Vplyv zvuku na vnímanie okolitych podnetov

Co se nevešlo do definovaných kategorií a souvisí s tvorbou hudby
Amater

Vplyv zvuku na vnímanie okolitych podnetov

Příspěvek od Amater » 16 úno 2018 19:21

Zdravim, uz nejaky cas sa venujem praci so zvukom /hudbou by som to nenazyval, skor su to take zvukove ambientne plochy/ a pozorujem na sebe od zaciatku zvlastny jav, ktory ma znepokojuje a zaroven mi ovplyvnuje kvalitu zivota. Cela vec spociva v tom, ze po praci so zvukom /FM synthy, analogove synthy, zvukove procesory a bicie moduly/ sa citim ,,umelo" , spomalene a vnimanie priestoru a zvuku sa mi zda skreslene, niekedy mam pocit doslova ako nafajceny. Tento stav vie postupne odoznievat aj niekolko dni /vacsinou najvacsia otupelost odoznie do par hodin ale nejaka zostatkova forma odoznieva aj niekolko mesiacov/. Ze to nie je nahoda ma usvedcuje fakt, ze prvykrat som sa takto citil mnoho rokov dozadu u znameho, kde sa mi dostal do ruk Monotron a ja som zahorel laskou k zvuku. Vtedy som sa s tym hral asi pol hodiny a pocit otupelosti ktory potom nasledoval asi dve hodiny som pripisoval faktu, ze tento znamy bol vasnivym konzumentom marihuany a ta smrdela po celom studiu ... cital som co to o poruchach autistickeho spektra a epilepsiach, ale obe maju uplne ine priebehy a nie som si vedomy ze by som trpel na nieco spomenute. Zaujima ma, ci niekto na sebe nezaznamenal niekedy nieco podobne /s vynimkou intoxikacie kadecim/ nakolko popri vasnivom konicku, ktorym pre mna zvuk je, musim fungovat aj ako zarobkovo cinna osoba a osoba ako taka ... ak niekto nieco budem vdacny za kazdy konstruktivny prispevok.

hombrefeo

Re: Vplyv zvuku na vnímanie okolitych podnetov

Příspěvek od hombrefeo » 16 úno 2018 22:59

chyba matrixu. netreba sa znepokojovat.

Stan

Příspěvek od Stan » 17 úno 2018 01:32

Vliv hudby na nas organizmus je prokazany jev a dukazem toho muze byt napriklad meditacni hudba. Jak jsi psal delas vetsinou dlouhe plochy a vyska vybranych frekvenci muze byt tvuj problem. Expertem tady je Ivo Sedlacek ale ten uz sem dlouho nechodi nebo alespon neprispiva. Zkus se s nim zkontaktovat a mozna by mel pro tebe nejake rady kde a co si nastudovat pokud te to doopravdy znepokojuje. Tady jsou nejake linky:
http://www.lecive-nastroje.cz
http://ivosedlacek.com

Amater

Příspěvek od Amater » 17 úno 2018 03:00

Dakujem Vam za pohotove reakcie, p.Sedlacka budem urcite obratom kontaktovat, lebo mi uz tieto ,,vedlajsie produkty" mojeho konicka pekne lezu na nervy. Je to mozno len urcita forma tranzu vyplyvajuca z fascinacie moznosti ako so zvukom manipulovat a existuje nejake mentalne cvicenie alebo metoda ako sa z toho potom raz dva dostat. Nedokazem si ale predstavit ako funguje mozog ludi ako napr. AFX /Richard D. James/ ktory musi denne travit v studiu nad vsemoznymi syntami, periferiami, sekvencermi a vlasntnymi zlepsovakmi XYZ hodin .... ja osobne tohto povazujem za strop vsetkeho, a jeho tvorbu postupne vstrebavam uz asi 15 rokov. Ale to uz odbocujem od problemu, kazdopadne diky za tip.

