Slovenský harmonikář.

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
rastis

Re: Slovenský harmonikář.

Příspěvek od rastis » 25 dub 2014 21:51

chalan je tak muzikalny, ze je mi uplne jedno na com hra, co hra, pretoze najzaujimavejsie je to, ze je hovadsky muzikant a to ma na nom bavi. nastastie nepredvadza bezduchu virtuozitu. tiez ma otravuje samoucelne predvadzanie sa na nastroji, ale u neho take necitim.

rastis

Příspěvek od rastis » 25 dub 2014 21:56

a este sa spytam jak dilino. co to je za akordeon ? ja to poznam len take klasicke s klaviaturou. toto ma zjavne klapiek viac, predpokladam, ze to ma asi aj vacsi rozsah ? ako sa vlastne tie akordeony rozdeluju ? viem, ze google to vie, ale ked uz je tu tema ... :)

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 25 dub 2014 22:44

Miso hra na akordeone,ktory sa vola bajan. Jeho gombikova mechanika je usporiadana sposobom,ktory umoznuje technicke prevedenie takych kreacii, ktore by asi neboli hratelne na klasickej klaviature. Vyzera to zlozito, ale je to usporiadane podla klasickej "klavirnej" logiky. Vtip je v tom, ze nie linearne, ale v takych trojklapkovych sikmych paternoch. ( Ked sa zapozeras na fotografiu, najdes logiku podla poltonov v durovej stupnici. Ton C sa nachadza v strednom rade, ako treti gombik od vrchu). Klapiek je sice fyzicky viac, ale su to paralelne gombiky, ktore sa vyuzivaju ako alternativa, ked to lepsie hracovi sada pod prsty. Aspon takto som to pochopil za tie roky. Miso o hrani vela nerozprava, ale radsej hra. :-) Viac asi uz ten google...
Aranžovanie, tvorba a nahrávanie hudby.

biscuit

Příspěvek od biscuit » 26 dub 2014 01:06

takze podobne jako bezna leva ruka (basova), ne?

MDudas

Příspěvek od MDudas » 26 dub 2014 03:35

Jeeej. Celotonove rozostupy medzi klapkami - Frantisek Fuka by sa potesil !!!!

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 26 dub 2014 10:47

Neviem,ako je to v lavej ruke, ale Michal mi ukazoval na svojom nastroji,ze tam moze zniet basovy zakladny ton, potom v dalsich radoch aj "predvoleny" akord a da za prepnut v lavej ruke aj na melodicku hru.
Z Fukom to nema nic spolocne,toto totiz respektuje priradenie ciernych a bielych klaves podla poltonov v durovej stupnici (v zakladnom ionskom mode).

klingáč

Příspěvek od klingáč » 26 dub 2014 11:26

V ľavej ruke, basovom registri je usporiadanie vo viacerých radoch. základný, pomocný, durový akord, molový akord, sedmička akord,... atď, záleží koľkobasový je nástroj.
V základnom (aj pomocnom) rade je postupnosť stupníc, čiže krížikové C,G,D,A,E,H,Fis,Cis...atď, potom dole béčkové C,F,B,Es,As,Des...atď. Pomocný rad je posunutý o terciu, čiže C/E atď. Ostatné rady sú príslušné akordy dur, mol, 7, ...
Z toho je zrejmé, že prstoklad vo všetkých stupniciach je rovanaký. Gombíky sú tiež paralelné, ako písal Cundo.. ktorý viac sedí. Pri stlačení gombíka sa zároveň mechanicky sťahuje aj príslušný paralelný..
Napísal som to vlastnými slovami, snáď je to jasné..

klingáč

Příspěvek od klingáč » 26 dub 2014 11:30

aha, tak aj obrázok, z toho to je úplne zrejmé...

Obrázek

Zvyčajne základné C-čko (gombík) je preliačený kvôli orientácii, potom je to už o prstoklade..

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 26 dub 2014 11:45

Neviem,ci je to aj na Michalovom bajane v lavej ruke tak, ako na obrazku. Musim sa sytat. Ale on tam ma naviac moznost prepnut klaviaturu lavej ruky do melodickeho rezimu, cize je tam schopny hrat napr.barokovu polyfonicku linku uplne plnohodnotne. Zalezi len od zdatnosti hraca.

ReaktoplazmAR

Příspěvek od ReaktoplazmAR » 26 dub 2014 13:26

čím je tvorba špecifickejšia a neobyčajnejšia, tým menej skutočných obdivovatelov má a nakolko je hudba to najabstraktnejšie umenie tak tam toto platí uplne najviac. hrat na harmoniku hentaké veci bezu doprovodu je imho dobrá špecialitka :)
akordeon je nástroj s velmi charakteristickým zvukom a asi len málokto si v prvom momente pri jeho zvuku vybaví niečo iné ako miesta typické pre tento nástroj (zabijačka, vinobranie, putika v prístave plná námorníkov a lahkých dievčat etc)
pre mna je toto prvý krát čo ma toho chalana fakt baví počúvat, rád by som si to vypočul celé.. nie len upútavku :palec+:

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 26 dub 2014 13:58

V pripade zaujmu o CD pisat na: mia.cunderlik@gmail.com :-)

MDudas

Příspěvek od MDudas » 26 dub 2014 15:42

Ja som si iba v rychlosti prebehol Wiki, a nasiel som tam tento obrazok. Preto som si spomenul na Fuku.... :) (zapadoeuropsky chromaticky system)
http://en.wikipedia.org/wiki/File:C-Griff.svg

To CD ... vazne sa zamyslim. Maloseriova cena ma neodradi? :wink:

Cundo
Profesionál

Příspěvek od Cundo » 26 dub 2014 16:06

Je to lisovane CD v digipacku. Cena je 10 Eur+postovne. Akurat zvazujeme aj moznost mp3 albumu na stiahnutie.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 26 dub 2014 16:19

Bleee. Toto neni zaner na MP3. To sa ma zalozit medzi CD-cka do archivu a obcas, pri vhodnej prilezitosti, vytiahnut a prevetrat.

Odpovědět