How Well Can You Hear Audio Quality?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Fractal

How Well Can You Hear Audio Quality?

Příspěvek od Fractal » 30 bře 2017 19:16

Tak tenhle test total fail. U moderní taneční hudby se mi vždy více líbílo 320kbps mp3 než WAV. Jediná nahrávka, kde jsem s jistotou poznal a taky se mi více líbil WAV je Suzanne Vega. Další šok je, jak nicmoc jsou tyhle nahrávky nazvučené. Suzanne Vega není teda podle mých měřítek čistý náběr (čehož sem si nikdy předtím nevším i když písničku znám) a v Coldplay jsou slyšet artefakty i u WAV verze, které tam podle mě nemají co dělat. A vůbec, oni ti Coldplay nejsou nazvučeni kdovíjak dobře.

http://www.npr.org/sections/therecord/2 ... io-quality

Když pak vidíš výsledky tak je "poznávání" o něco určitější a snažší. Otázka je jestli to pak není jen sluchově zrakovou kongnitivní tendencí.

tony9

Re: How Well Can You Hear Audio Quality?

Příspěvek od tony9 » 30 bře 2017 19:44

Tak já sem pár WAVů poznal. Pak taky MP3 - 320kbs.
Poslouchal sem ale na bedýnkách za 250,-Kaček.
Zítra nebo pozítřku zkusím ten test ještě na Adamech.

Fractal

Příspěvek od Fractal » 30 bře 2017 20:13

Na levných šuntech to přece nemůže jít poznat, to byla určo náhoda.

tony9

Příspěvek od tony9 » 30 bře 2017 21:10

Hádat se nebudu, ale já myslím že to náhoda nebyla. I na takových šuntech jsou slyšet rozdíly.
Suzanne Vega jsem mimochodem poznal taky.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 30 bře 2017 21:48

ja jsem s vysledkem spokojenej. poslouchal jsem na monitorech a pul na pul s 320kbps. coz potvrzuje me mineni o tomhle formatu. je proste uplne v pohode a rozdil je uplne marginalni ;-)
http://orig12.deviantart.net/2803/f/201 ... b425nl.jpg

Stan

Příspěvek od Stan » 31 bře 2017 00:52

Ja opravdu nechapu k cemu jsou podobny testy. Kdo se o hudbu hodne zajima (audiofilove) tak mp3 poslouchat stejne nebude a kdyz tak FLAC. Ostatni lidi kterych je vetsina ani nevi ze existuje i neco jineho nez mp3 a pripadne mp4 protoze hudbu objevuji na mobilu a jako zesilovac pouzivaji hrnek do kteryho mobil soupnou nebo v lepsim pripade je to nejaky maly bluetooth repracek za 10 ecek.

To ze Jay Z nabizi lepsi kvalitu navic o 100% draz nez ostatni servisy je IMHO marketingovy tah jak zkusit z lidi vytahnout co se da. (myslim si ze se najde par lidi ktery to alespon vyzkousi), i kdyby to byla pravda tak kolik lidi to opravdu zajima a kolik beznych posluchacu bude moci posoudit zda to ma pro ne prinos. Doby kdy lidi poslouchali kvalitni zvuk aniz o tom vedeli a hlavne bez toho aby si za to museli priplatit jsou minulosti. Tahle doba je opravdu vzlastni - skoda mluvit. Zhluboka se nadechnete, zatim je to zadarmo

Fractal

Příspěvek od Fractal » 31 bře 2017 08:28

Asi prave proto se tyhle testy delaji, pokud to nektere lidi opravdu zajima, zjisti, ze v treba zrovna jejich pripade jim staci relativne nizka kvalita streamingu. A jak spravne rikas, test netest, audiofilove stejne pojedou s kabelama ze zlata :D

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 31 bře 2017 08:31

neuhadol som ani jedno :-D popravde pre mna to bolo ciste tipovnie lebo ani v jednom pripade som nepocul ziadny rozidiel :-D pri nahodnom tipovani polovicu co som oznacil boli 320kB MP3 a druha polovica 128 kB MP3 - wavko sa mi nejak zazracne nepodarilo trafit ani raz :-D

