Typologie livesetu v CR - pro pobaveni :)

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
alef
Příspěvky: 1
Registrován: 17 led 2003 13:00

Typologie livesetu v CR - pro pobaveni :)

Příspěvek od alef » 17 led 2003 13:05

Typologie lidí, kteří se pokoušejí tvořit v Čechách elektronickou muziku (tzv. lajfse?áků nebo lajfkařů)

Vzhledem k tomu, že se v naší české kotlince a v moravskoslezském úvalu pohybuje docela dost lidí, kteří o sobě tvrdí, že „tvoří“ elektronickou muziku, možná bude užitečné, rozdělit je do několika základních kategorií:

1) Písidláři neboli PC-mani

Tato odrůda se vyznačuje především svým počtem, který jde jistě do tisíců. V podstatě každý 17-letý uhrovitý výrostek, který si od kámoše sehnal CD s demem Fruity Loops, si o sobě myslí, že vytváří live-set, kdyz sází do jednotlivých políček zvuky z továrních presetů. Dále se také domnívá, že zvuk z jeho Soundblasteru Live OEM Value je srovnatelný se zvukem profesionálních mašin, protože mu to přece doma do sluchátek docela hraje.

Tyto teorie vezmou za své v okamžiku, kdy se podobný typus nechá svést svým egem a špatnými kámoši k tomu, že „zahraje na kalbě“. Zde se plně ukážou všechny nedostatky této tak populární metody, hlavně poté, co mu počítač zatuhne hned na začátku, pomůže až výměna motherboardu na místě, což zabere pár hodin k nevůli tancechtivých kámošů. Poté co se objemná PC mašina dá do chodu, zvuky z ní vycházející jsou natolik příšerné, že i totálně zmaštění technaři uznají, že tohle ne, takže se improvizuje hraním MP3 postahovaných odkudsi z netu, což už s tvorbou ale nemá nic společného.

Pokud po tomto fiasku mladý nadšenec vytrvá a mastí na PC hudbu další 3 roky, může skutečně vytvořit slušnou muziku, pořídí si kvalitní zvukovku a začne pravidelně hrát nebo aspoň nahrávat. Do tohoto stadia ale vzhledem k naprosté nepřívětivosti ovládání myš + klávesnice a vzrůstající nudě při „tvorbě“ dojde jen málokterý písidlář.

2) Analogista neboli milovník starých časů

Analogista je socka. Chtěl by hrát, ale nemá na to peníze, takže kupuje přes Annonci různé analogové mašinky z 80. let v rubrice „Daruji a do 2000 Kč“. Říká o sobě, že je sběratel a honosí se skutečně dlouhým seznamem elektronické veteše, kterou skladuje v garáži. Vzhledem k tomu, že tyto mašinky mají všechny prakticky stejné zvuky, které vyšly z módy už za blahé éry Duran Duran a Yamahy DX7, příliš na veřejnosti nevystupuje. Bohužel většina exemplářů v jeho sbírce byla vyrobena ještě v začátcích MIDI éry, takže buďto nejdou synchronizovat vůbec, nebo za pomoci naprosto obskurních formátů, které zase nepodporuje nic jiného. V poměru cena / počet knoflíků a hejblátek je naprostý vítěz mezi všemi ostatními kategoriemi, což mu ovšem ke slávě nepřidá.

3) Neposeda aneb zvědavec

Neposeda kdesi sehnal peníze a nechal se zblbnout nějakou reklamou a tak si kupuje mašinky a „tvoří“ na nich muziku. V okamžiku, kdy se objeví nový model jeho oblíbené značky, prodává svou mašinku, u které ani nedočetl manuál, a hbitě kupuje nový model, aby jej zase za půl roku prodal. Je to nadšenec bez jakýchkoliv tvůrčích ambicí, kterého jenom zajímají technické parametry a kolik bude mít nový model hlasů v multitémbru. Slečny udivuje několika chytře vybranými hláškami z „Učebnice hudební teorie pro mateřské školy“ a na veřejnosti vystupuje poměrně často. Přitom trvá na tom, aby jeho jméno, příjímení, fotografie a přezdívka ze ZŠ byly uvedeny tučným fontem jako hlavní část letáku na akci. Živě hraje z továrních presetů, což samozřejmě nikdo nepozná a slečny vlhnou blahem při pocitu, že je to Pan Tvůrce Hudby.

