Nahrávání videoklipu - osvědčené způsoby hraní do playbacku

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
Ivo
Moderátor

Nahrávání videoklipu - osvědčené způsoby hraní do playbacku

Příspěvek od Ivo » 26 dub 2014 11:44

Chtěli bychom se synkem udělat pěkný malý "videoklip" jak hraje skladbu na kytaru v rámci mixu přírodních scenérií apod. s tím že samotná skladba bude předtím perfektně nahraná ve studiu. Videoklip jsem zatím netočil, tak bych se rád zeptal těch, kteří to dělají jaké jsou osvědčené metody "hraní do playbacku" (pro natočení hry v různých scenériích, které se pak budou kreativně editovat a spojovat). Dělá se to obvykle s nějakým přenosným přehrávačem který se vedle pustí nebo s nějakými malými bezdrátovými sluchátky propojenými na iPod apod ?

Pytkin
Moderátor

Re: Nahrávání videoklipu - osvědčené způsoby hraní do playba

Příspěvek od Pytkin » 26 dub 2014 12:22

to mas jedno ako ten playback pustis .. zavisi ci mas daku techniku , kde vies natacat do kamery aj time code .. potom musis mat player s vystupom timecodu .. ak ide natacat na fotak , tak tam to asi nejde , cize pustis podklad z hocijakeho prehravaca .. kludne z ipadu .. napda ma , ze optimalne by bolo dostat tu hudbu aj do fotaku .. na zaciatku daj pat tikov a podla toho si to v multicame vies nasynchronizovat a strihat multicam .. zavisi od vas , ako to chcete potom strihat .. a v com ..

Diogenes

Příspěvek od Diogenes » 26 dub 2014 12:45

Malá inspirace, princip. Místo telefonů si lze představit cokoli jiného:

[vimeo]http://www.mixcloud.com/37357074[/vimeo]

Ivo
Moderátor

Příspěvek od Ivo » 26 dub 2014 12:46

Vůbec nejde o synchronizaci (to se jednoduše udělá potom manuálně), jde o to jak je pro hráče optimální aby mohl jakoby naplno hrát a zároveň dobře slyšel ten podklad ke kterému hraje a který tam pak doopravdy bude. Donést si do lesa, na Ještěd, k řece, k jezírku atd. přehrávač (větší jsou většinou na elektriku, malý zase nemusí být slyšet), resp. live kytara ho přehluší, sluchátka budou vidět, pokud nejsou nějaká malá bezdrátová ... Zajímalo mě jak se to obvykle řeší. Ten základ si on nahraje předtím ve studiu ...

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 26 dub 2014 13:47

ak bude kamera na stative možeš mu pomahat dirigovaním.. si to predtým doma nacvičte..

PELF
Profesionál

Příspěvek od PELF » 26 dub 2014 14:22

Ivo, jednoduše hoď na rameno nějakýho jezevce na baterky a vyražte do lesa... však do toho synek nemusí zas tak mydlit, že by neslyšel playback z CD přehrávače :wink:
audio::video::postprodukce
Studio ATLAS

stepton

Příspěvek od stepton » 26 dub 2014 15:32

Já jsem si nedávno pořídil na natáčení venku tohle:
https://www.alza.cz/energy-sistem-bluet ... 426126.htm

Hudbu pouštím venku z telefonu, jde to i přes bluetooth, ale spolehlivější je to přes kabel.
Tady je můj první pokus o videoklip:
https://www.youtube.com/watch?v=gLHj98Q ... EL_oSBnzuY

