Male nahravaci studio - prosim poradte

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
martincz

Male nahravaci studio - prosim poradte

Příspěvek od martincz » 13 kvě 2009 16:48

Ahoj, mam za ukol pohledat informace a ramcove navrhnout male zvukove studio v mistnosti 5 x 5,5 m, nahravani hlasu, dabingu ale i nastroju. Umel by mi tady nekdo poradit, prosim, v nekolika zcela zacatecnickych problemech?

Mistnost by mela byt rozdelena na nahravaci a poslechovou cast. Zrejme pujde o rozdeleni podelne na dve obdelnikove mistnosti pomoci vystavby pricky. Zvazuji jak (obecne) resit absorbery a difusery a pak na konstrukci pricky:

1/ Jak byste navrhovali nechat postavit pricku? Zvazuji drevenou konstrukci vyplnenou 20 cm Rockwool Airrock ND.
2/ Okno a dvere v pricce -- jak resit tlumeni dveri, nebude lepsi je nechat take vyrobit? Lze obejit vyssi naklady na zvukove izolacni okno nejakou fintou? Nebo, staci treba izolacni trojskolo v nejakem komercnim 5-6 komorovem systemu monbtovane do klasickych obytnych miustnosti?
3/ Jak vyresit prostorovou akustiku v nahravaci casti? Vyska stropu je 3,3 metry, ale pod stropem vede potrubi s topenim, uvazuji do vysky 2,4 m umistit podhled s izolaci mineralni vatou od Rockwoolu nebo obdobnou. Podhled by byl ze sadrokartonu?
4/ Do nahravaciho studia jen difusery? Nebo take nejak resit tlumeni basu (stredu/vysek)? Mam take nechat vyplnit rohy mistnosti?
5/ Jak s akustikou poslechoveho studia? Premyslim nad 20 cm Rockwool Airrock ND pred a za monitory, monitory napevno na zdi. Na bocni steny bych rad pouzil pouze difusery, myslite ze to bude stacit?
6/ Podlaha je parketova, predpokladam, ze se bez alespon 5cm steprocku nebo podobneho tlumeni a nove laminatovky neobejdu?

7/ Exituje nejaky soft, kde bych si mohl prostorovou akustiku namodelovat at se tady neptam na nesmysli?

Diky za jakoukoliv radu/pomoc :-)

Pytkin
Moderátor

Re: Male nahravaci studio - prosim poradte

Příspěvek od Pytkin » 13 kvě 2009 17:40

co tak pouzit tlacitko search ? alebo tlacitko AKTIVNE TEMY ..

nemo

Příspěvek od nemo » 13 kvě 2009 17:46

Na toto tema toho tady bylo napsano dost a dost, prohledej, prostuduj a pak se vrat :)

jinak jen co me napadlo, jak jsem to procital - co takhle pricku udelat sikmo - vyjdou ti tak dve asymetricke mistnosti = good
monitory napevno do zdi - nevim, nevim..

marian

Příspěvek od marian » 13 kvě 2009 18:06

precitaj si viewtopic.php?f=18&t=6343 a potom sa pytaj

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 13 kvě 2009 18:28

dalsia celkom aktivna tema

./ruzne/male-nahravaci-studio-prosim-poradte-t10427.html

komasix

Příspěvek od komasix » 14 kvě 2009 08:26

Ano už se to řeší jinde ale... jediný co mně napadá je bejt opatrnej s profilama na sádrokarton. Ono to najednou v tý konstrukci po pul roce muže začít něco chrastit a ve stropě v podhledu žádnej šlágr hledat ten šroubek. Proto co pude - dělal bych ze dřeva. (myslim rošt/konstrukci)

fova

Příspěvek od fova » 14 kvě 2009 09:38

./zvuk/jak-vyresit-akustiku-maleho-domaciho-studia-t8786.html

martincz

Příspěvek od martincz » 14 kvě 2009 15:43

Ahoj a diky za reakce. Nez prejdu k veci, jsem sice uplny laik, ale nejsem lama ;-) :-) takze na tomto i jinych forech sedim jiz 14 dni a za tu dobu jsem vsechno co mi prislo vecne k tematu peclive procetl. Kazdopadne lakonicke odpovedi k tlacitku "search" samozrejme chapu jako uzivatel s jednim postem. Sam se dlouho pohybuju na mnoha forech a zacatecnikum to pisu casto taky. Verte, cetl jsem vse co mi prislo k veci na tomto foru, stranku po strance a delam to tak uz dva tydny. Az teprve ted jsem se regnul a pisu sve dotazy, na ktere jsem odpoved nenasel, nebo si ji nejsem jisty. (Cetl jsem i samozrejme perfektni Fovouv thread s naprosto skvelym navodem.)

Moje dotazy jsou tedy pomerne konkretni. Vetsina z vas resi jednu mistnost pro vse nebo vetsinou jako poslechovku na mixaz(?). Ja mam za ukol rozdelit mistnost na nahravaci a poslechovou. A tady proste nevim jak vyresit zvukovou izolaci mezi nimi a tedy nevim, zda (zhruba) staci treba Rockwool Airrock ND ve 20 cm v drevene konstrukci a jak izolovat zvukove okno a dvere. Mate nekdo zkusenosti?

