Lawsuit MIJ guitars

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
jazzym

Lawsuit MIJ guitars

Příspěvek od jazzym » 05 říj 2014 12:34

všimol som si že v jednej teme tu spomina niekto Lawsuit ´90,. :roll:
neviem či to má označovať cca rok vyroby , ..ja som žil v tom že lawsuit sa týka výhradne japonských kópii vyrábaných v 70rokoch a to výhradne do obdobia vydania zakazu presného kopirovania gitár známych značiek ...teda do roku 1978. preto sa nazývaju lawsuit lebo su predmetom sudneho sporu.
gitary vyrábané v sulade s pravnym nariadenim sa daju nazvat najskor ako afterlawsuit ..(niekedy som myslel že "reissue").
neviem moc dobre anglicky ale ak má k tomu niekto zaujimavy článok mohol by sem hodiť dam si rád namahu prekladať s translatorom :oops: pretože táto tema ma zaujima nakolko aj ja vlastnim jednu Made In Japan gitaru ktoru odhadujem na začiatok 70rokov 8)
ja som našiel toto napr. http://www.jazzguitar.be/lawsuit_guitars.html

jazzym

Re: Lawsuit MIJ guitars

Příspěvek od jazzym » 05 říj 2014 21:30

fajn , prečítal som si , zaráža ma ale že ten pán tam nespomina priamo sudny spor ktory viedli spoločne Fender a Gibson proti japonským výrobcom , na základe ktorého bolo uznané právo pôvodneho vyrobcu na tvar hlavy a font písma. A prave koli tomu vysledku sudneho procesu od r 1978 sa nevyskytuju presne repliky. Hovorí sa ale o nejakych vyrobenych modeloch po vydanom nariadení , ktore boli presné repliky ale nemali vobec názov výrobcu.

možno sučasťou dohody bol vstup výroby GIbson a Fender do japonska :roll: :oops:
Repliky ktore vtedy vyrábali boli replikami Gibsnov a Fendrov cca z r 1954-57 ktore už vtedy Gibson ani Fender nevyrabali..a už vtedy sa hovorilo že su to Vintage repliky.
práve na základe velkeho zaujmu o tieto japonské replíky ich začal Gibson znovu vyrábat ako "custom shop"
ja som to niekde čítal ale teraz neviem presne kde.berte to ako informácie ktore treba ešte overiť. 8)

druhá malá drobnost ktorá sa mi nepozdáva v článku je že tam pán hovorí že Aria Pro II dávali Di Marzio snímače.
velmi podobne zvrchu rovnaké snimače vyrábala firma Tokai ,..ja som tiež pokladal moje snimače za DiMarzio ale su to Tokai TWB-20 :roll:

N na záver , moja gitara má na hlave Fresher nápis je to kopia Gibson LP ´57 custom gold top , .. firma Fresher Guitars produkovala gitary od 1973-1984 , kedže sa jedná o presnu tvarovu repliku avšak so šrobovaným krkom predpokladam že jej výroba mohla byť pred rokom 1978 .teda pravý lawsuit :oops:
Naposledy upravil(a) jazzym dne 05 říj 2014 22:01, celkem upraveno 1 x.

rastis

Příspěvek od rastis » 05 říj 2014 21:39

Prva veta clanku:

"Hneď na úvod sa musím priznať, že je možné, že mnohé uvedené informácie nebudú úplne presné. "

Gibson v 70-tych rokoch vyraval aj reissue modely, nie je prvada, ze sa zacali vyskytovat az v neskorsom Custom Shope.

presne repliky sa vyskytuju aj po roku 1978, niekolko som ich mal.

o sudnych sporoch som zachytil kadeco. ze nejake prebehli, aj ze neprebehli ziadne.

text je pisany v roku 2006, odvtedy pan zachytil kopec novych informacii, ktore by sa aj dali mozno do povodneho clanku doplnit. len sa tak nikdy nestalo. preto odkazem znovu na prvu vetu clanku.

rastis

Příspěvek od rastis » 05 říj 2014 21:41

jo - Aria Pro II a DiMarzio snimace ? co je na tom divne ? viacere japonske firmy s DiMarziom spolupracovali uz v tom obdobii...

jazzym

Příspěvek od jazzym » 05 říj 2014 22:23

možné ale pochybujem . tokai snimače boli vcelku slušne stači vymenit kabelaž k snimaču a hraju nad standard ..navyše japonske kopie boli o nízkej cene..ale beriem
na obrazku moj snimač TWB-20 a original di Marzio evolution ,.. Podla mna mohli vzniknut fámy :roll:

rastis

Příspěvek od rastis » 05 říj 2014 22:34

znalci spominaju japonske snimace z vysokych modelovych radov napr. Burny / Greco, ktore sa daju udajne porovnavat s povodnymi gibsonackymi PAF z 50tych rokov. aj som videl na ebay aukcie, kde sa za tie snimace pytal majland, napriklad "Dry Z" od Greco. osobne skusenosti nemam.

ze na japonskych kopiach boli niekedy aj original DiMarzio snimace je fakt, nie domnienka. DiMarzio v 70tych rokoch len zacinali, neboli tak slavna firma ako dnes, takze naozaj nie je nic divne na tom, ze ich pouzivali aj japonske kopirovacie firmy...

jazzym

Příspěvek od jazzym » 06 říj 2014 12:53

trošku som pátral či ten sudny spor naozaj existoval

.. a našiel som niekoho vysvetlenie, že žaloba nebola podaná na všetky japonske značky .. ale len na firmu Elger Guitars , ktorá bola v tej dobe v amerike distributorom Ibanez kopii a v tej dobe ju už vlastnila Ibanez (Hoshino) http://www.guitarattack.com/destroyer/lawsuit.htm

ostatné japonske značky sa zrejme len pod hrozbou žaloby alebo pre možnost predavat nastroje na americky trh dobrovolne prisposobili.
aj ked TOKAI gitary dodnes vyzeraju velmi podobne originalom Gibson :wink:

no a našiel som aj na Tokai z 80rokov DiMarzio snimač :roll: :oops: http://www.tokaiguitar.de/big.php?folde ... ls&kat=002

rastis

Příspěvek od rastis » 06 říj 2014 13:09

Burny este v polke 80tych rokoch ponukali tvarovo (aj materialovo) presne nastroje (Gibson klony), dokonca tam mali aj tu zvoncekovu krytku na vyztuzi. ja viem, ze Ibanez od presnych tvarov upustil, ale zase Ibanez kopie co som osobne zazil, boli vzdy riadne ojebane sracky, po kazdej stranke.

Odpovědět