MDudas

Příspěvek od MDudas » 26 dub 2014 16:01

Ivo, myslim, ze pri natacani videa budes riesit 100 dolezitejsich veci nez to, ci samotna hra na gitaru vypada "presvedcivo".
Pozornost divaka pri videu velmi malo spociva na nejakom hudobnom nastroji ci rukach hraca.
Ovela dolezitejsia je kamera, tvare, okolie, farebnost... fakt 100 uplne inych veci.
Vidis tot, na steptonovom videu, ze ta synchronizacia tam nesedi vzdy uplne. Ale komu to vadi.
. . .
Akustickou gitarou "telefonny doprovod" urcite synek neprehlusi tak, aby nemohol naplno hrat. Bezne som to videl u viacerych znamych.
A ked vsetko zlyha, staci udrzat kratsie zabery na gitaru a radsej pridat viac panoramy :D :D

jazzym

Příspěvek od jazzym » 26 dub 2014 17:11

ja som to ešte nerobil . ale myslim že neni problem odskušať nejake prenosne rádio najprv doma či ho bude počuť .
to je podla mna najlepšie na to . :roll:

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 27 dub 2014 00:18

ivo : my mame na to nagra bednu .. ale priznam sa , este sme to nikdy nepouzili :) vsade bola elektrika ..

Tonysss

Příspěvek od Tonysss » 29 dub 2014 08:09

Já používám na playbacky buď Ipad, ten umí křičet poměrně nahlas, nebo malou aktivní bedýnku připojenou na měnič 12V/230V v autě.
Ale jak už psal MDudas, playback na place je to poslední na čem záleží.
Důležitější je ,místo, světlo, nastavení kamery, a záběr samotný. Pro playback použíj to co máš po ruce a jde to trochu slyšet.

Pokud je to kapela s bicíma tak je potřeba opravdu hlasitý odposlech, Aby bubeník do toho opravdu řezal, dávám k bubeníkovi 2x RCF 710A. Nebo taky může mít bubeník v uších nějaké špunty (sluchátka) ale zase to je v záběru vidět.

Ale opravdu si myslím, Ivo, že budeš mít plné ruce práce s hromadou jíných věcí a pro hlasitostně dostačující playback si vezmi macbooka.

Hudbu pouštím venku z telefonu, jde to i přes bluetooth, ale spolehlivější je to přes kabel.
Tady je můj první pokus o videoklip:
Máš tam hezké záběry, ale taky to hodně kazí ty roztřepané záběry (asi pevná padesátka ? bez stabilizace ) Já sám mám bohužel taky hromadu roztřepaných záběrů v klipech tak to znám velice dobře.
Ale pokud je to klidná a pomalá muzika tak jakýkoliv záchvěv kamery je hodně rušivý. V Metalu nebo hiphopu atd ať se to třepe jak chce lze tam vidět i záměr. Ale ke klidným žánrům to nepatří.
Bohužel ustabilizovat zrcadlo s delším ohniskem je problém. U širokých skel do ohniska tak 35mm to je ještě snesitelné stačí třeba robustnější stativ použitý jako steadycam (http://vimeo.com/27069381)
Ale cokoliv delšího je problém. Teď jsem poprvé natáčel s RX-10 a chvílema byl neskutečně silný vítr.
Ten den jsem se jednou neudržel a políbil jsem objektiv :lol: samozřejmě ne na sklo. (už jste někdo políbil techniku ?)
Byl jsem za výbornou stabilizaci v objektivu "karel zajíc" na RX10 neskutečně rád. Pokud jsem stabilizaci vypnul tak vítr s obrazem nepoužitelně třepal. I tak bylo dost záběrů pokazeno poryvem větru.
Tady je pár záběrů z toho dne (http://vimeo.com/93033412) ty pampelišky jsou na ohnisko asi 100mm točené z ruky ! vše clona 2.8
Naposledy upravil(a) Tonysss dne 29 dub 2014 08:45, celkem upraveno 3 x.

Džirka

Příspěvek od Džirka » 29 dub 2014 08:28

Osobně mě vždycky stačil obyčejný přenosný CD přehrávač, ten jsem pustil naplno. Nikdy s tím nebyl žádný problém.

Podle mě, sluchátko není úplně ideální nápad, špatně se to potom synchronizuje ve video editoru, když není slyšet originální hudba

Odpovědět