Precetl jsem kvanta o zvukovych pastech, o tom jak utlumit vysky a jak stredy a basy, ale jako laik a nepraktik netusim, jak moc a co je treba tlumit v nahravaci casti a jak a co tlumit v poslechove casti. Asi nejakou predstavu uz po tom vsem cteni mam, ale nevim zda se nepletu.

Diky tedy vsem za dosavadni odpovedi. Zkusil jsem tedy zmenit navrh na pricku umistenou sikmo a nakres poslu v dalsim postu. Pokud mi bylo razeno opatrne se sadrokartonem, cim to tedy nahradit v podhledech? Nejaky konkretni napad? Treba nejky sololit nebo neco a na to pak nejake difusery?

(mozna se budete ptat, proc to neco takoveho zarizuju ja jako audionegramotny clovek, ale to by bylo na dlouhe povidani ;-), diky za pochopeni)

martincz

Příspěvek od martincz » 14 kvě 2009 16:02

Prikladam nakres a planek mistnosti s navrhem pricky tak jak jste mi radili, tedy sikmo. Vyjma pricky je nakres mistnosti tak, jaka je v puvodnim (nynejsim) stavu pred upravami.
Přílohy
zvuk_studio04_Stránka_3.jpg
zvuk_studio04_Stránka_3.jpg (58.47 KiB) Zobrazeno 942 x
zvuk_studio04_Stránka_2.jpg
zvuk_studio04_Stránka_2.jpg (45 KiB) Zobrazeno 942 x

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 14 kvě 2009 16:09

5x5m metrov delit mi pripada divne .. spravit dva male priestory .. co tam chces nahravat ? len voiceovre ? to sa da .. ale bicie tam nenahras ..

komasix

Příspěvek od komasix » 15 kvě 2009 10:01

nikdo neříká že jsi lama, jen snad, když si to všechno četl, tak mi přijde prapodivný zakladat novej thread, když souběžně běží prakticky stejnej s totožnym tematem.
"domace studio - pomoc"
"Male nahravaci studio - prosim poradte"
...skoro sem myslel že je to vtip.
Jinak od sadrokartonu tě asi nikdo odrazovat nebude. Jenom já sem psal, že si myslim, že je lepší konstrukci pro příčku dělat ze dřeva než sz ocelovejch profilů kvuli rezonanci.

marian

Příspěvek od marian » 20 kvě 2009 21:33

otazka c. 1 : ako moc sa tomu chces venovat, chces sa tym (aj) zivit ? mas dost nervov? je to iba chvilkove nadsenie ?
otazka c. 2: co tam chces nahravat, oplati sa ti robit priecku ? mas dost skusenosti, financii ?

otazka c. 3: ako ocakavas ze ti ta priecka odhlucni okolie? hlas, akusticke gitary to pojde, ale cokolvek na kombo moze byt problem, basa urcite , a bicie neprichadzaju do uvahy. Nehovoriac o akustike

martincz

Příspěvek od martincz » 26 kvě 2009 15:53

Ahoj,

jeste jsem si nekolik dni procital thready nez jsem napsal. Nejdrive bych snad mohl odpovedet:

4Marian:
ot1) neni to studio pro mne, dostal jsem to jako ukol, ktereho se proste musim zhostit :-) vysvetlovani je natolik slozite, ze bych to radeji nechal bez vysvetlovani... Proste bych rad udelal navrh zvukoveho studia parametru vyse. nedelam to ani pro zisk, ani pro zabavu, ani pro sebe.
ot2) hlas, zpev, nastroje do te miry, ktere mistnost unese, konkretni pozadavek nemam. finance nejsou problem, pricku muzu stavet dle libosti a bez financniho limitu na pracech i materialu (proto jsem se ptal i na to okno do mistnosti). pokud se usetri, bude lepe, pokud ne, neda se nic delat. Jen neni mozne sverit stavbu externi firme, ktera to udela komplet. Bohuzel.
ot3) to prave netusim, lze to vubec prickou o nejakem rozumnem prumeru a s vyuzitim nejakeho konkretniho materialu odhlucnit "dostatecne"? Proto jsem se na tu pricku ptal.

Jak je odhlucneno studio v profi nahravacich studiich mezi poslechovou a nahravaci casti?

martincz

Příspěvek od martincz » 26 kvě 2009 15:56

koma6 píše:nikdo neříká že jsi lama, jen snad, když si to všechno četl, tak mi přijde prapodivný zakladat novej thread, když souběžně běží prakticky stejnej s totožnym tematem.
"domace studio - pomoc"
"Male nahravaci studio - prosim poradte"
...skoro sem myslel že je to vtip.
Jinak od sadrokartonu tě asi nikdo odrazovat nebude. Jenom já sem psal, že si myslim, že je lepší konstrukci pro příčku dělat ze dřeva než sz ocelovejch profilů kvuli rezonanci.
Novy thread jsem zalozil umyslne, "domace studio - pomoc" resi svuj problem a i kdyz je muj hodne podobny, svymi dotazy na velmi podobne, jen trochu jine, bych to proste zatapetoval a nikdo by nevedel kam co patri. Proste resim serii konkretnich otazek na ktere jsem nenasel odpoved tady na foru a doufam, ze snad nekdo poradi. Asi by byl Adzi nadseny, kdyz bych se mu tam zacal cpat s otazkami na podobne ale jine studio. Ja bych tedy nadseny nebyl :-)

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 26 kvě 2009 16:06

nedel to .. nechaj jeden priestor .. i ked 5x5 tiez neni idealne ..

Odpovědět