Opravdu netradicni dotaz - z hudebni teorie az praxe

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
delay

Příspěvek od delay » 25 črc 2007 10:52

To se takhle nedá popsat probaha. Dej sem Mp3 jinak se nic nedovíš.
V G dur stupnici je tón E. Pak jde o to jak moc to cloume s harmonií, a jak je ta basa členitá - rytmicky i tónově, pkuď to bude "walking bass", tak no problem, pokud tam bude pou "E" + "G dur", tak to možná bude působit malinko ujetě, ale ne disharmonicky. Záleží jakou náladu má skladba... Dost teorie!

rastis

Příspěvek od rastis » 25 črc 2007 11:04

dal by som tam ton d ako zaujimavejsie vedenie basu. aj h je zaujimavejsie. g je tuctove a e divne.

delay

Příspěvek od delay » 25 črc 2007 11:07

rastis: To se takhle nedá... Zavisí to na mnoha faktorech, rytmus, harmonie celý skladby, dost i na zpěvu a jeho melodii... Zrovna tak by tam mohlo být jenom "C" a nic víc.

delay

Příspěvek od delay » 25 črc 2007 11:37

Nehledě na to, že já basovou linku vymýšlím třeba tři dny,
Takhle matematicky ee...
Naposledy upravil(a) delay dne 25 črc 2007 11:43, celkem upraveno 1 x.

ripper

Příspěvek od ripper » 25 črc 2007 11:41

Diky, cenim si vasich odpovedi.

fagaras chalturscik

Jsem pro G

Příspěvek od fagaras chalturscik » 25 črc 2007 13:02

Znal jsem jednu kapelu, která se rozpadla díky neshodě o jednom akordu - frontmana znáte - je to Luboš z Vyvolených II. (ten co vypad jako první) :lol:

Myslim, že celé toto téma svědčí o jisté inteligenci autorky problému

nathanael

Příspěvek od nathanael » 25 črc 2007 13:32

Nj, nějak Stereo Sisters se jmenovali, že. Proto je asi nejlepší si to celé dělat sám a hádky jsou eliminovány. BTW, z téhle řady VV si ještě pamatuji Jakuba Hajníka, jak se tam arogantně vytahoval a neustále ztrapňoval (zpívání z muzikálu atp.), to bylo fakt o duševní zdraví se na něj koukat.

Konkrétně v případě problému, kvůli kterému tohle téma bylo založeno, bych se rozhodnul podle toho, co mě zní lépe - a pokud mi akord, co navrhuje ta dívčina, prostě nezní dobře, tak je to problém, ale její. Nenechal bych si do toho kecat, vykašlal se na nějakou teorii a udělal to tak, jak já chci. Je to asi problém kapel obecně a jsem docela rád, že žádnou nemám a ani mít nechci.
Naposledy upravil(a) nathanael dne 25 črc 2007 13:45, celkem upraveno 3 x.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 25 črc 2007 13:35

nathanael: celkem souhlas.. ja si napisu celou muziku sam a zpevak / zpevacka si vymysli frazovani do melodie pak uz ma textar song i melodii zpevu tak to proste otextuje, ale vsichni sou vazani mnou pripravenou hudbou.

nathanael

Příspěvek od nathanael » 25 črc 2007 13:43

TOM-Thak: jj, tak by to mělo být :) nějakej "diktátor" tam být musí, jinak se to lehce zhroutí na nějakých hádkách o chujoviny...

elektri

Příspěvek od elektri » 25 črc 2007 13:45

dle mého názoru by tam to E klidně být mohlo (i když je to takové netradiční), ale při přechodu na další akord bych asi použil základní tón toho akordu, aby se to zase nějak usměrnilo.

tím doplnění E ti vznikne vlastně akord G13, ale pokládat basu na tenze akordu se mi zdá pro rock/pop dost netradiční, u jazzu to divné nepřijde, ale u hitovky bych asi basu dělal hlavně ze základních tónů akordu a ty pak vynechal v harmonii.

TOM-Thak

Příspěvek od TOM-Thak » 25 črc 2007 13:45

nathanael: nejhorsi je, ze nekteri lide i kdyz to delaji pro zabavu a ne uplne profesionalne, tak do toho zkratka pletou sve osobni problemy. Potom se spatne spolupracuje napr. s mladsima zpevackama.. ktere jsou i reprezentativniho vzhledu kvuli zivym vystoupenim. Kdyz to cast projektu nedokaze brat jako praci tak se pak clenove stridaji jako ponozky :D

joo uz mlcim :D (offtopic)

Cyril

Příspěvek od Cyril » 25 črc 2007 14:40

To bych se posral tohle resit. To je neresitelny. Jedine, ze je to hudba udelana za ucelem vydelani penez, nikoliv seberealizace, vyjadreni pocitu, myslenek atd., pak bych argumentoval, ze se vetsine bude libit to, co navrhujes ty.
Grafický design – http://www.cyrilkriz.cz (velmi rád navrhnu tiskoviny pro kapely, producenty a studia)

Tudy

Příspěvek od Tudy » 25 črc 2007 21:59

elektri píše:tím doplnění E ti vznikne vlastně akord G13...
Podle mě spíš E7, protože basa v jednoduchých písních tak nějak určuje první tón akordu..
Samozřejmě záleží na vzájemných poměrech nástrojů, ale většinou to tak funguje.
Petr Tudy Holubář - INSANIA, RIVER
Tvorba + dema nástrojů: http://www.soundcloud.com/tudy-cz

ripper

Příspěvek od ripper » 25 črc 2007 22:22

Tudy píše:
elektri píše:tím doplnění E ti vznikne vlastně akord G13...
Podle mě spíš E7, protože basa v jednoduchých písních tak nějak určuje první tón akordu..
Taky to takto podobne vidim.
Taky bych delal rad vsechno sam, ale zpev neni vubec ma silna stranka a zminena zpevacka umi prichazet s velmi peknymi hudebnimi napady - ale ciste po cikansku. Na me je pak, abych vse zaranzoval a technicky zajistil (+kytara, vetsinou basa a syntaky). Nekdy bych si pral, aby to nekdo delal za me (aranze, nahravani, michani, organizaci) a ja se mohl soustredit na hrani. CLovek se porad musi s necim potykat - ucit se ovladat spoustu programu, ziskavat zkusenosti s HDR atd. Ale proste to k tomu patri. I tak klady prevazuji - moznost vubec v domacich podminkach takhle blbnout je uzasna.
Mimochodem, nakonec jsem ji na to G umluvil!

elektri

Příspěvek od elektri » 25 črc 2007 22:56

Tudy píše: Podle mě spíš E7, protože basa v jednoduchých písních tak nějak určuje první tón akordu..
tak teď bych zase tvrdil že spíš Emi7 :lol: pokud to budeme brát tak že vznikne jiný akord.
Když vezmu že byly dány akordy C a G, tak se můžem pohybovat někde v C nebo G dur tónině, pokud bychom byli v G dur, tak může výměna tóniky udělat zajímavý zmatek v harmonii.....nebo taky nemusí že jo ?! ale to jsou spíš takové teorie pro psaní hudby bez poslechu, když je možnost rovnou slyšet jak to hraje, tak není problém jakoliv experimentovat, hlavně aby to hrálo dobře, pak už je jedno jestli použiješ G nebo E na base.

Odpovědět