vím že pokud si vydělám nad, přibližně 59000 ročně (čili skončím v plusu) tak budu muset odvádět tvrdé daně. Ale to se mi opravdu nikdy ani z daleka nestalo... vydělané částky téměř okamžitě posílám dál do oběhu za materiál a základní potřeby, na spořících účtech zůstává jenom na taxík, lízátko a miňonku, potažmo na operaci zlomeného zápěstí.

Stojí mi za to bavit se s finančním úřadem, prokazovat se licencemi a smlouvami?

Děkuji za jakoukoli radu, konstatování, zkušenost, nebo domluvu.

PELF
Profesionál

Re: hlasité pochyby o podnikání, IČO !!!

Příspěvek od PELF » 17 led 2011 19:45

Možná ti na něco odpoví definice živnosti...

Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených Živnostenským zákon, resp. zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Rozdíl mezi podnikáním obecně a živnostenským podnikáním je v tom, že živnostenské podnikání spadá pod Živnostenský zákon.

Zákon se vztahuje na osoby fyzické i právnické. Živnosti nejsou jen provozování "drobného podnikání" fyzickou osobou. Jeden podnikatel může provozovat i více živností, je však zároveň nutné, aby měl pro každou z nich živnostenské oprávnění.

Aby se jednalo o živnost, musí být zároveň naplněny tyto znaky:

* musí se jednat o činnost soustavnou
* tato činnost musí být provozována samostatně
* činnost musí být vykonávána podnikatelem pod vlastním jménem
* podnikatel vykonává danou činnost na vlastní zodpovědnost
* cílem této činnosti je dosažení zisku (reálně zisku být dosaženo nemusí)
* podnikatel splňuje podmínky stanovené živnostenským zákonem
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

Fractal

Příspěvek od Fractal » 17 led 2011 20:01

díky... o soustavnou činnost se nejedná... dělám xy jiných věcí (studuju, cestuju a hraju na akcích) takže - snad to bude ok, i když alespoň OSVČ by byla možná ta cesta no

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 17 led 2011 20:09

Fractal píše:Vzdycky jsem chtel podnikat v audio produkci a audio technice, mám matematickou školu, hudební školy, jazykovky atd.

- Citim se dobře když je všecko v pořádku v závislosti na zákoně, dobré morálce a v rámci přesvědčení, které nekoliduje s většinou společnosti.
- Velká část mojeho skromného výdělku vždy pramenila z toho dělat lidem radost - hrál jsem na akcích, tvořil hudbu na zakázku, nebo po domluvě. Všecky příjmy byly zdaněny, či předzdaněny (mohl jsem je dál započítávat jako nezdaněné), jako student jsem si to mohl dovolit. Když mi někdo házel klacky pod nohy, tak jsem mu z nich udělal pak táboráček, opekl mu párky a nakrmil ho, až mu oči lezly z důlku.

Musím opravdu podnikat? ...když:
- Prodávám co umím - tedy jsem řemeslíkem.
- Radím všem zadarmo (také kolikráte nadarmo) v hudebním byznysu a v to nejlepším přesvědčení, díky nabytým vědomostem (je mi skoro pětadvacet).
- Stále se učím a starám se o druhé, nebo o ty co pomoc chtějí nebo ji potřebují a ti zase recipročně učí mě.
- Tvořím, píšu... a pořád dokola.

Mám kde bydlet, nic zvláštního nepotřebuju. Mám kvalitní audiostudio na které jsem si pujčil, vydělal, nebo pěkně se usmál.

Moji práci odhaduju na 250kč/hodina, více na to pivo, cigára, jídlo a naftu opravdu nepotřebuji.

Vím že pokud si vydělám nad, přibližně 59000 ročně (čili skončím v plusu) tak budu muset odvádět tvrdé daně. Ale to se mi opravdu nikdy ani z daleka nestalo... vydělané částky téměř okamžitě posílám dál do oběhu za materiál a základní potřeby, na spořících účtech zůstává jenom na taxík, lízátko a miňonku, potažmo na operaci zlomeného zápěstí.

Stojí mi za to bavit se s finančním úřadem, prokazovat se licencemi a smlouvami?

Děkuji za jakoukoli radu, konstatování, zkušenost, nebo domluvu.

delam na zaklade umeleckejch smluv, smluv o vytvoreni dila, podle aut. zakona. ZL nemam, OSVC jsem, dane, soc. a zdrav. platim. moc ale nechapu, jestli nebo na co presne se ptas. nejaka loophole v zakone? donedavna se slo vyhnout soc., ted uz ne (a asi je to tak spravedlivejsi). jestli to delas z pohnutek altruistickejch, anebo sobeprospecharskejch, je zajimavy filozoficky, ale de iure a pro urad ani moc ne :]

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 17 led 2011 20:48

Fractal: Pokud jsi si jistý, že se u tebe nejedná o soustavnou činnost za účelem dosažení zisku a případně to i obhájíš, tak to asi nemusíš řešit. Pak ale asi úplně nerozumím otázce... Jinak podle §38g Zákona o daních z příjmů je povinen podat daňové přiznání každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15.000,- Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby (§ 38d). K tomu stačí být registrován na FÚ jako OSVČ k placení daně z příjmů fyzické osoby (dostaneš DIČ). A pokud jde o doklady k případnému vykázání příjmů třeba z akcí (pokud to tedy nebude načerno, s rizikem, že tě někdo může napráskat) tak běžně na to stačí smlouva o dílo. Zdravotní a sociální pojištění je samozřejmě ze zákona povinné platit.
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

Fractal

Příspěvek od Fractal » 17 led 2011 23:29

ale jenom se ptám starých známých co s nabytýma vědomostma a uměnostma :) dikes

Odpovědět