Psychický blok při skládání

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Trautenberk

Psychický blok při skládání

Příspěvek od Trautenberk » 25 čer 2012 00:30

Omluvte prosim zmatenost textu, ale mám mozek poškozenej lékama. V FL studiu se snažim skládat už docela dlouho a tak bych už rád vytvořil něco, s čim bych se pochlubil světu. Zatim sem ovšem nevytvořil nic delšího než 20 vteřin a to se ještě většinou jedná o jednohlasý melodie. Abyste měli trochu představu, co chci vlastně skládat, tak by to měly bejt melodický věci ve stylu soundtracků (např. k filmu Rudy nebo Cider house rules) nebo popovejch hitů (American pie). Hraju trochu na klávesy, ale učebnbici BGS sem zahodil na straně 70, mám novou, ale radši se věnuju improvizaci.
Přes slabý výsledky vidim jistou naději, protože když mám vyplej komp, lehnu si do postele a bez cíle melodie zaznamenat si pro radost hudbu přehrávám v hlavě, dokážu občas vytvořit docela dlouhý melodie (snad až 3 minuty), který se poslední dobou vyznačujou splašeností a odhodlánim a předevšim se mi hodně líběj a z činosti mám obrovskou radost. Bohužel si je vůbec nezapamatuju, občas se rozhodnu použít poslední úsek jako motiv pro skladbu a než zapnu komp, tak vinou nudy je z toho už zase něco jinýho. Každopádně tyhle zkušenosti ve mě vyvolávaj pocit, že bych v sobě mohl mít trocha talentu.
Když se ovšem rozhodnu něco složit (způsobem, že si hudbu představuju v hlavě - v improvizaci ještě nejsem příliš zběhlej), tak to vůbec nejde. Snažim se vyvarovat fádnim melodiim a samozřejmě, že mě furt napadaj. Hodně omezující je taky snaha vytvořit něco neokoukanýho. V hlavě mám spoustu představ, jak by melodie rozhodně neměla vypadat. Místo abych hudbu cejtil, tak o ní furt přemejšlim a hlavně z toho nemám vůbec radost. Když už mám rozdělanej motiv, tak naopak mám furt představy, jak by jeho rozvinutí mělo bejt rafinovaný a velkolepý atd. Nevíte prosim v čem je problém a jak ho vyřešit?
Přemejšlel sem, jakej je mezi tim rozdíl, když si hudbu představuju pro sebe a když skládám. Když skládám, tak se snažim prezentovat před ostatníma. Teď si uvědomuju, že sem jim chtěl vdycky imponovat.
Už začínám bejt unavenej, tak svoje úvahy ukončim. Vim, že tenhle příspěvek je hodně komickej, ale budu rád za rady.

ReaktoplazmAR

Re: Psychický blok při skládání

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 25 čer 2012 01:17

no záleží kolko stopý máš ten sekvencer v hlave, toto by hadam malo stačit

Obrázek

nee vážne, treba fantazirovat s nastrojom v ruke alebo minimalne zapnutim kompom :D
btw: ja to robim tak že ked ma napadne melodia ktoru nechcem zabudnut tak si ju pískam viac x dokola

jackies

Příspěvek od jackies » 25 čer 2012 04:10

Vyprdni se na nějaké psychické bloky, netlač na pilu a bav se.
Nejde to.... tak to prostě nejde, čau, žádný stres.

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 25 čer 2012 10:07

Neda sa to robit silou. Ja tiez skladam kompletne veci hlavne nadranom, ked sa budim, vratane vsetkych detailov. Bohuzial, ked sa plne zobudim, je to vsetko prec...

Chce to trpezlivost, ked to nejde, vykaslat sa na to, vypadnut niekam do prirody vyvetrat hlavu a casom sa uvidi.

rastis

Příspěvek od rastis » 25 čer 2012 11:16

mindwarp ?

