Odbočka z digitalizace vynilu: zálohování dat

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Vuid

Odbočka z digitalizace vynilu: zálohování dat

Příspěvek od Vuid » 06 led 2011 20:51

Pytkin píše:ale preco hovorite o palenyh CD ? Porovnavajte LP a normalne CD .. Normalne CD vydrzia navzdy ..

a k tym palenym CD .. dost zavisi , ci sa jedna o kvalitne media , alebo lacne sunty .. ako som pisal .. Mam tu 10 rocne media , ktore nijak specilne neskladujem , povalujem ich kde kade a funguju jak vino ..
Kdysi vyrobci odhadovali, ze zaznam na jejich (palenych) cd vydrzi alespon 50 let. Dneska vime jak moc se spletli.
Co se tyce lisovanych cd - cetl jsem ze v Nemecku maji nejvetsi a nejstarsi archiv hudebnich cd (lisovanych) a nektera (celkem hodne) jsou jiz necitelna. Takze - kdovi jak je to s tou zivotnosti....nikdo nevi, vinyl se uz osvedcil, uzasna hmota!

pavlii
Moderátor

Re: Odbočka z digitalizace vynilu: zálohování dat

Příspěvek od pavlii » 06 led 2011 22:02

S řešením se přišlo: Data TresorDisc (http://www.datatresordisc.cz). Měli jsme u nás ve firmě prezentaci a testujeme nějaké vzorky; vypadá to, že koupíme dvě-tři krabice médií :lol: Pokud se mohu opřít o jejich tvrzení, tak jako jediní dodají certifikát o záruce na uložená data na médiích (což určitě nikdo jiný na běžný typ CD/DVD médií neudělá - právě pro tu časovou nestabilnost materiálu).

Možná se o zálohování rozjede zajímavá debata, proto jsem to oddělil :wink:

P.

jackies

Příspěvek od jackies » 07 led 2011 00:16

Se zálohováním ale také přichází i jiný problém.
Zdali ještě vůbec máme ten správný strojek ať digitální nebo "analogový", který ty zálohy (byť čitelné) přečte.

Zdali ještě vůbec máme software který třeba specifický formát digitální zálohy přečte.
Pokud máme, nemusí být k dispozici zase OS pod kterým tento soft běžel ......

Zrovna teď jsem řešil (ZATÍM malý) problém, s obyčejným přehráním "důležité" staré audio kazety, kterou jsem našel po 15 letech na půdě.
Prostě už kazeťák nemám a natož s linkovým výstupem.
Půjčil jsem si nějakého malého jezevce pouze se sluchátkovým výstupem a tu kazetu nahrál do kompu. Náhodu mi jí nezamotal :)
14 dní zpět jsem řešil už větší problém s formátem *.arr ze staré Cubase která jede jen na Atari :) A to jsem měl štěstí, že ta záloha nebyla na DD disketě :wink:

Chci říct, že pokud záloha, tak se stejně v horizontu několika let musí obnovit na nová média pro nová zařízení díky technologickému pokroku.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 led 2011 02:19

tak ono zavisi ake data chceme zalohovat .. pre mna je 5G malo .. v sucasnosti je jedine realne medium na zalohovanie harddisk ..

Aleska

Příspěvek od Aleska » 07 led 2011 04:37

A ani ten není (pochopitelně) na 100% bezpečný. To by musela být data uložena Raid poli + ještě záloha na dalším, bezpečnostním sólo disku - záloze, protože ani Raid pole není za zálohu považováno.
A náhoda je svině - nikdy jsem neměl s HDD problémy, vždy jsem o ně s láskou pečoval a staral se o ně. Jednoho dne jsem večer PC vypnul, ráno zapnul a PC mi nenačetlo datový disk, kde jsem měl uloženo 905 CD ve Flacu. Odešla u něj "pouze" elektronika a fy na kterou jsem se obrátil si řekla o skoro 16.000 Kč za záchranu uložených dat...
Inu, za blbost (nezálohování) se platí... :evil:

pavlii
Moderátor

Příspěvek od pavlii » 07 led 2011 09:22

jackies píše:Se zálohováním ale také přichází i jiný problém.
Zdali ještě vůbec máme ten správný strojek ať digitální nebo "analogový", který ty zálohy (byť čitelné) přečte.

Zdali ještě vůbec máme software který třeba specifický formát digitální zálohy přečte.
Pokud máme, nemusí být k dispozici zase OS pod kterým tento soft běžel ......
Pokud jsi byl na linku mnou odkazovaném, tak bys zjistil, že se jedná o typ médií, která nepodléhají změnám záznamové vrstvy (jako tomu je u standardních (re)writable médií); nejedná se o speciální zálohovací techniku, DVD se pálí klasicky - dokonce ani ne ve speciální vypalovačce.