Tu je este nejaky moj soundcloud ak by mal niekto zaujem pocut o com hovorim /moje veci/cisty session record, v podstate su to par minutove zaznamy z improvizacii ./

https://soundcloud.com/user-465262609

rastis

Příspěvek od rastis » 17 úno 2018 10:26

Amater - vo svojom prispevku mas dve zmienky o marihuane a jednu zmienku o intoxikacii. bez toho, ze by som Ta chcel z niecoho podozrievat a nedajboze obvinovat, mne sa zda, ze podobne uvahy a problemy, ktore v prispevku popisujes, velmi casto pramenia prave z tych Tvojich zmienok. skratka, ked to poviem zjednodusene a (dufam), ze bez urazky, tak hulicov, co sa zaoberali takymito kravinami som zazil a poznal viac nez dost. a naozaj nic proti Tebe, ani marihuane :)

klingáč

Příspěvek od klingáč » 17 úno 2018 11:45

Amater píše:
16 úno 2018 19:21
Z Cela vec spociva v tom, ze po praci so zvukom /FM synthy, analogove synthy, zvukove procesory a bicie moduly/ sa citim ,,umelo" , spomalene a vnimanie priestoru a zvuku sa mi zda skreslene, niekedy mam pocit doslova ako nafajceny.
A stáva sa ti to aj pri iných typoch syntézy? Prípadne pri elektromechanických nástrojoch?

hombrefeo

Příspěvek od hombrefeo » 17 úno 2018 11:49

ber to z tej pozitivnej stranky. niekto za to musi valit tazke prachy a ty to mas zadarmo!

lavender

Příspěvek od lavender » 17 úno 2018 14:13

Asi viem o com pises. V jednommojom zivotom obdobie som maval podobne skusenosti. Avsak az s odstupom casu som pochopil, ze som rovnakym sposobom prezival aj vsetko ostatne. Prehnane, adrenalinovo, excitovane. Ci zle alebo dobre.
Moze to mat rozne povod, u mna to bola brutalna vycerpanost a nasledne prehnane reakcie na vsetko.
Co boli motivy vycerpanosti nie je az tak podstatne v tomto pripade, fakt ale je, ze tomu nepomaha kofein, nikotin, chlast, ganja a pod...

Amater

Příspěvek od Amater » 17 úno 2018 15:18

to Rastis: No, snazil som sa v mojom prispevku skor naznacit, ze o tychto veciach viem - kdekto si to kdejako dava a bude tu o tom rec, ale ja som sa nafajcil raz - prvy a posledny. Pochopil som, ze to posledne co mi treba su drogy a tak ma tento zaujmovy konicek oblukom obchadza.

to Klingac: ,,studujem sa" tymto sposobom uz tri roky /odkedy som si nakupil prve Volcy/ a mam pocit, za najviac ma doraza analog pri otvorenych filtroch na SAW a SQUARE vlnach. Toto je v podstate vec, ktora mi az leze na nervy a pokial to nie je ciel agresivny mozog rozpustajuci acid, tak sa tomu pri tvorbe radsej vyhybam /ale vies, vyhni sa tomu pri nastavovani textur a kompozicii/. Takze stare dobre sine waves. Do tohto ,,tranzu" vzdy vpadnem nejako, ked sa snazim analyzovat spektrum a dokladne si ten zvuk uvedomit... a nastane stav, ze si sice dokladne uvedomujem strukturu zvuku, ale uz nic dokola. Je to ako hrac videohier, ktory tam vpadne, 18 hodin rozbija prisery a potom sa vrati, ale tak, ze je viacmenej stale ,,tam" a nie ,,tu". Na prve etapy je najlepsi spanok /robim so zvukom radsej v noci, potom sa prespin a je to lepsie/. Myslim ze za tieto veci mozu dve veci - kmitocty drazdiace mozgove centra /z poctivych sqare waves na otvorenych filtroch ma vie az rozbolet hlava, ale to asi kazdeho/ v kombinacii s niecim, co popisuje Lavender vyssie, isty druh precitlivelosti. Som produktovy dizajner a som zvyknuty mysliet nad produktom/dielom dost komplexne a analyticky a to moze byt nieco, co moze posobit v kombinacii s niecim tak abstraktnym ako ambientna hudba dost kontraproduktivne.
Este k tym strojom - monotonne strojove zvuky ma uspavaju. Ziadne drazdenie, potenie ruk nic... Dokonca ani ked hudbu pocuvam, len ked ju ,,tvorim". Kupil som S8 si DJ konzolu od Traktoru, zatial som to mal pustene asi dva krat a nic... pohoda... mixovat si mozem, ale akonahle pride k oscilatorom, LFO, filtrom alebo tvorbe zvuk. kompozicii, tak je hotovo...