Pytkin
Moderátor

Příspěvek od Pytkin » 25 čer 2012 11:20

trosku to tak vyzera :) kde je excom ? :)

Brooklyn / juanita juarez
Profesionál

Příspěvek od Brooklyn / juanita juarez » 25 čer 2012 13:03

to je asi otazka pro psychologa, myslim. rekl bych, ze jde hlavne o (ne)schopnost se soustredit jen na jednu vec a vytesnit z hlavy to puzeni imponovat.

supreff

Příspěvek od supreff » 25 čer 2012 15:01

spíš bych řekl že to chce cvičit tu transformaci nápadů do sekvenceru,tady nejde o psychiku nýbrž o to přenýst ten nápad,doporučuju fyzickou aktivitu,člověk jak sedí hodiny nad kompem tak už je z toho unavený a kdy vstaneš a pujdeš se aspon projít nebo zaběhat (já sem si pořídil fitness kolo) tak si pořádně prokrvíš mozek, a hned na to si sedni ke kompu a věř že budeš podávat lepší výkon,myslim že to o lécích moc není,podivej se na všechny ty hvězdy,berou drogy berou prášky a to mám pocit že jim naopak pomáhá,já si taky občas dám brko ale nic víc...

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 25 čer 2012 16:45

Suhlas. Okrem ineho zapasim samozrejme aj s problemom, ze to nejde tak lahko dostat z hlavy do daw, pripadne v daw nejde hned najst ten spravny zvuk a tak podobne. Pruser je, ze ked sa clovek do toho zamota, moze ist od kompu kludne na rok, ten napad sa mi uz nikdy nevrati ...

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 25 čer 2012 16:48

lupthrack ??

rastis

Příspěvek od rastis » 25 čer 2012 16:58

dendy píše:lupthrack ??
ten neuznaval komercne SW

rastis

Příspěvek od rastis » 25 čer 2012 17:01

dusanmsk píše:Suhlas. Okrem ineho zapasim samozrejme aj s problemom, ze to nejde tak lahko dostat z hlavy do daw, pripadne v daw nejde hned najst ten spravny zvuk a tak podobne. Pruser je, ze ked sa clovek do toho zamota, moze ist od kompu kludne na rok, ten napad sa mi uz nikdy nevrati ...
tvorivy talentovany clovek takto nemusi uvazovat a bat sa o svoje vymakane napady, co sa uz nevratia. tvorivy talentovany clovek jednoducho tvori... ak niekto ma problem tvorit, tak je zvlastne, ze si vybral konicka, ktory je o tvoreni... co nemyslim nijak zle, ani ja nie som velmi tvorivy... je dobre si to vediet uvedomit a neminat energiu na destruktivne frustracie...

dusanmsk

Příspěvek od dusanmsk » 25 čer 2012 17:03

Ale vsak on dalsi napad samozrejme pride, len uz nebude tak dobry, tak namakany, proste nebude to uz ON, bude to uplne novy, technicky nevyspely a zdaleka tak nevymakany napad cislo 2 :-)

rastis

Příspěvek od rastis » 25 čer 2012 17:12

ja by som povedal, ze aby sa dalo hovorit o napade, musis to uz mat uchopene - musis to vedet zreprodukovat, zaspievat, zahmkat, zatancovat... cokolvek. pokial to uchopit nedokazes, tak to samozrejme neni ziaden napad, ale len nejaka predstava v Tvojej hlave a takto si dokeze predstavovat hocikto hocico...

supreff

Příspěvek od supreff » 25 čer 2012 17:23

jenže samotný talent nestačí rastiso,aby člověk něco dokázal pořádnýho složit je k tomu potřeba pýle a zkušenosti, a to právě zahrnuje ty hodiny psychycké dřiny u daw.... takže myslet si že se člověk narodí vyroste a sedne si k daw a začne skládat bez nějakých zkušeností je absurdní,více talentovaný jedinec se moc nenadře, méně obdařený nad tím stráví roky a roky práce (ale myslim že i ti opravdu talentovaní taky) no a u antitalenti se na to vykašlou po pul roce seznamování se světem tvorby hudby dvacátehoprvního století :)

Odpovědět