Takže v tomto duchu není tvoje připomínka relevantní (vzhledem k mojí informaci). 8)

P.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 led 2011 14:02

Aleska píše: A náhoda je svině - nikdy jsem neměl s HDD problémy, vždy jsem o ně s láskou pečoval a staral se o ně. Jednoho dne jsem večer PC vypnul, ráno zapnul a PC mi nenačetlo datový disk, kde jsem měl uloženo 905 CD ve Flacu. Odešla u něj "pouze" elektronika a fy na kterou jsem se obrátil si řekla o skoro 16.000 Kč za záchranu uložených dat...
Inu, za blbost (nezálohování) se platí... :evil:
to mi pride moc . u nas za to pytaju 5000 korun .. teda od 5000 hore .. ale vadna elektronika je ta najbanalnejsia zavada .. tam je 99% pravdepodobnost , ze data su v poriadku .. cize oni len vymenia elektroniku v disku a skopiruju ti data .. a to je asi najdrahsia firma .. http://www.macrofer.sk/ .. daky suflikanti to urcite spravia lacnejsie , i ked tam nemas taku istotu, ze to spravia dobre ..

Aleska

Příspěvek od Aleska » 07 led 2011 16:16

Firmu (českou) jmenovat nebudu, ale požádali mne navíc, zda nemám ještě jeden stejný HDD, že z něj použijí elektroniku. To jsem již (za tu cenu) nerozdejchal a raději jsem požádal kamarády, spolužáky a příbuzenstvo, aby mi pomohli nezištně (ve Flacu a 24/96) opět dát dohromady...
Inu, jsme v tržní společnosti,
tak se každý snaží trhnout co se dá... :(

jackies

Příspěvek od jackies » 07 led 2011 17:31

pavlii píše: Pokud jsi byl na linku mnou odkazovaném, tak bys zjistil, že se jedná o typ médií, která nepodléhají změnám záznamové vrstvy (jako tomu je u standardních (re)writable médií); nejedná se o speciální zálohovací techniku, DVD se pálí klasicky - dokonce ani ne ve speciální vypalovačce.

Takže v tomto duchu není tvoje připomínka relevantní (vzhledem k mojí informaci). 8)

P.
Bylo to myšleno obecně, nereagoval jsem na tvůj příspěvek .
I tak má připomínka relevantní je.

To je jedna věc.

A druhá je, zdali za dva roky (možná už i dnes) budou ty avízovaná Data Trezor Disk aktuální (i kdyby byly čitelná třeba za 200 let) protože budou zase jiná média ,větší, spolehlivější a třeba vůbec nebudou podobná dnešním. Formáty dat také budou jiné.

Z Data Trezor Disku se budou stejně muset někdy přezálohovat na novou technologii, jako to bylo vždy.
Nějaké slova o výdrži po generace ve spojení s 4GB médii jsou úsměvná. Už dnes je pomalu odzvoněno DVD, BR je normální.....

POINTA mého příspěvku byla jasně napsaná :
Chci říct, že pokud záloha, tak se stejně v horizontu několika let musí obnovit na nová média pro nová zařízení díky technologickému pokroku
( nehledě na deklarovanou "nesmrtelnost").
Naposledy upravil(a) jackies dne 07 led 2011 17:37, celkem upraveno 1 x.

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 07 led 2011 17:34

co si blazon ? sak keby si mal rovnaky disk , tak si to prehodis aj sam ! :)

Vuid

Příspěvek od Vuid » 07 led 2011 18:38

Konec problemu se zalohovanim pravdepodobne jednou nastane a jeste se ho dockame.
Staci dostatecne rychle pripojeni na net a dostatecna kapacita budoucich zaloznich medii (kdovi co to bude, ale asi se to nebude tocit a zrat tolik proudu). To budou skutecne nesmrtelne zalohy, aspon doufam.

Zajimalo by me co je pravdy na tom, ze (jedna pani povidala...) US Army pouziva pro nektere zalohy vinylove desky, na nich digitalni data. Prijde mi to v soucasne dobe dost logicke, vinyl vydrzi atomovy vybuch (EMP puls), kdyz se neroztece...staci ho mit nekde pod zemi. Otazka je, kolik se toho da na vinyl nacpat...no mozna ze dost.

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 07 led 2011 18:58

vinyl je do dnesni doby nejspolehlivejsi masivne rozsirena forma zalohy. punto.

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 07 led 2011 19:00

Papir by s tim nesouhlasil :)

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 07 led 2011 19:06

Kermitak píše:Papir by s tim nesouhlasil :)
papir je jiste nejmasivnejsi, o spolehlivosti uz bychom mohli diskutovat a objem ulozenych dat je take otazka...

Kermitak
Moderátor

Příspěvek od Kermitak » 07 led 2011 19:08

No kdyz myslis :)

Odpovědět