Tvorba textů podle pravidla

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Odpovědět
SMM

Tvorba textů podle pravidla

Příspěvek od SMM » 09 úno 2019 11:45

Zdravím.

Jsem laik na psaní textů. Hledám nějaká pravidla pro jejich psaní, aby je bylo možno potom zhudebnit. Napadlo mne v mysli jedno pravidlo, o kterém si myslím, že by se možná dalo použít. Možná, že už na to někdo přišel. Když se mají rýmovat například dva verše se slovy a jednotlivými slabikami, tak se ty slabiky dají rozdělit na dlouhé a krátké. Dlouhé proto, že obsahují dlouhé samohlásky a krátké slabiky obsahují krátké samohlásky. Takže půjde asi jen o to, aby slova a slabiky v prvním verši pasovaly na slova a slabiky v druhém verši. Co myslíte, bude podle zmíněného pravidla možno tvořit texty? Nebo existují jiná a lepší pravidla? Díky, Petr

MDudas

Re: Tvorba textů podle pravidla

Příspěvek od MDudas » 11 úno 2019 00:36

SMM píše:
23 led 2019 16:23
Již delší dobu si broukám refrén k jedné písničce a vytvořil jsem pro něj melodii, kterou jsem umístil do Tracku1. Do dalšího Tracku jsem se pokusil vytvořit basovou linku. Nějak mi to ve výsledku nepasuje k melodii. Tak nevím, jak pokračovat potom, aby mi další Tracky ladily. Jaký bych měl přitom dodržovat postup - pravidla? Díky, Petr
SMM píše:
27 lis 2018 18:56
Mám hotový text, ale potřebuji zjistit, k jakému taktovému označení přísluší. Díky, Petr

PRAVÁ LÁSKA
1) Když si holku vybíráš
nemusí být kráska.
Rozmýšlej, co uděláš
hlavní je vždy láska.
SMM píše:
14 lis 2018 15:45
Můžete mi někdo poradit nějakou techniku, jak mám zvládnout výdech, aby byl co nejdelší? Díky, Petr
SMM píše:
07 srp 2018 12:43
Ahoj Kamarádi. Chci vám napsat, proč potřebuji znát to vhodné BPM. Učitelka zpěvu mi napsala na partitury 2 první lekce zpěvu. Zadám to do DAW a následně vypálím na CD. Abych toto mohl provést, potřebuji znát tempo projektu. Poté ty 2 lekce mohu trénovat vícero způsoby. Můžu dát CD do věže a spustit repeat u vybrané lekce pořád dokola. Nebo můžu lekci umístěnou v počítači přehrávat v přehrávači (třeba Winamp). Také mohu provést to samé, podobné, s tím rozdílem, že pustím lekci ve Winampu a pošlu to z výstupu sluchátek počítače kabelem do věže. Myslím, že zmiňované varianty jsou pro mne vhodné, protože nemám žádné hudební vzdělání a při hraní na klávesy nedokážu hrát v reálném čase. Pletou se mi totiž prsty při hraní.
SMM píše:
31 kvě 2018 14:07
Co to znamená, když někdo o sobě řekne, že je hudební prostitut? Díky, Petr

Peter, Ty si z tohto fora tusim robis zakladnu umelecku skolku... :|

SMM

Příspěvek od SMM » 12 úno 2019 15:38

To je mi líto, pokud to takto bereš. Já jsem myslel, že se tu mohu s vámi poradit. Žádnou uměleckou školku nedělám a mrzí mne, pokud to takto vnímáš. Jsem samouk a na všechno jsem sám. Hudba je můj koníček.

MDudas

Příspěvek od MDudas » 12 úno 2019 16:13

Ja Ti len nastavujem zrkadlo, neber to v zlom. Mam doma dve deti a hrozne mi to pripomina ich otazky.
Kladies dotazy strasne zjednodusene (az naivne), takze sa nedaju uspokojivo zodpovedat. Necakaj, ze Ti
tu niekdo napise 3-stranovy elaborat o poezii... Napr. s tym textom - jasne, existuju pravidla.
Az precitas 1000 basni a 1000 textov k piesnam, sam na ne prides.
Texty k pesnickam su v podstate rytmicky dosledne napisane basne. Potrebujes studovat literaturu.
Uz som Ti v inom vlakne pisal - nastuduj si, co su rytmicke stopy :!:

A ak nahodou chces len rychlokurz geniality, skus Youtube - mas tam tisice videi typu "5 Basic rules to make..."
Alebo Frantiska Fuku - ten ma v hudobnej teorii tiez celkom jasno. :wink:

MDudas

Příspěvek od MDudas » 17 úno 2019 18:47

Tony, Kelley - :palec+:

Neuveritelne, co vsetko je dnes na internete. 8)

Greyhound90

Příspěvek od Greyhound90 » včera, 22:44

Neobjevuj Ameriku. Od 5:25 tady máš všechno. Poslouchej Chinasky a hlavně Kryštof. Tam najdeš odpověď na to jak psát český texty a dostat se do rádií. Ale současně zapomeň na to, že bys chtěl tím textem lidem něco sdělit :-)
A teď vážně. Už to, že hledáš nějaké pravidlo je špatně. Pokud máš co sdělit, napiš to a ignoruj nějaká pravidla. Pravidla neexistují. Málokdo by si v sedmdesátkách uměl představit zhudebnit báseň Kainara. A byl to hit. A pak se v tom vyznej ;-)

Odpovědět