to Lavender: Aj nad tymto som uvazoval. Uz pol roka dost zle spim, zaspavam v postate nad ranom /riesim to uz Melatoninom, ten ma vzdy spolahlivo vypne/. Uvidime co bude dalej, kazdopadne som skusal 4 mesiace nerobit nic v studiu, len oprasovat masiny a mam pocit, ze sa mi pomaly zacala ta hlava cistit /pozor, ale to moze byt aj tym, ze som tak nejako zacal zabudat, ze mi ,,ma nieco byt, lebo som robil so syntakmi"... chapes/... mozno neuroza/neurastenia, tazko povedat. Co je ale divne, je ten zazitok u znameho s Monotronom v casoch , ked mi absolutne nic nebolo. A ako to prislo, tak to po par /vtedy hodinach/ odislo... takze som mozno autista a cele totok tunak je pre mna dalej nepriechodne.

lavender

Příspěvek od lavender » 17 úno 2018 15:32

kamo,
nie si autista :D to by uz u tebe lekari vedeli :D
podla mna sa ti v zivote deje nieco komplexne, co ta kompletne vystavuje a reagujes hentak. Napriklad ak tvoris, mozes mat nabeh na vyhorenie, mozes byt zavisly na kofeine (jak som bol ja), adrenaline (jak som ja) a v kombinacii s tvorivym zamestnanim (jake mam aj ja) a tvorbou muziky (aj moj pripad), je to kokotsky tazke lavirovanie medzi hranicami normalnej energetickej udrzatelnosti bez dopingu (kofein, chlast...)

Amater

Příspěvek od Amater » 17 úno 2018 16:39

to Lavender: O kofeine sa asi bavit ani nemusime, to kym ja rano nevypijem aspon liter zalievanej kavy tak som uplne nepouzitelny. V kazdom pripade jej pijem hodne.
Co je ale zaujimavejsie je ten adrenalin. Mam pocit, ze moj mozog rad kovbojky a ked sa nudi /aktualne na plne obratky neuvazuje o zakriveni priestoru , samotnej podstate existencie alebo nejakom kompozitnom materiale/ tak ma tendencie vyrabat teatro. Mozno tie oscilatory nieco drazdia, malicko, viacmenej emocia nez nejaky vyznamnejsi fyzikalny dopad. A tomu mozgu zavislemu na adrenaline to staci na to, aby po seansi vyrobil pocit, ze je nieco divne.. zle... neobvykle a odcudzene. Zdvihne mi to tlak, a myslim si ze aj vyleti adrenalin, lebo potom nespim a vedel by som krutit gombikmi dorana. A k takejto adrenalinovej zavislosti sa potom pridruzi neuroza, kedy sa mi potia ruky a som nervozny, lebo som sa zasa ,,opustil" a dve hodiny som nacvicoval s analogmi. Divoke veci tieto nervove systemy.

