Rozdíl mezi ekvalizérem a funkcí bass boost

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
milavla

Rozdíl mezi ekvalizérem a funkcí bass boost

Příspěvek od milavla » 20 lis 2014 11:14

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli nevíte jaký je rozdíl mezi klasickým ekvalizérem a takovou tou funkcí na posílení basu většinou označenou jako bass boost. Kdybych to měl porovnat zvukově jak to slyším, tak ekvalizér má takový přesný a tvrdý zvuk, kdežto bass boost kromě toho, že posílí basy tak je jakoby změkčí a příjemně se to poslouchá. Jak funguje ekvalizér snad chápu graficky si to představím jako takový kopeček z různým stoupáním - šířkou pásma podle toho kolika pásmový eq mám. Ale neumím si představit bass boost co to udělá se zvukem. Napadlo mě, že by to snad mohlo navíc ještě přidávat sudé harmonické jako elektronky v limitaci a tím docílit toho příjemného měkkého basu, ale je to jen moje doměnka a doufám, že tu najdu pravdivou odpověď na tuto pro mě záhadu:)

Stan

Re: Rozdíl mezi ekvalizérem a funkcí bass boost

Příspěvek od Stan » 20 lis 2014 11:40

Princip je stejny. Jakykoliv EQ je ve sve podstate zesilovac (utlumovac). Nevim co mas presne na mysli ale bassboost je v podstate jen EQ s LPF. Jediny rozdil mezi kazdym EQ je v algoritmech pouzitych k naprogramovani a proto ne kazdy EQ zni stejne.

nixx

Příspěvek od nixx » 20 lis 2014 12:45

milavla: problém je v tom, že každý výrobce může pojmem "bass boost" označit něco jiného. Může se jednat o pouhý EQ (ať už peaking nebo shelving filtr) nebo i o nějaké sofistikovanější psychoakustické zvýraznění basů (např. něco ve stylu Waves MaxxBass a dalších - pokud to dobře chápu, tak tyhle systémy fungují tak, že se z nahrávky odstraní původní basové pásmo pod určitou frekvencí a z tohoto basového signálu se vygeneruje harmonický obsah, který se k původní okleštěné nahrávce přimíchá. Lidské ucho si je z harmonických frekvencí schopno "domyslet" základní tóny. Jde tak dosáhnout efektu, kdy z malých beden lezou daleko větší basy, než by člověk čekal).

Stan: "bassboost je v podstate jen EQ s LPF" - tomu nerozumím... Low pass filter uřízne vše kromě basů, takový "bass boost" by ale asi moc oblíbený nebyl :)

Stan

Příspěvek od Stan » 20 lis 2014 12:51

Mel jsem na mysli treba maxx bass od Waves. Tak nevim jestli je oblibeny ci ne.

nixx

Příspěvek od nixx » 20 lis 2014 12:54

MaxxBass není pouze EQ a už vůbec jen LPF
http://www.aes.org/e-lib/browse.cfm?elib=8288

Stan

Příspěvek od Stan » 20 lis 2014 13:00

Hmm tak jsem to mozna posal spatne ale v princip zustava stejny.

milavla

Příspěvek od milavla » 21 lis 2014 11:50

Mě hlavně zajímá co způsobuje to změkčení basu. Jak už jsem psal tak klasický eq má prostě takový tvrdý zvuk a je spousta nahrávek hlavně z 80 let kdy kopák a basa zní hodně jak to říct suše, tence nebo studivě sterilně a tady právě na oživení spodku klasický eq nepomůže tady právě dobře zafunguje ten bass boost který dodá basům zase jak to říct... objem, plnost. Třeba u nahrávek ze 70 let takový problémy nejsou tam většinou kopák i basa zní dobře - živě a plně, proto mě napadlo to obohacení o sudé harmonické jako u elektronek v limitaci.
Pokud máte přehrávač Foobar2000 zkuste si stáhnout tenhle doplněk http://www.foobar2000.org/components/vi ... dsp_effect a v IIR filtrech je klasický jednopásmový parametrický EQ a taky je tam bass boost zkuste si to porovnat to je přesně to co myslím. Už mě i napadlo vygenerovat nějaký sinus třeba 70 Hz a pak to prohnat tím bass boostem jestli bych z toho pak něco nepoznal v editoru...

nixx

Příspěvek od nixx » 21 lis 2014 12:25

milavla: OK, je dobře, že jsi napsal, jaký konkrétní "bass boost" máš na mysli. Jestli se v případě tohoto foobar pluginu jedná o IIR filtr, pak můžeme vyloučit jakékoliv nelineární zpracování. Prožeň si foobarem nějaký testovací signál (jednotkový impuls), nahraj si výstup, prožeň ho FFT a můžeš se mrknout na frekvenční odezvu toho filtru. To ti zároveň napoví, jak podobný efekt nakroutit na ekvalizéru.

milavla

Příspěvek od milavla » 21 lis 2014 12:27

Teď se dívám jak funguje ten MaxxBass a to je v podstatě ten princip co jsem si myslel, že je použitý u toho bass boostu.

nixx: Myslíš jako potom odfiltrovat ten původní sinus, abych viděl jen to co udělal ten bass boost? Čoveče to nezvládnu jsem jenom amatér posluchač, který je hodně zvědavý co jak funguje:)

nixx

Příspěvek od nixx » 21 lis 2014 12:33

Mimochodem, když proženeš 70 Hz sinus jakoukoliv soustavou, moc se toho nedovíš. Maximálně jestli bude výstup víc nebo míň nahlas, případně jestli bude posunutý ve fázi a jestli je na těch 70 Hz ta soustava lineární (nepřibudou žádné harmonické složky).

Chování systému ti líp popíše odezva na jednotkový impuls než odezva na sinus o nějaké konkrétní frekvenci. Pokud měříš v ideálních podmínkách (bez šumu), můžeš si dovolit použít přímo ten jednotkový impuls. Když měříš v reálných podmínkách (to se tě teď ale netýká), je lepší použít jako analytický signál přelaďovaný sinus nebo MLS sekvenci a z odezvy na tento analytický signál odvodit odezvu na impuls.

Impulzová odezva (výstup soustavy, pokud je vstupem jednotkový impulz) ti o měřené soustavě prozradí všechno, pokud je ta soustava lineární.

milavla

Příspěvek od milavla » 23 lis 2014 17:44

Tak jsem zjistil, že ten bass boost je převzatý ze zvukového editoru Audacity, neví o tom někdo něco bližšího?

nixx

Příspěvek od nixx » 23 lis 2014 18:00

Pokud vím, tak v Bass Boost efekt v Audacity je obyčený low-shelf EQ.

milavla

Příspěvek od milavla » 24 lis 2014 12:16

Nixx a nevíš prosím tě v čem se liší MaxxBass a Renaissance Bass od Waves ?

nixx

Příspěvek od nixx » 24 lis 2014 12:23

Základ algoritmu by měl být víceméně stejný, ale Renaissance Bass je novější, má míň možností nastavení, je jednodušší a levnější.

milavla

Příspěvek od milavla » 24 lis 2014 14:56

A to je oboje řešené jako VST plug-in že ? Je možné tyto plug-iny používat i mimo zvukový editor od Waves, nebo je to nějak chráněný že se to nikde jinde nespustí?

Odpovědět