4) Profesionál

Tato smutná odrůda se kdysi rozhodla, že se bude hudbou živit a dodnes toho lituje. Z toho vyplývá několik základních rysů této variety: naprostá ztráta jakékoliv invence, profesionální deformace a nechu? k tvorbě čehokoliv nového. Vzhledem k tomu, že má jako jediná z odrůd dost peněz, protože má s kolegou eseróčko a dává si nákupy do nákladů a odečítá si DPH, má vysoce profesionální vybavení. Bohužel ale v Čechách pro muzikanty práce není, takže musí brát příšerné práce, jako je nahrávání hudby k zábavnému pořadu pro domovy důchodců, hraní na besídkách pro válečné invalidy a skládání pohřebních pochodů pro zesnulé psí miláčky různých celebrit.

Pokud ztratí jakoukoliv soudnost, jde do televize nebo do nějakého jiného média a vnutí se tam, aby se taky stal celebritou. Potom se nechává oslovovat Mistře a duševně a fyzicky chátrá až do úplného odumření na úbytě.

5) Inovátor

Inovátor je ten, kdo přichází s něčím novým. Bohužel se v Čechách zatím nevyskytuje ani jediný zástupce této odrůdy.

6) Živý hudebník

Živý hudebník v elektronické muzice je exot. Hraje nejčastěji na kytaru, basu, bicí nebo hoboj a tímto svým konáním ozvláštňuje nějaký elektronický live-set. Hudební kvality této produkce jsou prachbídné a tak je alespoň vděčným objektem pro fotografy. Vzhledem k tomu, že z normální rockové kapely ho vyhodili pro naprostou neschopnost, vydal se na podivnou cestu do hájemství elektroniky. Své neumětelství často maskuje vydatným arzenálem efektů, samplerů a podobných krámů, ale i necvičené ucho slyší, že ten cimbál do tekkna prostě nepasuje. Zábavní jsou obvzláště bubeničtí nedoukové, kteří využívají toho, že kdokoliv za bicíma vypadá dobře a tak dělají pózy pro slečny v davu. Ale hudba to není ani náhodou.

7) Projekt

Projekt je, když se pár pseudotvůrců dá dohromady. Za tím účelem se snaží zesynchronizovat svoje miláčkyp pomocí MIDI, což se často naprosto nedaří. Také si vyměňují užitečné rady, třeba jak vydumpovat všechna data z mašinky na kartu a tu pak skartovat. Zcela jim uniká základní fakt, že není naprosto zapotřebí spojovat více mašinek, protože stejně mají všechny stejné zvuky a funkce. Pokud je v projektu více jak 3 muzikanti, je výsledkem jejich snažení naprostý bordel a hudební chaos, který poté mohou vydávat treba za art-jazz-hardcore.

8) Ostatní kategorie

Stále ještě exitují „tvůrci“, kteří se nevejdou do žádné z vyše zmíněných kategorií, protože pro to, co „tvoří“ není v naší krásné řeči žádný výraz a ani popsat se to nedá.

Závěr

Vzhledem k tomu, že potřeba léčit si své pohmožděné seběvědomí „tvorbou“ hudby bude vždy zakořeněná v mužské mentalitě, můžeme se těšit na pokračování a další vývoj všech výše zmíněných kategorií. To ovšem nic nemění na smutném faktu, že tato zastrčená periferie západní civilizace asi nic pro svět přínosného ze svého lůna v nejbližší budoucnosti nevyvrhne (kromě tohoto pojednání samozřejmě, že?). ;)

vladimirAX

Příspěvek od vladimirAX » 17 led 2003 14:16

Hmm dobrý.. ale moc haha to není.. :) Mám pocit, že se tady asi všech dotkneš. :P Mimochodem ty asi nejsi z jižních čech, co?. Protože potom bys to kolonky inovatoru zařadil seskupení Oxygen Restriction.., znáš?...Znáte
vůbec někdo tenhle projekt?

Mimochodem do jaké kategorie se řadíš ty?

Uživatelský avatar
carloff
Profesionál
Příspěvky: 2224
Registrován: 05 čer 2002 17:57

Příspěvek od carloff » 17 led 2003 14:54

mně se to zdá vtipné-s trochou nadsázky se v tom trochu odráží dnešní situace :twisted: ..nesmíme se brát zas až tak vážně: :mrgreen:

kexik

Příspěvek od kexik » 17 led 2003 15:18

hehehe... btw. som netypicky pisidlar. demo FL som si zohnal ako 24 rocny a ako prve som znich vymazal vsetky tovarenske sample. ale vysledok je bordel takakotak :D

Uživatelský avatar
pm
Příspěvky: 267
Registrován: 04 čer 2002 15:19

Příspěvek od pm » 18 led 2003 10:52

... no kdybych si mel vybrat tak sebe bych nejradeji videl jako neposedu, protoze je nanejvys dulezite, aby slecny vlhly blahem. Zdravim Marianske Lazne ;))

matucha
Příspěvky: 5148
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha » 18 led 2003 14:21

...sem pisidlar, ktery se snazi z naprosto nepochopitelnych duvodu zprofesionalizovat...

