Jak vlastně to léčení zvukem funguje?

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Diogenes

Jak vlastně to léčení zvukem funguje?

Příspěvek od Diogenes » 13 črc 2014 09:54

Inspirovala mne Ivova výstavka a rád bych se o tomhle tématu dozvěděl více.

Něco málo vím o různých typech ladění, zaregistroval jsem zmínky o softegio frekvencích nebo o nada joze, ale nic konkrétního a prakticky ověřiteného ..

Najde se někdo tady, kdo mne nasměruje kýženým směrem? :)

Ivo
Moderátor

Re: Jak vlastně to léčení zvukem funguje?

Příspěvek od Ivo » 13 črc 2014 12:02

Myslím že kýženým směrem tě snadno a bohatě nasměruje pan Google :wink: Music Therapy, Sound Healing, Sound Harmonisation, hudební terapie atd atd ... To co je obsaženo na tisících stránkách, ve stovkách knih a v létech zkušeností se dá jako nesmírně široká oblast těžko shrnout do pár vět, kromě toho stačí trochu hledat ... (ve speciálních laděních, solfegio frekevencích atd. to ale opravdu není ...)

MDudas

Příspěvek od MDudas » 14 črc 2014 01:32

Ivo, miesto toho, aby si tu nieco pekne, stavnate napisal (o oblasti, v ktorej sa na tomto fore zjavne vyznas predovsetkym Ty) tak ho posles za panom Googlem... Ja Ta nechapem...

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 črc 2014 08:43

Dudas - to jak kdyby se tě někdo anonymně zeptal co vlastně je to lékařství a západní medicína a v čem to spočívá ... tak buď budeš mít čas a chuť a budeš tady "šťavnatě" vypisovat dlouhé traktáty (jen malá úvodní přednáška/prezentace o základních principech muzikoterapie trvá tak 1-2 hodiny) anebo dotyčného odkážeš aby si základní informace snadno našel sám a kdyby pak měl snad nějaký zcela konkrétní dotaz, tak můžeš třeba odpovědět :wink: Já zrovna ted moc čas nemám ...

Diogenes

Příspěvek od Diogenes » 14 črc 2014 09:04

Ivo, pokud nemáš nějaké vážné dúvody, proč tyhle věci tajit, doporuč mi prosím alespoň nějakou konkrétní knihu, kde něco praktického k danému tématu najdu.

Překládat tu budhistickou omáčku z angličtiny z webových stránek mlžících přeposílačů, kteří o tématu buď nic nevědí a nebo jim jde jenom o peníze, je docela nářez a vlastně i ztráta času.

Stačí nějaká stěžejní praktická kniha (o józe zvuku) nabo odkaz na MISTRA, který umí, něco tvoří a žije tím.

Předem moc děkuji!

PS: Jde mi o pratické věci typu co a jak a jaké frekvence ovivňují, zda se dají použít pro komponování evropské hudební nástroje, jak naladěné, atp.
Naposledy upravil(a) Diogenes dne 14 črc 2014 09:24, celkem upraveno 1 x.

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 črc 2014 09:20

Nevím proč zminuješ budhismus, ten s tématem muzikoterapie nemá společného vůbec nic. O žádné jedné stěžejní knize nevím ... (a osobně z žádné konkrétní nevycházím). Knih je spousta, některé jsou suše teoretické, jiné zase ujetě abstraktní ... Doporučuju začít od odkazů "music therapy", "sound healing" atd. s tím že i tady jako všude je třeba trochu oddělit zrno od plev. A kdyby tě to opravdu zajímalo, můžeš se tady kdykoliv osobně stavit a leccos si vyzkoušet sám na sobě v praxi, případně se zeptat na to co tě zajímá ... s tím že víc než vím sám ti samozřejmě neřeknu :wink: (samozřejmě to není míněno tak, že člověk má odřené koleno, průjem, nebo ledvinové kameny a zvuk ho "vyléčí". I když je pravda že jsem kdysi slyšel nějakou sérii čínské léčivé hudby a jedna nahrávka byla zaměřena na zácpu ... a znělo to tak absurdně a komicky (taková veselá čínská dechovka) že jsem se z toho smíchy málem po... takže to vlastně fungovalo :)