Sabiani

Příspěvek od Sabiani » 31 bře 2017 08:47

Raz som trafil wav, inak som vzdy vybral 320 kbps a 2x 128 kbs. Ale pocuval som to na sluchatkach Beyerdynamic ale vystup bol jack z mojho laptopu v praci. Mozno keby som to pocuval u mna doma v studiu vysledok by bol iny, ale pochybujem...

charonme

Příspěvek od charonme » 31 bře 2017 09:31

pri takychto testoch treba v prvom rade aspon zodesatkrat opakovat pokus pre kazdu vzorku a tuto to ponuka len jeden pokus pre 3 vzorky, takze vysledky maju nulovu vypovednu hodnotu

https://en.wikipedia.org/wiki/ABX_test#Confidence

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 31 bře 2017 09:38

keby som mal este 10x vyberat to iste asi ma z toho *ebne :-D uz teraz som mal problem vydrzat pocuvat 3x niektore z tych nahravok :-D

inak zaujimave by bolo spravit web aplikaciu do ktorej si SAM uplodnes vzdy viac verzii z nejakej nahravky, ona ti to automaticky zamiesa a potom ti to bupe v nahodnom poradi (pustat) .. jednak aby si tam kazdy nahral co chce (svoju referencnu hudbu v ktorej sa vyzna) a druhak presne aby sa zabezpecila vacsia nezavislost testu ...

Fractal

Příspěvek od Fractal » 31 bře 2017 10:25

Jsem taky chtěl poukázat na to, že ne vždycky může znít koncovému uživateli v jeho podmínkách "kvalitnější" wav lépe, resp. je rozdíl poznat vs. líbit. Druhá věc je ta úroveň recordingu/mixu/masteringu u některých těch ukázek, ja nevim v tom případě Coldplay to dělá asi limiter, prostě je to natlačené až to hází nehezké zrnění, podle mě chyba, s kterou bych se jen tak nesmířil, kdyby mi tohle dodali ze studia jako výsledný produkt. Navíc tohle je věc která mě ruší i na consumerských sluchátkách a z macbooku.

tony9

Příspěvek od tony9 » 31 bře 2017 17:45

Tak na Adamech výsledek téměř stejný. Jednou 128kbs v té poslední věci.
Kupodivu na Adamech bylo rozeznávání složitější, než na na Bedýnkách za těch 250,- kaček , jak sem psal včera.
Byla to ale rychlovka v řádu dvou až tří minut.

jusuf

Příspěvek od jusuf » 31 bře 2017 21:53

Celkom zaujímavé, i keď fakt výpovedná hodnota, kvôli počtu, mizivá. Ale potešilo, že som vôbec trafil JayZ a Susanne Vega. Ale zas - ďalšie 2x 128 a 2x 320 , takže tak nejak prevdepodobnostne mi to vyšlo :-) . 2x som sa síce rozhodoval medzi wav/iné, ale konečný tip bol raz 128, raz 320, takže fakt by som výsledky ťažko zverbalizoval... Nikdy som nejak sluch netrénoval, zvyknutý som na kadejaké nahrávky, demá a youtube, test som skúsil na Eris E5.
Pravdou je, že na rossiahlejší test by som tiež nemal nervy...

Stan

Příspěvek od Stan » 02 dub 2017 11:41

IMHO : Staci si poslechnout jakekoliv internetove radio a prepinat mezi streamovacimi rychlostmi. 128-ka nezni uplne hrozne v porovnani napriklad s 256kbps ale detaily vysek, kdyz uz tam vubec nejaky jsou, zneji jak kdyz je peres ve vode. Staci se zamerit prave na detaily vysokych frekvenci (napriklad u HiHat) a rozdil musi slyset kazdy jen je treba vedet na co se zamerit. Pak neni problem rozeznat rozdil i mezi 192kbps a 128kbps. Rozeznat 128kbps od wav nebo 320kbps by nemel byt problem pokud je test korektni.

Odpovědět