Myslim, zes zapomel na lidi s trackerama a zes zapomel, ze to obcas nekdo dela i docela dobre, bohuzel spousta z pokusu o hudbu konci tragicky a ty tragedie se tahnou leta... Ale nevidel bych to tak cerne, pohybuje se tu par lidi, ktery delaj muziku, kterou opravdu rad posloucham (dobrovolne a sam si ji pustim).

zive produkce sou ale vetsinou prusvih... ale floexovic koncerty maj atmosferu a kdyz se vsechno povede, tak nemam potrebu neco kritizovat a to je co rict...

Adam V
Příspěvky: 6
Registrován: 20 črc 2002 11:59

Já tak rád něco píšu a vyjadřuju se k názorům jiných...

Příspěvek od Adam V » 18 led 2003 16:23

Hle,Alef,to? nový e-zone Voltaire,jenž svým ostrým jazykem bortí tlusté zdi egoismu,vystavěného tvůrci elektronické hudby v Českých zemích.
:lol:

Je to přesně tak chlape!!!!

Ale já bych to viděl velmi pozitivně.Vem si,že jen na ezone je zrovna teď 151 registrovyných uživatelů.K tomu ještě asi tak stovka dalších "stínových",kteří nejsou vidět a čekají na svou příležitost kdesi v zákulisí.To je celkem solidní podhoubí ne?
Je strašně fajn,že si halda lidí může stáhnou FruityLoops a začít v něm dělat.Spousta z nich to pochopitelně vzdá,ale ti co vydrží,se v budoucnu mohou stát kvalitními tvůrci,možná špatnými profesionály,ale skvělými amatéry.
Podle mého soudu jsou styly jako je techno,house,elektro atd. hlavně doménou dobře skládajících amatérů a to je to,co dělá elektronickou hudbu velmi zajímavou.Neexistují v ní nějaké ultrasložité postupy,které by se každý musel roky učit někde na konzervatoři(hmm...a pokud by to udělal,stal by se z něho duševně zahnívající profesionál :lol: )
Samozřejmě děláme to proto,abychom uspokojili svůj pocit méněcennosti,s tím souhlasím.Říkáme si často:"Já jsem tvůrce,Demiurg...něco jako bůh a kdo je víc?Kdo z ostatních obyčejných lidí dovede dát hajtku takhle dobře za kopák a na každou druhou dobu snare?"
Ale pak někde náhodou zaslechneme Novosvětskou od Dvořáka a řekneme si:"Proboha o co já se tady vlastně snažím?Jsem míň než nula a celé techno je sračka,nechám toho a půjdu si pustit Volejte řediteli a budu se společně se zbytkem populace zamýšlet nad triviálními problémy syntetických hvězdiček."
Když někdo nechce být jenom šedým konzumentem,co má dělat?Klubová hudba je jistou formou rebelie a hnutí odporu.Vzpoura proti falešnému a lesknoucímu se světu,který nevyžaduje upřímnost nebo dobré srdce,ale VÝKON,vždy a všude.
A tak si sedneme před tu obrazovku a všechny svoje pocity se snažíme nějak vtěsnat mezi neustále se opakující 4 takty.Do jaké míry se nám to daří je už věc poněkud jiná :lol:
Jeden můj kamarád hrající na akustickou kytaru,při společné nahrávací seanci konané u nás doma,za asistence Sound Blaster Live OEM,kradeného Cakewalk 8,Fruity Loops 3.4 a Asio driverů z warezovské Cubase SX,prohlásil:"Víš,já bych si hlavně přál,aby to celé znělo upřímně.Mně nevadí,když je někdo uchyl,hlavně když říká,co si opravdu myslí..."

Snaha se přece cení a proč být cituji"Tak trapně normální jako zbytek stáda?"