A podle mých zkušeností to nefunguje ani tak že "nějaké frekvence ovlivnují něco" atd. To jsou jen teorie (většinou jen lehce esoterické a navzájem se dost lišící). Jde o komplexní působení kde hlavním elementem je osobní vklad a naladění toho kdo hraje a vnímá jak to v dané chvíli na daného člověka funguje a působí. Za použití vhodných (a často i speciálních) nástrojů a s využitím obecných principů, známých od nepaměti ...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nějaké info najdeš i na stránkách http://www.hudebni-terapie.cz případně http://www.savitayoga.com

m4x

Příspěvek od m4x » 14 črc 2014 15:56

Prostá základní orientace v tématu, než se začnu ptát, je přece samozřejmostí. Podívat se do Wikipedie nebo najít něco k tématu přes Google zvládne kdokoliv. Proč trávit čas dotazy typu "Co je to MIDI". http://cs.wikipedia.org/wiki/Muzikoterapie

charonme

Příspěvek od charonme » 14 črc 2014 16:45

Diogenes píše:Překládat tu budhistickou omáčku z angličtiny z webových stránek mlžících přeposílačů, kteří o tématu buď nic nevědí a nebo jim jde jenom o peníze, je docela nářez a vlastně i ztráta času.
PRESNE toto! ono ked niekto o nejakej teme vobec nic nevie tak v mnohych oboroch (a tato tema je jeden z vystavnych prikladov tohto) je ta najhorsia vec naslepo zacat na gugli (alebo hoci v kniznici alebo knihkupectve) pretoze 99% budu podvodnicke bludy a ten zaciatocnik nema sancu ich rozoznat
co vlastně je to lékařství a západní medicína a v čem to spočívá
a toto zrovna nebol moc dobry priklad lebo ked sa to niekto spyta takto tak lahko mozes na par strucnych riadkoch vysvetlit co je vedecka metoda a dvojite slepe experimenty a ked clovek toto pochopi tak vie okamzite odfiltrovat drvivu vacsinu toho balastu a dalej sa moze uz vzdelavat sam

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 14 črc 2014 16:52

Z meho laickeho materialistickeho pohledu je to predevesim o resonanci a (auto)sugesci.

tony9

Příspěvek od tony9 » 14 črc 2014 16:57

Já se v tomto oboru moc nevyznám, ale google bych úplně nezavrhoval. např. tahle kniha mně vyjela na první pokus. http://www.grada.cz/zaklady-muzikoterap ... a/katalog/

Ivo se k ní může vyjádřit.

Celkově myslím, že tenhle obor je běh na delší trať.
Naposledy upravil(a) tony9 dne 14 črc 2014 18:15, celkem upraveno 1 x.

Amorph
Moderátor

Příspěvek od Amorph » 14 črc 2014 17:04

a mám pocit, že já se muzikoterapii věnuju především ve dvou formách - jednak když chovám našeho vrnícího kocoura a druhak, když hraju ve zkušebně nebo na pódiu přes svůj stowattový kytarový zesilovač a 4x12 box:)

Diogenes

Příspěvek od Diogenes » 14 črc 2014 18:14

Zkusím to jinak:

Všichni asi vědí, že hudebníci většinou ladí své instrumenty podle komorního A (440Hz). Ale už se moc neví, že ten tón může mít frekvenci 392Hz až 528Hz a tyhle rozdíly pak mohou mít nějaký vliv na náš organismus.

Pravdu má asi Ivo. Nejdříve je třeba se v problematice trochu porýpat, oddělit zrno od plev a pak svoje zkušenosti osobně zkonfrontovat (třeba právě s Ivem).

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 14 črc 2014 18:31

Tyhle teorie ohledně ladění mi nejsou moc blízké. Jednak - jak ladili před 100-300 lety můžeme jen spekulovat ... A myslím že pokud se zahraje krásně, s energií a s vyšší inspirací, bude to mít na posluchače hluboký efekt bez ohledu na ladění (myslím tím ladění základního tónu, ne naladění nástrojů :) - a naopak: když teoretici budou hrát v podle nich "přirozeném" ladění se všemi pohádkami kolem ("vibrace země" atd.), ale hudebně to bude o ničem, bude to o ničem i celkově :wink:

Je to spíš praktická věc - když se dnes vychází z A 440, pokud si budu chtít s někým zahrát nebo sladit více nástrojů, bude jednodušší se toho držet ...

Odpovědět