lavender

Příspěvek od lavender » 17 úno 2018 17:59

adrenalinova zavislost sa da drzat na uzde napriklad uplnym vysadenim kofeinu (caj, kava), takisto rozne povzbudzujuce prostriedku. a po nejakom polroku mozes zacat analyzovat svoje motivy konania. (v mojom pripade - idem behat preto, aby som si dal davku adrenalinu, alebo preto, ze skutocne chcem, pretoze sa nepremaham a nejdem "podla nalinkovanych planov" - a teda nejdem, ked sa mi chce spat, alebo oddychovat).
Tak to mas potom so vsetkym. Co je na kave/caji najzasadnejsie, je prave navykovost a intoxikacia. Ked pijes pravidelne kavu/caj , neustale mas v sebe "hladinku" kofeinu. A kazdou dalsou iba doplnis a citis to. Cize pausalne tvoj zivot je nadopovany a si tym celkom dost ovplyvneny. Oproti tomu ked fakt zdetoxikujes, tak po jednej kave (minule som skusil si dat - vecer - silne presso) vobec nic necitis. Ziadna nabudenost. Po tej kave som zaspal jak mimino :D

lavender

Příspěvek od lavender » 17 úno 2018 18:05

jak rit na serbel - moja terapeutka tuto opisuje z casti aj to, co ta trapi podla mna... https://dennikn.sk/1019382/terapeutka-z ... /?ref=tit4

dendy
Vybavení

Příspěvek od dendy » 17 úno 2018 19:41

Nehladal by som za tym nic myseriozne ani metafyzicke .. ani s drogami (ak ziadne neberies) by som to nespajal..

To co popisujes mi pripada ako forma synestezie (to je stav kedy viacero zmyslov je prepojenych) .. existuju rozne varianty synestezie, od beznych ako ze ludia vnimaju chut geometrickych utvarov alebo farieb, pripadne vidia zvuky, az po extremne tipu ze vidia cas (nezartujem - vazne - tento typek to pekne zhrnul, ak ovladas anglictinu doporucujem zhliadnut )

V tvojom pripade by to mohlo byt ze centrum ktore vnima zvuk je nejakym sposobom prepojene s centrom ktore je zodpovedne za subjektivne vnimanie casu ..

Mozno by si mal skocit za neurologom. Nieje to patologicky stav, ale existuje seria testov ako na vedeckej baze zistit ci je to naozaj tvoj pripad - len preto aby si vedel a naucil sa s tym zit, ak je to tvoj pripad. Lieky sa na to ziadne neberu, dokonca sa diskutuju o tom ci to nieje skorej evolucna vyhoda nez "chorobny stav" mozgu:-) Pri synestetikoch si jednoducho niektore casti mozgu rozumeju navzajom lepsie nez u naz beznych nudnych obycajnych ludi ...

https://sk.wikipedia.org/wiki/Synest%C3%A9zia

Amater

Příspěvek od Amater » 18 úno 2018 17:56

to dendy: pozriem, ale nie som si isty ci by toto sedelo na to o com pisem.

Vcera som zasa stravil nejaky cas za Analog Keys a s Monotribeom, takze z prvej ruky:
Pocit ako ked na cloveka lezie chripka, unava a znizena schopnost okamzitej orientacie v priestore.V prvom momente mam problem sustredit sa na hovorene slovo /len v reale, tv a youtube je ok/ , verbalna komunikacia mi pomaly lezie na nervy /moze to byt tym ze ludia okolo ma vacsinou krmia kokotinami - sorry za vyraz/. Vyslovene ma drazdi, ked na mna niekto rozprava z periferie - nevidim ho. A celkovo taky pocit nerealna, myslim ze tomu hovoria derealizacia.
Co je ale dolezite a nespomenul som to v ziadnom prispevku - nematie ma obraz ale vzdy len ZVUK ... sluch ... prirodzene podnety ako vtaky alebo auta minimalne, problem je hovorene slovo /len real, nahravky alebo TV su ok/.
Ja uz v podstate ani nepochybujem o tom, ze to mam z tychto zariadeni, ale skumam ako proti tomu bojovat inak, nez to cele rozpredat a zacat slachtit rajciny.

Odpovědět