Já osobně se přiznávám k tomu,že jsem písídlář těsně před přechodem k midi klávesám(teda nevím,kdy si je koupím,ale někdy v budoucnu je budu mít) a konkrétně znějící hudbě.Zde je ukázka z mé ryze amatérské tvorby(bacha je to spíš do techna...)

http://mujweb.cz/www/adamvincur/Hudebni ... mp3?r=6792

A k té typologii bych pod PC-many zařadil ještě pár subkategorií:
a)PC-mani s příliš malou sebereflexí-To jsou ti,kteří velmi asertivně prosazují všudemožně sami sebe,nevěda,že nemají co nabídnout
b)PC-mani s příliš velkou sebereflexí-Ukázky z jejich tvorby nikdy nikdo neuslyší,protože si sami o sobě myslí,že dělají shity,ačkoli by hravě převálcovali většinu ostatních PC-manů
c)Bussinessmani,kteří se furt dokola snaží prodávat ostříleným downloadařům warezu Profi Audio software,který zdarma kolotá na kolejnetu VUT,příp. na directconnectu...když tak se jim ozvěte a můžete to probrat

Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 18 led 2003 16:28

Omlovám se,ten link zatím nějak nefunguje,ale slibuju,že tam brzo bude a bude funkční

Adam Vincúr

Adam V
Příspěvky: 6
Registrován: 20 črc 2002 11:59

Příspěvek od Adam V » 18 led 2003 22:04


matucha
Příspěvky: 5148
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha » 19 led 2003 12:08

Hehe, me krome ty hudby jako takovy bavi predstava si vystavet slusny studio natruc vsem pseudoprofesionalum a i pres to, ze hudba se stava neprodejnou (at uz je dobra nebo spatna bohuzel se (ne)prodava stejne). tj investice zcela mimo tenhle svet.

Midi klavesy si kup, je to jinej pohled, ale neocekavej ze se dostanes k novosvetsky ;-). Ja mam v tomhle ohledu spis pocit, ze ty dobry momenty dovnitr krabice dava, kdyz nahravas neco nazivo (at uz na syntak nebo na ak. nastroj), kdykoliv nahraju neco pres midi a je to jakkoli sofistikovanej VST synth/sampler, tak z tohoho mam zlej pocit umelotiny a neuprimnosti (jo a nemam uplne tak maly a banky zvuku). Zato sestrihat zivy hrani nebo nejlip pouzit nesestrihany je uplne nejlip znejici/nejzajimavejsi vec/princip, kteru se mi zatim podaril...

no nic, to sem si uz ulit ;-)

Adam V
Příspěvky: 6
Registrován: 20 črc 2002 11:59

Příspěvek od Adam V » 19 led 2003 12:32

Náhodou,já si myslím,že investice mimo tenhle svět=investice do vlastního světa,to docela ujde.

Dík za ten postřeh s midi klávesama,očekavám od toho něco takového.

matucha
Příspěvky: 5148
Registrován: 24 kvě 2002 19:30

Příspěvek od matucha » 19 led 2003 19:00

jo a este takovej postreh kterej sem okolo midi klaves udelal ja...

mam malo prostoru a koupil sem roland A-33 za docela ok cenu 10000, ma 76 klaves a uz se na tom jakstaks da neco hrat, bohuzel neni kladivkova mechanika, ale na synthy a obcasny bubnovani je to mozna lepsi bez kladivek... to je sice hezky, ale furt lezi stranou protoze kdyz ho dam na stul, tak tam uz nic jinyho (skolu a tak) nedam... takze casto, kdyz delam neco narychlo, tak ho ani nevyndam a nezapojuju ;-((((. Uvazuju este o necem malym jenom na takovy zakladni editovani ;-(((.

_ravi_
Příspěvky: 198
Registrován: 04 čer 2002 16:17

Příspěvek od _ravi_ » 28 led 2003 09:22

Matucha: tak ten pocit, ze je to umely, kdyz to nahraju pres midi mam taky... delam tak akorat bici, ktery vetsinou ani nekvantizuju, ale strilim je tam od oka + jeste napr. smycce. Jinak radeji vse nahravam zive primo do audio stopy. Prijde mi to zivejsi (lidstejsi) - libi se mi na tom ta nepresnost.

Uživatelský avatar
Pytkin
Moderátor
Příspěvky: 21619
Registrován: 23 kvě 2002 16:23

Příspěvek od Pytkin » 28 led 2003 11:21

ravi : ale ved ked to nahras do midi , bude uplne rovnako nepresne ..

_ravi_
Příspěvky: 198
Registrován: 04 čer 2002 16:17

Příspěvek od _ravi_ » 28 led 2003 11:47

pytkin: ja vim.. je to jen muj blbej pocit... mam proste radsi, kdyz je to v audiostope...

Odpovědět